Opiniowanie służbowe funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wzór formularza opinii służbowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 2006 r.
w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wzoru formularza opinii służbowej

Na podstawie art. 57 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1122 i Nr 218, poz. 1592) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb opiniowania służbowego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "opiniowaniem";
2)
właściwość przełożonych w zakresie wydawania opinii;
3)
tryb zapoznawania funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", z opinią służbową;
4)
tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii;
5)
wzór formularza opinii służbowej.
§  2.
Termin opiniowania funkcjonariusza CBA, o którym mowa w art. 57 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanej dalej "ustawą", może ulec przesunięciu o okres:
1)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
2)
odbywania szkolenia zawodowego;
3)
urlopu macierzyńskiego;
4)
urlopu wychowawczego;
5)
urlopu bezpłatnego;
6)
choroby;
7)
oddelegowania do pełnienia zadań służbowych poza CBA w kraju lub za granicą.
§  3.
Opiniowanie przeprowadza się niezależnie od terminów, o których mowa w § 2 ust. 1, w przypadku:
1)
stwierdzenia nieprzydatności na zajmowanym stanowisku służbowym lub nieprzydatności do służby w okresie służby przygotowawczej albo niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie służby stałej;
2)
wniosku o mianowanie na wyższe stanowisko służbowe, jeżeli od ostatniej opinii minął co najmniej rok;
3)
wniosku o przedterminowe zatarcie kary dyscyplinarnej;
4)
polecenia wyższego przełożonego;
5)
pierwszego opiniowania służbowego funkcjonariusza zwolnionego z odbywania służby przygotowawczej, które przeprowadza się po upływie 12 miesięcy służby stałej;
6)
w okresie służby przygotowawczej, bezpośrednio przed mianowaniem na funkcjonariusza CBA w służbie stałej.
§  4.
1.
Przy opiniowaniu bierze się pod uwagę następujące kryteria:
1)
efektywność służby, w tym nastawienie na rezultat;
2)
dyscyplinę;
3)
zaangażowanie;
4)
umiejętność pracy w zespole;
5)
umiejętność podejmowania decyzji.
2.
Przy opiniowaniu osoby zajmującej lub obejmującej stanowisko kierownicze, oprócz kryteriów wymienionych w ust. 1, ocenie podlegają umiejętności:
1)
zarządzania zespołem;
2)
oceniania podwładnych.
§  5.
Przy opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy CBA stosuje się pięciostopniową skalę ocen poziomu spełniania kryteriów, o których mowa w § 4:
1)
5 - poziom wysoki;
2)
4 - poziom powyżej przeciętnej;
3)
3 - poziom przeciętny;
4)
2 - poziom poniżej przeciętnej;
5)
1 - poziom niedostateczny.
§  6.
1.
Przełożonymi właściwymi do wydania opinii, zwanymi dalej "wydającymi opinię", są:
1)
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego wobec:
a)
kierowników jednostek organizacyjnych CBA i ich zastępców,
b)
funkcjonariuszy CBA na stanowiskach bezpośrednio mu podległych lub pozostających w jego dyspozycji,
c)
funkcjonariuszy CBA delegowanych do służby poza struktury CBA;
2)
kierownik jednostki organizacyjnej CBA wobec:
a)
kierowników komórek organizacyjnych jednostki CBA i ich zastępców,
b)
funkcjonariuszy CBA na stanowiskach bezpośrednio mu podległych;
3)
kierownik komórki organizacyjnej CBA, o którym mowa w pkt 2 lit. a, w stosunku do funkcjonariuszy CBA mu podległych.
2.
Wzór formularza opinii służbowej określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Wydający opinię lub upoważniony przez niego przełożony zapoznaje opiniowanego z opinią w ciągu 7 dni od jej sporządzenia podczas rozmowy prowadzonej z opiniowanym w tej sprawie. Zapoznanie z opinią następuje w obecności bezpośredniego przełożonego opiniowanego.
2.
Egzemplarz opinii włącza się do akt osobowych, a drugi doręcza się opiniowanemu podczas rozmowy, o której mowa w ust. 1. Fakt ten opiniowany potwierdza własnoręcznym podpisem. W razie odmowy złożenia podpisu, przełożony zapoznający z opinią sporządza na tę okoliczność adnotację.
§  8.
1.
Opiniowany może wnieść odwołanie od opinii, za pośrednictwem wydającego opinię, w terminie, o którym mowa w art. 57 ust. 3 ustawy.
2.
W przypadku niewniesienia odwołania w terminie, opinia jako ostateczna podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.
3.
Przełożonymi właściwymi do rozpatrzenia odwołania są:
1)
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego w stosunku do opinii wydanej przez kierownika jednostki organizacyjnej CBA;
2)
kierownik jednostki organizacyjnej w stosunku do opinii wydanej przez kierownika komórki organizacyjnej CBA.
4.
Od opinii wydanej przez Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego odwołanie nie przysługuje.
§  9.
1.
Opiniowany, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, może zwrócić się do Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; przepisy § 8 ust.1 i § 10 ust.1 stosuje się odpowiednio.
2.
Opinia, wydana w wyniku rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, jako ostateczna podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.
§  10.
1.
Wydający opinię może uwzględnić odwołanie w całości i wydać nową opinię.
2.
Odwołanie, które uzna za nieuzasadnione, przesyła w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania przełożonemu właściwemu do rozpatrzenia odwołania, wraz z opinią i własnym stanowiskiem w sprawie, a także całością materiałów będących podstawą wydania opinii.
§  11.
1.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania, w terminie 7 dni od dnia wpływu odwołania, może powołać co najmniej 3-osobową komisję w celu zbadania uwag zawartych w odwołaniu.
2.
W skład komisji nie może wchodzić funkcjonariusz CBA, który wydał lub uczestniczył przy wydawaniu zaskarżonej opinii.
3.
Komisja, o której mowa w ust. 1, sporządza sprawozdanie z wnioskiem o uwzględnienie odwołania lub utrzymanie w mocy zaskarżonej opinii. Wniosek o uwzględnienie odwołania powinien zawierać propozycję sposobu jego załatwienia.
4.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania zapoznaje się ze sprawozdaniem komisji przed rozpatrzeniem odwołania.
§  12.
1.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania:
1)
utrzymuje w mocy zaskarżoną opinię;
2)
uchyla zaskarżoną opinię w całości lub w części i poleca wydanie nowej opinii, wskazując, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy jej wydawaniu.
2.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania jest obowiązany podjąć decyzję, o której mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania.
3.
Opinia, o której mowa w ust.1, jako ostateczna, podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.
§  13.
Opinia służbowa dotycząca funkcjonariusza CBA zostaje uznana za negatywną, gdy co najmniej jedna z ocen, o których mowa w § 5, jest na poziomie 1 lub jeżeli średnia wszystkich ocen nie jest wyższa niż 2.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR FORMULARZA OPINII SŁUŻBOWEJ

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024