Wydatki związane z realizacją programów operacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO 1
z dnia 7 września 2007 r.
w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych

Na podstawie art. 208 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób dokonywania wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych, w tym:
1)
formy dofinansowania środkami publicznymi projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych;
2) 3
tryb i warunki przekazywania i rozliczania dotacji rozwojowej przekazywanej beneficjentom;
3)
sposób dokonywania wydatków w formie zaliczki przez beneficjentów należących do podsektora rządowego, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, na rzecz wykonawców.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
beneficjent - podmiot, o którym mowa w art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 140, poz. 984), zwanej dalej "ustawą";
2)
instytucja - instytucję zarządzającą, instytucję pośredniczącą lub instytucję wdrażającą, o której mowa odpowiednio w art. 5 pkt 2-4 ustawy;
3)
projekt - projekt, o którym mowa w art. 5 pkt 9 ustawy;
4) 4
umowa o dofinansowanie - umowę, o której mowa w art. 30 ustawy;
5) 5
umowa dotacji - umowę, o której mowa w art. 209 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, albo kontrakt wojewódzki, o którym mowa w art. 5 pkt 5 ustawy, lub inną umowę albo porozumienie, na podstawie której samorząd województwa, działający jako instytucja zarządzająca lub jako instytucja pośrednicząca, otrzymuje środki dotacji rozwojowej;
6)
wydatki kwalifikowalne - wydatki i koszty poniesione przez beneficjenta w ramach realizowanego projektu spełniające kryteria określone w art. 5 pkt 6 ustawy;
7)
dofinansowanie - wartość wsparcia udzielanego ze środków publicznych beneficjentowi w formie dotacji rozwojowej na podstawie umowy o dofinansowanie;
8)
zamówienie - zamówienie publiczne, o którym mowa w art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163, z późn. zm. 6 );
9) 7
rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 - rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1260/1999 (Dz. Urz. UE L 210 z 31.07.2006, str. 25-78, z późn. zm.);
10) 8
pre-umowa - umowę wstępną zawieraną z podmiotem realizującym projekt umieszczony na liście projektów, o której mowa w art. 28 ust. 1a pkt 1 ustawy.
§  3.
Umowa o dofinansowanie stanowi jednocześnie w przypadku przekazywania środków dotacji rozwojowej umowę dotacji.
§  4.
1.
Instytucje niebędące państwowymi jednostkami budżetowymi otrzymują środki publiczne na realizację programów operacyjnych w formie dotacji rozwojowej.
2. 9
Dotacja rozwojowa, o której mowa w ust. 1, udzielana jest na podstawie umowy dotacji, określającej w szczególności tryb, terminy i warunki przekazywania dotacji, zawartej pomiędzy instytucją właściwą dla udzielenia dotacji a beneficjentem dotacji, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 10
Dotacja rozwojowa dla samorządów województw, działających jako instytucja zarządzająca lub jako instytucja pośrednicząca, udzielana jest przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, na podstawie art. 205 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
4. 11
(uchylony).
5. 12
Rozliczenie dotacji następuje w terminie i na warunkach określonych w umowie dotacji, z zastrzeżeniem art. 144 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
6.
Rozliczenie środków polega w szczególności na złożeniu dokumentów potwierdzających dokonanie wydatków kwalifikowalnych lub dokumentów potwierdzających przekazanie środków beneficjentom lub instytucjom.
6a. 13
W przypadku instrumentów inżynierii finansowej, w tym funduszy kapitału podwyższonego ryzyka, funduszy gwarancyjnych i funduszy pożyczkowych oraz funduszy na rzecz rozwoju obszarów miejskich, o których mowa w art. 44 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006, wykorzystanie dotacji, o którym mowa w art. 144 ust. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, następuje z chwilą przekazania dotacji na utworzenie, lub wniesienie wkładu, lub przekazanie środków w zarząd takim funduszom lub funduszom powierniczym.
7. 14
W przypadku gdy instytucja właściwa dla udzielenia dotacji nie dysponuje środkami umożliwiającymi przekazanie dotacji w wysokości określonej w umowie dotacji, może przekazać środki w wysokości niższej, wraz z pisemnym uzasadnieniem. Kwota w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy kwotą środków określonych w umowie dotacji a kwotą przekazaną jest przekazywana w możliwie najkrótszym terminie w ramach dostępnych środków w sposób umożliwiający sprawną realizację programu.
8.
Instytucje będące państwowymi jednostkami budżetowymi finansują całość wydatków ponoszonych na realizację programu operacyjnego ze środków budżetowych dysponenta właściwej części budżetowej.
§  5.
Instytucje przekazują otrzymane środki beneficjentom i innym instytucjom w formie dotacji rozwojowej lub wydatkują w ramach realizowanych przez siebie projektów.
§  6.
1. 15
Beneficjenci będący państwowymi jednostkami budżetowymi finansują całość wydatków ponoszonych w ramach projektów ze środków budżetowych dysponenta właściwej części budżetowej lub z innych źródeł, jeżeli odrębne przepisy przewidują taką możliwość.
2.
Beneficjenci niebędący państwowymi jednostkami budżetowymi realizujący projekty w ramach programów operacyjnych otrzymują dofinansowanie ze środków publicznych w formie dotacji rozwojowej.
§  7. 16
Kwota przyznanego dofinansowania uwzględnia część wydatków kwalifikowalnych, która podlega refundacji ze środków funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
§  8.
1. 17
Dofinansowanie dokonywane jest poprzez:
1)
refundację części wydatków kwalifikowalnych poniesionych wcześniej przez beneficjenta;
2)
przekazanie beneficjentowi całości dofinansowania w formie zaliczki w jednej lub kilku transzach;
3)
przekazanie beneficjentowi części przyznanego dofinansowania w formie zaliczki w jednej lub kilku transzach, przy czym pozostała kwota dofinansowania stanowi refundację części wydatków kwalifikowalnych poniesionych wcześniej przez beneficjenta;
4)
przekazanie dotacji na utworzenie lub wniesienie wkładu do funduszy kapitału podwyższonego ryzyka, funduszy gwarancyjnych i funduszy pożyczkowych, funduszy na rzecz rozwoju obszarów miejskich oraz funduszy powierniczych, o których mowa w art. 44 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006.
2.
Dofinansowanie udzielone w formie zaliczki przekazywane jest beneficjentowi na podstawie umowy o dofinansowanie, w terminach i wysokości w niej określonych.
3.
Dofinansowanie w formie refundacji wydatków przekazywane jest beneficjentowi na podstawie zweryfikowanego przez właściwą instytucję wniosku beneficjenta o płatność. Kwotę refundacji wylicza się w oparciu o poziom dofinansowania określony w umowie o dofinansowanie oraz wielkość wydatków poniesionych przez beneficjenta i wykazanych we wniosku o płatność, uznanych za kwalifikowalne przez właściwą instytucję.
4. 18
W przypadku gdy część lub całość dofinansowania przekazywana jest w formie zaliczki w kilku transzach, przekazanie pierwszej transzy zaliczki następuje na podstawie umowy o dofinansowanie w wysokości i terminie w niej określonych. Wypłata kolejnej transzy dofinansowania jest uzależniona od wykazania przez beneficjenta we wnioskach o płatność złożonych do właściwej instytucji, zgodnie z systemem realizacji danego programu operacyjnego, wydatków kwalifikowalnych odpowiadających określonej w umowie o dofinansowanie części dotychczas otrzymanych transz, nie niższej jednak niż 70 % łącznej kwoty przekazanych wcześniej transz.
5. 19
(uchylony).
§  9. 20
(uchylony).
§  10.
1. 21
Dotacja rozwojowa w formie zaliczki wypłacana jest beneficjentowi po ustanowieniu i wniesieniu przez beneficjenta zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie.
2. 22
 Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 1, ustanawiane jest w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową, w przypadku gdy:
1)
wartość dofinansowania w formie zaliczki nie przekracza 10.000.000 zł lub
2)
beneficjent jest podmiotem świadczącym usługi publiczne lub usługi w ogólnym interesie gospodarczym, o których mowa w art. 73 i art. 86 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
2a. 23
Jeżeli w przypadkach, o których mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustanowienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową, warunkiem wypłaty dotacji rozwojowej w formie zaliczki jest ustanowienie zabezpieczenia na zasadach określonych w ust. 3.
3. 24
W przypadku gdy wartość dofinansowania w formie zaliczki przekracza 10.000.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2, warunkiem wypłaty dotacji rozwojowej w formie zaliczki jest ustanowienie zabezpieczenia, w wysokości co najmniej równowartości najwyższej transzy zaliczki wynikającej z umowy o dofinansowanie, w jednej lub kilku z następujących form:
1)
pieniądzu;
2)
poręczeń bankowych lub poręczeń spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym;
3)
gwarancji bankowych;
4)
gwarancji ubezpieczeniowych;
5)
poręczeń udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 oraz z 2008 r. Nr 116, poz. 730 i 732 i Nr 227, poz. 1505);
6)
weksli z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
7)
zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego;
8)
zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów; w przypadku gdy mienie objęte zastawem może stanowić przedmiot ubezpieczenia, zastaw ustanawiany jest wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia mienia będącego przedmiotem zastawu;
9)
przewłaszczenia rzeczy ruchomych beneficjenta na zabezpieczenie;
10)
hipoteki wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki;
11)
poręczenia według prawa cywilnego.
3a. 25
W przypadku podpisania przez jednego beneficjenta z daną instytucją kilku umów o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanych równolegle w czasie, jeżeli łączna wartość udzielonego dofinansowania w formie zaliczki, wynikająca z tych umów:
1)
nie przekracza 10.000.000 zł - zabezpieczenie każdej z tych umów ustanawiane jest w formie określonej w ust. 2;
2)
przekracza 10.000.000 zł - zabezpieczenie umowy o dofinansowanie, której podpisanie powoduje przekroczenie limitu, o którym mowa w ust. 3, oraz każdej kolejnej umowy, ustanawiane jest na zasadach określonych w ust. 3.
3b. 26
W przypadku rozliczenia przez beneficjenta całości dofinansowania przyznanego w formie zaliczki w ramach projektu, w którym zabezpieczenie ustanowione było w formie, o której mowa w ust. 3, może ono ulec zmianie na wniosek beneficjenta i przyjąć formę weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.
4. 27
(uchylony).
§  11. 28
Beneficjenci należący do podsektora rządowego, jak również państwowe jednostki budżetowe, które zawarły pre-umowy na realizację projektów, mogą przekazać wykonawcy część zapłaty w formie zaliczki.
§  12.
1. 29
Wysokość zaliczek, o których mowa w § 11, udzielanych dla wykonawców w ramach projektu określa się w umowach o udzieleniu zamówienia, z tym że łączna wartość zaliczek udzielonych w ramach projektu nie może przekroczyć 20 % kwoty wydatków kwalifikowalnych projektu określonej w umowie o dofinansowanie.
2.
Zaliczka może być przekazywana w transzach. Poszczególne transze zaliczki są przekazywane zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym określonym w umowie o udzielenie zamówienia.
§  13.
1. 30
Zaliczkę, o której mowa w § 11, wypłaca się na wniosek wykonawcy, po ustanowieniu i wniesieniu przez niego zabezpieczenia, z zastrzeżeniem ust. 5.
2.
Zabezpieczenie zaliczki nieprzekraczającej 1.000.000 zł ustanawiane jest w formie, o której mowa w § 10 ust. 2.
3.
Zabezpieczenie zaliczki przekraczającej 1.000.000 zł ustanawiane jest w jednej lub kilku z form, o których mowa w § 10 ust. 3.
4.
Beneficjent przekazuje zaliczkę na wyodrębniony rachunek bankowy wykonawcy wskazany w umowie o udzielenie zamówienia.
5. 31
Przepisów ust. 1 nie stosuje się, w przypadku gdy wartość zaliczki wypłacanej wykonawcy nie przekracza 5.000 zł.
§  14.
1. 32
Podstawę rozliczenia zaliczki, o której mowa w § 11, stanowią zapłacone faktury lub dokumenty księgowe o równoważnej wartości dowodowej oraz inne dokumenty określone w umowie o udzieleniu zamówienia.
2.
Wypłaconą zaliczkę rozlicza się przez pomniejszenie kwoty zapłaty.
3.
Jeżeli zapłata z tytułu zamówienia udzielonego w związku z realizowanym projektem będzie wypłacana w transzach, sposób, w jaki dokonuje się pomniejszenia kwot poszczególnych transz zapłaty, powinna określać umowa o udzielenie zamówienia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju Regionalnego kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju Regionalnego (Dz. U. Nr 131, poz. 916 oraz z 2007 r. Nr 110, poz. 761 i Nr 148, poz. 1042).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 187, poz. 1381 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 560, Nr 88, poz. 587, Nr 115, poz. 791 i Nr 140, poz. 984.
3 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
4 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
5 § 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
6 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 427 i Nr 82, poz. 560.
7 § 2 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
8 § 2 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
9 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
10 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
11 § 4 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
12 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
13 § 4 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
14 § 4 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
15 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
16 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
17 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
18 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
19 § 8 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
20 § 9 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
21 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
22 § 10 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.

23 § 10 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
24 § 10 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.

25 § 10 ust. 3a:

- dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d) rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.

26 § 10 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
27 § 10 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
28 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
29 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.
30 § 13 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.

31 § 13 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 lutego 2009 r. (Dz.U.09.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2009 r.
32 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2009 r. (Dz.U.09.114.954) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2009 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024