Przeprowadzanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności obserwowania i rejestrowania zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 8 września 2005 r.
w sprawie przeprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności obserwowania i rejestrowania zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych

Na podstawie art. 11 ust. 5a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki, sposób i formy przeprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", czynności obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych służących do rejestracji obrazu i dźwięku, zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych, tryb ich dokumentowania oraz podmioty właściwe w tych sprawach.
§  2.  2
1. 
Obserwowanie i rejestrowanie, przy użyciu środków technicznych służących do rejestracji obrazu i dźwięku, zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych, zwane dalej "obserwacją", podczas pełnienia służby granicznej lub prowadzenia działań granicznych, przeprowadzają funkcjonariusze komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej, komórki organizacyjnej ośrodka Straży Granicznej, placówki Straży Granicznej oraz dywizjonu Straży Granicznej.
2.  3
 Obserwację podczas realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzą funkcjonariusze komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej oraz komórki organizacyjnej ośrodka Straży Granicznej.
§  3. 
Obserwację prowadzi się planowo lub doraźnie w sposób:
1)
bezpośredni - przy obecności funkcjonariuszy w miejscu prowadzenia obserwacji;
2)
zdalny - przy użyciu urządzeń teleinformatycznych przekazujących obraz i dźwięk zdarzeń na odległość.
§  4. 
1.  4
 Obserwację, o której mowa w § 2:
1)
ust. 1, prowadzi się po wyznaczeniu takiego zadania przez właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego;
2)
ust. 2, prowadzi się po uzyskaniu pisemnej zgody udzielonej przez właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego.
1a  5
 Wyznaczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wpisywane jest w dokumentacji służbowej określonej i prowadzonej na podstawie przepisów w sprawie sposobu pełnienia służby granicznej i prowadzenia działań granicznych.
2. 
W przypadkach niecierpiących zwłoki gdy uzyskanie pisemnej zgody mogłoby spowodować utratę informacji, prowadzenie obserwacji można rozpocząć po uzyskaniu ustnej zgody właściwego przełożonego lub funkcjonariusza, o których mowa w ust. 1. Niezwłocznie po rozpoczęciu obserwacji należy uzyskać pisemną zgodę.
3.  6
 Pisemna zgoda jest udzielana na pisemny wniosek w sprawie przeprowadzenia obserwacji, który zawiera
1)
oznaczenie wnioskodawcy oraz podmiotu realizującego wniosek;
2)
numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
3)
dane identyfikujące obiekt obserwacji;
4)
informacje niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa;
5)
cele do osiągnięcia w wyniku obserwacji;
6)
czas prowadzenia obserwacji;
7)
inne informacje, istotne dla efektywnego przeprowadzenia obserwacji;
8)
podpis podmiotu występującego z wnioskiem.
4.  7
 Pisemny wniosek, o którym mowa w ust. 3, sporządza się w dwóch egzemplarzach albo w jednym egzemplarzu w przypadku, gdy wniosek przesyłany jest za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  5.  8
 Właściwym przełożonym, o którym mowa w § 4 ust. 1:
1)
pkt 1, jest:
a)
Komendant Główny Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej,
b)
komendant oddziału Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej,
c)
komendant ośrodka Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej ośrodka Straży Granicznej,
d)
komendant placówki lub dywizjonu Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy placówki lub dywizjonu Straży Granicznej;
2)
pkt 2, jest:
a)
Komendant Główny Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej,
aa) 9
 Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
b)
komendant oddziału Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej,
c)
komendant ośrodka Straży Granicznej - w przypadku prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy komórki organizacyjnej ośrodka Straży Granicznej.
§  6.  10
1. 
Z wnioskiem w sprawie przeprowadzenia obserwacji, o której mowa w § 2 ust. 2, występuje:
1) 11
 do właściwego przełożonego, o którym mowa w § 5 pkt 2 lit. a - kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, albo funkcjonariusz przez nich upoważniony;
1a) 12
 do właściwego przełożonego, o którym mowa w § 5 pkt 2 lit. aa - kierownik komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo funkcjonariusz przez niego upoważniony;
2)
do właściwego przełożonego, o którym mowa w § 5 pkt 2 lit. b - kierownik komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej, komendant placówki Straży Granicznej albo funkcjonariusz przez nich upoważniony.
2. 
Komendant oddziału Straży Granicznej może wystąpić z wnioskiem w sprawie przeprowadzenia obserwacji także do innego komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta ośrodka Straży Granicznej.
3.  13
 Kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo kierownik komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej może wystąpić z wnioskiem w sprawie przeprowadzenia obserwacji do komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta ośrodka Straży Granicznej.
4.  14
 Kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej lub komendant oddziału Straży Granicznej może wystąpić z wnioskiem w sprawie przeprowadzenia obserwacji do Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
§  7.  15
1. 
Obserwację, o której mowa w § 2 ust. 2, prowadzi się przez czas określony we wniosku, chyba że przed upływem tego okresu został osiągnięty cel obserwacji, wystąpił trwały brak możliwości prowadzenia obserwacji lub ustały przyczyny jej prowadzenia.
2. 
W sytuacjach szczególnych rozpoczętą obserwację można prowadzić przez czas dłuższy niż określony we wniosku. Wymaga to uzyskania ustnej zgody właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego.
3. 
Ustna zgoda, o której mowa w ust. 2, powinna być niezwłocznie udokumentowana w formie adnotacji sporządzonej i podpisanej przez właściwego przełożonego lub funkcjonariusza przez niego upoważnionego oraz umieszczona na wniosku sporządzonym w postaci papierowej albo dołączona do wniosku przesłanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  8. 
1. 
Obserwacja jest prowadzona jawnie lub niejawnie.
2. 
Obserwację niejawną przeprowadza się i dokumentuje w sposób uniemożliwiający osobom nieupoważnionym ustalenie, że obserwacja taka jest prowadzona.
§  9. 
1. 
Obserwację dokumentuje się w notatce służbowej, komunikacie lub na odpowiednim nośniku technicznym, określając miejsce i czas rozpoczęcia i zakończenia obserwacji oraz rodzaj użytych środków technicznych.
2.  16
 Dokumenty, o których mowa w ust. 1, sporządza się w egzemplarzu pojedynczym, niezwłocznie po zakończeniu obserwacji.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  17  (uchylony).

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436 i Nr 283, poz. 2818 oraz z 2005 r. Nr 19, poz. 164).
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
5 § 4 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
7 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
8 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
9 § 5 pkt 2 lit. aa dodana przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
10 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
11 § 6 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
12 § 6 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
13 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
14 § 6 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
15 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
16 § 9 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.
17 Załącznik uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 2014 r. (Dz.U.2014.238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2014 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024