Roczne sprawozdanie o pojazdach wycofanych z eksploatacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 29 września 2005 r.
w sprawie rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji

Na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202 i Nr 175, poz. 1458) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wzór rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji oraz sposób jego przekazywania.
§  2.
Określa się wzór rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Przedsiębiorca prowadzący więcej niż jedną stację demontażu sporządza odrębne roczne sprawozdanie o pojazdach wycofanych z eksploatacji w odniesieniu do każdej stacji demontażu.
§  4.
Roczne sprawozdanie o pojazdach wycofanych z eksploatacji przekazuje się w formie pisemnej i elektronicznej.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.
_________

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 134, poz. 1438).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Roczne sprawozdanie o pojazdach wycofanych z eksploatacji

za rok ..............1)

Adresat:

1. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2. Wojewoda

Nazwa albo imię i nazwisko przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu
Adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu2)
Adres stacji demontażu, której dane sprawozdanie dotyczy2)
NIP
REGON3)
Telefon/faks/e-mail
Dział. 1. Informacje o liczbie, markach, masie pojazdów i roku produkcji pojazdów wycofanych z eksploatacji, przyjętych do stacji demontażu.

1.1. Dla pojazdów wycofanych z eksploatacji wyprodukowanych do dnia 31 grudnia 1979 r.

Lp. Marka pojazdów Rok produkcji Liczba pojazdów

[szt.]

Ogólna masa pojazdów5)
ogólna liczba pojazdów w tym pojazdów niekompletnych4) [Mg]
Suma

1.2. Dla pojazdów wycofanych z eksploatacji wyprodukowanych od dnia 1 stycznia 1980 r.

Lp. Marka pojazdów Rok produkcji Liczba pojazdów

[szt.]

Ogólna masa pojazdów5)
ogólna liczba pojazdów w tym pojazdów niekompletnych4) [Mg]
Suma

Dział 2. Informacje o masie odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi oraz przekazanych do odzysku i recyklingu, a także masie przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji.

2.1. Dla pojazdów wycofanych z eksploatacji wyprodukowanych do dnia 31 grudnia 1979 r.

2.1.1.

Rodzaj odpadu6) Masa odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi na stacji demontażu7) Masa odpadów poddanych odzyskowi energii na stacji demontażu8) Masa odpadów przekazanych do:
[Mg] [Mg] recyklingu/ odzysku9)

[Mg]

odzysku energii 10)

[Mg]

unieszkodliwienia 11)

[Mg]

rozdrabniania w strzępiarce12) [Mg]
Suma:

2.1.2.

Rodzaj odpadu6) Masa odpadów przekazanych do innego kraju w celu przetworzenia w procesie13):
recyklingu/ odzysku9)

[Mg]

odzysku energii10)

[Mg]

unieszkodliwienia11)

[Mg]

Suma:

2.1.3.

Rodzaj przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części14) Masa przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części15)

[Mg]

Suma:

2.2. Dla pojazdów wycofanych z eksploatacji wyprodukowanych od dnia 1 stycznia 1980 r.

2.2.1.

Rodzaj odpadu6) Masa odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi na stacji demontażu7) Masa odpadów poddanych odzyskowi energii na stacji demontażu8) Masa odpadów przekazanych do:
[Mg] [Mg] recyklingu/ odzysku9) [Mg] odzysku energii10) [Mg] unieszkodliwienia11)

[Mg]

rozdrabniania w strzępiarce12) [Mg]
Suma:

2.2.2.

Rodzaj odpadu6) Masa odpadów przekazanych do innego kraju w celu przetworzenia w procesie13):
recyklingu/ odzysku9)

[Mg]

odzysku energii 10)

[Mg]

unieszkodliwienia11)

[Mg]

Suma:

2.2.3.

Rodzaj przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części14) Masa przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części15)

[Mg]

Suma:

Dział 3. Informacje o przedsiębiorcach, którym przekazano odpady do odzysku i recyklingu.

Lp. Nazwa lub imię i nazwisko przedsiębiorcy Adres siedziby lub zamieszkania2) Telefon/faks/

e-mail

REGON3)

Dział 4. Informacje o przedsiębiorcach, którym przekazano odpady do unieszkodliwienia.

Lp. Nazwa lub imię i nazwisko przedsiębiorcy Adres siedziby lub zamieszkania2) Telefon/faks/

e-mail

REGON3)

Dział 5. Informacja o osiągniętym w stacji demontażu poziomie odzysku i recyklingu.

5.1. Dla pojazdów wycofanych z eksploatacji wyprodukowanych do dnia 31 grudnia 1979 r.

Rodzaj informacji [%]
Osiągnięty poziom odzysku16)
Osiągnięty poziom recyklingu16)

5.2. Dla pojazdów wycofanych z eksploatacji wyprodukowanych od dnia 1 stycznia 1980 r.

Rodzaj informacji [%]
Osiągnięty poziom odzysku16)
Osiągnięty poziom recyklingu16)

..................................

(miejsce, data i podpis

sporządzającego sprawozdanie)

Objaśnienia:

1) Roczne sprawozdanie należy sporządzić dla pojazdów wycofanych z eksploatacji, które były pojazdami samochodowymi zaliczonymi do kategorii M1 lub N1, określonych w przepisach o ruchu drogowym, oraz trójkołowymi pojazdami silnikowymi, z wyłączeniem motocykli trójkołowych, zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

2) Adres określa się przez podanie: nazwy miasta lub miejscowości, ulicy, numeru domu i lokalu, nazwy województwa oraz kodu pocztowego.

3) O ile taki posiada.

4) Za pojazd niekompletny uważa się pojazd niezawierający wszystkich istotnych elementów (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 15 czerwca 2005 r. w sprawie listy istotnych elementów pojazdu kompletnego (Dz. U. Nr 116, poz. 973)) lub którego masa jest mniejsza niż 90 % masy pojazdu.

5) Masa pojazdów jest to, zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, masa własna pojazdu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), pomniejszona o masę paliwa w ilości nominalnej; masę paliwa ustala się na 40 kg.

6) Należy podać rodzaj odpadu i jego kod zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206).

7) Należy podać masę odpadów poddanych procesom odzysku (z wyłączeniem odzysku energii) lub recyklingu na danej stacji demontażu na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów.

8) Należy podać masę odpadów poddanych procesom odzysku energii na danej stacji demontażu na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów.

9) Należy podać masę odpadów przekazanych do odzysku (z wyłączeniem odzysku energii) lub recyklingu, na podstawie zaświadczeń potwierdzających odzysk lub recykling, sporządzonych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku.

10) Należy podać masę odpadów przekazanych do procesu odzysku energii, na podstawie zaświadczeń potwierdzających odzysk, sporządzonych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku.

11) Należy podać masę odpadów przekazanych do procesu unieszkodliwienia na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów.

12) Należy podać masę odpadów przekazanych do rozdrabniania w strzępiarce.

13) Należy podać masę odpadów wywiezionych za granicę w celu przetworzenia w procesach odzysku lub recyklingu, odzysku energii i unieszkodliwienia, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 lipca 2004 r. o międzynarodowym obrocie odpadami (Dz. U. Nr 191, poz. 1956).

14) Należy podać rodzaj przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji, zgodnie z definicją ponownego użycia zawartą w art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, z uwzględnieniem rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko (Dz. U. Nr 201, poz. 1666).

15) Należy podać masę przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji.

16) Należy podać poziom odzysku i recyklingu obliczony zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, osiągnięty w roku sprawozdawczym, którego dotyczy sprawozdanie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024