Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 2007 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2315) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 255, poz. 2557 i Nr 263, poz. 2626 oraz z 2006 r. Nr 109, poz. 750) wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
2)
załącznik nr 2 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH ZAKAZEM EKSPORTU Z TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. Kraj Uwagi
1 2 3
1 REPUBLIKA IRAKU Nie dotyczy dostaw niezbędnych dla Rządu Iraku lub sił wielonarodowych, które mają służyć celom rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1546 (2004).
2 ISLAMSKA REPUBLIKA IRANU Nie dotyczy pojazdów niebojowych wyprodukowanych lub wyposażonych w materiały w celu zapewnienia ochrony przed pociskami i przeznaczonych wyłącznie do wykorzystania w Iranie dla celów obronnych przez personel UE i jej państw członkowskich.

Nie dotyczy towarów podwójnego zastosowania, z wyjątkiem wszelkich towarów, materiałów, sprzętu i technologii, które mogą wesprzeć działania Iranu związane ze wzbogacaniem, przetwarzaniem lub ciężką wodą albo z rozwojem systemów przenoszenia broni jądrowej, zgodnie z postanowieniami rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1737 (2006) i Wspólnym Stanowiskiem Rady UE nr 2007/140/CFSP.

3 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA Nie dotyczy dostaw oraz powiązanej pomocy do wyłącznego użytku sił zbrojnych i policji DRK, o ile te jednostki zakończyły proces integracji bądź działają pod dowództwem zintegrowanego sztabu generalnego narodowych sił zbrojnych lub policji DRK, bądź trwa proces ich integracji na terytorium DRK (bez prowincji Północnego i Południowego Kivu oraz regionu Ituri). Miejsca przeznaczenia tych dostaw wskazuje przejściowy Rząd Jedności Narodowej w koordynacji z Misją Narodów Zjednoczonych (MONUC) w DRK po wcześniejszej notyfikacji do właściwego Komitetu Sankcji Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy dostaw oraz powiązanej pomocy na wyłączne potrzeby Misji Narodów Zjednoczonych (MONUC) w DRK.

Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego*, powiązanej pomocy oraz szkoleń wyłącznie do celów humanitarnych i ochrony osobistej, po wcześniejszej notyfikacji właściwemu Komitetowi Sankcji Narodów Zjednoczonych.

4 KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA Nie dotyczy pojazdów niebojowych wyprodukowanych lub wyposażonych w materiały w celu zapewnienia ochrony przed pociskami i przeznaczonych wyłącznie do wykorzystania w KRLD dla celów obronnych przez personel UE i jej państw członkowskich.
5 REPUBLIKA LIBAŃSKA Nie dotyczy dostaw i powiązanych usług, które nie są dostarczone, bezpośrednio lub pośrednio, bojówkom, do których rozbrojenia wzywa Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w rezolucji nr 1559 (2004) i 1680 (2006) oraz pod warunkiem, że dana transakcja została autoryzowana przez Rząd Libanu lub UNIFIL albo towary lub usługi będą używane przez siły zbrojne Libanu lub UNIFIL w trakcie wykonywania jej misji.
6 REPUBLIKA LIBERII Nie dotyczy dostaw oraz powiązanej pomocy na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych (UNMIL) w Liberii.

Nie dotyczy dostaw oraz powiązanej pomocy na potrzeby międzynarodowych programów szkoleniowych oraz reformy sił zbrojnych i policji Liberii oraz dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz pomocy technicznej lub szkoleń, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na użytek osobisty personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy dostaw oraz powiązanej pomocy świadczonych dotąd członkom Specjalnych Sił Bezpieczeństwa (SSS) w celu szkoleniowym oraz dostaw pozostających pod opieką SSS do użytku operacyjnego, pod warunkiem że transfer i powiązana pomoc dla SSS zostały zatwierdzone uprzednio przez właściwy Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy dostaw oraz powiązanej pomocy do wyłącznego użytku członków państwowych sił zbrojnych i policji, którzy zostali zweryfikowani i wyszkoleni po powołaniu UNMIL, pod warunkiem iż te dostawy zostały zatwierdzone uprzednio przez właściwy Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na podstawie łącznego wniosku Rządu Liberii oraz państwa eksportera.

7 ZWIĄZEK MYANMAR Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* przeznaczonego wyłącznie do celów humanitarnych i ochrony osobistej lub do programów budowy instytucji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wspólnoty lub do operacji zarządzania kryzysowego Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a także związanej z tym pomocy technicznej i finansowej.

Nie dotyczy dostaw sprzętu saperskiego i innych towarów do rozminowywania, a także związanej z tym pomocy technicznej i finansowej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, włączając kamizelki ochronne i hełmy, na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych, personelu Unii Europejskiej, Wspólnoty lub jej państw członkowskich oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

8 REPUBLIKA RWANDY Nie dotyczy Rządu Rwandy.
9 REPUBLIKA SIERRA LEONE Nie dotyczy Rządu Sierra Leone.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych w Sierra Leone (United Nations Mission in Sierra Leone - UNAMSIL) oraz sił pokojowych ECOMOG.

10 REPUBLIKA SOMALIJSKA Nie dotyczy dostaw broni i wszelkiego rodzaju powiązanego sprzętu oraz bezpośredniego i pośredniego świadczenia usług technicznych, finansowych i innych form wsparcia i szkolenia powiązanych z działalnością wojskową, przeznaczonych wyłącznie do wsparcia lub wykorzystania przez misje wymienione w paragrafie 3 rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1725 (2006).

Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej lub do programów budowy instytucji Unii Europejskiej, Wspólnoty i jej państw członkowskich, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa, prowadzonych w ramach Procesu na rzecz Pokoju i Pojednania, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Sankcji Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy odzieży ochronnej, w tym kamizelek ochronnych i hełmów, czasowo wwożonych na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych, mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

11 REPUBLIKA SUDANU Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych, monitorowania przestrzegania praw człowieka, ochrony osobistej lub dla realizacji określonych programów Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Unii Europejskiej i Wspólnoty oraz dla operacji zarządzania kryzysowego Unii Europejskiej, Narodów Zjednoczonych lub Unii Afrykańskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na wyłączne potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Wspólnoty i jej państw członkowskich oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej oraz powiązanego personelu.

Nie dotyczy dostaw i usług dla wsparcia implementacji Wszechstronnego Porozumienia Pokojowego.

Nie dotyczy dostaw sprzętu saperskiego i innych towarów do rozminowywania.

12 REPUBLIKA UZBEKISTANU Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* wyłącznie do celów humanitarnych, ochrony osobistej lub określonych programów Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wspólnoty oraz do operacji zarządzania kryzysowego Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy dostaw dla sił państw kontrybutorów do Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i operacji "Enduring Freedom" (OEF) w Afganistanie.

13 REPUBLIKA WYBRZEŻA KOŚCI SŁONIOWEJ Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej (UNOCI) oraz wspierających ją sił francuskich.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz związanej z tym pomocy technicznej lub szkoleń.

Nie dotyczy dostaw oraz pomocy technicznej i szkoleń związanych wyłącznie z restrukturyzacją sił bezpieczeństwa i obrony, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Sankcji Narodów Zjednoczonych.

14 REPUBLIKA ZIMBABWE Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

15 WSZYSTKIE KRAJE ŚWIATA Zakaz dotyczy dostaw dla Usamy bin Ladena, członków organizacji Al-Qaida, Talibów oraz innych osób fizycznych, grup, wspólnot i przedsięwzięć z nimi związanych zgodnie z listą utworzoną na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1267 (1999) i 1333 (2000), regularnie aktualizowaną przez Komitet powołany na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1267 (1999).

Zakaz dotyczy wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej min przeciwpiechotnych objętych kodem CN 9306 90 10 Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1789/2003 z dnia 11 września 2003 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.

Zakaz nie dotyczy min wywożonych za granicę:

1) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych RP uczestniczące w operacjach mających na celu utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa;

2) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych RP uczestniczące w ćwiczeniach wojskowych organizowanych na podstawie porozumień międzynarodowych;

3) które zostały przywiezione przez jednostki wojskowe państw obcych do wykorzystania w ramach ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych na terytorium RP na podstawie porozumień międzynarodowych.

* Nieśmiercionośny sprzęt wojskowy - sprzęt przeznaczony do celów wojskowych, którego bezpośrednie i zgodne z przeznaczeniem użycie nie wywołuje skutku śmiertelnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH OGRANICZENIEM EKSPORTU Z TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. Kraj Uwagi
1 CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA Dotyczy również Tajwanu
2 REPUBLIKA KUBY
3 SYRYJSKA REPUBLIKA ARABSKA

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.146.1020

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Data aktu: 01/08/2007
Data ogłoszenia: 10/08/2007
Data wejścia w życie: 25/08/2007