Zmiana ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

USTAWA
z dnia 7 września 2007 r.
o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów

Art.  1. 

W ustawie z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, Nr 83, poz. 561, Nr 85, poz. 571 i Nr 115, poz. 789) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Art. 10. 1. Wzór oświadczenia lustracyjnego stanowi załącznik nr 1a do ustawy, z zastrzeżeniem art. 11 ust. 5.

2. Wzór informacji o złożeniu oświadczenia lustracyjnego, o której mowa w art. 7 ust. 3a, stanowi załącznik nr 2a do ustawy.";

2)
w art. 13 wyrazy "załącznik nr 1 do ustawy" zastępuje się wyrazami "załącznik nr 1a do ustawy";
3)
w art. 21a:
a)
w ust. 2 skreśla się zdanie drugie i trzecie,
b)
dodaje się ust. 2a-2c w brzmieniu:

"2a. Wydając orzeczenie stwierdzające fakt złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, sąd orzeka utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy, na okres od 3 do 10 lat.

2b. Wydając orzeczenie stwierdzające fakt złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, sąd orzeka zakaz pełnienia funkcji publicznej, o której mowa w art. 4 pkt 2-54, na okres od 3 do 10 lat.

2c. Orzeczenie sądu wymaga uzasadnienia.";

4)
art. 21f otrzymuje brzmienie:

"Art. 21f. 1. Przepisy art. 21e ust. 1 i 3 nie dotyczą sędziów, prokuratorów, radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników, którzy w tym zakresie podlegają sądownictwu dyscyplinarnemu. Przepis art. 21e ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2. Za złożenie przez osoby pełniące funkcje wymienione w ust. 1 niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, sąd dyscyplinarny orzeka karę złożenia z urzędu lub inną przewidzianą w odpowiednich ustawach karę dyscyplinarną skutkującą pozbawieniem pełnionej funkcji publicznej. Przepisów o przedawnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym nie stosuje się.

3. Z żądaniem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w sprawach określonych w ust. 2, może wystąpić także prokurator Biura Lustracyjnego lub prokurator oddziałowego biura lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.";

5)
uchyla się art. 21h;
6)
dodaje się załącznik nr 1a w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszej ustawy;
7)
dodaje się załącznik nr 2a w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do niniejszej ustawy;
8)
załącznik nr 3 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszej ustawy;
9)
załącznik nr 4 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszej ustawy.
Art.  2. 

W terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy podmioty, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, zwanej dalej "ustawą lustracyjną", zwracają oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy lustracyjnej, zwane dalej "oświadczeniem lustracyjnym", złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przez:

1)
rektora i prorektora niepublicznej szkoły wyższej;
2)
członka zarządu, rady nadzorczej osoby prawnej lub spółki osobowej, która uzyskała koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych, wspólnika takiej spółki oraz osobę fizyczną, która uzyskała taką koncesję;
3)
członka zarządu lub rady nadzorczej wydawcy, wspólnika spółki osobowej będącej wydawcą lub osobę fizyczną będącą wydawcą w rozumieniu prawa prasowego;
4)
członka organu zarządzającego, nadzorczego lub kontrolnego podmiotu podlegającego nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego;
5)
pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego lub dydaktycznego zatrudnionego na stanowisku profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, profesora wizytującego, docenta, adiunkta lub starszego wykładowcy;
6)
osobę zajmującą w niepublicznej szkole wyższej stanowisko kierownika lub zastępcy kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej, w szczególności dziekana albo prodziekana wydziału, lub stanowisko dyrektora lub wicedyrektora instytutu, kanclerza, kwestora, prezesa, wiceprezesa, sekretarza naukowego;
7)
dyrektora szkoły niepublicznej;
8)
biegłego rewidenta lub doradcę podatkowego;
9)
dziennikarza;
10)
członka organu zarządzającego, organu nadzoru lub organu kontroli wewnętrznej polskiego związku sportowego lub spółki kapitałowej zarządzającej ligą zawodową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298, z 2006 r. Nr 64, poz. 448 i Nr 136, poz. 970 oraz z 2007 r. Nr 34, poz. 206).
Art.  3. 

W przypadku złożenia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy do sądu wniosku, o którym mowa w art. 20 ustawy lustracyjnej o wszczęcie postępowania lustracyjnego, sąd odmawia wszczęcia postępowania, a postępowanie wszczęte umarza.

Art.  4. 
1. 
Osoba urodzona przed dniem 1 sierpnia 1972 r., która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy pełni funkcję publiczną w rozumieniu art. 4 ustawy lustracyjnej ma obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia powiadomienia, o którym mowa w ust. 2. W tym zakresie art. 7 ust. 3 i 3a ustawy lustracyjnej nie stosuje się.
2. 
Właściwy organ, o którym mowa w art. 8 ustawy lustracyjnej, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, powiadamia osobę, o której mowa w ust. 1, o obowiązku przedłożenia temu organowi oświadczenia lustracyjnego oraz informuje osobę, o której mowa w ust. 5, o skutku niedopełnienia tego obowiązku.
3. 
W stosunku do osoby pełniącej funkcję organu lub członka organu jednostki samorządu terytorialnego lub jej jednostki pomocniczej, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy, wybranej w wyborach powszechnych, organem właściwym do dokonania czynności, o których mowa w ust. 2, jest wojewoda.
4. 
W stosunku do osoby, o której mowa w ust. 1, jeżeli pełni ona więcej niż jedną funkcję publiczną w rozumieniu art. 4 ustawy lustracyjnej, obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego uznaje się za spełniony, jeżeli złoży ona to oświadczenie jednemu z organów właściwych do przedłożenia oświadczenia, określonych w art. 8 ustawy lustracyjnej. Pozostałym organom właściwym należy przedłożyć informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a ustawy lustracyjnej.
5. 
Niezłożenie oświadczenia lustracyjnego w terminie określonym w ust. 1 przez osobę pełniącą w dniu wejścia w życie ustawy funkcję publiczną wymienioną w art. 4 pkt 3-12, 17 - w zakresie osób niewybieranych w wyborach powszechnych, 18, 19, 22, 24-46, 51 i 54 ustawy lustracyjnej, powoduje z mocy prawa pozbawienie tej osoby pełnionej funkcji publicznej z dniem, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia.
Art.  5. 
1. 
Osoba, która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy kandyduje lub ubiega się o objęcie lub wykonywanie funkcji publicznej w rozumieniu art. 4 ustawy lustracyjnej, ma obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego przed objęciem tej funkcji.
2. 
Osoba, która od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wyraża zgodę na kandydowanie, na objęcie lub wykonywanie funkcji publicznej w rozumieniu art. 4 ustawy lustracyjnej, a złożyła przed tą datą oświadczenie lustracyjne, ma obowiązek ponownego złożenia oświadczenia lustracyjnego w chwili wyrażenia zgody.
3. 
Osoba, która od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy kandyduje do objęcia funkcji publicznej w rozumieniu art. 4 pkt 1, 2 i 17 ustawy lustracyjnej, a złożyła przed tą datą oświadczenie lustracyjne, ma obowiązek ponownego złożenia oświadczenia lustracyjnego w trybie określonym przez przepisy odpowiednich ustaw regulujących zasady przeprowadzania wyborów.
4. 
Wobec osób, o których mowa w ust. 1-3 nie stosuje się art. 7 ust. 3 i 3a ustawy lustracyjnej, chyba że złożyły one oświadczenia lustracyjne po wejściu w życie niniejszej ustawy.
Art.  6. 

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

"Załącznik nr 1a do ustawy z dnia 18 października 2006 r.

WZÓR OŚWIADCZENIA LUSTRACYJNEGOCzęść A

Ja .............................. syn/córka .............

(imię i nazwisko, nazwisko rodowe, (imię ojca)

inne nazwiska używane w latach 1944-1990)

urodzony/urodzona .......................................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkały/zamieszkała .................................

(adres zamieszkania)

legitymujący się/legitymująca się .......................

(nazwa dokumentu stwierdzającego

tożsamość, jego numer

i numer PESEL)

wykonujący/wykonująca funkcję publiczną albo ubiegający

się/ubiegająca się o objęcie lub wykonywanie funkcji

publicznej ..............................................

(funkcja publiczna określona w art. 4 ustawy z dnia

18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o

dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat

1944-1990 oraz treści tych dokumentów)

świadom/świadoma odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia, po zapoznaniu się z treścią ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.), oświadczam, że nie pracowałem/nie pracowałam, nie pełniłem/nie pełniłam służby ani nie byłem/nie byłam współpracownikiem* w rozumieniu art. 3a powołanej ustawy, organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

.................., ...... ........................

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

Ja .......................... syn/córka .................

(imię i nazwisko, nazwisko rodowe, (imię ojca)

inne nazwiska używane w latach

1944-1990)

urodzony/urodzona .......................................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkały/zamieszkała .................................

(adres zamieszkania)

legitymujący się/legitymująca się .......................

(nazwa dokumentu stwierdzającego

tożsamość, jego numer

i numer PESEL)

wykonujący/wykonująca funkcję publiczną albo ubiegający

się/ubiegająca się o objęcie lub wykonywanie funkcji

publicznej ..............................................

(funkcja publiczna określona w art. 4 ustawy z dnia

18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji

o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa

z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów)

świadom/świadoma odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia, po zapoznaniu się z treścią ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, oświadczam, że pracowałem/pracowałam, pełniłem/pełniłam służbę, byłem/byłam współpracownikiem* w rozumieniu art. 3a powołanej ustawy, organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

................., ...... .......................

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

Część B**

Lp. Organ bezpieczeństwa państwa określony w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów Funkcja Data podjęcia i zakończenia pracy, służby lub współpracy

Dodatkowo wyjaśniam:

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

................, ..... ........................".

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

______

* Właściwe podkreślić.

** Wypełniają osoby, które oświadczyły, że służyły, pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

"Załącznik nr 2a do ustawy z dnia 18 października 2006 r.

WZÓR INFORMACJI O ZŁOŻENIU OŚWIADCZENIA LUSTRACYJNEGOJa ............... syn*/córka* .......... nr PESEL ......

(imię i nazwisko) (imię ojca) (PESEL)

informuję, że oświadczenie lustracyjne, o którym mowa w art.

7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu

informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z

lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r.

Nr 63, poz. 425, z późn. zm.) złożyłem*/złożyłam*

w dniu ..................................................

(data złożenia oświadczenia)

do ......................................................

(organ któremu przedłożono oświadczenie)

w związku z .............................................

.........................................................

................, ....... ......................".

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

______

* Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

"Załącznik nr 3 do ustawy z dnia 18 października 2006 r.

ŚCIŚLE TAJNE(po wypełnieniu)egz. pojedynczyWZÓR DEKLARACJI O PRACY LUB SŁUŻBIE W ORGANACHBEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA W OKRESIE OD DNIA 22 LIPCA 1944 R.

DO DNIA 31 LIPCA 1990 R.

Ja ................................ syn/córka ...........

(imię i nazwisko, nazwisko rodowe, (imię ojca)

inne nazwiska używane w latach 1944-1990)

urodzony/urodzona .......................................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkały/zamieszkała .................................

(adres zamieszkania)

legitymujący się/legitymująca się .......................

(nazwa dokumentu stwierdzającego

tożsamość, jego numer

i numer PESEL)

wykonujący/wykonująca funkcję publiczną albo ubiegający

się/ubiegająca się o objęcie lub wykonywanie funkcji

publicznej ..............................................

(funkcja publiczna określona w art. 4 ustawy z dnia

18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o

dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat

1944-1990 oraz treści tych dokumentów)

stwierdzam, że pracowałem/pracowałam, pełniłem/pełniłam

służbę* w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu

ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu

informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z

lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.).

Ściśle Tajne (po wypełnieniu)

DEWD: Strona 1/2

ŚCIŚLE TAJNE

(po wypełnieniu)

egz. pojedynczy

Lp. Organ bezpieczeństwa państwa określony w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów Funkcja Data podjęcia i zakończenia pracy lub służby

................, ...... .......................

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

______

* Właściwe podkreślić.

Wykonano w egz. pojedynczym

Sporządził/ Wykonał:

Ściśle Tajne (po wypełnieniu)

DEWD: Strona 2/2".

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

"Załącznik nr 4 do ustawy z dnia 18 października 2006 r.

ŚCIŚLE TAJNE

(po wypełnieniu)

egz. pojedynczy

WZÓR OŚWIADCZENIA LUSTRACYJNEGO

Część A

Ja .......................... syn/córka .................

(imię i nazwisko, nazwisko rodowe, (imię ojca)

inne nazwiska używane

w latach 1944-1990)

urodzony/urodzona .......................................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkały/zamieszkała .................................

(adres zamieszkania)

legitymujący się/legitymująca się .......................

(nazwa dokumentu stwierdzającego

tożsamość, jego numer

i numer PESEL)

wykonujący/wykonująca funkcję publiczną albo ubiegający

się/ubiegająca się o objęcie lub wykonywanie funkcji

publicznej ..............................................

(funkcja publiczna określona w art. 4 ustawy z

dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji

o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat

1944-1990 oraz treści tych dokumentów)

świadom/świadoma odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia, po zapoznaniu się z treścią ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.), oświadczam, że nie pracowałem/nie pracowałam, nie pełniłem/nie pełniłam służby ani nie byłem/nie byłam współpracownikiem* w rozumieniu art. 3a powołanej ustawy, organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

..............., ...... .......................

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

Ściśle Tajne (po wypełnieniu)

DEWD: Strona 1/3

ŚCIŚLE TAJNE

(po wypełnieniu)

egz. pojedynczy

Ja .............................. syn/córka .............

(imię i nazwisko, nazwisko rodowe, (imię ojca)

inne nazwiska używane w latach 1944-1990)

urodzony/urodzona .......................................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkały/zamieszkała .................................

(adres zamieszkania)

legitymujący się/legitymująca się .......................

(nazwa dokumentu stwierdzającego

tożsamość, jego numer

i numer PESEL)

wykonujący/wykonująca funkcję publiczną albo ubiegający

się/ubiegająca się o objęcie lub wykonywanie funkcji

publicznej ..............................................

(funkcja publiczna określona w art. 4 ustawy z dnia

18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o

dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat

1944-1990 oraz treści tych dokumentów)

świadom/świadoma odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia, po zapoznaniu się z treścią ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, oświadczam, że pracowałem/pracowałam, pełniłem/pełniłam służbę, byłem/byłam współpracownikiem* w rozumieniu art. 3a powołanej ustawy, organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

................, ...... .........................

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

Ściśle Tajne (po wypełnieniu)

DEWD: Strona 2/3

ŚCIŚLE TAJNE

(po wypełnieniu)

egz. pojedynczy

Część B**

Lp. Organ bezpieczeństwa państwa określony w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów Funkcja Data podjęcia i zakończenia pracy, służby lub współpracy

Dodatkowo wyjaśniam:

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

................, ...... .......................

(miejscowość, data) (własnoręczny podpis)

______

* Właściwe podkreślić.

** Wypełniają osoby, które oświadczyły, że służyły,

pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa

państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18

października 2006 r. o ujawnianiu informacji o

dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-

1990 oraz treści tych dokumentów.

Wykonano w egz. pojedynczym

Sporządził/Wykonał:

Ściśle Tajne (po wypełnieniu)

DEWD: Strona 3/3".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024