Umundurowanie funkcjonariuszy celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 20 kwietnia 2006 r.
w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 167, poz. 1399) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady przydziału, okresy zużycia, wzory, kolory i normy umundurowania i oznaczeń stopni funkcjonariuszy celnych, zwanych dalej "funkcjonariuszami";
2)
szczegółowe zasady i sposób noszenia umundurowania i oznaczeń stopni;
3)
wysokość i warunki przyznawania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz za okresowe czyszczenie munduru;
4)
wypadki, w jakich funkcjonariusze nie mają obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu.
§  2.
Umundurowanie, oznaczenia stopni i znaki określone w rozporządzeniu są prawnie zastrzeżone dla Służby Celnej.
§  3.
1.
Uprawnienie do umundurowania powstaje z dniem mianowania do służby funkcjonariusza i wygasa z dniem zwolnienia ze służby albo przekształcenia stosunku służbowego na podstawie art. 22a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej.
2.
Prawo do ponownego przydziału poszczególnych składników umundurowania funkcjonariusz nabywa z upływem okresu ich używalności lub w przypadku zmiany przysługującego rodzaju składnika związanej ze zmianą stopnia służbowego funkcjonariusza.
3.
Normy i rodzaje umundurowania są uzależnione od miejsca pełnienia służby i charakteru wykonywanych obowiązków.
4.
Okres używalności składników umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia ich wydania funkcjonariuszowi na podstawie magazynowego dokumentu wydania.
5.
Do okresu używalności składników umundurowania nie wlicza się okresów niepełnienia służby przez funkcjonariusza trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni.
§  4.
1.
Umundurowanie funkcjonariuszy składa się z następujących rodzajów ubiorów:
1)
służbowego;
2)
polowego;
3)
specjalnego.
2.
Charakterystyki materiałowe, wzory, opis oraz zasady i sposób noszenia ubioru służbowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Ubiór służbowy przysługuje wszystkim funkcjonariuszom. Normy przysługujące funkcjonariuszom i okresy używalności ubioru służbowego są określone w zależności od miejsca pełnienia służby:
1)
wykaz składników ubioru służbowego, okresy używalności oraz normy przysługujące funkcjonariuszom pełniącym służbę w oddziałach celnych, w komórkach organizacyjnych urzędów celnych właściwych w sprawach szczególnego nadzoru podatkowego, w komórkach organizacyjnych izb celnych właściwych w sprawach dokumentacji celnej i zwalczania przestępczości wraz z podległymi referatami na warunkach określonych w odrębnych przepisach, jak również funkcjonariuszom załóg jednostek pływających, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, w części 1.2.A.;
2)
wykaz składników ubioru służbowego, okresy używalności oraz normy przysługujące funkcjonariuszom niewymienionym w pkt 1 określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, w części 1.1.A.
4.
Poszczególne składniki ubioru polowego mogą być wydane funkcjonariuszom pełniącym służbę w oddziałach celnych oraz w komórkach organizacyjnych urzędów celnych właściwych w sprawach szczególnego nadzoru podatkowego. Wykaz składników ubioru polowego, okresy używalności i normy przysługujące funkcjonariuszom określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Charakterystyki materiałowe, wzory, opis oraz zasady i sposób noszenia ubioru polowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
6.
Poszczególne składniki ubioru specjalnego mogą być wydane funkcjonariuszom pełniącym służbę w komórkach organizacyjnych izb celnych właściwych w sprawach dokumentacji celnej oraz w sprawach zwalczania przestępczości wraz z podległymi referatami, określonych w odrębnych przepisach, jak również funkcjonariuszom załóg jednostek pływających. Wykaz składników ubioru specjalnego, okresy używalności i normy przysługujące funkcjonariuszom określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
7.
Charakterystyki materiałowe, wzory, opis oraz zasady i sposób noszenia ubioru specjalnego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
8.
Dyrektor izby celnej, na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza, może przydzielić poszczególne składniki ubioru polowego albo specjalnego funkcjonariuszom pełniącym służbę w komórkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 4 i 6.
9.
Po upływie okresu używalności nowe składniki ubioru polowego albo specjalnego wydaje się funkcjonariuszom na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza, zatwierdzony przez dyrektora izby celnej.
10.
W przypadku zmiany miejsca pełnienia służby w komórce organizacyjnej, w której nie jest przewidziany ubiór polowy albo specjalny, ubiór ten podlega zwrotowi do magazynu na podstawie dokumentu przyjęcia do magazynu.
11.
W przypadkach, o których mowa w ust. 10, funkcjonariusz ma obowiązek zwrócić posiadane składniki ubioru polowego lub specjalnego w stanie wynikającym z ich naturalnego zużycia. Koszty czyszczenia ponosi funkcjonariusz zdający składniki umundurowania.
12.
Dyrektor izby celnej podejmuje decyzje o sposobie zagospodarowania zwróconych składników ubiorów, o których mowa w ust. 11.
13.
Funkcjonariuszowi mogą być wydane, na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 8, zatwierdzonego przez dyrektora izby celnej, poszczególne składniki ubioru polowego albo specjalnego uprzednio używane, dla których nie upłynął okres używalności, po oszacowaniu ich wartości i okresów używalności. Wartość danego składnika określa się na podstawie tabel kalkulacyjnych podanych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, w częściach 5.5., 5.6. lub 5.7. Okres używalności danego składnika zostaje pomniejszony o okresy poprzedniego używania tego składnika.
§  5.
1.
Składniki umundurowania wydaje się w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2. Koszty zakupu i szycia umundurowania ponosi kierownik urzędu.
2.
W zamian za składniki ubioru służbowego wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w części: 1.1.A. w lp. 19-29, części 1.1.B. w lp. 20-30, części 1.2.A. w lp. 18-28 oraz części 1.2.B. w lp. 19-29, a także za obuwie dla funkcjonariuszy kobiet, wypłaca się równoważnik pieniężny na ich zakup.
§  6.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany do posiadania umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych w każdej porze roku.
2.
Umundurowanie funkcjonariusza, podczas wykonywania obowiązków służbowych, powinno być utrzymane w stanie zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd.
3.
Funkcjonariusz oprócz umundurowania może nosić:
1)
teczkę lub aktówkę koloru czarnego lub brązowego;
2)
okulary zdrowotne lub przeciwsłoneczne;
3)
zwyczajowo przyjęty symbol żałoby;
4)
spinkę do krawata.
4.
Noszenie innych niż wymienione w ust. 3 przedmiotów, oznaczeń lub emblematów jest dozwolone jedynie za zgodą kierownika urzędu.
5.
Funkcjonariuszowi zabrania się:
1)
wykonywania w umundurowaniu czynności naruszających powagę urzędu;
2)
noszenia składników umundurowania niezgodnie z przeznaczeniem lub w połączeniu z ubraniem cywilnym albo wykazujących znaczny stopień zużycia;
3)
noszenia naszyjników, korali, bransolet i tym podobnych ozdób osobistych w sposób widoczny na umundurowaniu;
4)
dokonywania samowolnych przeróbek powodujących zniekształcenie składników umundurowania.
§  7.
1.
Funkcjonariusze na umundurowaniu noszą odpowiednio następujące znaki identyfikacyjne:
1)
znak identyfikacji indywidualnej;
2)
dystynkcje (oznaczenie stopnia służbowego);
3)
ordery i odznaczenia oraz ich baretki, zgodnie z odrębnymi przepisami;
4)
emblemat Służby Celnej;
5)
emblemat funkcjonariuszy komórek zwalczania przestępczości i dokumentacji celnej;
6)
emblemat funkcjonariuszy przewodników psów służbowych;
7)
napis "SŁUŻBA CELNA".
2.
Wzory dystynkcji i emblematów określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8.
1.
W razie utraty lub zniszczenia składników umundurowania przed upływem okresu ich używalności, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły w czasie pełnienia służby przez funkcjonariusza, kierownik urzędu lub osoba przez niego upoważniona może zezwolić, na pisemny wniosek funkcjonariusza, zawierający opis zdarzenia, na bezpłatny przydział nowego składnika umundurowania.
2.
W razie utraty lub zniszczenia poszczególnych składników umundurowania, w przypadku innym niż określony w ust. 1, funkcjonariusz otrzymuje nowy składnik umundurowania, po złożeniu pisemnego wniosku zawierającego wyjaśnienia dotyczące daty i okoliczności utraty lub zniszczenia składnika umundurowania oraz po uiszczeniu kwoty odpowiadającej wartości utraconego lub zniszczonego składnika umundurowania w momencie złożenia wniosku.
3.
Wartość składników umundurowania, o której mowa w ust. 2, wydanych na zasadach określonych w § 16 ust. 2, zostaje ustalona, z uwzględnieniem okresu używalności, na podstawie tabel kalkulacyjnych podanych w załączniku nr 5 do rozporządzenia:
1)
w częściach 5.1.A., 5.2.A., 5.3.A. lub 5.4.A., funkcjonariuszom, którym wydano składniki ubioru służbowego, określonego w § 4 ust. 1 pkt 1;
2)
w częściach 5.1.B., 5.2.B., 5.3.B. lub 5.4.B., funkcjonariuszom, którym wydano składniki umundurowania, określonego w § 16 ust. 1.
4.
Wartość składników umundurowania, o której mowa w ust. 2, wydanych na zasadach określonych w § 4 ust. 4, zostaje ustalona, z uwzględnieniem okresu używalności, na podstawie tabeli kalkulacyjnej podanej w załączniku nr 5 do rozporządzenia w części 5.5.
5.
Wartość składników umundurowania, o której mowa w ust. 2, wydanych na zasadach określonych w § 4 ust. 6, zostaje ustalona, z uwzględnieniem okresu używalności, na podstawie tabel kalkulacyjnych podanych w załączniku nr 5 do rozporządzenia w częściach 5.6. oraz 5.7.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi za dany rok wypłaca się, w zamian za przysługujące umundurowanie, równoważnik pieniężny, z zastrzeżeniem ust. 3, jeżeli:
1)
nie wydano poszczególnych składników umundurowania;
2)
w czasie pełnienia służby nie wydano przysługujących składników umundurowania, a nastąpiło zwolnienie ze służby;
3)
po upływie okresu używalności danego składnika umundurowania znajduje się on w stanie zapewniającym przepisowy wygląd podczas wykonywania obowiązków służbowych oraz wyrażona została przez kierownika urzędu pisemna zgoda na przedłużenie okresu używalności tego składnika.
2.
W skład równoważnika pieniężnego wchodzi ryczałt za czyszczenie składników umundurowania.
3.
Równoważnik pieniężny nie przysługuje w zamian za składniki ubioru polowego i specjalnego, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
W przypadku przyznania funkcjonariuszowi składników ubioru polowego albo specjalnego funkcjonariuszowi przysługuje ryczałt za czyszczenie tych składników.
5.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 2 i 4, liczony jest od dnia wydania pierwszego składnika w danym rodzaju ubioru.
6.
Równoważnik pieniężny nie przysługuje funkcjonariuszowi za pełne miesiące w przypadkach, o których mowa w § 13 pkt 5.
§  10.
1.
W przypadkach, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1 i 3, równoważnik pieniężny wypłaca się w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania uprawnienia do jego wypłaty.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, równoważnik pieniężny wylicza się proporcjonalnie do okresu, za który przysługiwały dane składniki umundurowania, i wypłaca niezwłocznie po zwolnieniu ze służby.
§  11.
1.
Funkcjonariuszom, którym przysługiwały składniki umundurowania, a nie wydano ich, za niewydane składniki wypłaca się równoważnik pieniężny obliczony na podstawie tabel kalkulacyjnych podanych w załączniku nr 5 do rozporządzenia:
1)
w częściach 5.1.A., 5.2.A., 5.3.A. lub 5.4.A., dla funkcjonariuszy, dla których kierownik urzędu podjął decyzję, o której mowa w § 16 ust. 2, o wydaniu ubioru służbowego, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1;
2)
w częściach 5.1.B., 5.2.B., 5.3.B. lub 5.4.B., dla funkcjonariuszy, dla których kierownik urzędu podjął decyzję, o której mowa w § 16 ust. 2, o wydaniu składników umundurowania, o którym mowa w § 16 ust. 1.
2.
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1, w danym roku ulega zmianie na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku poprzednim. Obliczenia równoważnika dokonuje się raz w roku, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
§  12.
1. 2
(utracił moc).
2.
Funkcjonariusz odchodzący na emeryturę lub rentę zatrzymuje składniki umundurowania bez zwrotu ich równowartości.
§  13.
Funkcjonariusz nie ma obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu:
1)
na polecenie przełożonego, podczas wykonywania czynności służbowych w miejscach, w których umundurowanie może być narażone na zniszczenie lub uszkodzenie;
2)
za zgodą lub na polecenie przełożonego, przy wykonywaniu określonych czynności służbowych, jeżeli przemawia za tym ich charakter;
3)
za zgodą kierownika urzędu w czasie szkoleń, narad i spotkań;
4)
w okresie zaawansowanej ciąży;
5)
w innych uzasadnionych przypadkach, za zgodą kierownika urzędu.
§  14.
W przypadku zwolnienia ze służby albo przekształcenia stosunku służbowego na podstawie ustawy o Służbie Celnej przed upływem okresu używalności składników umundurowania, funkcjonariusz zatrzymuje te składniki na własność, za zwrotem ich równowartości, z zastrzeżeniem § 12 ust. 2. Równowartość danego składnika odpowiada wartości tego składnika za okres od dnia zwolnienia ze służby do dnia upływu okresu używalności danego składnika i jest obliczona na podstawie:
1)
załącznika nr 6 do rozporządzenia, w przypadku, kiedy poszczególne składniki umundurowania zostały wydane przed dniem 6 maja 2005 r.;
2)
załącznika nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2005 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 65, poz. 571), w przypadku, kiedy poszczególne składniki umundurowania zostały wydane od dnia 6 maja 2005 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  15.
Jeżeli za okres od dnia 6 maja 2005 r. do dnia wejście w życie niniejszego rozporządzenia nie wydano funkcjonariuszowi składników umundurowania przysługujących za ten okres, funkcjonariuszom tym przysługuje równoważnik pieniężny określony w tabelach kalkulacyjnych stanowiących załącznik nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2005 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych.
§  16.
1.
Do dnia wyczerpania zapasów składników umundurowania, wykonanych według wzoru określonego w przepisach obowiązujących przed dniem 6 maja 2005 r., dopuszcza się noszenie tego umundurowania. Wykaz składników, okresy używalności oraz normy tego umundurowania przysługujące funkcjonariuszom określa załącznik nr 1 do rozporządzenia w częściach 1.1.B. oraz 1.2.B.
2.
Kierownik urzędu, zatwierdzając pisemny wniosek funkcjonariusza, zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego, podejmuje decyzje o wydaniu umundurowania określonego w ust. 1 lub w § 4 ust. 1 pkt 1, uwzględniając wykonywane przez funkcjonariusza obowiązki służbowe.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 marca 2005 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 65, poz. 571).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 CHARAKTERYSTYKI MATERIAŁOWE SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO, WZORY, OPIS ORAZ ZASADY I SPOSÓB ICH NOSZENIA

Część 1.1.A.

WYKAZ SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO, OKRESY UŻYWALNOŚCI ORAZ NORMY PRZYSŁUGUJĄCE FUNKCJONARIUSZOM, O KTÓRYCH MOWA W § 4 UST. 3 PKT 2 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Okres używalności w latach dla funkcjonariuszy zatrudnionych w izbach celnych Okres używalności w latach dla funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów Ilość sztuk
1 2 3 4 5
1 Kurtka; zamiennie płaszcz* 3 5 1
2 Spodnie męskie 2 3 2
3 Spódnica dla funkcjonariusza celnego kobiety: zamiennie 1 spódnica i 1 spodnie 2 3 2
4 Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety 2 3 1
5 Koszula w kolorze miętowym - długi rękaw 1 2 2
6 Koszula w kolorze miętowym - krótki rękaw 1 2 2
7 Koszula w kolorze białym - długi rękaw 2 3 1
8 Koszula w kolorze białym - krótki rękaw 2 3 1
9 Marynarka 2 3 1
10 Czapka służbowa - zamiennie kapelusik dla kobiet 3 4 1
11 Czapka zimowa szarozielona 3 4 1
12 Sweter typu polar z obszyciami 3 4 1
13 Krawat - zamiennie krawatka dla kobiet 2 3 1
14 Półbuty - zamiennie czółenka dla kobiet 1 2 1 para
15 Szal polarowy 3 5 1
16 Rękawiczki zimowe 3 4 1 para
17 Sznur galowy bezterminowo bezterminowo 1
18 Pasek do spodni 2 3 1
19 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
20 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
21 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
22 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
23 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
24 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
25 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
26 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
27 Skarpety letnie męskie 1 1 2 pary
28 Skarpety zimowe męskie 1 1 2 pary
29 Rajstopy 1 1 6 par

Uwaga:

* Płaszcz przysługuje funkcjonariuszom - Szefowi Służby Celnej, Zastępcy Szefa Służby Celnej, dyrektorom i zastępcom dyrektorów departamentów, dyrektorom i zastępcom dyrektorów izb celnych.

Część 1.1.B.

WYKAZ SKŁADNIKÓW, OKRESY UŻYWALNOŚCI ORAZ NORMY UMUNDUROWANIA PRZYDZIELONEGO NA ZASADACH OKREŚLONYCH W § 16 UST. 1 ROZPORZĄDZENIA PRZYSŁUGUJĄCE FUNKCJONARIUSZOM, O KTÓRYCH MOWA W § 4 UST. 3 PKT 2 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Okres używalności w latach dla funkcjonariuszy zatrudnionych w izbach celnych Okres używalności w latach dla funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów Ilość sztuk
1 2 3 4 5
1 Kurtka zimowa z podpinką 3 5 1
2 Spodnie zimowe z gabardyny 2 3 1
3 Spodnie letnie z tropiku 2 3 1
4 Spódnica lub spodnie zimowe z gabardyny dla funkcjonariusza celnego kobiety 2 3 1
5 Spódnica lub spodnie letnie z tropiku dla funkcjonariusza celnego kobiety 2 3 1
6 Koszula (bluzka) w kolorze białym - długi lub krótki rękaw 1 2 4
7 Bluza z krótkim lub długim rękawem 2 3 2
8 Marynarka z gabardyny 2 3 1
9 Żakiet zimowy z gabardyny dla kobiety 2 3 1
10 Marynarka z tropiku 2 3 1
11 Żakiet letni z tropiku dla kobiety 2 3 1
12 Czapka letnia 3 4 1
13 Czapka zimowa 3 4 1
14 Sweter 3 4 1
15 Krawat 2 3 1
16 Obuwie - półbuty, zamiennie czółenka dla kobiet 1 2 1 para
17 Szalik zimowy 3 5 1
18 Rękawiczki zimowe 3 4 1 para
19 Pasek do spodni 2 3 1
20 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
21 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
22 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
23 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
24 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
25 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 1 2
26 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
27 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 1 2
28 Skarpety letnie męskie 1 1 2 pary
29 Skarpety zimowe męskie 1 1 2 pary
30 Rajstopy 1 1 6 par

Część 1.2.A.

WYKAZ SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO, OKRESY UŻYWALNOŚCI ORAZ NORMY PRZYSŁUGUJĄCE FUNKCJONARIUSZOM, O KTÓRYCH MOWA W § 4 UST. 3 PKT 1 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 2 3 4
1 Kurtka 6 1
2 Spodnie męskie 3 2
3 Spódnica lub zamiennie spódnica i spodnie dla funkcjonariusza celnego kobiety 3 2
4 Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety 3 1
5 Koszula w kolorze miętowym - długi rękaw 1 1
6 Koszula w kolorze miętowym - krótki rękaw 1 1
7 Koszula w kolorze białym - długi rękaw 2 1
8 Koszula w kolorze białym - krótki rękaw 2 1
9 Marynarka 3 1
10 Czapka służbowa - zamiennie kapelusik dla kobiet 4 1
11 Sweter typu polar z obszyciami 3 1
12 Krawat - zamiennie krawatka dla kobiet 4 1
13 Półbuty - zamiennie czółenka dla kobiet 3 1 para
14 Szal polarowy 6 1
15 Rękawiczki zimowe 4 1 para
16 Sznur galowy bezterminowo 1
17 Pasek do spodni 3 1
18 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
19 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
20 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
21 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
22 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
23 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
24 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
25 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
26 Skarpety letnie męskie 1 4 pary
27 Skarpety zimowe męskie 1 4 pary
28 Rajstopy 1 10 par

Część 1.2.B.

WYKAZ SKŁADNIKÓW, OKRESY UŻYWALNOŚCI ORAZ NORMY UMUNDUROWANIA PRZYDZIELONEGO NA ZASADACH OKREŚLONYCH W § 16 UST. 1 ROZPORZĄDZENIA PRZYSŁUGUJĄCE FUNKCJONARIUSZOM, O KTÓRYCH MOWA W § 4 UST. 3 PKT 1 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 2 3 4
1 Kurtka zimowa z podpinką 6 1
2 Spodnie zimowe z gabardyny 3 1
3 Spodnie letnie z tropiku 3 1
4 Spódnica lub spodnie zimowe z gabardyny dla funkcjonariusza celnego kobiety 3 1
5 Spódnica lub spodnie letnie z tropiku dla funkcjonariusza celnego kobiety 3 1
6 Koszula w kolorze białym - długi lub krótki rękaw 1 2
7 Bluza z krótkim lub długim rękawem 2 2
8 Marynarka zimowa z gabardyny 3 1
9 Żakiet zimowy z gabardyny dla kobiety 3 1
10 Marynarka letnia z tropiku 3 1
11 Żakiet letni z tropiku dla kobiety 3 1
12 Czapka letnia 4 1
13 Sweter 3 1
14 Krawat 4 1
15 Obuwie - półbuty, zamiennie czółenka dla kobiet 3 1 para
16 Szalik zimowy 6 1
17 Rękawiczki zimowe 4 1 para
18 Pasek do spodni 3 1
19 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
20 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
21 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
22 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
23 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
24 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 1 3
25 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
26 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 1 3
27 Skarpety letnie męskie 1 4 pary
28 Skarpety zimowe męskie 1 4 pary
29 Rajstopy 1 10 par

CHARAKTERYSTYKI MATERIAŁOWE SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO

Nazwa składnika Charakterystyka tkanin i gramatura
1 2
Kurtka koloru szarozielonego z odpinaną podpinką oraz bezrękawnikiem tkanina zewnętrzna nylon, gramatura 100 g/m2, podpinka ocieplana kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor podszewki: szarozielony, zbliżony do koloru kurtki

Płaszcz dla Szefa Służby Celnej,

Zastępcy Szefa Służby Celnej,

dyrektorów i zastępców

dyrektorów departamentów

oraz dyrektorów i zastępców

dyrektorów izb celnych

płaszcz z sukna o składzie min. 80 % wełna, gramatura min. 400 g/m2, z podszewką (50 % AC, 50 % CV)

kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor podszewki: szarozielony, zbliżony do koloru sukna

Spodnie męskie koloru szarozielonego gabardyna, gramatura 280 g/m2 +/- 14 g/m2; 45 % wełna, 55 % PE kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor lampasów: zielony, określony metodą CIE L*a*b*:

L* 17.15; a*-6.97; b*-0.57, ΔE ≤ 1

kolor wypustek: zielony, określony metodą CIE L*a*b*:

L* 17.15; a*-6.97; b*-0.57, ΔE ≤ 1

Spódnica koloru szarozielonego dla funkcjonariusza celnego kobiety gabardyna, gramatura 280 g/m2 +/- 14 g/m2; 45 % wełna, 55 % PE kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor podszewki: szarozielony, zbliżony do koloru gabardyny

Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety, koloru szarozielonego gabardyna, gramatura 280 g/m2 +/- 14 g/m2; 45 % wełna, 55 % PE kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor podszewki: szarozielony, zbliżony do koloru gabardyny

Koszula w kolorze miętowym z długim i krótkim rękawem gramatura 120 g/m2 +/- 6 g/m2; bawełna: 50-55 %

kolor tkaniny: miętowy, określony metodą CIE L*a*b*:

L* 60.91; a*-8.35; b*3.45, ΔE ≤ 1

kolor guzików: miętowy

Koszula wyjściowa w kolorze białym z długim i krótkim rękawem gramatura 120 g/m2, bawełna: 50-55 %
Marynarka koloru szarozielonego gabardyna, gramatura 280 g/m2 +/- 14 g/m2; 45 % wełna, 55 % PE kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor podszewki: szarozielony, zbliżony do koloru gabardyny

Czapka koloru szarozielonego dla funkcjonariusza celnego mężczyzny gabardyna, gramatura 280 g/m2 +/- 14 g/m2; 45 % wełna, 55 % PE kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor tkaniny otoka: zielony, kolor 350 C (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

Kapelusik koloru szarozielonego dla funkcjonariusza celnego kobiety filc kapeluszowy; gabardyna, gramatura 280 g/m2 +/- 14 g/m2; 45 % wełna, 55 % PE

kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

Czapka zimowa koloru szarozielonego gramatura 230 g/m2, bawełna 100 %

kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor tkaniny futerkowej: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor podszewki: zbliżony do tkaniny wierzchniej

Sweter typu polar z obszyciami, koloru szarozielonego gramatura 300 g/m2, wykończenie antypilingowe; obszycie bawełna 100 % kolor polaru: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

kolor obszyć: zielony, kolor 350 C (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

Krawat ciemnozielony; zamiennie krawatka dla kobiet poliester 100 %, długość min. 150 cm, gładki

kolor tkaniny: zielony, kolor 350 C (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

Półbuty do munduru wyjściowego, koloru czarnego, zamiennie czółenka dla funkcjonariusza celnego kobiety skóra licowa
Szalik koloru szarozielonego tkanina typu polar, gramatura 300 g/m2

kolor tkaniny: szarozielony, kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

Rękawiczki zimowe do munduru wyjściowego, koloru czarnego skóra
Sznur galowy w kolorze srebrnym bawełna z poliestrem
Pasek do spodni, koloru czarnego skóra licowa
Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny, koloru białego bawełna 100 %
Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny, koloru białego bawełna 100 %
Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety, koloru białego bawełna 100 %
Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety, koloru białego bawełna 100 %
Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny, koloru białego bawełna 100 %
Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny, koloru białego bawełna 100 %
Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety, koloru białego bawełna 100 %
Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety, koloru białego bawełna 100 %
Skarpety letnie koloru czarnego minimum 50 % bawełna
Skarpety zimowe koloru czarnego minimum 50 % wełna
Rajstopy koloru beżowego włókno chemiczne

WZORY UBIORU SŁUŻBOWEGO

wzór

Funkcjonariusz celny mężczyzna w ubiorze służbowym, ubrany w koszulę koloru miętowego, krawat, czapkę, spodnie z marynarką.

Funkcjonariusz celny kobieta w ubiorze służbowym, ubrany w kapelusik, spodnie lub spódnicę, marynarkę lub kamizelkę, koszulę koloru miętowego lub białego i krawatkę.

wzór

Funkcjonariusz celny mężczyzna w ubiorze służbowym.

Funkcjonariusz celny kobieta w ubiorze służbowym.

wzór

Funkcjonariusz w stopniu krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego i nadkomisarza celnego w ubiorze służbowym, ubrany w spodnie z lampasami, koszulę koloru białego i marynarkę ze sznurem galowym.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze służbowym, ubrany w płaszcz.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze służbowym, ubrany w kurtkę koloru szarozielonego.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze służbowym, ubrany w sweter typu polar.

OPIS SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO ORAZ ZASADY I SPOSÓB ICH NOSZENIA

1. Kurtka

KURTKA wykonana z tkaniny podstawowej 100 % poliester TWD w kolorze szarozielonym, ocieplana tkaniną typu owata o gramaturze 100 g/m2 pikowanej w "karo". Kurtka długa 3/4. W dolnej części kurtki umieszczone dwie wpuszczane kieszenie z patkami ściętymi w szpic zapinanymi na jedną krytą napę o wymiarach: szerokość 20 cm, wysokość 9 cm. Na wysokości pasa umieszczony podwójny tunel ze sznurkami ściągającymi w kolorze czarnym. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z patkami ściętymi w szpic zapinanymi na jedną krytą napę. Wymiary patek: szerokość 15 cm, wysokość 7 cm. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep, patka na odznakę: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Nad górnymi kieszeniami na całym obwodzie kurtki wpuszczana w odcinany karczek taśma odblaskowa w kolorze srebrnym o szerokości 0,5 cm. Na połączeniu kulki rękawa ze szwem barkowym wszyte stebnowane na szerokość 0,5 cm naramienniki o wymiarach: szerokość 4 cm, długość 17 cm mocowane do kurki za pomocą rzepu, w wierzchniej części naramiennika w odległości 2,5 cm od brzegu, w połowie szerokości naramiennika umieszczony guzik w kolorze czarnym z wizerunkiem orła w koronie. Kołnierz kurtki w formie odcinanej stójki. W zewnętrznej części stójki wszyty kostkowy zamek błyskawiczny plastikowy, wewnątrz chowany kaptur przeciwdeszczowy. Do stójki dopinany na zamek błyskawiczny kaptur zimowy ocieplany od wewnątrz tkaniną typu polar w kolorze ciemnozielonym. Kaptur zapinany na rzep, wymiary rzepa: szerokość 5 cm, wysokość 8 cm. Brzeg kaptura wykończony tunelem o szerokości 2 cm, w którym umieszczono sznurek umożliwiający ściągnięcie kaptura wokół twarzy. Rękawy kurtki zakończone mankietem, którego połowa ma formę dwukrotnie stebnowanego ściągacza, pozostała część regulowana paskiem z tkaniny zasadniczej o wymiarach: szerokość 4 cm, długość 9 cm, zapinanym na rzep. W przedniej części rękawa w odległości 10 cm od mankietu naszyta srebrna taśma odblaskowa szerokości 5 cm (długość taśmy 27 cm). Od wewnątrz wszyte dwa paski z napą służące do mocowania rękawów podpinki. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem.

Z tyłu umieszczony napis "SŁUŻBA CELNA". Na lewej piersi umieszczony napis "SŁUŻBA CELNA". Dół kurtki zakończony tunelem ze sznurkiem ściągającym. Kurtka zapinana na plastikowy zamek błyskawiczny kostkowy w kolorze czarnym kryty stebnowaną listwą szerokości 6 cm, zapinaną na 5 sztuk krytych nap, rozmieszczonych co 12 cm. W dolnej części listwy umieszczony rzep o wymiarach 4 x 2 cm. Wewnątrz kurtki po lewej stronie na wysokości piersi umieszczona wewnętrzna kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny. W wewnętrznej części kurtki wszyty dodatkowo zamek błyskawiczny służący do mocowania dodatkowej podpinki z rękawami. Podpinka wykonana z pikowanej tkaniny typu owata o gramaturze 100 g/m2 pikowanej w "karo". Podpinka wykończona czarną lamówką. Na wysokości lewej piersi naszywana wewnętrzna kieszeń z tkaniny zasadniczej o wymiarach: szerokość 20 cm, wysokość 22,5 cm. W podkroju pachy otwory wykończone czarną lamówką. W dolnej zewnętrznej części rękawa dwa paski z napami służące do mocowania podpinki do kurtki. Podpinka mocowana do kurtki na całej długości czarnym zamkiem błyskawicznym.

BEZRĘKAWNIK wykonany z tkaniny podstawowej 100 % poliester TWD w kolorze szarozielonym. Ocieplany pikowaną tkaniną typu owata o gramaturze 100 g/m2. W dolnej części bezrękawnika dwie boczne cięte kieszenie zakończone plisą o szerokości 2 cm.

Na wysokości klatki piersiowej dwie naszywane kieszenie z kontrafałdami i patkami ściętymi w szpic, zapinanymi na jedną krytą napę, wymiary patek: szerokość 15,5 cm, wysokość 7 cm. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep. Patka na odznakę: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Nad górnymi kieszeniami na całym obwodzie bezrękawnika wpuszczana w odcinany karczek taśma odblaskowa w kolorze srebrnym o szerokości 0,5 cm. W kulkę rękawa wpuszczane stebnowane na szerokość 0,5 cm naramienniki o wymiarach: szerokość 4 cm, długość 15,5 cm, mocowane do bezrękawnika za pomocą rzepu. W wierzchniej części naramiennika, w odległości 2 cm od brzegu, w połowie szerokości naramiennika, umieszczony guzik w kolorze czarnym z wizerunkiem orła w koronie. Bezrękawnik wykończony stójką z dzianinowego ściągacza o szerokości 4,5 cm w kolorze czarnym. Dół bezrękawnika w tylnej części przedłużony zaokrąglony. Po bokach pleców na wysokości pasa umieszczone patki do regulacji obwodu zapinane na dwie napy. Bezrękawnik zapinany na plastikowy zamek błyskawiczny kostkowy w kolorze czarnym. Wewnątrz bezrękawnika po lewej stronie na wysokości piersi umieszczona wewnętrzna kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny.

2. Płaszcz

Płaszcz wykonany z sukna, w kolorze szarozielonym z wykładanym kołnierzem i wyłogami, wszytymi naramiennikami, dwoma kieszeniami umieszczonymi po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części, a w pasie wszyte paski z tkaniny zasadniczej do regulacji obwodu. Krój typowy dwurzędowy, dopasowany do wzrostu i obwodu klatki piersiowej. Długość płaszcza powinna być tak dobrana do wzrostu, aby odległość dolnej krawędzi od podstawy, w zależności od wzrostu - wynosiła od 42 cm do 52 cm. Dolne krawędzie rękawów powinny zakrywać rękawy kurtki mundurowej. Guziki płaszcza z metalu oksydowanego z wizerunkiem orła. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem.

3. Spodnie męskie

Spodnie wykonane z gabardyny, koloru szarozielonego. Spodnie proste bez mankietów. Nogawki zwężają się ku dołowi. Szerokość nogawek 22-24 cm, w zależności od rozmiaru i długości spodni. Szwy boczne łączące przednią część nogawek z tylnymi są przestebnowane po przodach w odległości 0,7 cm od krawędzi zaprasowanego szwu. W górnej części przodów są wykonane kieszenie boczne ukośne wpuszczane do środka. Na prawym tyle, 6 cm od wszycia paska, znajduje się kieszeń wpuszczana z patką zapięta na guzik. W przodzie nogawki u góry są założone ku środkowi fałdki o głębokości 3-4 cm, od których biegnie w dół zaprasowany kant spodni. Z przodu spodni wykonany rozporek zapinany na zamek błyskawiczny kryty lub na 4 guziki kryte. Góra spodni wykończona paskiem o szerokości 3,5-4 cm, na którym rozmieszczono podtrzymywacze. Z lewej strony pasek przedłużony o 5-7 cm, zapinany na guzik, od spodu pasek zapinany na haczyk. Pasek doszyty jest w ten sposób, że od przodu zamknięty jest na linii kieszeni, a od tyłu wchodzi w kieszeń i zamknięty jest wewnątrz kieszeni na linii obsadzenia. Z wierzchu na pasku znajduje się regulator obwodu pasa z metalową klamerką na plastikowej prowadnicy. W przednich częściach spodni podszyta jest podszewka (kolanówka), która sięga do wszycia paska, a u dołu poniżej linii kolan, dołem nie jest mocowana. Dół spodni wykończony obrębem o szerokości 5 cm. Przy krawędzi dołu nogawek podszyta specjalna taśma wzmacniająca, która chroni spodnie przed przetarciem.

Spodnie dla krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego, nadkomisarza celnego są takie same jak standardowe, z tą jednak różnicą, że w szwach bocznych nogawek mają wszyte wypustki z sukna koloru zielonego o szerokości 0,2-0,3 cm. Obok tych wypustek w odległości 0,5 cm naszyte są podwójne lampasy o szerokości 4 cm każdy, z tego samego sukna co wypustka. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.

4. Spodnie dla kobiet

Spodnie wykonane z gabardyny, koloru szarozielonego. Spodnie proste bez mankietów. Nogawki zwężają się ku dołowi. Szerokość nogawek 22-24 cm, w zależności od rozmiaru i długości spodni. Szwy boczne łączące przednią część nogawek z tylnymi są przestebnowane po przodach w odległości 0,7 cm od krawędzi zaprasowanego szwu. W górnej części przodów są wykonane kieszenie boczne ukośne wpuszczane do środka. W przodzie nogawki u góry są odszyte zaszewki o głębokości 2-3 cm, od których biegnie w dół zaprasowany kant spodni. Z przodu spodni wykonany rozporek zapinany na zamek błyskawiczny. Góra spodni wykończona paskiem o szerokości 3,5-4 cm, na którym rozmieszczono podtrzymywacze. Z prawej strony pasek przedłużony o 3-5 cm zapinany na guzik, od spodu pasek zapinany na haczyk. W przednich częściach spodni podszyta jest podszewka (kolanówka), która sięga do wszycia paska, a u dołu poniżej linii kolan, dołem nie jest mocowana. Dół spodni wykończony obrębem o szerokości 5 cm. Przy krawędzi dołu nogawek podszyta specjalna taśma wzmacniająca, która chroni spodnie przed przetarciem.

Spodnie dla krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego, nadkomisarza celnego są takie same jak standardowe, z tą jednak różnicą, że w szwach bocznych nogawek mają wszyte wypustki z sukna koloru zielonego o szerokości 0,2-0,3 cm. Obok tych wypustek w odległości 0,5 cm naszyte są podwójne lampasy o szerokości 4 cm każdy, z tego samego sukna co wypustka. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.

5. Spódnica

Spódnicę wykonuje się z gabardyny koloru szarozielonego. Spódnica o kroju prostym lekko zwężona ku dołowi, na środku tyłu wykonano zapięcie na zamek błyskawiczny. W części dolnej tyłu wykonany rozporek kryty, zamocowany od 10 do 15 cm od dolnej krawędzi. Na przodach i tyłach odszyte 2 zaszewki dopasowujące. Góra spódnicy wykończona paskiem o szerokości 3,5 cm, wysokości 4 cm, zapiętym na guzik. Dół spódnicy wykończony obrębem o szerokości 3-5 cm. Całość wykończona podszewką (w kolorze tkaniny zewnętrznej), górą wszyta w pasek, dołem otwarta. Długość spódnicy powinna być taka, aby w pozycji stojącej sięgała poniżej linii kolan.

6. Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety

Kamizelka wykonana z gabardyny koloru szarozielonego. Kamizelka zapinana z przodu na pięć małych guzików mundurowych, oksydowanych z wizerunkiem orła. W dolnej części przodu wykonane symetryczne kieszenie z dwoma wypustkami. Na lewym przodzie, w górnej części wykonana kieszonka piersiowa z listewką o szerokości 2,7 cm. W szwie dolnym kieszonki piersiowej umieszczony pasek z oczkiem (do paska zamocowany rzep) na odznakę służbową: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Na przodach zaszewki dopasowujące. Tył ze szwem środkowym rozprasowanym oraz zaszewkami dopasowującymi. Szwy barkowe i szwy boczne rozprasowane. Całość wykończona podszewką w kolorze szarozielonym. Krawędzie przodu, linii szyi, pach i dołu przestebnowane w odległości 0,1-0,15 cm od krawędzi.

7. Koszula w kolorze miętowym, długi rękaw - męska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru miętowego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na lewym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na lewym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni. W dolnej mocowana na rzep patka na odznakę: szerokości 3 cm, wysokości 7,5 cm. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wszyty w mankiet zapinany na guziki. W dole rękawa wykonany rozporek z plisą. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

8. Koszula w kolorze miętowym, krótki rękaw - męska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru miętowego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na lewym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na lewym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep, patka na odznakę: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wykończony plisą o szerokości 3 cm, wywinięty na wierzch, przestebnowany na 0,5 cm od górnej krawędzi plisy. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

9. Koszula w kolorze białym, długi rękaw - męska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru białego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na lewym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na lewym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep, patka na odznakę: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wszyty w mankiet zapinany na guziki. W dole rękawa wykonany rozporek z plisą. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Dół wykończony obrębem o szerokości 0,8-1,0 cm. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

10. Koszula w kolorze białym, krótki rękaw - męska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru białego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na lewym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na lewym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep, patka na odznakę: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wykończony plisą o szerokości 3 cm, wywinięty na wierzch, przestebnowany na 0,5 cm od górnej krawędzi plisy. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

11. Koszula w kolorze miętowym, długi rękaw - damska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru miętowego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na prawym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na prawym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep. Patka na odznakę: szerokości 3 cm, wysokości 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wszyty w mankiet zapinany na guziki. W dole rękawa wykonany rozporek z plisą. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

12. Koszula w kolorze miętowym, krótki rękaw - damska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru miętowego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na prawym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na prawym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep. Patka na odznakę: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wykończony plisą o szerokości 3 cm, wywinięty na wierzch, przestebnowany na 0,5 cm od górnej krawędzi plisy. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

13. Koszula w kolorze białym, długi rękaw - damska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru białego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na prawym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na prawym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm, po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep. Patka na odznakę: szerokości 3 cm, wysokości 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wszyty w mankiet zapinany na guziki. W dole rękawa wykonany rozporek z plisą. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

14. Koszula w kolorze białym, krótki rękaw - damska

Koszula wykonana z tkaniny elanobawełnianej koloru białego, lekko dopasowana szwami bocznymi. Koszula zapinana na guziki w kolorze koszuli. Na prawym przodzie pośrodku odszyta plisa o szerokości 3,5 cm. Na prawym przodzie stebnówka w odległości 0,5 cm po obu stronach plisy. Na wysokości piersi naszyte (szerokość zaszycia 0,1 cm) symetrycznie kieszenie o wymiarach: szerokość 14 cm i wysokość 16,5 cm, licząc wraz z patką. Pośrodku kieszeni odszyte na zewnątrz fałdy przestebnowane 0,5 cm od krawędzi. Patka lewa naszyta w ten sposób, aby został otwór na długopis. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep. Patka na odznakę: szerokości 3 cm, wysokości 7,5 cm. Tył z kontrafałdą na środku i odciętym karczkiem. Karczek podwójny w miejscu doszycia do tyłu przestebnowany po karczku na szerokości 0,1 cm. Szwy barkowe przesunięte do przodu, stebnowane po karczku 0,1 cm od zszycia. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wykończony plisą o szerokości 3 cm, wywinięty na wierzch, przestebnowany na 0,5 cm od górnej krawędzi plisy. Na przodzie rękawa w miejscu połączenia kulki rękawa ze szwem bocznym wszyte naramienniki zapięte na guzik i sięgające do linii wszycia kołnierza. Kołnierz usztywniony z odciętą stójką. Krawędzie patek, mankietów, kieszeni, naramienników, kołnierza, plisy przodu stebnowane na szerokości 0,5-0,6 cm. Na lewym rękawie pośrodku mocowana na rzep naszywka "SŁUŻBA CELNA", 7 cm od linii wszycia rękawa.

15. Marynarka męska

Marynarka służbowa męska wykonana z gabardyny koloru szarozielonego jest jednorzędowa z wykładanym kołnierzem i wyłogami, zapinana z przodu na cztery duże guziki mundurowe, oksydowane z wizerunkiem orła. Górny guzik i dziurka jest umieszczona na linii guzików do zapinania patek kieszeni górnej, dolny guzik i dziurka 2-3 cm poniżej linii pasa, około 2 cm powyżej linii przyszycia patek dolnych kieszeni. Odległość dziurek od krawędzi przodu 2-2,5 cm, odległość pierwszego guzika od krawędzi przodu wynosi 2-2,5 cm, a ostatniego (dolnego) 4-5 cm od krawędzi przodu. Marynarka jest swobodna w ramionach, w pasie lekko dopasowana, z lekkimi nabiegami w szwach bocznych powyżej pasa do wszycia rękawów. Ramiona są spadziste i opływowe, lekko podwyższone małymi wkładkami. Na ramionach marynarki męskiej lekko ku przodowi umieszczone są naramienniki, wszyte w szew łączący kulkę rękawa z barkami. Na węższym końcu naramiennika znajduje się dziurka. Naramiennik zapięty jest na mały guzik mundurowy. Koniec naramiennika z dziurką powinien znajdować się w odległości około 0,2-0,5 cm od wyłożonych krawędzi kołnierza. Na piersiach i poniżej linii pasa naszyte są kieszenie z patkami o wymiarach: górna 14 cm szerokości i 15 cm wysokości, dolna 20 cm szerokości i 21 cm wysokości, zapinane na mały guzik mundurowy. Kieszenie do marynarki męskiej mają fałdki na zewnątrz, szerokość fałdek w kieszeni górnej wynosi 3 cm, dolnej 3,5 cm. Fałdki umieszczone są na środku kieszeni, od spodu zszyte i rozprasowane. Kieszenie górne rozmieszczone są w ten sposób, że środek fałdki umieszczony jest na zaszewce dopasowującej z przodu. Na lewej kieszeni patka na odznakę z metalową dziurką, przyszywana w górnej części kieszeni, w dolnej mocowana na rzep. Patka na odznakę: szerokości 3 cm, wysokości 7,5 cm. Kieszeń dolna 1-1,5 cm od krawędzi dołu, przesunięta do przodu 2 cm od zaszewki dopasowującej. Tył marynarki ma szew pośrodku. Szwy boczne są zakończone u dołu otwartym rozporkiem o długości 10 cm (otwarte rozporki zmniejszają naciąganie się i załamywanie przodów podczas siedzenia). Rękawy są gładkie, bez mankietów. Mankiet imituje stebnówka umieszczona 10 cm od dolnej krawędzi rękawa. Na środku pomiędzy stebnówką a dołem rękawa oraz 2,5 cm od krawędzi rozporka przyszyty jest duży guzik mundurowy. Rękawy proste, dwuczęściowe. W szwie łokciowym u dołu otwarty rozporek o długości 10 cm. Na lewym rękawie 7 cm od wszycia rękawa emblemat Służby Celnej. Krawędzie przodów, kołnierza, kieszenie i patki są stebnowane podwójną stebnówką. Pierwsza stebnówka na krawędzi 0,1-0,15 cm od krawędzi przodu, druga 0,5-0,6 cm od pierwszej stebnówki. Dół marynarki, naramienniki i rozporki nie są stebnowane. Całość marynarki jest wykończona podszewką koloru tkaniny. W górnych częściach obydwu przodów znajdują się kieszenie wewnętrzne, zapinane na zapinkę i guzik. Górna część podszewki wyłożona wkładem w celu wypełnienia piersi, zapobiega to załamaniu przodu w górnej części. Przody marynarki uformowane są na klejonce w górnej części na piersiach - włosianką, wyłogi i kołnierz podklejony, kołnierz spodni wykonany z filcu.

Marynarki dla krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego, nadkomisarza celnego od standardowych różnią się jedynie naramiennikami szerszymi o 1 cm, ze względu na galon generalski (wykonany jest ręcznie bajorkiem). Na kołnierzu są wyhaftowane ręcznie wizerunki orła (haft ręczny bajorkiem).

16. Marynarka damska

Marynarka służbowa damska wykonana z gabardyny koloru szarozielonego. Marynarka jest jednorzędowa z wykładanym kołnierzem i wyłogami, zapinana z przodu na trzy duże guziki mundurowe, oksydowane z wizerunkiem orła. Główny guzik i dziurka jest umieszczona na linii piersi, dolny guzik i dziurka umieszczony na linii przyszycia patek dolnych kieszeni. Odległość dziurek od krawędzi 2-2,5 cm. Marynarka jest swobodna w ramionach, w pasie lekko dopasowana, z lekkimi nabiegami w szwach bocznych powyżej pasa do wszycia rękawów. Ramiona spadziste i opływowe, lekko podwyższone małymi wkładami. Na ramionach marynarki lekko ku przodowi umieszczone są naramienniki, wszyte w szew łączący kulkę rękawa z barkami. Na węższym końcu naramiennika znajduje się dziurka. Naramiennik zapięty jest na mały guzik mundurowy. Koniec naramiennika z dziurką powinien znajdować się w odległości około 0,5 cm od wyłożonych krawędzi kołnierza. Na lewym przodzie, w górnej części wykonana kieszonka piersiowa z listewką o szerokości 2,7 cm. W szwie dolnym kieszonki piersiowej umieszczony pasek z oczkiem (do paska zamocowany rzep) na odznakę służbową: szerokość 3 cm, wysokość 7,5 cm. Na przodzie marynarki umieszczone dwie kieszenie boczne z patką. Patka kieszeni przesunięta jest do przodu 2 cm od zaszewki dopasowującej. Tył marynarki ma szew pośrodku, w dolnej części otwarty rozporek o długości około 15 cm. Rękawy są gładkie bez mankietów, proste dwuczęściowe. W szwie łokciowym u dołu otwarty rozporek o długości 10 cm; 5 cm od dolnej krawędzi rękawa, 2,5 cm od krawędzi rozporka jest przyszyty duży guzik mundurowy, oksydowany z wizerunkiem orła. Na lewym rękawie 7 cm od wszycia rękawa naszywka "SŁUŻBY CELNEJ". Krawędzie przodów, kołnierza, patki, naramienników nie są stebnowane. Całość marynarki jest wykończona podszewką koloru tkaniny. Przody marynarki uformowane są na klejonce, wyłogi i kołnierz podklejone, kołnierz spodni wykonany z filcu.

Marynarki dla krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego, nadkomisarza celnego od standardowych różnią się jedynie naramiennikami szerszymi o 1 cm, ze względu na galon generalski, który wykonany jest ręcznie bajorkiem. Na kołnierzu są wyhaftowane ręcznie wizerunki orła (haft ręczny bajorkiem).

17. Czapka służbowa dla funkcjonariusza celnego mężczyzny

Czapka wykonana z gabardyny koloru szarozielonego. Czapka posiada denko owalne z gabardyny wykonane na podszewce koloru złocistego. Pośrodku denka na podszewce naszyta folia przykrywająca rozmiar i metkę producenta. Kwatery czapki od strony przodu na podszewce, od tyłu bez podszewki. Na kwaterach po bokach wybite oczka w celu wentylacji. Przy połączeniu denka czapki z kwaterami od wierzchu wszyta wypustka z tej samej gabardyny. Czapka usztywniona jest taśmą termoplastyczną. Otok czapki wykonany z aksamitu ciemnozielonego, o wysokości ronda 5 cm. Daszek lakierowany na czarno, nad daszkiem jest pasek skórzany koloru czarnego, o szerokości 1,3 cm, przypięty do otoku dwoma małymi guzikami. Na czapce nad otokiem umieszczony jest wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA", w kolorze srebrnym, tłoczony w metalu lub, w przypadku czapki krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego, nadkomisarza celnego, haftowany maszynowo. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi. Dla stopnia od nadkomisarza celnego wzwyż na otoku umieszcza się taśmę koloru srebrnego, szerokości 1,7 cm, ułożoną w kształcie wężyka o wysokości 2,5 cm.

Na daszku umieszczone są następujące oznaczenia:

1) krajowy komisarz celny, generalny komisarz celny, nadkomisarz celny, komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny - dwa płaskie sznury koloru srebrnego, szerokości 0,6 cm;

2) aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny - jeden płaski sznur koloru srebrnego, szerokości 0,6 cm;

3) młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny - czapki bez płaskiego sznura.

18. Kapelusik dla funkcjonariusza celnego kobiety

Kapelusik damski wykonany z tkaniny typu: filc - 45 % wełny, 55 % PE w kolorze szarozielonym. Nad rondem umieszczony aksamitny otok o wysokości 4 cm, koloru ciemnozielonego. Na przedniej części otoku wpięta jest metalowa odznaka - merkuriusz. Nad otokiem umieszczony jest wizerunek orła wykonany z metalu w kolorze srebrnym ze wstęgą w kolorze zielonym ze srebrnym napisem "SŁUŻBA CELNA" lub, w przypadku czapki krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego, nadkomisarza celnego, haftowany maszynowo. Dla stopnia od nadkomisarza celnego wzwyż na otoku umieszcza się taśmę koloru srebrnego, szerokości 1,7 cm, ułożoną w kształcie wężyka o wysokości 2,5 cm.

Do dolnej krawędzi otoka doszyte są następujące oznaczenia:

1) krajowy komisarz celny, generalny komisarz celny, nadkomisarz celny, komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny - dwa płaskie sznury koloru srebrnego, szerokości 0,6 cm;

2) aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny - jeden płaski sznur koloru srebrnego, szerokości 0,6 cm;

3) młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny - bez płaskiego sznura.

19. Czapka zimowa

Czapka wykonana jest z gabardyny w kolorze szarozielonym z klapkami z tkaniny futerkowej w kolorze szarozielonym, na przodzie czapki umieszczony jest wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA", w kolorze srebrnym, tłoczony w metalu. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi. Przy niskich temperaturach czapkę można nosić z opuszczonymi klapkami wiązanymi do tyłu lub pod podbródkiem.

20. Sweter typu polar z obszyciami

Sweter w kolorze szarozielonym wykonany z materiału polar, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów. Z tej samej tkaniny naszyte nakładane kieszenie z patkami na lewej piersi i lewym rękawie oraz naramienniki. Pod szyją stójka. Zapinany z przodu na całej długości na zamek. Dół i mankiety zakończone ściągaczem. Z tyłu swetra napis "SŁUŻBA CELNA". Na lewej piersi napis "SŁUŻBA CELNA".

21. Krawat

Krawat wykonany z gładkiej tkaniny (sztuczny jedwab bez połysku), w kolorze ciemnozielonym. Szerokość dolnej części krawata min. 8 cm. Krawat nosi się zawiązany na podwójny węzeł. Węzeł powinien przylegać do zapiętego kołnierzyka koszuli. Dolna krawędź krawata powinna znajdować się na linii pasa spodni. Dopuszcza się noszenie do krawata spinki gładkiej w kolorze srebrnym.

22. Krawatka

Krawatka jest wykonana z gabardyny w kolorze ciemnozielonym łączona z przodu guziczkiem, a z tyłu zapinana na rzep.

23. Półbuty

Półbuty są koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane. Półbuty męskie są z przodu sznurowane.

24. Czółenka dla kobiet

Czółenka na niskim półsłupku ze skóry koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.

25. Szal polarowy

Szal o szerokości 25 cm, długości 120 cm.

26. Sznur galowy

Sznur galowy wykonany jest pojedynczym splotem (warkoczem), a dla osób w stopniu od nadkomisarza celnego - podwójnym. Sznur nosi się do marynarki służbowej po prawej stronie.

27. Pasek do spodni

Pasek do spodni wykonany jest ze skór licowych w kolorze czarnym, wykończonych na półmat. Klamra paska z metalu w kolorze srebrnym, długość dostosowana do obwodu w pasie, szerokość 3 cm.

28. Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny

Podkoszulek w kolorze białym powinien być wykonany z bawełny 100 %. Podkoszulek nosi się wpuszczony w spodnie.

29. Spodenki (typu bokserki) letnie dla funkcjonariusza celnego mężczyzny

Spodenki w kolorze białym powinny być wykonane z bawełny 100 %.

30. Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety

Koszulka w kolorze białym powinna być wykonana z bawełny 100 %. Koszulkę nosi się wpuszczoną w spódnicę lub spodnie.

31. Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety

Majtki letnie (typu figi) w kolorze białym powinny być wykonane z bawełny 100 %.

32. Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny

Podkoszulek powinien być koloru białego, wykonany z bawełny 100 %. Podkoszulek nosi się wpuszczony w spodnie.

33. Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny

Kalesony w kolorze białym powinny być wykonane z bawełny 100 %.

34. Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety

Koszulka z długim rękawem w kolorze białym powinna być wykonana z bawełny 100 %. Koszulkę nosi się wpuszczoną w spódnicę lub spodnie.

35. Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety

Majtki zimowe w kolorze białym powinny być wykonane z bawełny 100 %.

36. Skarpety męskie

Skarpety gładkie, koloru czarnego, niepowodujące ucisku.

37. Rajstopy

Rajstopy koloru beżowego, włókno chemiczne.

38. Guziki zewnętrzne

Guziki zewnętrzne, z wizerunkiem orła, do marynarki (kamizelki) służbowej, płaszcza wykonane są z metalu oksydowanego. Pozostałe guziki bez wizerunku orła są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze szarozielonym lub czarnym. Wszystkie guziki wewnętrzne - kryte są wykonane bez wizerunku orła.

39. Dystynkcje

Dystynkcje wykonane są z gabardyny w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni wykonanymi haftem maszynowym w kolorze srebrnym na nasuwkach na pagony w kolorze szarozielonym. Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach (pagonach) marynarki gabardynowej, kurtki, swetra oraz koszuli służbowej.

40. Emblemat

Emblemat jest znakiem wykonanym z materiału, haftem maszynowym, o wysokości 11,2 cm i szerokości 9,5 cm, z napisem "SŁUŻBA CELNA" u góry, godłem państwowym w otoczeniu napisu "Rzeczpospolita Polska" w kolorze srebrnym oraz symbolem merkuriusza. Umieszczony jest on na lewym ramieniu, 7 cm od górnego szwu rękawa. Na prawym ramieniu ubioru specjalnego można w ten sposób umieścić emblematy poszczególnych komórek organizacyjnych, o średnicy 8 cm. Na prawym ramieniu ubioru polowego i specjalnego można w ten sposób umieścić również emblemat funkcjonariuszy - przewodników psów służbowych, o średnicy 8 cm.

41. Znak identyfikacji indywidualnej jest znakiem wykonanym z metalu, o wysokości 3,6 cm i szerokości 2,6 cm, z wytłoczonym godłem państwowym u góry, napisem "SŁUŻBA CELNA" w środku i wygrawerowanym kolejnym numerem, którego godło, napis oraz tło numeru są srebrzone, pozostała część - oksydowana. Znak nosi się na wypustce lewej górnej kieszeni umundurowania.

42. Sposób umieszczenia napisów "SŁUŻBA CELNA" na poszczególnych składnikach umundurowania służbowego:

1) z tyłu kurtki całorocznej, swetra typu polar - format 31 x 17 cm, wyrazy umieszczone w dwóch rzędach, tło koloru szarozielonego, litery białe odblaskowe o wymiarach 4 x 5 cm;

2) na lewej piersi kurtki całorocznej, swetra typu polar - format 14 x 7 cm, wyrazy umieszczone w dwóch rzędach, tło koloru szarozielonego, litery białe odblaskowe o wymiarach 1,75 x 2 cm.

43. Mundur służbowy w zestawie: marynarka ze sznurem galowym lub kamizelka, koszula koloru białego i spodnie służbowe lub spódnica wraz z czapką lub kapelusikiem nosi się w związku ze szczególnymi sytuacjami, takimi jak: oficjalne spotkania, mianowanie na wyższy stopień, okoliczności reprezentacyjne lub inne ważne uroczystości. W pozostałych przypadkach ubiór służbowy występuje w zestawie codziennym, łączącym koszulę w kolorze miętowym oraz spodnie lub spódnicę z innymi składnikami: swetrem, bezrękawnikiem lub kamizelką. Osoba pełniąca funkcje kierownika komórki organizacyjnej może na co dzień używać również koszul białych. Górna krawędź kołnierzyka koszuli służbowej powinna wystawać nieco ponad kołnierz marynarki.

44. W okresie letnim, gdy koszula z krótkimi rękawami jest ubiorem zewnętrznym, nosi się ją z krawatem lub krawatką do czapki służbowej lub kapelusika.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 CHARAKTERYSTYKI MATERIAŁOWE SKŁADNIKÓW UBIORU POLOWEGO, WZORY, OPIS ORAZ ZASADY I SPOSÓB ICH NOSZENIA

WYKAZ SKŁADNIKÓW UBIORU POLOWEGO, OKRESY UŻYWALNOŚCI I NORMY PRZYSŁUGUJĄCE FUNKCJONARIUSZOM
Lp. Składniki umundurowania Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 Komplet całoroczny: kurtka i spodnie koloru szarozielonego 4 1
2 Koszulka typu polo koloru szarozielonego 2 2
3 Koszulobluza z długim rękawem, koloru szarozielonego 2 1
4 Koszulobluza z krótkim rękawem, koloru szarozielonego 2 1
5 Spodnie polowe koloru szarozielonego 2 2
6 Podkoszulek z krótkim rękawem, koloru szarozielonego 1 2
7 Czapka polowa letnia koloru szarozielonego 2 1
8 Czapka polowa zimowa koloru szarozielonego 3 1
9 Rękawiczki ochronne z powłoką antypoślizgową 3 1 para
10 Buty letnie na grubej podeszwie 3 1 para
11 Buty wysokie na grubej podeszwie 4 1 para
12 Kamizelka ostrzegawcza bezterminowo 1
13 Torba na umundurowanie bezterminowo 1

CHARAKTERYSTYKI MATERIAŁOWE UBIORU POLOWEGO*

Nazwa składnika Charakterystyka tkanin i gramatura
1 2
Komplet (kurtka, spodnie) całoroczny z ocieplaczem typu polar na spodnie i kurtkę, koloru szarozielonego drelich z apreturą wodoodporną

masa powierzchniowa: 250 g/m2 +/-10 g/m2

nasiąkliwość: nie więcej niż 20 %

przepuszczalność: 0 %

kolor szarozielony: kolor 309 U (próbnik kolorów drukarskich PANTONE)

Podpinka kurtki i ocieplacz spodni wykonane z materiału polar koloru szarozielonego o gramaturze 200 g/m2, wykończenie antypilingowe, obszycie bawełna 100 %

Koszulka typu polo koloru szarozielonego gramatura 230 g/m2, bawełna 100 %

kolor szarozielony: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 26.40; a*-4.48; b*-5.44, ΔE ≤ 1

Koszulobluza koloru szarozielonego, z długim i krótkim rękawem bawełna min. 70 %

splot skośny 2/1; gramatura 200 +/- 5 g/m2

kolor szarozielony: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 26.40; a*-4.48; b*-5.44, ΔE ≤ 1

Spodnie polowe koloru szarozielonego bawełna min. 70 %

splot atłas 4/1; gramatura 370 +/- 5 g/m2

kolor szarozielony: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 26.40; a*-4.48; b*-5.44, ΔE ≤ 1

Podkoszulek z krótkim rękawem koloru szarozielonego gramatura 180 g/m2, bawełna 100 %
Czapka polowa letnia koloru szarozielonego gramatura 230 g/m2, bawełna min. 90 %

kolor szarozielony: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 26.40; a*-4.48; b*-5.44, ΔE ≤ 1

Czapka polowa zimowa koloru szarozielonego tkanina typu polar, gramatura 300 g/m2

kolor szarozielony: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 26.40; a*-4.48; b*-5.44, ΔE ≤ 1

Rękawiczki ochronne koloru czarnego, z powłoką antypoślizgową tkanina oddychająca ciepłochłonna
Buty letnie oraz buty wysokie, koloru czarnego, na grubej podeszwie skóra licowa
Kamizelka ostrzegawcza tkanina w kolorze żółtym
Torba na umundurowanie koloru czarnego nylon typu kordura koloru czarnego

* Dla funkcjonariuszy pełniących służbę w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach szczególnego nadzoru podatkowego ubiór polowy (jeżeli zostanie przydzielony) powinien spełniać wymagania określone w odrębnych przepisach.

WZORY UBIORU POLOWEGO

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze polowym, ubrany w spodnie polowe, kurtkę koloru szarozielonego, czapkę polową letnią koloru szarozielonego lub kaptur oraz buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze polowym koloru szarozielonego, ubrany w spodnie polowe oraz koszulobluzę z długim lub krótkim rękawem, czapkę polową letnią, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Czapka polowa letnia koloru szarozielonego z emblematem orła i napisem "SŁUŻBA CELNA", wykonanymi haftem maszynowym.

wzór

Czapka polowa zimowa koloru szarozielonego z emblematem orła i napisem "SŁUŻBA CELNA", wykonanymi haftem maszynowym.

OPIS ORAZ ZASADY I SPOSÓB NOSZENIA UBIORU POLOWEGO

1. Komplet całoroczny: kurtka i spodnie

Kurtka i spodnie wykonane są z drelichu impregnowanego w kolorze szarozielonym. Kurtka ma zapięcie jednorzędowe kryte. Z tyłu kurtki w pasie jest zmarszczona guma. Na przodzie są naszyte cztery nakładane kieszenie, dwie na piersiach i dwie w części dolnej kurtki. W bokach poniżej pasa znajdują się dwie kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Rękawy są zakończone mankietami. Spodnie na szelki mają dwie boczne kieszenie. Na nogawkach, na wysokości ud, są nakładane po dwie kieszenie z przodu i z tyłu. Dół nogawek spodni jest zakończony ściągaczem gumowym. Kurtkę i spodnie nosi się z kołnierzem i klapami wyłożonymi. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady dłoni przy opuszczonej ręce. Na połączeniu kulki rękawa ze szwem barkowym wszyte stebnowane na szerokość 0,5 cm naramienniki o wymiarach: szerokość 4 cm, długość 17 cm mocowane do kurtki za pomocą rzepu, w wierzchniej części naramiennika w odległości 2,5 cm od brzegu, w połowie szerokości naramiennika umieszczony guzik w kolorze ciemnozielonym. Na lewym rękawie kurtki, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Ocieplacz kurtki w kolorze szarozielonym, wykonany z materiału polar, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów, mocowany do kurtki zamkiem błyskawicznym z możliwością odpięcia i niezależnego używania, rękawy odpinane na zamek błyskawiczny, ściągacze na rękawach i dole ocieplacza. Ocieplacz spodni w kolorze szarozielonym, wykonany z materiału polar, z możliwością niezależnego używania, ściągacze w pasie i na dole nogawek.

2. Koszulka typu polo

Koszulka z krótkim rękawem, wykończonym ściągaczem, z małym kołnierzykiem, od środka wykończonym taśmą zabezpieczającą przed rozciągnięciem. Koszulka zapinana z przodu na trzy guziki. U dołu na szwach bocznych delikatne rozcięcia. Można prać w pralce, prasować.

3. Koszulobluza z długim rękawem

Koszula zapinana na guziki. Pierwsza dziurka od góry umieszczona prostopadle do krawędzi przodu, pozostałe dziurki - równolegle do krawędzi przodu. Kieszenie o rozmiarze wraz z patką szerokości 14 cm i wysokości 16,5 cm naszyte na przody symetrycznie z patką zapiętą na guzik. Kieszenie stebnowane na krawędziach 0,1 cm. Kieszenie pośrodku z fałdą odszytą od środka i przestebnowaną na szerokości 0,5 cm. Na lewej kieszeni doszyta plisa na odznakę służbową. Rękaw prosty jednoczęściowy dołem wszyty w mankiet zapinany na guzik. W dole rękawa od strony tyłu wykonany rozporek z plisą. Od strony przodu założone dwie zakładki. W miejscu połączenia kulki rękawa z barkiem wszyty naramiennik. Na środku rękawa od lewej strony przyszyta plisa z dziurką do podtrzymania podwiniętych rękawów. Na zewnątrz w miejscu mocowania plisy przyszyty guzik. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Tył koszuli prosty, z odciętym podwójnym karczkiem. Pośrodku tyłu, w miejscu łączenia karczka z tyłem założona fałda. Szwy barkowe i szew karczka tyłu stebnowany 0,1 cm od krawędzi. Kołnierz prosty, lekko usztywniony, wszyty w sposób umożliwiający po rozpięciu pierwszego guzika stworzenie wyłogów. Dół wykończony obrębem o szerokości 1 cm. Krawędzie przodów, patek, kołnierza, mankietów oraz naramienników stebnowane na szerokość 0,5-0,6 cm.

4. Koszulobluza z krótkim rękawem

Koszula zapinana na guziki. Pierwsza dziurka od góry umieszczona prostopadle do krawędzi przodu, pozostałe dziurki - równolegle do krawędzi przodu. Kieszenie o rozmiarze wraz z patką 14 cm szerokości i 16,5 cm wysokości naszyte na przody symetrycznie z patką zapiętą na guzik. Kieszenie stebnowane na krawędziach 0,1 cm. Kieszenie pośrodku z fałdą odszytą od środka i przestebnowaną na szerokość 0,5 cm. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wykończony plisą o szerokości 3 cm, wywinięty na wierzch, przestebnowany na 0,5 cm od górnej krawędzi plisy. W miejscu połączenia kulki rękawa z barkiem wszyty naramiennik. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Tył koszuli prosty, z odciętym podwójnym karczkiem. Pośrodku tyłu, w miejscu łączenia karczka z tyłem założona fałda. Szwy barkowe i szew karczka tyłu stebnowany 0,1 cm od krawędzi. Kołnierz prosty, lekko usztywniony, wszyty w sposób umożliwiający po rozpięciu pierwszego guzika stworzenie wyłogów. Dół wykończony obrębem o szerokości 1 cm. Krawędzie przodów, patek, kołnierza, mankietów oraz naramienników stebnowane na szerokość 0,5-0,6 cm. Koszula damska zapinana jest na prawą stronę.

5. Spodnie polowe

Spodnie wysokie w stanie bez paska, linię paska imituje stebnówka przeprowadzona wzdłuż górnej krawędzi spodni na szerokości 4,5-5 cm. Zapinane z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach naszyte wzmocnienie, które sięga powyżej i poniżej linii kolan. W górnej części przodu wykonana kieszeń ukośna od góry przechodzi w zakładkę, od boku wszyta w szew boczny, nad kieszenią naszyta patka zapięta na napę. W górnej części przodu wykonana zakładka o głębokości 3-4 cm. Tył prosty, góra z zaszewkami. Na prawym tyle spodni wykonana kieszeń z patką zapiętą na napę. Na środkowej części tyłu naszyte wzmocnienia wchodzące w szew siedzeniowy sięgające poniżej podkroju spodni, wchodzące w szew wewnętrzny spodni. Szwy boczne łączące przody z tyłami przestebnowane 2 razy w krawędzi szwu i 0,6 cm od pierwszej stebnówki. Na bokach spodni powyżej linii kolan naszyte kieszenie. Nad kieszenią prosta patka, od przodu zamocowana stebnówką, od tyłu zapięta na napę. Kieszenie boczne z 2 fałdami rozmieszczonymi równo w 1/3 szerokości kieszeni. Od tyłu kieszeni wykonana fałda. Zakładka i fałda kieszeni bocznej po jej wypełnieniu powodują zwiększenie jej pojemności. Na linii paska rozmieszczono przytrzymywacze. Po bokach na wierzchu paska są przyszyte ściągacze zapinane na klamrach w celu regulacji obwodu pasa. Góra spodni od lewej strony wykończona podszewką. W dole spodni po bokach wykonany rozporek o długości 15 cm zapinany na rzep. Dół spodni wykończony obrębem, w którym wciągnięta jest guma ściągająca.

6. Podkoszulek z krótkim rękawem

Podkoszulek wykonany z bawełny, z krótkim rękawem. Podkrój szyi i rękawy wykończone ściągaczem. Na plecach i na lewej piersi napis "SŁUŻBA CELNA".

7. Czapka polowa letnia

Czapka polowa letnia z daszkiem typu sportowego. Na czapce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "SŁUŻBA CELNA", haftowany metodą maszynową, na czarnym tle. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi.

8. Czapka polowa zimowa

Czapka polowa zimowa wykonana jest z gabardyny w kolorze szarozielonym z klapkami z tkaniny futerkowej w kolorze szarozielonym, na przodzie czapki umieszczony jest wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA", w kolorze srebrnym, tłoczony w metalu. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi. Przy niskich temperaturach czapkę można nosić z opuszczonymi klapkami wiązanymi do tyłu lub pod podbródkiem.

9. Rękawiczki ochronne

Rękawiczki ochronne z powłoką antypoślizgową wykonane w technologii Wind Pro (rękawiczka termoaktywna, oddychająca). Konstrukcja ścisłego splotu jest czterokrotnie odporniejsza na wiatr niż konwencjonalna wełna. Trwała konstrukcja utrzymuje zdolności izolujące i wygląd nawet po wielokrotnym praniu (nadaje się do prania w pralkach). Dokładnie przylegające i ścisłe zamknięcie przy nadgarstku. Szeroki rzep przy przegubie. Rękawice wzmocnione w miejscach najbardziej narażonych na otarcia. Powierzchnia wewnętrzna z powłoką antypoślizgową. Powierzchnia zewnętrzna odpychająca krople deszczu i śniegu, szybko schnąca.

10. Buty letnie na grubej podeszwie

Buty wykonane ze skóry z podszewką skórzaną i częściowo w części przedniej z podszewką z włókniny obuwniczej. Część przednia cholewki wzmocniona między podszewką oraz podnoskiem termoplastycznym. Pięta buta usztywniona zakładką z wtórnej skóry. Buty sznurowane przez 4 oczka sznurowadłami o długości 70 cm. Cholewka buta w górnej części wykończona lamówką skórzaną. Podpodeszwa buta wzmocniona w części tylnej tekturą obuwniczą. Podeszwa wykonana z TR (termoguma) z protektorem, przyklejona i dodatkowo przyszyta z boku do wierzchu obuwia.

11. Buty wysokie na grubej podeszwie

Buty wykonane ze skóry z podszewką skórzaną i częściowo, w przedniej części z podszewką z włókniny obuwniczej. Kołnierz buta z tkaniny syntetycznej z pianką w środku przeszyty dwa razy. Tylnik buta połączony z kołnierzem. Część przednia cholewki wzmocniona między podszewką oraz podnoskiem termoplastycznym. Pięta buta usztywniona zakładką z wtórnej skóry. Buty sznurowane przez 5 oczek i 3 haki do szybkiego sznurowania. W połowie długości języka naszyta szlufka ze skóry celem przewleczenia sznurowadła. Długość sznurowadła 140 cm. Podpodeszwa buta wzmocniona w części tylnej tekturą obuwniczą. Podeszwa wykonana z TR (termoguma) z protektorem, przyklejona i dodatkowo przyszyta z boku do wierzchu obuwia. Wyściółka wymienna.

12. Kamizelka ostrzegawcza

Kamizelka ostrzegawcza z tkaniny w kolorze żółtym z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym i napisami "SŁUŻBA CELNA" w kolorze czarnym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców na taśmie odblaskowej szerokości ok. 10 cm napis o wysokości liter ok. 7 cm "SŁUŻBA CELNA". Na górnym lewym przodzie na odblaskowej taśmie szerokości ok. 5 cm napis o wysokości liter ok. 3 cm "SŁUŻBA CELNA". W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej o szerokości ok. 5 cm.

13. Torba na umundurowanie

Torba wykonana z tkaniny nieprzemakalnej w kolorze czarnym. W przedniej części na całej długości suwak, a w górnej części otwór umożliwiający wyjęcie haka typowego wieszaka do odzieży. Długość pokrowca powinna umożliwiać zawieszenie w nim kurtki mundurowej bez załamań (85 cm).

14. Dystynkcje

Dystynkcje wykonane z gabardyny w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni wykonanymi haftem maszynowym w kolorze srebrnym na nasuwkach na pagony w kolorze szarozielonym. Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach (pagonach) bluzy.

15. Sposób umieszczenia napisów "SŁUŻBA CELNA":

1) na lewej piersi koszulki typu polo, koszulobluzy, podkoszulka - format 13 x 2 cm, białe odblaskowe litery o wymiarach 1 x 1,4 cm na tle szarozielonym;

2) na plecach koszulki polo i podkoszulka - format w dwóch liniach 10 x 24 cm, białe litery odblaskowe o wymiarach 4 x 4 cm na tle szarozielonym;

3) na plecach kompletu całorocznego - format 40 x 10 cm, wyrazy w jednej linii, tło koloru szarozielonego, litery białe odblaskowe o wymiarach 2,8 x 4,5 cm;

4) na lewej piersi kompletu całorocznego - format 14 x 3 cm, wyrazy w jednej linii, tło koloru szarozielonego, litery białe odblaskowe o wymiarach 1 x 2 cm.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 CHARAKTERYSTYKI MATERIAŁOWE SKŁADNIKÓW UBIORU SPECJALNEGO, WZORY, OPIS ORAZ ZASADY I SPOSÓB ICH NOSZENIA

WYKAZ SKŁADNIKÓW UBIORU SPECJALNEGO, OKRESY UŻYWALNOŚCI I NORMY PRZYSŁUGUJĄCE FUNKCJONARIUSZOM
Lp. Składniki umundurowania Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 2 3 4
1 (*)(**)Komplet całoroczny: kurtka i spodnie koloru czarnego 4 1
2 Koszulka typu polo koloru (*)czarnego lub (**)ciemnoniebieskiego 2 2
3 (*)Koszulobluza z długim rękawem, koloru czarnego 2 1
4 (*)Koszulobluza z krótkim rękawem, koloru czarnego 2 1
5 (**)Koszulobluza z krótkim rękawem, koloru ciemnoniebieskiego 2 1
6 (**)Koszulobluza z długim rękawem, koloru ciemnoniebieskiego 2 1
7 (*)(**)Spodnie polowe koloru czarnego 2 2
8 (*)(**)Podkoszulek z krótkim rękawem, koloru czarnego 1 2
9 Czapka polowa letnia koloru (*)czarnego lub (**)ciemnoniebieskiego 2 1
10 (*)(**)Czapka polowa zimowa koloru czarnego 3 1
11 (*)(**)Rękawiczki ochronne z powłoką antypoślizgową 3 1 para
12 (*)(**)Kombinezon jednoczęściowy koloru czarnego 2 1
13 (*)(**)Kamizelka narzędziowa nasobna, koloru czarnego 3 1
14 Czapka typu dokerka koloru (*)czarnego lub (**)ciemnoniebieskiego 3 1
15 (*)(**)Pas główny parciany koloru czarnego 3 1
16 (*)(**)Buty letnie na grubej podeszwie 2 1 para
17 (*)Buty wysokie na grubej podeszwie koloru czarnego 2 1 para
18 (**)Buty koloru ciemnoniebieskiego wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej 2 1 para
19 (**)Kurtka i spodnie - ubranie typu sztormiak koloru ciemnoniebieskiego 4 1
20 (**)Spodnie typu bermudy koloru ciemnoniebieskiego 2 1
21 (*)Kamizelka ostrzegawcza bezterminowo 1
22 (*)(**)Torba na umundurowanie bezterminowo 1

UWAGA

(*) Przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę w komórkach organizacyjnych izb celnych właściwych w sprawach dokumentacji celnej oraz w sprawach zwalczania przestępczości wraz z podległymi referatami, określonych w odrębnych przepisach.

(**) Przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach pływających.

CHARAKTERYSTYKI MATERIAŁOWE SKŁADNIKÓW UBIORU SPECJALNEGO

Nazwa składnika Charakterystyka tkanin i gramatura
1 2
Komplet (kurtka, spodnie) całoroczny z ocieplaczem typu polar na spodnie i kurtkę, koloru czarnego laminat 3-warstwowy, paroprzepuszczalny i wodoszczelny materiał wierzchni 100 % PES

membrana (PTFE lub podobna)

masa powierzchniowa od 250 do 260 g/m2

wodoszczelność min. 10 m słupa wody

oddychalność

Podpinka kurtki i ocieplacz spodni wykonane z materiału polar koloru czarnego o gramaturze 200 g/m2,

wykończenie antypilingowe, obszycie bawełna 100 %

Koszulka typu polo koloru czarnego gramatura 180 g/m2, bawełna 100 %
Koszulka typu polo koloru ciemnoniebieskiego gramatura 230 g/m2, bawełna 100 %

kolor ciemnoniebieski: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 25.07; a*1.44; b*-13.96, ΔE ≤ 1

Koszulobluza koloru czarnego lub ciemnoniebieskiego, z długim i krótkim rękawem bawełna min. 70 %

splot skośny 2/1; gramatura 200 +/- 5 g/m2 kolor ciemnoniebieski: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 25.07; a*1.44; b*-13.96, ΔE ≤ 1

Spodnie polowe koloru czarnego bawełna min. 70 %

splot atłas 4/1; gramatura 370 +/- 5 g/m2

Podkoszulek z krótkim rękawem koloru czarnego gramatura 180 g/m2, bawełna 100 %
Czapka polowa letnia koloru czarnego lub ciemnoniebieskiego gramatura 230 g/m2, bawełna min. 90 %

kolor ciemnoniebieski: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 25.07; a*1.44; b*-13.96, ΔE ≤ 1

Czapka polowa zimowa koloru czarnego tkanina typu polar, gramatura 300 g/m2
Rękawiczki ochronne koloru czarnego, z powłoką antypoślizgową tkanina oddychająca ciepłochłonna
Kombinezon jednoczęściowy koloru czarnego gramatura 230 g/m2, bawełna min. 70 %
Kamizelka narzędziowa nasobna koloru czarnego nylon typu kordura, podszewka bawełniana
Czapka typu dokerka koloru czarnego tkanina typu polar, gramatura 300 g/m2
Czapka typu dokerka koloru ciemnoniebieskiego tkanina typu polar, gramatura 300 g/m2, z membraną kolor ciemnoniebieski: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 25.07; a*1.44; b*-13.96, ΔE ≤ 1

Pas główny parciany koloru czarnego nylon typu kordura
Buty letnie oraz buty wysokie, koloru czarnego, na grubej podeszwie skóra licowa z membraną
Buty koloru ciemnoniebieskiego wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej tkanina syntetyczna, kauczukowa podeszwa
Ubranie (kurtka, spodnie) typu sztormiak koloru ciemnoniebieskiego 3-warstwowa, izotermiczna; warstwa wewnętrzna z materiału nieabsorbującego wilgoci; środkowa warstwa izolacyjna; warstwa zewnętrzna pokryta powłoką ceramiczną chroniącą przed działaniem soli i czynników atmosferycznych oraz zwiększająca wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne; wodoodporne szwy typu "fiberlock" zapewniające mocne trzymanie się przędzy z podstawową nicią; wodoodporny niekorodujący zamek błyskawiczny; kaptur i mankiety z możliwością regulacji; kołnierz ocieplany podszewką; wymiana powietrza - min. 5 tys. g/m2/24 h; wodoszczelność - min. 15 m słupa wody; kolor ciemnoniebieski: określony metodą CIE L*a*b*: L* 25.07; a*1.44; b*-13.96, ΔE ≤ 1
Spodnie typu bermudy koloru ciemnoniebieskiego gramatura 230 g/m2, bawełna min. 70 %

kolor ciemnoniebieski: określony metodą CIE L*a*b*:

L* 25.07; a*1.44; b*-13.96, ΔE ≤ 1

Kamizelka ostrzegawcza tkanina w kolorze żółtym
Torba na umundurowanie nylon typu kordura koloru czarnego

WZORY UBIORU SPECJALNEGO

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze specjalnym koloru czarnego - komplecie całorocznym, z czapką zimową i butami wysokimi na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze specjalnym koloru czarnego, ubrany w koszulobluzę z długim lub krótkim rękawem i spodnie, czapkę polową, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Czapka polowa letnia koloru czarnego i ciemnoniebieskiego z emblematem orła i napisem "SŁUŻBA CELNA", wykonanymi haftem maszynowym.

wzór

Czapka polowa zimowa koloru czarnego z emblematem orła i napisem "SŁUŻBA CELNA", wykonanymi haftem maszynowym.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze specjalnym koloru czarnego, ubrany w kombinezon jednoczęściowy, kamizelkę narzędziową nasobną, czapkę typu dokerka, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Czapka typu dokerka koloru czarnego lub ciemnoniebieskiego z emblematem orła i napisem "SŁUŻBA CELNA", umieszczonymi na środku otoczki czapki, wykonanymi haftem maszynowym.

wzór

Funkcjonariusz celny załogi jednostki pływającej w ubiorze specjalnym koloru ciemnoniebieskiego, ubrany w ubranie typu sztormiak, czapkę typu dokerka, buty miękkie wysokie.

wzór

Funkcjonariusz celny załogi jednostki pływającej w ubiorze koloru ciemnoniebieskiego, ubrany w spodnie typu bermudy, koszulobluzę z krótkim rękawem, czapkę polową, buty polowe letnie.

OPIS ORAZ ZASADY I SPOSÓB NOSZENIA UBIORU SPECJALNEGO

1. Komplet całoroczny: kurtka i spodnie

Kurtka i spodnie wykonane są z laminatu w kolorze czarnym. Kurtka ma zapięcie jednorzędowe kryte. Z tyłu kurtki w pasie jest zmarszczona guma. Na przodzie są naszyte cztery nakładane kieszenie, dwie na piersiach i dwie w części dolnej kurtki. W bokach poniżej pasa znajdują się dwie kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Rękawy są zakończone mankietami. Spodnie na szelki mają dwie boczne kieszenie. Na nogawkach, na wysokości ud, są nakładane po dwie kieszenie z przodu i z tyłu. Dół nogawek spodni jest zakończony ściągaczem gumowym. Kurtkę i spodnie nosi się z kołnierzem i klapami wyłożonymi. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady dłoni przy opuszczonej ręce. Na połączeniu kulki rękawa ze szwem barkowym wszyte stebnowane na szerokość 0,5 cm naramienniki o wymiarach: szerokość 4 cm, długość 17 cm mocowane do kurtki za pomocą rzepu, w wierzchniej części naramiennika w odległości 2,5 cm od brzegu, w połowie szerokości naramiennika umieszczony guzik w kolorze czarnym. Na lewym rękawie kurtki, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Ocieplacz kurtki w kolorze czarnym, wykonany z materiału polar, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów, mocowany do kurtki zamkiem błyskawicznym z możliwością odpięcia i niezależnego używania, rękawy odpinane na zamek błyskawiczny, ściągacze na rękawach i dole ocieplacza. Ocieplacz spodni w kolorze czarnym, wykonany z materiału polar, z możliwością niezależnego używania, ściągacze w pasie i na dole nogawek.

2. Koszulka typu polo

Koszulka z krótkim rękawem, wykończonym ściągaczem, z małym kołnierzykiem, od środka wykończonym taśmą zabezpieczającą przed rozciągnięciem. Koszulka zapinana z przodu na trzy guziki. U dołu na szwach bocznych delikatne rozcięcia. Można prać w pralce, prasować.

3. Koszulobluza z długim rękawem

Koszula zapinana na guziki. Pierwsza dziurka od góry umieszczona prostopadle do krawędzi przodu, pozostałe dziurki - równolegle do krawędzi przodu. Kieszenie o rozmiarze wraz z patką szerokości 14 cm i wysokości 16,5 cm naszyte na przody symetrycznie z patką zapiętą na guzik. Kieszenie stebnowane na krawędziach 0,1 cm. Kieszenie pośrodku z fałdą odszytą od środka i przestebnowaną na szerokości 0,5 cm. Na lewej kieszeni doszyta plisa na odznakę służbową. Rękaw prosty jednoczęściowy dołem wszyty w mankiet zapinany na guzik. W dole rękawa od strony tyłu wykonany rozporek z plisą. Od strony przodu założone dwie zakładki. W miejscu połączenia kulki rękawa z barkiem wszyty naramiennik. Na środku rękawa od lewej strony przyszyta plisa z dziurką do podtrzymania podwiniętych rękawów. Na zewnątrz w miejscu mocowania plisy przyszyty guzik. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Tył koszuli prosty, z odciętym podwójnym karczkiem. Pośrodku tyłu, w miejscu łączenia karczka z tyłem założona fałda. Szwy barkowe i szew karczka tyłu stebnowany 0,1 cm od krawędzi. Kołnierz prosty, lekko usztywniony, wszyty w sposób umożliwiający po rozpięciu pierwszego guzika stworzenie wyłogów. Dół wykończony obrębem o szerokości 1 cm. Krawędzie przodów, patek, kołnierza, mankietów oraz naramienników stebnowane na szerokość 0,5-0,6 cm.

4. Koszulobluza z krótkim rękawem

Koszula zapinana na guziki. Pierwsza dziurka od góry umieszczona prostopadle do krawędzi przodu, pozostałe dziurki - równolegle do krawędzi przodu. Kieszenie o rozmiarze wraz z patką 14 cm szerokości i 16,5 cm wysokości naszyte na przody symetrycznie z patką zapiętą na guzik. Kieszenie stebnowane na krawędziach 0,1 cm. Kieszenie pośrodku z fałdą odszytą od środka i przestebnowaną na szerokość 0,5 cm. Rękaw prosty jednoczęściowy. Dół rękawa wykończony plisą o szerokości 3 cm, wywinięty na wierzch, przestebnowany na 0,5 cm od górnej krawędzi plisy. W miejscu połączenia kulki rękawa z barkiem wszyty naramiennik. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Tył koszuli prosty, z odciętym podwójnym karczkiem. Pośrodku tyłu, w miejscu łączenia karczka z tyłem założona fałda. Szwy barkowe i szew karczka tyłu stebnowany 0,1 cm od krawędzi. Kołnierz prosty, lekko usztywniony, wszyty w sposób umożliwiający po rozpięciu pierwszego guzika stworzenie wyłogów. Dół wykończony obrębem o szerokości 1 cm. Krawędzie przodów, patek, kołnierza, mankietów oraz naramienników stebnowane na szerokość 0,5-0,6 cm. Koszula damska zapinana jest na prawą stronę.

5. Spodnie polowe

Spodnie wysokie w stanie bez paska, linię paska imituje stebnówka przeprowadzona wzdłuż górnej krawędzi spodni na szerokości 4,5-5 cm. Zapinane z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach naszyte wzmocnienie, które sięga powyżej i poniżej linii kolan. W górnej części przodu wykonana kieszeń ukośna od góry przechodzi w zakładkę, od boku wszyta w szew boczny, nad kieszenią naszyta patka zapięta na napę. W górnej części przodu wykonana zakładka o głębokości 3-4 cm. Tył prosty, góra z zaszewkami. Na prawym tyle spodni wykonana kieszeń z patką zapiętą na napę. Na środkowej części tyłu naszyte wzmocnienia wchodzące w szew siedzeniowy sięgające poniżej podkroju spodni, wchodzące w szew wewnętrzny spodni. Szwy boczne łączące przody z tyłami przestebnowane 2 razy w krawędzi szwu i 0,6 cm od pierwszej stebnówki. Na bokach spodni powyżej linii kolan naszyte kieszenie. Nad kieszenią prosta patka, od przodu zamocowana stebnówką, od tyłu zapięta na napę. Kieszenie boczne z 2 fałdami rozmieszczonymi równo w 1/3 szerokości kieszeni. Od tyłu kieszeni wykonana fałda. Zakładka i fałda kieszeni bocznej po jej wypełnieniu powodują zwiększenie jej pojemności. Na linii paska rozmieszczono przytrzymywacze. Po bokach na wierzchu paska są przyszyte ściągacze zapinane na klamrach w celu regulacji obwodu pasa. Góra spodni od lewej strony wykończona podszewką. W dole spodni po bokach wykonany rozporek o długości 15 cm zapinany na rzep. Dół spodni wykończony obrębem, w którym wciągnięta jest guma ściągająca.

6. Podkoszulek z krótkim rękawem

Podkoszulek wykonany z bawełny, z krótkim rękawem. Podkrój szyi i rękawy wykończone ściągaczem. Na plecach i na lewej piersi napis "SŁUŻBA CELNA".

7. Czapka polowa letnia

Czapka polowa letnia z daszkiem typu sportowego. Na czapce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "SŁUŻBA CELNA", haftowany metodą maszynową, na czarnym tle. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi.

8. Czapka polowa zimowa

Czapka polowa zimowa wykonana jest z gabardyny w kolorze czarnym z klapkami z tkaniny futerkowej w kolorze czarnym, na przodzie czapki umieszczony jest wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA", w kolorze srebrnym, tłoczony w metalu. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi. Przy niskich temperaturach czapkę można nosić z opuszczonymi klapkami wiązanymi do tyłu lub pod podbródkiem.

9. Rękawiczki ochronne

Rękawiczki ochronne z powłoką antypoślizgową wykonane w technologii Wind Pro (rękawiczka termoaktywna, oddychająca). Konstrukcja ścisłego splotu jest czterokrotnie odporniejsza na wiatr niż konwencjonalna wełna. Trwała konstrukcja utrzymuje zdolności izolujące i wygląd nawet po wielokrotnym praniu (nadaje się do prania w pralkach). Dokładnie przylegające i ścisłe zamknięcie przy nadgarstku. Szeroki rzep przy przegubie. Rękawice wzmocnione w miejscach najbardziej narażonych na otarcia. Powierzchnia wewnętrzna z powłoką antypoślizgową. Powierzchnia zewnętrzna odpychająca krople deszczu i śniegu, szybko schnąca.

10. Buty letnie na grubej podeszwie

Buty wykonane ze skóry z podszewką skórzaną i częściowo w części przedniej z podszewką z włókniny obuwniczej. Część przednia cholewki wzmocniona między podszewką oraz podnoskiem termoplastycznym. Pięta buta usztywniona zakładką z wtórnej skóry. Buty sznurowane przez 4 oczka sznurowadłami o długości 70 cm. Cholewka buta w górnej części wykończona lamówką skórzaną. Podpodeszwa buta wzmocniona w części tylnej tekturą obuwniczą. Podeszwa wykonana z TR (termoguma) z protektorem, przyklejona i dodatkowo przyszyta z boku do wierzchu obuwia.

11. Buty wysokie na grubej podeszwie

Buty wykonane ze skóry z podszewką skórzaną i częściowo, w przedniej części z podszewką z włókniny obuwniczej. Kołnierz buta z tkaniny syntetycznej z pianką w środku przeszyty dwa razy. Tylnik buta połączony z kołnierzem. Część przednia cholewki wzmocniona między podszewką oraz podnoskiem termoplastycznym. Pięta buta usztywniona zakładką z wtórnej skóry. Buty sznurowane przez 5 oczek i 3 haki do szybkiego sznurowania. W połowie długości języka naszyta szlufka ze skóry celem przewleczenia sznurowadła. Długość sznurowadła 140 cm. Podpodeszwa buta wzmocniona w części tylnej tekturą obuwniczą. Podeszwa wykonana z TR (termoguma) z protektorem, przyklejona i dodatkowo przyszyta z boku do wierzchu obuwia. Wyściółka wymienna.

12. Kombinezon jednoczęściowy

Kombinezon koloru czarnego. Elastyczne ściągacze w pasie, rękawach i nogawkach; zamek błyskawiczny przykryty patką (zaklejaną na taśmę), dodatkowo przylepna patka uszczelniająca podbródek. Kieszeń zamykana na piersi; dwie kieszenie na nogawkach; kieszeń zapinana na rzep na telefon komórkowy na lewej piersi, kieszeń na długopis w rękawie, dodatkowa kieszeń na zamek błyskawiczny w rękawie. Na połączeniu kulki rękawa ze szwem barkowym wszyte stebnowane na szerokość 0,5 cm naramienniki o wymiarach: szerokość 4 cm, długość 17 cm mocowane do kombinezonu za pomocą rzepu, w wierzchniej części naramiennika w odległości 2,5 cm od brzegu, w połowie szerokości naramiennika umieszczony guzik w kolorze czarnym. Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem.

13. Kamizelka narzędziowa nasobna

Kamizelka koloru czarnego - ciepła, wytrzymała, wielofunkcyjna kamizelka z sześcioma kieszeniami zewnętrznymi i jedną wewnętrzną, schowany zamek błyskawiczny. Jedna z kieszeni przystosowana do przenoszenia radiotelefonu nasobnego, druga do przenoszenia kajdanek.

14. Czapka typu dokerka koloru czarnego

Czapka wykonana z tkaniny typu polar w kolorze czarnym. Z przodu na podwiniętej części wyhaftowany maszynowo wizerunek orła w kolorze srebrzystoszarym ze wstęgą w kolorze zielonym ze srebrzystoszarym napisem "SŁUŻBA CELNA".

15. Czapka typu dokerka koloru ciemnoniebieskiego

Czapka wykonana z polaru o gramaturze 300 g/m2 z membraną. Z przodu na podwiniętej części wyhaftowany maszynowo wizerunek orła w kolorze srebrzystoszarym ze wstęgą w kolorze zielonym ze srebrzystoszarym napisem "SŁUŻBA CELNA".

16. Pas główny parciany koloru czarnego

Pas wykonany z tkaniny typu kordura. Szlufka skórzana o szerokości do 5 cm. Długość pasa regulowana na rzep. Zapinany klamrą typ "click-on".

17. Buty koloru ciemnoniebieskiego wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej

Buty wysokie, miękkie, wykonane z gumy wulkanizowanej z kauczukową, antypoślizgową podeszwą - posiadającą kanaliki wodne gwarantujące maksymalną przyczepność do mokrego podłoża. Buty posiadają specjalne wyjmowane wkładki zapewniające komfort, izolujące od zimnego podłoża. W górnej części cholewy dodatkowe wiązanie zwiększające ich szczelność.

18. Kurtka i spodnie - ubranie typu sztormiak koloru ciemnoniebieskiego

Kurtka typu sztormiak wykonana z tkaniny TP3 (3-warstwowej technologii materiału) w 100 % nieprzemakalna, nieprzepuszczająca wiatru oddychająca. Wodoszczelność min. 15 m słupa wody, oddychalność 5.000-5.800 g/m2/24 h. Zastosowana sucha technologia przędzy, która po wysuszeniu (praniu) jest ponownie uruchamiana. Warstwa wewnętrzna nieabsorbująca wilgoci (system wewnętrznego zarządzania wilgocią), środkowa izolacyjna, zewnętrzna chroniąca przed działaniem czynników atmosferycznych o zwiększonej wytrzymałości, odpychająca wodę. Kurtka podszyta nylonowym płótnem, nieprzemakalne szwy (podklejana taśma szwów). Zapinana na wodoodporny zamek błyskawiczny i dodatkowo na całej długości rzep. Regulowany kaptur chowany w kołnierz, ściągane mankiety z możliwością regulacji (rzepy). Ocieplany polarem (Polartec 200) kołnierz z patką gardłową, darteksową do regulacji kołnierza (podwójne rzepy). Na lewym rękawie, 7 cm od szwu ramieniowego, naszyty emblemat Służby Celnej z godłem. Dla większej trwałości dodatkowa kordura (wzmocnienie) z tyłu kurtki, poniżej pleców. Dwie duże, drożne kieszenie wstawkowe u dołu kurtki z workami z polaru (ocieplenie) zapinane na rzepy. W prawej kieszeni, kieszeń narzędziowa. Wewnętrzna kieszeń mocowana zamkiem na tyle lewej przedniej kieszeni. Klips klucza zawarty w lewej kieszeni. Na piersi dwie mniejsze kieszenie na rzep. Taśma odblaskowa na ramionach i kapturze.

Spodnie typu sztormiak wykonane z tkaniny TP3 (parametry tkaniny jak wyżej). Spodnie z podwyższonym stanem, na szelkach z możliwością regulacji. Na siedzeniu i kolanach naszyte dodatkowe łaty wzmacniające z kordury oraz przeszycia na kolanach. Spodnie zapinane są na wodoodporny zamek błyskawiczny, posiadają dodatkową listwę sztormową umocowaną rzepami z zamkiem. Nieprzemakalne szwy (podklejana taśma szwów). Na klatce (w przedniej górnej części) dwie kieszenie ocieplające ręce (Polartec 200) zamykane na rzep. Kieszeń na prawej nogawce mocowana rzepem. Na nogawkach, przy kostkach, do wierzchniego materiału przymocowany elastyczny rzep do regulacji. Do centralnego tyłu przyszyta wszywka oraz elastyczny pas.

19. Spodnie typu bermudy koloru ciemnoniebieskiego

Z przodu w górnej części dwie kieszenie wpuszczane, wszyte ukośnie. Na prawej nogawce, z przodu, na wysokości uda naszywana kieszeń, zapinana z boku na zamek. Na niej wszywka HL. Na obydwu nogawkach z przodu naszyte łaty, przestebnowane. Z tyłu dwie wpuszczane kieszenie wykończone patką, zapinane na 2 napy. Spodnie zapinane na zamek błyskawiczny. Dodatkowo w pasie w tunelu wiązanie umożliwiające regulację. Można prać w pralce, prasować.

20. Kamizelka ostrzegawcza

Kamizelka ostrzegawcza z tkaniny w kolorze żółtym z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym i napisami "SŁUŻBA CELNA" w kolorze czarnym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców na taśmie odblaskowej szerokości ok. 10 cm napis o wysokości liter ok. 7 cm "SŁUŻBA CELNA". Na górnym lewym przodzie na odblaskowej taśmie szerokości ok. 5 cm napis o wysokości liter ok. 3 cm "SŁUŻBA CELNA". W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej o szerokości ok. 5 cm.

21. Torba na umundurowanie

Torba wykonana z tkaniny nieprzemakalnej w kolorze czarnym. W przedniej części na całej długości suwak, a w górnej części otwór umożliwiający wyjęcie haka typowego wieszaka do odzieży. Długość pokrowca powinna umożliwiać zawieszenie w nim kurtki mundurowej bez załamań (85 cm).

22. Dystynkcje

Dystynkcje wykonane z gabardyny w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni wykonanymi haftem maszynowym w kolorze srebrnym na nasuwkach na pagony w kolorze czarnym lub niebieskim. Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach (pagonach).

23. Sposób umieszczenia napisów "SŁUŻBA CELNA":

1) na lewej piersi koszulki typu polo, koszulobluzy, podkoszulka - format 13 x 2 cm, białe odblaskowe litery o wymiarach 1 x 1,4 cm na tle czarnym lub niebieskim;

2) na plecach koszulki polo i podkoszulka - format w dwóch liniach 10 x 24 cm, białe litery odblaskowe o wymiarach 4 x 4 cm na tle czarnym lub niebieskim;

3) na plecach kompletu całorocznego - format 40 x 10 cm, wyrazy w jednej linii, tło koloru czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 2,8 x 4,5 cm;

4) na lewej piersi kompletu całorocznego - format 14 x 3 cm, wyrazy w jednej linii, tło koloru czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 1 x 2 cm;

5) z tyłu kombinezonu, kamizelki narzędziowej nasobnej - format 31 x 17 cm, wyrazy umieszczone w dwóch rzędach, tło koloru czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 4 x 5 cm;

6) na lewej piersi kombinezonu, kamizelki narzędziowej nasobnej - format 14 x 7 cm, wyrazy umieszczone w dwóch rzędach, tło koloru czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 1,75 x 2 cm.

24. Kolory sortów ubioru specjalnego przysługujące funkcjonariuszom, pełniącym służbę w poszczególnych jednostkach administracyjnych:

1) kolor czarny przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę w komórkach organizacyjnych izb celnych właściwych w sprawach dokumentacji celnej oraz w sprawach zwalczania przestępczości wraz z podległymi referatami, określonych w odrębnych przepisach, jak również załóg jednostek pływających;

2) kolor niebieski przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach pływających.

Składniki ubioru specjalnego w kolorze czarnym wspólne dla funkcjonariuszy określonych w § 4 ust. 6 rozporządzenia: spodnie polowe, podkoszulek z krótkim rękawem, czapka polowa zimowa, rękawiczki ochronne z powłoką antypoślizgową, kombinezon jednoczęściowy, kamizelka narzędziowa nasobna, pas główny parciany, buty letnie na grubej podeszwie oraz torba na umundurowanie.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZORY DYSTYNKCJI I EMBLEMATÓW

wzór

Oznaczenia stopni służbowych na czapkach i kapelusikach funkcjonariuszy celnych - mężczyzn i kobiet

wzór

krajowy komisarz celny

wzór

generalny komisarz celny

wzór

nadkomisarz celny

wzór

komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny

wzór

aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny

wzór

młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny

wzór

Wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA" noszony na umundurowaniu funkcjonariuszy celnych

wzór

Merkuriusz

wzór

Emblemat Służby Celnej

wzór

Emblemat funkcjonariuszy komórek zwalczania przestępczości i dokumentacji celnej

wzór

Emblemat funkcjonariuszy załóg jednostek pływających

wzór

Emblemat funkcjonariuszy - przewodników psów służbowych

wzór

Nasuwka na pagon i sposób umieszczenia emblematu Służby Celnej

wzór

Sznur do ubioru służbowego ze splotem

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 Część 5.1.A.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UBIORU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZA CELNEGO MĘŻCZYZNY, O KTÓRYM MOWA W § 4 UST. 3 PKT 2 ROZPORZĄDZENIA
Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w izbach celnych (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Kurtka/płaszcz 256,00 256,00 85,33 51,20
2 Spodnie męskie 97,00 194,00 97,00 64,66
3 Koszula w kolorze miętowym z długim rękawem 31,79 63,58 63,58 31,79
4 Koszula w kolorze miętowym z krótkim rękawem 30,69 61,38 61,38 30,69
5 Koszula w kolorze białym z długim rękawem 31,79 31,79 15,90 10,60
6 Koszula w kolorze białym z krótkim rękawem 30,69 30,69 15,35 10,23
7 Marynarka 240,00 240,00 120,00 80,00
8 Czapka służbowa 50,60 50,60 16,87 12,65
9 Czapka zimowa 44,50 44,50 14,83 11,13
10 Sweter typu polar z obszyciami 97,00 97,00 32,33 24,25
11 Krawat 8,90 8,90 4,45 2,97
12 Półbuty 75,00 75,00 75,00 37,50
13 Szal polarowy 9,00 9,00 3,00 1,80
14 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 17,50 13,13
15 Sznur galowy 36,00 36,00 0,00 0,00
16 Pasek do spodni 12,00 12,00 6,00 4,00
17 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 60,00 60,00 60,00
18 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 15,00 30,00 30,00 30,00
19 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 60,00 60,00 60,00
20 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 60,00 60,00 60,00
21 Skarpety zimowe 8,00 16,00 16,00 16,00
22 Skarpety letnie 6,00 12,00 12,00 12,00
23 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.568,94 934,52 692,60

Część 5.1.B.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UMUNDUROWANIA, PRZYDZIELONEGO NA ZASADACH OKREŚLONYCH W § 16 UST. 1 ROZPORZĄDZENIA, FUNKCJONARIUSZA CELNEGO MĘŻCZYZNY, O KTÓRYM MOWA W § 4 UST. 3 PKT 2 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w izbach celnych (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Kurtka zimowa z podpinką 200,00 200,00 66,67 40,00
2 Spodnie zimowe z gabardyny 80,00 80,00 40,00 26,67
3 Spodnie letnie z tropiku 80,00 80,00 40,00 26,67
4 Koszula w kolorze białym - długi lub krótki rękaw 31,24 124,96 124,96 62,48
5 Bluza z krótkim lub długim rękawem 31,25 62,50 31,25 20,83
6 Marynarka z gabardyny 180,00 180,00 90,00 60,00
7 Marynarka z tropiku 180,00 180,00 90,00 60,00
8 Czapka letnia 50,60 50,60 14,86 12,65
9 Czapka zimowa 44,50 44,50 14,83 11,13
10 Sweter 30,00 30,00 10,00 7,50
11 Krawat 8,90 8,90 4,45 2,97
12 Obuwie - półbuty 75,00 75,00 75,00 37,50
13 Szalik zimowy 9,00 9,00 3,00 1,80
14 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 17,50 13,13
15 Pasek do spodni 12,00 12,00 6,00 4,00
16 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 60,00 60,00 60,00
17 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 15,00 30,00 30,00 30,00
18 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 60,00 60,00 60,00
19 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 60,00 60,00 60,00
20 Skarpety zimowe męskie 8,00 16,00 16,00 16,00
21 Skarpety letnie męskie 6,00 12,00 12,00 12,00
22 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.495,96 934,52 693,33

Część 5.2.A.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UBIORU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZA CELNEGO KOBIETY, O KTÓREJ MOWA W § 4 UST. 3 PKT 2 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w izbach celnych (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Kurtka/płaszcz 256,00 256,00 85,33 51,20
2 Spodnie damskie 97,00 97,00 48,50 32,33
3 Spódnica 97,00 97,00 48,50 32,33
4 Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety 73,42 73,42 36,71 24,33
5 Koszula w kolorze miętowym z długim rękawem 31,79 63,58 63,58 31,79
6 Koszula w kolorze miętowym z krótkim rękawem 30,69 61,38 61,38 30,69
7 Koszula w kolorze białym z długim rękawem 31,79 31,79 15,90 10,59
8 Koszula w kolorze białym z krótkim rękawem 30,69 30,69 15,35 10,23
9 Marynarka 200,00 200,00 100,00 66,67
10 Kapelusik 74,00 74,00 24,67 18,50
11 Czapka zimowa 44,50 44,50 14,83 11,13
12 Sweter typu polar, z obszyciami 97,00 97,00 32,33 24,25
13 Krawatka 8,90 8,90 4,45 2,97
14 Czółenka 75,00 75,00 75,00 37,50
15 Szal polarowy 9,00 9,00 3,00 1,80
16 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 17,50 13,13
17 Pasek do spodni 12,00 12,00 6,00 4,00
18 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 30,00 60,00 60,00 60,00
19 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 14,00 28,00 28,00 28,00
20 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 30,00 60,00 60,00 60,00
21 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 15,00 30,00 30,00 30,00
22 Rajstopy 6,00 36,00 36,00 36,00
23 Sznur galowy 36,00 36,00 0,00 0,00
24 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.601,76 935,03 685,44

Część 5.2.B.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UMUNDUROWANIA, PRZYDZIELONEGO NA ZASADACH OKREŚLONYCH W § 16 UST. 1 ROZPORZĄDZENIA, FUNKCJONARIUSZA CELNEGO KOBIETY, O KTÓREJ MOWA W § 4 UST. 3 PKT 2 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w izbach celnych (w zł) Równoważnik roczny dla funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Kurtka zimowa z podpinką 200,00 200,00 66,67 40,00
2 Spódnica lub spodnie zimowe z gabardyny 85,00 85,00 42,50 28,33
3 Spódnica lub spodnie letnie z tropiku 80,00 80,00 40,00 26,67
4 Koszula w kolorze białym - długi lub krótki rękaw 31,24 124,96 124,96 62,48
5 Bluza z tropiku - krótki lub długi rękaw 31,25 62,50 31,25 20,83
6 Żakiet zimowy z gabardyny 200,00 200,00 100,00 66,67
7 Żakiet letni z tropiku 200,00 200,00 100,00 66,67
8 Czapka letnia 50,60 50,60 16,87 12,65
9 Czapka zimowa 44,50 44,50 14,83 11,13
10 Sweter 30,00 30,00 10,00 7,50
11 Krawat 8,90 8,90 4,45 2,96
12 Obuwie - czółenka 75,00 75,00 75,00 37,50
13 Szalik zimowy 9,00 9,00 3,00 1,80
14 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 17,50 13,12
15 Pasek do spodni 12,00 12,00 6,00 4,00
16 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 30,00 60,00 60,00 60,00
17 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 14,00 28,00 28,00 28,00
18 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 30,00 60,00 60,00 60,00
19 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 15,00 30,00 30,00 30,00
20 Rajstopy 6,00 36,00 36,00 36,00
21 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.516,96 935,03 684,31

Część 5.3.A.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UBIORU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZA CELNEGO MĘŻCZYZNY, O KTÓRYM MOWA W § 4 UST. 3 PKT 1 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5
1 Kurtka 256,00 256,00 42,67
2 Spodnie męskie 97,00 194,00 64,67
3 Koszula w kolorze miętowym z długim rękawem 31,79 31,79 31,79
4 Koszula w kolorze miętowym z krótkim rękawem 30,69 30,69 30,69
5 Koszula w kolorze białym z długim rękawem 31,79 31,79 15,90
6 Koszula w kolorze białym z krótkim rękawem 30,69 30,69 15,35
7 Marynarka 240,00 240,00 80,00
8 Czapka służbowa 50,60 50,60 12,65
9 Sweter typu polar z obszyciami 97,00 97,00 32,33
10 Krawat 8,90 8,90 2,23
11 Półbuty 75,00 75,00 25,00
12 Szal polarowy 9,00 9,00 1,50
13 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 13,13
14 Sznur galowy 36,00 36,00 0,00
15 Pasek do spodni 12,00 12,00 4,00
16 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 90,00 90,00
17 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 15,00 45,00 45,00
18 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 90,00 90,00
19 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 90,00 90,00
20 Skarpety zimowe 8,00 32,00 32,00
21 Skarpety letnie 6,00 24,00 24,00
22 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.594,96 810,91

Część 5.3.B.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UMUNDUROWANIA, PRZYDZIELONEGO NA ZASADACH OKREŚLONYCH W § 16 UST. 1 ROZPORZĄDZENIA, FUNKCJONARIUSZA CELNEGO MĘŻCZYZNY, O KTÓRYM MOWA W § 4 UST. 3 PKT 1 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5
1 Kurtka zimowa z podpinką 200,00 200,00 33,33
2 Spodnie zimowe z gabardyny 80,00 80,00 26,67
3 Spodnie letnie z tropiku 80,00 80,00 26,67
4 Koszula w kolorze białym - długi lub krótki rękaw 31,24 62,48 62,48
5 Bluza z krótkim lub długim rękawem 31,25 62,50 31,25
6 Marynarka z gabardyny 180,00 180,00 60,00
7 Marynarka z tropiku 180,00 180,00 60,00
8 Czapka letnia 50,60 50,60 12,65
9 Sweter 30,00 30,00 10,00
10 Krawat 8,90 8,90 2,23
11 Obuwie - półbuty 75,00 75,00 25,00
12 Szalik zimowy 9,00 9,00 1,50
13 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 13,13
14 Pasek do spodni 12,00 12,00 4,00
15 Podkoszulek letni dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 90,00 90,00
16 Spodenki letnie (typu bokserki) dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 15,00 45,00 45,00
17 Podkoszulek zimowy dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 90,00 90,00
18 Kalesony zimowe dla funkcjonariusza celnego mężczyzny 30,00 90,00 90,00
19 Skarpety zimowe męskie 8,00 32,00 32,00
20 Skarpety letnie męskie 6,00 24,00 24,00
21 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.521,98 807,91

Część 5.4.A.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UBIORU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZA CELNEGO KOBIETY, O KTÓREJ MOWA W § 4 UST. 3 PKT 1 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5
1 Kurtka 256,00 256,00 42,67
2 Spódnica lub zamiennie spódnica i spodnie dla funkcjonariusza celnego kobiety 97,00 194,00 64,67
3 Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety 73,42 73,42 24,47
4 Koszula w kolorze miętowym z długim rękawem 31,79 31,79 31,79
5 Koszula w kolorze miętowym z krótkim rękawem 30,69 30,69 30,69
6 Koszula w kolorze białym z długim rękawem 31,79 31,79 15,90
7 Koszula w kolorze białym z krótkim rękawem 30,69 30,69 15,35
8 Marynarka 200,00 200,00 66,67
9 Kapelusik 74,00 74,00 18,50
10 Sweter typu polar z obszyciami 97,00 97,00 32,33
11 Krawatka 8,90 8,90 2,23
12 Czółenka 75,00 75,00 25,00
13 Szal polarowy 9,00 9,00 1,50
14 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 13,13
15 Sznur galowy 36,00 36,00 0,00
16 Pasek do spodni 12,00 12,00 4,00
17 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 30,00 90,00 90,00
18 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 14,00 42,00 42,00
19 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 38,00 114,00 114,00
20 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 15,00 45,00 45,00
21 Rajstopy 6,00 60,00 60,00
22 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.631,78 807,90

Część 5.4.B.

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA SKŁADNIKI UMUNDUROWANIA, PRZYDZIELONEGO NA ZASADACH OKREŚLONYCH W § 16 UST. 1 ROZPORZĄDZENIA, FUNKCJONARIUSZA CELNEGO KOBIETY, O KTÓREJ MOWA W § 4 UST. 3 PKT 1 ROZPORZĄDZENIA

Lp. Składniki Wartość 1 sztuki składnika (w zł) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5
1 Kurtka zimowa z podpinką 200,00 200,00 33,33
2 Spódnica lub spodnie zimowe z gabardyny 85,00 85,00 28,33
3 Spódnica lub spodnie letnie z tropiku 80,00 80,00 26,67
4 Koszula w kolorze białym - długi lub krótki rękaw 31,24 62,48 62,48
5 Bluza z krótkim lub długim rękawem 31,25 62,50 31,25
6 Żakiet zimowy z gabardyny 200,00 200,00 66,67
7 Żakiet letni z tropiku 200,00 200,00 66,67
8 Czapka letnia 50,60 50,60 12,65
9 Sweter 30,00 30,00 10,00
10 Krawat 8,90 8,90 2,23
11 Obuwie - czółenka 75,00 75,00 25,00
12 Szalik zimowy 9,00 9,00 1,50
13 Rękawiczki zimowe 52,50 52,50 13,13
14 Pasek do spodni 12,00 12,00 4,00
15 Koszulka letnia dla funkcjonariusza celnego kobiety 30,00 90,00 90,00
16 Majtki letnie (typu figi) dla funkcjonariusza celnego kobiety 12,00 36,00 36,00
17 Koszulka zimowa dla funkcjonariusza celnego kobiety 38,00 114,00 114,00
18 Majtki zimowe dla funkcjonariusza celnego kobiety 15,00 45,00 45,00
19 Rajstopy 6,00 60,00 60,00
20 Czyszczenie munduru - ryczałt 68,00 68,00 68,00
Razem: 1.540,98 796,91

Część 5.5.

TABELA KALKULACYJNA UBIORU POLOWEGO, ZA KTÓRY NIE PRZYSŁUGUJE EKWIWALENT PIENIĘŻNY

Lp. Składniki Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Komplet całoroczny kpl. 1 4 450,00
2 Koszulka typu polo szt. 2 2 77,00
3 Koszulobluza z długim rękawem szt. 1 2 50,00
4 Koszulobluza z krótkim rękawem szt. 1 2 50,00
5 Spodnie polowe szt. 2 2 202,40
6 Podkoszulek szt. 2 1 50,30
7 Czapka polowa letnia szt. 1 2 19,80
8 Czapka polowa zimowa szt. 1 3 44,50
9 Rękawiczki ochronne para 1 3 100,00
10 Buty letnie na grubej podeszwie para 1 3 94,00
11 Buty polowe wysokie para 1 4 140,00
12 Kamizelka ostrzegawcza szt. 1 bezterminowo 84,00
13 Torba na umundurowanie szt. 1 bezterminowo 40,00
14 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 68,00
Razem: 1.470,00

Część 5.6.

TABELA KALKULACYJNA UBIORU SPECJALNEGO, ZA KTÓRY NIE PRZYSŁUGUJE EKWIWALENT PIENIĘŻNY DLA FUNKCJONARIUSZY PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W KOMÓRKACH ORGANIZACYJNYCH IZB CELNYCH WŁAŚCIWYCH W SPRAWACH DOKUMENTACJI CELNEJ I ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI WRAZ Z PODLEGŁYMI REFERATAMI NA WARUNKACH OKREŚLONYCH W ODRĘBNYCH PRZEPISACH

Lp. Składniki Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Komplet całoroczny kpl. 1 4 1.450,00
2 Koszulka typu polo szt. 2 2 77,00
3 Koszulobluza z długim rękawem szt. 1 2 50,00
4 Koszulobluza z krótkim rękawem szt. 1 2 50,00
5 Spodnie polowe szt. 2 2 202,40
6 Podkoszulek szt. 2 1 50,30
7 Czapka polowa letnia szt. 1 2 19,80
8 Czapka polowa zimowa szt. 1 3 44,50
9 Rękawiczki ochronne para 1 3 100,00
10 Kombinezon jednoczęściowy szt. 1 2 158,00
11 Kamizelka narzędziowa nasobna szt. 1 3 168,00
12 Czapka typu dokerka szt. 1 3 24,00
13 Pas główny parciany szt. 1 3 28,00
14 Buty letnie na grubej podeszwie para 1 2 250,00
15 Buty wysokie na grubej podeszwie para 1 2 450,00
16 Kamizelka ostrzegawcza szt. 1 bezterminowo 84,00
17 Torba na umundurowanie szt. 1 bezterminowo 40,00
18 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 68,00
Razem: 3.314,00

Część 5.7.

TABELA KALKULACYJNA UBIORU SPECJALNEGO, ZA KTÓRY NIE PRZYSŁUGUJE EKWIWALENT PIENIĘŻNY DLA FUNKCJONARIUSZY ZAŁÓG JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH

Lp. Składniki umundurowania (załóg jednostek pływających) Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł)
1 2 3 4 5 6
1 Komplet całoroczny kpl. 1 4 1.450,00
2 Koszulka typu polo szt. 2 2 77,00
3 Koszulobluza z długim rękawem szt. 1 2 50,00
4 Koszulobluza z krótkim rękawem szt. 1 2 50,00
5 Spodnie polowe szt. 2 2 202,40
6 Podkoszulek szt. 2 1 50,30
7 Czapka polowa letnia szt. 1 2 19,80
8 Czapka polowa zimowa szt. 1 3 44,50
9 Rękawiczki ochronne para 1 3 100,00
10 Kombinezon jednoczęściowy szt. 1 2 158,00
11 Kamizelka narzędziowa nasobna szt. 1 3 168,00
12 Buty letnie na grubej podeszwie para 1 2 250,00
13 Buty wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej para 1 2 250,00
14 Czapka typu dokerka szt. 1 3 24,00
15 Pas główny parciany szt. 1 3 28,00
16 Ubranie typu sztormiak kpl. 1 4 2.000,00
17 Spodnie typu bermudy szt. 1 2 50,00
18 Torba na umundurowanie szt. 1 bezterminowo 40,00
19 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 68,00
Razem: 5.080,00

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA CELNEGO MĘŻCZYZNY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5 6 7
1 Kurtka zimowa z podpinką szt. 1 2 174,00 87,00
2 Marynarka i spodnie zimowe kpl. 1 2 306,00 153,00
3 Dodatkowe spodnie zimowe szt. 1 2 90,00 45,00
4 Marynarka i spodnie letnie kpl. 1 2 290,00 145,00
5 Sweter szt. 1 3 35,70 11,90
6 Pasek do spodni szt. 1 2 12,00 6,00
7 Bluzy szt. 2 2 95,00 47,50
8 Czapka letnia szt. 1 2 37,50 18,75
9 Czapka zimowa szt. 1 3 20,88 6,96
10 Koszule szt. 4 1 114,60 114,60
11 Krawat szt. 1 1 6,10 6,10
12 Obuwie (półbuty) para 1 1 75,00 75,00
13 Szalik zimowy szt. 1 3 13,20 4,40
14 Rękawiczki zimowe para 1 3 52,20 17,40
15 Bielizna osobista zimowa kpl. 2 1 77,50 77,50
16 Bielizna osobista letnia kpl. 2 1 39,00 39,00
17 Skarpety zimowe para 2 1 13,32 13,32
18 Skarpety letnie para 2 1 9,00 9,00
19 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 63,00 63,00
Razem: 1.524,00 940,43
TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA CELNEGO KOBIETY
Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5 6 7
1 Kurtka zimowa z podpinką szt. 1 2 174,00 87,00
2 Żakiet i spódnica zimowa kpl. 1 2 268,00 134,00
3 Dodatkowa spódnica zimowa lub szt. 1 2 68,00 34,00
3a dodatkowe spodnie zimowe szt. 1 2 90,00 45,00
4 Żakiet i spódnica letnia kpl. 1 2 245,00 112,50
5 Sweter szt. 1 3 35,70 11,90
6 Pasek do spodni szt. 1 2 12,00 6,00
7 Bluzy szt. 2 2 95,00 47,50
8 Czapka letnia szt. 1 2 37,50 18,75
9 Czapka zimowa szt. 1 3 20,88 6,96
10 Bluzki szt. 4 1 114,60 114,60
11 Krawat szt. 1 1 6,10 6,10
12 Obuwie (czółenka) para 1 1 75,00 75,00
13 Szalik zimowy szt. 1 3 13,20 4,40
14 Rękawiczki zimowe para 1 3 48,00 16,00
15 Bielizna osobista zimowa kpl. 2 1 56,90 56,90
16 Bielizna osobista letnia kpl. 2 1 51,70 51,70
17 Rajstopy para 6 1 34,50 34,50
18 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 63,00 63,00
Razem: 1.400,681)

1.434,682)

889,811)

906,812)

1) Ze spódnicą zimową.

2) Ze spodniami zimowymi i paskiem.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 220, poz. 1887).
2 § 12 ust. 1 został uznany za niezgodny z art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz.U.04.156.1641) oraz z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.62.517). Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 21 kwietnia 2009 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024