Dokonywanie oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposób jej oznakowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)
z dnia 27 grudnia 2005 r.
w sprawie dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu jej oznakowania2)

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
procedury oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej określonymi w art. 157 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 163, poz. 1362), zwanymi dalej "zasadniczymi wymaganiami";
2)
treść deklaracji zgodności;
3)
sposób oznakowania aparatury oraz wzór znaku CE.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do aparatury, o której mowa w art. 157 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, podlegającej obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "badaniu typu WE", należy przez to rozumieć procedurę badania reprezentatywnego wzorca aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji, przez którą jednostka notyfikowana upewnia się i poświadcza przez wydanie certyfikatu badania typu WE, że przedstawiony wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania.
§  3.
1.
W przypadku braku norm zharmonizowanych domniemywa się, że aparatura spełnia zasadnicze wymagania, jeżeli jest zgodna z odpowiednimi normami krajowymi Państw Członkowskich Unii Europejskiej lub państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, których numery i tytuły zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2.
Jeżeli producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie wykaże zgodności aparatury z normami zharmonizowanymi lub normami, o których mowa w ust. 1, wykazuje jej zgodność z zasadniczymi wymaganiami na podstawie dowodów zawartych w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej.
§  4.
1.
Metody badań i wymagania niezbędne dla dokonania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami określają normy zharmonizowane.
2.
Podczas dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami producent lub jego upoważniony przedstawiciel może zastosować metody badań inne niż te, o których mowa w ust. 1, o ile umożliwiają one sprawdzenie zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Jeżeli w procesie projektowania, wytwarzania, badania i końcowej kontroli produkcji zastosowano normy zharmonizowane lub normy, o których mowa w § 3 ust. 1, producent lub jego upoważniony przedstawiciel potwierdza spełnienie przez aparaturę zasadniczych wymagań przez wystawienie deklaracji zgodności.
§  6.
Deklaracja zgodności powinna zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę i adres producenta albo jego upoważnionego przedstawiciela;
2)
opis aparatury zawierający informacje umożliwiające jednoznaczną identyfikację aparatury, której deklaracja dotyczy;
3)
wskazanie norm, na podstawie których jest deklarowana zgodność, i, jeżeli były stosowane, innych działań zastosowanych dla zapewnienia zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami;
4)
wskazanie certyfikatu badania typu WE, jeżeli był wydany, i jednostki notyfikowanej, która wydała ten certyfikat;
5)
imię i nazwisko oraz stanowisko osoby uprawnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
6)
datę wystawienia deklaracji.
§  7.
1.
Jeżeli w procesie projektowania, wytwarzania, testowania i końcowej kontroli produkcji aparatury nie zastosowano norm zharmonizowanych lub norm, o których mowa w § 3 ust. 1, bądź zastosowano je częściowo albo normy takie nie istnieją, producent lub jego upoważniony przedstawiciel wystawia deklarację zgodności zawierającą informacje, o których mowa w § 6, oraz sporządza dokumentację techniczno-konstrukcyjną.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
ogólny opis aparatury;
2)
opis procedur zastosowanych dla zapewnienia zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami;
3)
dokumenty wydane przez jednostkę kompetentną, jeżeli dokonała oceny dokumentacji lub aparatury.
3.
Jednostką kompetentną do oceny aparatury i dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, w szczególności w sytuacji, o której mowa w ust. 1, jest jednostka autoryzowana i notyfikowana.
4.
Do dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, o której mowa w ust. 1, producent lub jego upoważniony przedstawiciel dołącza instrukcję obsługi aparatury, jeżeli jest to niezbędne dla dokonania oceny dokumentacji lub aparatury.
§  8.
1.
W przypadku aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji producent lub jego upoważniony przedstawiciel potwierdza zgodność aparatury z zasadniczymi wymaganiami przez wystawienie deklaracji zgodności, o której mowa w § 6, po uzyskaniu certyfikatu badania typu WE wydanego przez jednostkę notyfikowaną.
2.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel składa w jednostce notyfikowanej wniosek o poddanie badaniu typu WE przedstawionego wzorca aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę i adres producenta oraz jego upoważnionego przedstawiciela, jeżeli składa wniosek;
2)
miejsce wyprodukowania aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji;
3)
dokumentację techniczno-konstrukcyjną, o której mowa w § 7 ust. 2, zawierającą ponadto:
a)
informacje niezbędne do sprawdzenia zgodności aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji z zasadniczymi wymaganiami,
b)
opis metod zastosowanych w procesie produkcyjnym dla wyeliminowania zagrożeń stwarzanych przez aparaturę przeznaczoną do celów nadawczych w radiokomunikacji w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej,
c)
opis czynności podjętych w celu zapewnienia zgodności produkowanej aparatury z zasadniczymi wymaganiami - w przypadku seryjnej produkcji aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji reprezentatywny dla planowanej produkcji danego typu aparatury lub informacje o miejscu jego udostępnienia dla przeprowadzenia badań oraz instrukcję obsługi aparatury.
§  9.
1.
Jednostka notyfikowana, przeprowadzając badanie typu WE, o którym mowa w § 8 ust. 2:
1)
ocenia dokumentację techniczno-konstrukcyjną w zakresie spełniania przez nią wymagań określonych w § 7 ust. 2 i § 8 ust. 3 pkt 3 oraz
2)
bada dostarczony lub udostępniony wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
2.
Jednostka notyfikowana, przeprowadzając badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2:
1)
upewnia się, że aparatura przeznaczona do celów nadawczych w radiokomunikacji została wyprodukowana zgodnie z dokumentacją techniczno-konstrukcyjną;
2)
ocenia, czy zostały zastosowane właściwe normy;
3)
przeprowadza albo zleca przeprowadzenie odpowiednich badań i prób w celu sprawdzenia, czy aparatura przeznaczona do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania.
3.
Jednostka notyfikowana sporządza certyfikat badania typu WE i przekazuje go producentowi lub jego upoważnionemu przedstawicielowi, jeżeli dany wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania.
4.
Certyfikat, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać wnioski z badań i informacje niezbędne do identyfikacji każdego egzemplarza danego typu aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji oraz określać warunki dotyczące jego ważności. Jednostka notyfikowana dołącza do certyfikatu wykaz dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, o której mowa w § 8 ust. 3 pkt 3, uwzględnionej w toku badania typu WE.
5.
Jednostka notyfikowana, która wydała certyfikat, o którym mowa w ust. 3, przechowuje jego kopię wraz z kopią wykazu, o którym mowa w ust. 4.
6.
Odmowa wydania certyfikatu, o którym mowa w ust. 3, wymaga szczegółowego uzasadnienia.
§  10.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel jest obowiązany do informowania jednostki notyfikowanej o modyfikacjach, które zostały wprowadzone lub które planuje wprowadzić do danego typu aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
2.
Jednostka notyfikowana ocenia zakres modyfikacji, o których mowa w ust. 1, i informuje producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, czy certyfikat badania typu WE obejmuje zmodyfikowaną aparaturę.
3.
Jeżeli certyfikat badania typu WE nie obejmuje zmodyfikowanej aparatury, stosuje się przepisy § 8 i 9.
§  11.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel jest obowiązany udostępniać do celów kontrolnych, przez okres 10 lat od daty wprowadzenia do obrotu ostatniego egzemplarza aparatury:
1)
deklarację zgodności;
2)
dokumenty, o których mowa w § 7 ust. 2;
3)
dokumenty, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 3 - jeżeli były sporządzone.
2.
Jeżeli producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie ma siedziby na terytorium Unii Europejskiej, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na importerze.
§  12.
1.
Producent jest obowiązany dołączać instrukcję obsługi do każdego egzemplarza aparatury.
2.
Instrukcja obsługi aparatury powinna zawierać w szczególności:
1)
warunki zgodnego z przeznaczeniem używania aparatury;
2)
instrukcję dotyczącą instalacji, montażu części, regulacji, używania oraz konserwacji aparatury;
3)
informacje o ograniczeniach, jeżeli aparatura nie jest przystosowana do instalowania i używania we wszystkich elektromagnetycznych warunkach środowiskowych;
4)
informacje o ograniczeniach zapewniających niezakłóconą pracę aparatury przeznaczonej do używania w celu obronności i bezpieczeństwa państwa lub w celu przestrzegania porządku publicznego.
§  13.
1.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel, przed wprowadzeniem aparatury do obrotu, umieszcza na aparaturze oznakowanie CE, jeżeli wystawił deklarację zgodności.
2.
Oznakowanie CE umieszcza się na aparaturze albo jej tablicy znamionowej w sposób czytelny i trwały, a w przypadku braku takich możliwości:
1)
na opakowaniu aparatury;
2)
w instrukcji obsługi lub
3)
w dokumencie gwarancyjnym dołączonym do aparatury.
3.
Wzór znaku CE określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Oprócz oznakowania CE mogą być umieszczone inne znaki, pod warunkiem że nie zmniejszą widoczności i czytelności oznakowania CE oraz nie będą wprowadzać w błąd co do znaczenia i formy oznakowania CE.
§  14.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.3)
______

1) Minister Transportu i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu i Budownictwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1900).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 89/336/EWG z dnia 3 maja 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej (Dz. Urz. WE L 139 z 23.05.1989, str. 19; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 13, t. 009, str. 481) zmienionej dyrektywami Rady: 91/263/EWG z dnia 29 kwietnia 1991 r. (Dz. Urz. WE L 128 z 23.05.1991, str. 1), 92/31/EWG z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz. Urz. WE L 126 z 12.05.1992, str. 11; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 13, t. 011, str. 84) i 93/68/EWG z dnia 22 lipca 1993 r. (Dz. Urz. WE L 220 z 30.08.1993, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 13, t. 012, str.173).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 kwietnia 2003 r. w sprawie dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu jej oznakowania (Dz. U. Nr 90, poz. 848), które zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 170, poz. 1652) utraci moc z dniem 31 grudnia 2005 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ZNAKU CE

wzór

1. Proporcje podane na rysunku muszą być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów znaku.

2. Wysokość znaku zgodności nie może być mniejsza niż 5 mm, chyba że nie jest to możliwe z powodu konstrukcji aparatury.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024