Uprawnienie dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 14 kwietnia 2006 r.
w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych

Na podstawie art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. Nr 180, poz. 1494) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do sprawdzania tachografów cyfrowych;
2)
zakres i tryb przeprowadzania egzaminu z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych;
3)
sposób wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej.
§  2.
1.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przez technika warsztatu uprawnienia do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Druk zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, zawiera następujące zabezpieczenia przed fałszerstwem:
1)
w papierze:
a)
dwutonowy znak wodny,
b)
włókna zabezpieczające, aktywne w promieniowaniu UV,
c)
włókna widoczne w świetle dziennym,
d)
zabezpieczenia chemiczne przed próbami usuwania lub dokonywania zmian zapisów w dokumencie;
2)
hologram typu "sticker", o rozmiarach 22 mm na 24 mm, częściowo demetalizowany na podłożu samoniszczącym, numerowany laserowo.
3.
Druki zaświadczeń, o których mowa w ust. 1, są drukami ścisłego zarachowania.
§  3.
1.
Egzamin z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych, zwany dalej "egzaminem", składa się z trzech części: pisemnej, ustnej i praktycznej.
2.
Egzamin organizuje się dla grup kandydatów na technika warsztatu, zwanych dalej "kandydatami", liczących od 10 do 20 osób. Prezes Głównego Urzędu Miar, zwany dalej "Prezesem", może przeprowadzić egzamin dla mniejszej liczby kandydatów.
3.
Kandydat składa wniosek o dopuszczenie do egzaminu bezpośrednio w siedzibie Prezesa albo drogą pocztową pod adresem Głównego Urzędu Miar z dopiskiem "egzamin".
§  4.
1.
Zakres przedmiotowy części pisemnej i ustnej egzaminu obejmuje:
1)
znajomość przepisów prawnych regulujących system tachografów cyfrowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych:
a)
ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych i aktów wykonawczych do niej,
b)
rozporządzeń:
Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985 r., str. 8, z późn. zm.),
Komisji (WE) nr 1360/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. dostosowującego po raz siódmy do postępu technicznego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 207 z 5.08.2002 r., str. 1);
2)
znajomość wymagań technicznych i funkcjonalnych stawianych tachografom cyfrowym i kartom do tachografu, określonych w przepisach, o których mowa w pkt 1 lit. b;
3)
wiedzę z zakresu czynności wykonywanych przy uruchamianiu, sprawdzaniu, kalibracji oraz potwierdzaniu zgodności z homologowanym typem tachografu cyfrowego, określonych w przepisach, o których mowa w pkt 1 lit. b;
4)
znajomość metod wykonywania pomiarów, wymagań stawianych stosowanym przyrządom pomiarowym oraz umiejętność analizy i ocen wyników sprawdzenia;
5)
znajomość kryteriów oceny wyników sprawdzenia, określonych w przepisach, o których mowa w pkt 1 lit. b, oraz oceny poprawności stosowanych metod pomiarowych;
6)
archiwizowanie danych zapisanych na kartach warsztatowych;
7)
znajomość zasady pobierania, przechowywania i przekazywania danych zapisywanych w pamięci tachografu cyfrowego, określonych w przepisach, o których mowa w pkt 1;
8)
znajomość mechanizmów i zasad postępowania zapewniających bezpieczeństwo systemu tachografów cyfrowych, określonych w przepisach, o których mowa w pkt 1.
2.
Część praktyczna egzaminu obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów cyfrowych;
2)
obsługi przyrządów pomiarowych;
3)
przeprowadzania czynności sprawdzenia poprawności działania tachografów cyfrowych;
4)
wykonywania pomiarów, obliczeń i oceny wyników;
5)
odczytu i interpretacji wskazań i wydruków uzyskiwanych z tachografów cyfrowych;
6)
przeprowadzania kalibracji tachografów cyfrowych;
7)
dokumentowania wykonanych czynności;
8)
posługiwania się programami do archiwizacji danych dotyczących sprawdzania oraz danych pobieranych z tachografu cyfrowego.
§  5.
1.
Część pisemną egzaminu prowadzi się w formie testu jednokrotnego wyboru, który składa się z 20 pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt, za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową - zero punktów.
2.
Część pisemną egzaminu uznaje się za zaliczoną w przypadku prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 15 pytań.
3.
Część pisemna egzaminu trwa 40 minut.
§  6.
1.
Cześć ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania wylosowane przez kandydata z zestawów pytań.
2.
Część ustną egzaminu uznaje się za zaliczoną w przypadku prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 3 pytania.
§  7.
1.
Część praktyczna egzaminu polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego, mającego na celu wykazanie praktycznych umiejętności kandydata w zakresie sprawdzania tachografów cyfrowych, wylosowanego przez kandydata spośród zestawu zadań.
2.
Część praktyczną egzaminu uznaje się za zaliczoną w przypadku bezbłędnego wykonania zadania.
§  8.
1.
Zbiory testów, pytań i zadań egzaminacyjnych opracowuje zespół powołany przez Prezesa.
2.
Zbiory testów, pytań i zadań egzaminacyjnych zatwierdza Prezes.
3.
Test, zestawy pytań oraz zestaw zadań egzaminacyjnych na potrzeby danego egzaminu przygotowuje komisja egzaminacyjna na podstawie zbiorów, o których mowa w ust. 1.
4.
Testy, pytania oraz zadania egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1 i 3, przygotowuje się, przechowuje oraz przekazuje w sposób i w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  9.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powoływana przez Prezesa.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi trzech pracowników administracji miar.
3.
W skład komisji egzaminacyjnej nie może wchodzić osoba, która przeprowadzała szkolenie z zakresu tachografów cyfrowych dla kandydatów przystępujących do egzaminu w danym terminie.
4.
Członek komisji egzaminacyjnej powinien posiadać wykształcenie:
1)
wyższe techniczne lub prawnicze i co najmniej roczny staż pracy w administracji miar na stanowiskach związanych z wykonywaniem zadań z zakresu urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym - tachografów samochodowych lub systemu tachografów cyfrowych, albo
2)
średnie techniczne i co najmniej:
a)
2-letnią praktykę wykładowcy w zakresie szkoleń związanych z urządzeniami rejestrującymi stosowanymi w transporcie drogowym - tachografami samochodowymi lub systemem tachografów cyfrowych, albo
b)
3-letni staż pracy w administracji miar na stanowiskach związanych z wykonywaniem zadań z zakresu urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym - tachografów samochodowych lub systemu tachografów cyfrowych.
§  10.
1.
Prezes wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej oraz termin i miejsce przeprowadzenia poszczególnych części egzaminu.
2.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:
1)
czuwa nad prawidłowym przygotowaniem i przeprowadzeniem egzaminu;
2)
kieruje pracą komisji egzaminacyjnej;
3)
dokumentuje przebieg egzaminu oraz jego wynik w protokole egzaminu;
4)
po zakończeniu egzaminu niezwłocznie przekazuje jeden egzemplarz protokołu egzaminu Prezesowi.
3.
Protokół egzaminu sporządza się w dwóch egzemplarzach. Protokół egzaminu powinien być podpisany przez wszystkich członków komisji egzaminacyjnej oraz opatrzony datą.
4.
Szczegółowy tryb pracy komisji egzaminacyjnej określa regulamin zatwierdzony przez Prezesa.
5.
Ogłoszenie o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Prezes zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
6.
O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Prezes zawiadamia kandydata na piśmie co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.
§  11.
Prezes może powołać do uczestniczenia w pracach komisji egzaminacyjnej w charakterze obserwatorów:
1)
przedstawicieli organizacji lub stowarzyszeń związanych z sektorem transportu drogowego,
2)
przedstawicieli producentów tachografów cyfrowych lub ich przedstawicieli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

- wybranych w drodze losowania spośród osób zgłoszonych do Prezesa przez te podmioty, przy czym łączna liczba obserwatorów nie może przekroczyć 4 osób.

§  12.
1.
Komisja egzaminacyjna ocenia każdą część egzaminu odrębnie.
2.
Warunkiem dopuszczenia kandydata na technika warsztatu do części ustnej jest zaliczenie części pisemnej.
3.
Warunkiem dopuszczenia kandydata do części praktycznej egzaminu jest zaliczenie części pisemnej i części ustnej.
§  13.
1.
Przed wejściem do sali egzaminacyjnej kandydat okazuje dokument potwierdzający tożsamość.
2.
Przed rozpoczęciem egzaminu lub jego części członek komisji egzaminacyjnej informuje kandydatów o warunkach organizacyjnych przeprowadzania egzaminu oraz o zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi.
3.
Kandydat otrzymuje materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią Prezesa. Uwzględnia się jedynie odpowiedzi udzielone na arkuszach opatrzonych tą pieczęcią.
4.
W czasie egzaminu zabronione jest korzystanie z materiałów pomocniczych innych niż dostarczone przez komisję egzaminacyjną oraz porozumiewanie się z innymi osobami.
5.
Członek komisji egzaminacyjnej wyklucza z udziału w danej części egzaminu kandydata, który podczas egzaminu posługiwał się materiałami innymi niż dostarczone przez komisję, porozumiewał się z innymi osobami lub zakłócał przebieg postępowania egzaminacyjnego. W takim przypadku egzamin uznaje się za niezdany. Informację o takim przypadku przewodniczący komisji odnotowuje w protokole egzaminu.
§  14.
1.
W przypadku niezdania egzaminu w całości albo niezaliczenia części ustnej lub części praktycznej, kandydatowi przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z całości lub części egzaminu.
2.
Termin i miejsce egzaminu poprawkowego wyznacza Prezes, nie wcześniej jednak niż po upływie dwóch tygodni od daty egzaminu.
3.
Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja egzaminacyjna w składzie powołanym przez Prezesa do przeprowadzenia egzaminu.
4.
W zakresie nieuregulowanym w ust. 1-3 do egzaminu poprawkowego stosuje się przepisy § 4-8 i 10-13.
§  15.
1.
Członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują wynagrodzenie za udział w przeprowadzonym egzaminie i egzaminie poprawkowym.
2.
Wysokość wynagrodzenia członka komisji egzaminacyjnej za udział w przeprowadzonym egzaminie wynosi 250 zł.
3.
Jeżeli liczba egzaminowanych kandydatów przewyższa 10 osób, wysokość wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, ulega zwiększeniu o:
1)
5 zł za każdego kandydata uczestniczącego wyłącznie w części pisemnej lub ustnej egzaminu;
2)
10 zł za każdego kandydata uczestniczącego we wszystkich częściach egzaminu.
4.
W przypadku egzaminu poprawkowego członkom komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości 50 % kwoty określonej w ust. 2, niezależnie od liczby egzaminowanych.
5.
Przewodniczący komisji otrzymuje dodatek w wysokości 100 zł, a w przypadku egzaminu poprawkowego - w wysokości 50 zł.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 220, poz. 1888).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA

wzór

Opis:

Zaświadczenie ma format A4 (210 x 297 mm). Tło zaświadczenia jest białe, a litery koloru czarnego pisane czcionką Times New Roman. Papier "plecionka sewastopolska".

Hologram ma kształt flagi biało-czerwonej z konturem granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. W środkowej części hologramu umieszczony jest napis "GUM" otoczony napisem "Główny Urząd Miar" w kształcie okrągłej pieczęci.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024