Wyróżnienia i nagrody dla zawodników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU 1
z dnia 22 września 2006 r.
w sprawie wyróżnień i nagród dla zawodników

Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 oraz z 2006 r. Nr 64, poz. 448 i Nr 136, poz. 970) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przyznawania ze środków budżetu państwa wyróżnień i nagród zawodnikom, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, rodzaje wyróżnień i nagród oraz wysokość nagród pieniężnych.
§  2.
1.
Wyróżnieniami dla zawodników przyznawanymi za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, zwanymi dalej "wyróżnieniami", są plakietki, puchary i dyplomy.
2.
Wyróżnienia mogą być przyznane zawodnikom w kategorii seniorów, młodzieżowców i juniorów.
3.
Wyróżnienia za ustanowienie rekordu świata, Europy lub Polski w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich mogą być przyznane, jeżeli wyniki te zostały zatwierdzone przez odpowiednie organizacje sportowe.
§  3.
Wyróżnienia mogą być przyznane zawodnikom, którzy:
1)
zajęli pierwsze, drugie lub trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy;
2)
ustanowili rekord świata, Europy lub Polski.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu przyznaje wyróżnienia zawodnikom na wniosek właściwego polskiego związku sportowego udokumentowany protokołem z wynikami zawodów.
2.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia składa się do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym zawodnik spełnił warunek, o którym mowa w § 3.
§  5.
Wyróżnienia wręcza minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu lub upoważniona przez niego osoba.
§  6.
1.
Nagrodami za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym są nagrody pieniężne, zwane dalej "nagrodami".
2.
Nagrody mogą być przyznane zawodnikom wyłącznie w kategorii seniorów.
3.
Nagroda, o której mowa w § 11 ust. 2, może być przyznana raz w roku.
§  7.
1.
Nagroda za zajęcie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca na igrzyskach olimpijskich, w mistrzostwach świata lub Europy, na uniwersjadzie letniej i zimowej lub na akademickich mistrzostwach świata może być przyznana, jeżeli w zawodach brało udział co najmniej:
1)
12 zawodników w konkurencjach indywidualnych;
2)
8 drużyn, osad lub załóg w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych zespołowych;
3)
8 państw.
2.
Nagroda, o której mowa w ust. 1, może być przyznana także:
1)
jeżeli regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg w danej dyscyplinie sportu lub konkurencji sportowej;
2)
jeżeli wystąpiła naturalna niższa frekwencja w najlżejszej i najcięższej kategorii wagowej;
3)
w uzasadnionych przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2 - w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, pomimo tego, że w zawodach brała udział mniejsza liczba odpowiednio zawodników, drużyn, osad lub załóg niż określona w ust. 1.
§  8.
Nagrody za ustanowienie rekordu świata lub Europy w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich mogą być przyznane, jeżeli wyniki te zostały zatwierdzone przez odpowiednie międzynarodowe organizacje sportowe.
§  9.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu przyznaje nagrody zawodnikom na wniosek właściwego polskiego związku sportowego lub związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym, udokumentowany protokołem z wynikami zawodów.
2.
Wniosek o przyznanie nagrody składa się do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym spełnione zostały warunki określone w § 7 lub 8.
§  10.
Podstawę ustalenia wysokości nagrody, zwaną dalej "podstawą", stanowi kwota 2.300 złotych.
§  11.
1.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 14-krotności podstawy za:
a)
zajęcie pierwszego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata,
b)
ustanowienie rekordu świata;
2)
do 11-krotności podstawy za:
a)
zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy,
b)
zajęcie drugiego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata,
c)
ustanowienie rekordu Europy;
3)
do 8-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata;
4)
do 6-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy;
5)
do 4-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy.
2.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 8-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach świata;
2)
do 6-krotności podstawy za:
a)
zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach świata,
b)
zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy;
3)
do 4-krotności podstawy za:
a)
zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy,
b)
zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach świata;
4)
do 2-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy.
§  12.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem uniwersjad letnich i zimowych nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 8-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca na uniwersjadzie letniej i zimowej;
2)
do 6-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca na uniwersjadzie letniej i zimowej;
3)
do 4-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na uniwersjadzie letniej i zimowej.
§  13.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem akademickich mistrzostw świata nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 5-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca na akademickich mistrzostwach świata;
2)
do 3-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca na akademickich mistrzostwach świata;
3)
do 1-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na akademickich mistrzostwach świata.
§  14.
W przypadku osiągnięcia przez zawodnika w czasie tych samych zawodów dwóch lub więcej wysokich wyników sportowych, o których mowa w § 11-13, przyznaje się jedną nagrodę, której wysokość nie może przekroczyć 75 % sumy nagród za poszczególne osiągnięcia.
§  15.
Zawodnikom dyscyplin sportu i konkurencji sportowych zespołowych przyznaje się nagrodę zbiorową dla zespołu w wysokości do 75 % nagrody indywidualnej, pomnożonej przez liczbę zawodników drużyny określoną przepisami międzynarodowymi, z tym że nagroda dla jednego zawodnika nie może przekroczyć wysokości nagród określonych w § 11-13.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 listopada 2003 r. w sprawie rodzajów wyróżnień i wysokości nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz szczegółowych zasad i trybu ich przyznawania (Dz. U. Nr 194, poz. 1894, z 2004 r. Nr 283, poz. 2820 oraz z 2006 r. Nr 37, poz. 258).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. Nr 131, poz. 918).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024