Przyznawanie nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 7 kwietnia 2005 r.
w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej

Na podstawie art. 121 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki przyznawania nagród specjalnych, zwanych dalej "nagrodami";
2)
rodzaje nagród;
3)
podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków o nagrody;
4)
sposób i tryb postępowania w sprawie nagród.
§  2. 
1. 
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, zwany dalej "ministrem", przyznaje nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania, zastosowane przy następujących rodzajach działań:
1)
opracowaniu programu wspierania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, ukierunkowanego na kompleksowe rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej przez świadczenie usług pomocy środowiskowej;
2) 1
 wdrożeniu programu społecznego, ukierunkowanego na rozwiązywanie trudnych problemów społecznych, takich jak narkomania, alkoholizm, bezdomność, przemoc domowa;
3)
realizacji przedsięwzięć wspierających różne podmioty w realizacji zadań pomocy społecznej w celu rozszerzenia oferty świadczonych usług w ramach wsparcia środowiskowego lub instytucjonalnego;
4)
współpracy z administracją rządową lub samorządową oraz z innymi podmiotami w zakresie tworzenia warunków do usamodzielnienia jednostek i rodzin oraz integracji społecznej, w tym przez likwidowanie istniejących barier społecznych, utworzenie placówki wsparcia środowiskowego, zapewnienie dostępu do dóbr kultury, sportu i turystyki;
5) 2
 (uchylony);
6)
realizowaniu inicjatyw w celu aktywizowania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;
7)
integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku przez umożliwienie im uczestnictwa w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym;
8)
aktywizowaniu społeczności lokalnej na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych oraz wspierania rodzin dysfunkcyjnych;
9)
realizacji przedsięwzięć z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów społecznych, których celem jest integracja społeczna osób i rodzin szczególnego ryzyka.
2. 
Minister może przyznać nagrody również za inne niż wymienione w ust. 1 wybitne, nowatorskie rozwiązania, biorąc pod uwagę ich społeczną użyteczność.
3.  3
 Nagrody mogą zostać przyznane z inicjatywy własnej ministra albo na wniosek podmiotów, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  3. 
Minister przyznaje nagrody pieniężne lub w formie listu gratulacyjnego w dwóch kategoriach:
1)
indywidualnej - pracownikom socjalnym;
2)
zespołowej - jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej oraz podmiotom, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
§  4. 
1. 
Kandydatów do nagród mogą zgłaszać, w formie pisemnej, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, działających w zakresie pomocy społecznej.
2. 
Wniosek o przyznanie nagrody indywidualnej zawiera:
1)
dane o kandydacie:
a)
imię i nazwisko,
b)
miejsce pracy z adresem lub miejsce prowadzonej działalności z adresem,
c)
stanowisko lub funkcję,
d)
numer telefonu oraz faksu;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy;
3)
uzasadnienie wniosku.
3. 
Wniosek o przyznanie nagrody zespołowej zawiera:
1)
dane o jednostce typowanej do nagrody lub podmiocie typowanym do nagrody:
a)
nazwę jednostki lub podmiotu i adres,
b)
numer telefonu i faksu;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy;
3)
uzasadnienie wniosku.
§  5. 
Do wniosku o przyznanie nagrody dołącza się:
1)
opis działalności i osiągnięć kandydatów zgłoszonych do nagrody;
2)
materiały dokumentujące opisaną działalność i osiągnięcia, takie jak: opracowania, fotografie, wycinki prasowe;
3)
co najmniej dwie niezależne opinie przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej lub organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych działających w zakresie pomocy społecznej, którzy wykonują obowiązki z zakresu pomocy społecznej i mogą potwierdzić opisaną działalność i osiągnięcia kandydatów zgłoszonych do nagrody.
§  6. 
1. 
Minister corocznie, pisemnie lub przez umieszczenie informacji na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, informuje wojewodów o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród.
2. 
Informacja o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród zamieszczana jest na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego lub udostępniana w siedzibie urzędu wojewódzkiego w miejscu zwyczajowo przyjętym, na co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków.
3. 
Wnioski o przyznanie nagród spełniające warunki określone w § 4 i 5 wnosi się do właściwego wojewody, w terminie do dnia 31 lipca każdego roku.
§  7. 
1. 
Wojewoda sprawdza pod względem formalnym każdy ze złożonych wniosków o przyznanie nagród.
2. 
Wnioski, które nie zawierają wymaganej dokumentacji, wojewoda zwraca wnioskodawcy, wyznaczając na jej uzupełnienie termin 7 dni.
§  8. 
Sprawdzone przez wojewodę wnioski o przyznanie nagród wraz z listami kandydatów zgłoszonych do nagród indywidualnych oraz zespołowych wojewoda przekazuje do Rady Pomocy Społecznej, zwanej dalej "Radą", w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku.
§  9. 
1. 
Rada ocenia pod względem merytorycznym wnioski o przyznanie nagród.
2. 
Rada formułuje propozycje nagród wraz z uzasadnieniem, które przedkłada ministrowi, w terminie do dnia 15 października każdego roku.
§  10. 
Minister przyznaje nagrody na podstawie ocen i propozycji, o których mowa w § 7 i 9.
§  11. 
Pisemne informacje o przyznaniu nagrody pieniężnej oraz nagrody w formie listu gratulacyjnego wręcza się na uroczystości, którą z okazji Dnia Pracownika Socjalnego organizuje minister.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 265, poz. 2643).

2) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 9), zachowane w mocy na podstawie art. 159 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565).

1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 28 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1084) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2023 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 28 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1084) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1084) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 czerwca 2023 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024