Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 15 stycznia 2007 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 3
Obiekty budowlane lub miejsca, w których zwierzęta są grupowane na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt, zwane dalej "obiektami", powinny:
1)
znajdować się w miejscu ogrodzonym, zabezpieczonym przed dostępem zwierząt z zewnątrz;
2)
być wyposażone w:
a)
urządzenia służące do załadunku i wyładunku zwierząt,
b)
system odprowadzania ścieków,
c)
maty odkażające wyłożone przed wejściem i wyjściem oraz wjazdem i wyjazdem z tych obiektów.
2.
W obiektach, o których mowa w ust. 1, zapewnia się:
1)
pomieszczenie:
a)
do przetrzymywania zwierząt, wyposażone w urządzenia do ich karmienia i pojenia,
b)
umożliwiające izolację zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę,
c)
socjalne i biurowe, udostępnione na czas wykonywania czynności przez urzędowego lekarza weterynarii, z doprowadzoną bieżącą wodą;
2)
wydzielone miejsce:
a)
do przeprowadzania badań zwierząt z zainstalowanym oświetleniem umożliwiającym przeprowadzenie tych badań, wyposażone w urządzenia do unieruchamiania i poskramiania zwierząt,
b)
umożliwiające oddzielne przetrzymywanie zwierząt agresywnych,
c)
do przechowywania nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu.
3.
Stwierdzenie spełnienia wymagań weterynaryjnych, o których mowa w ust. 1 i 2, jest wymagane dla każdego obiektu, w którym ta działalność ma być prowadzona.
4.
Obiekty, o których mowa w ust. 1, poddaje się czyszczeniu i odkażaniu zgodnie z zaleceniami powiatowego lekarza weterynarii.
§  2.
Dopuszcza się skup zwierząt z kilku gospodarstw jednym środkiem transportu, jeżeli zwierzęta te:
1)
są transportowane:
a)
bezpośrednio do rzeźni położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającym dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz. Urz. UE L 3 z 5.01.2005, str. 1);
2)
po załadowaniu na środek transportu w poszczególnych gospodarstwach nie opuszczają tego środka transportu od załadunku do dostarczenia ich do miejsca przeznaczenia.
§  3.
W przypadku mat, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. c, ich:
1)
długość powinna być nie mniejsza niż:
a)
obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego lub wyjeżdżającego - w przypadku mat wyłożonych przed wjazdami i wyjazdami,
b)
metr - w przypadku mat wyłożonych przed wejściami i wyjściami;
2)
szerokość powinna być nie mniejsza niż:
a)
szerokość wjazdu lub wyjazdu - w przypadku mat wyłożonych przed wjazdami i wyjazdami,
b)
szerokość wejścia lub wyjścia - w przypadku mat wyłożonych przed wejściami i wyjściami.
§  4.
1.
Przedmiotem działalności, o której mowa w § 1 ust. 1, mogą być wyłącznie zwierzęta:
1)
oznakowane w sposób określony w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
2)
niepodlegające zakazowi wyprowadzania z gospodarstwa wydanemu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.
2.
Dopuszcza się obrót zwierzętami podlegającymi zakazowi, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli zwierzęta:
1)
z gospodarstwa pochodzenia zostaną dostarczone bezpośrednio do wskazanej przez powiatowego lekarza weterynarii rzeźni położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
te nie miały kontaktu z innymi zwierzętami w czasie ich przewożenia z gospodarstwa pochodzenia do rzeźni.
§  5.
1.
Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w § 1 ust. 1, prowadzi dokumentację dotyczącą zwierząt będących przedmiotem jego działalności.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę posiadacza zwierząt, od którego zwierzęta zostały nabyte, oraz adres i numer identyfikacyjny gospodarstwa ich pochodzenia;
2)
datę nabycia i zbycia zwierząt;
3)
liczbę nabytych i zbytych zwierząt, numer identyfikacyjny każdego z nich oraz numer świadectwa zdrowia lub paszportu;
4)
imię i nazwisko albo nazwę nabywcy oraz adres miejsca, do którego dostarczono zwierzęta;
5)
weterynaryjny numer identyfikacyjny podmiotu dokonującego przewozu zwierząt oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym zwierzęta są przewożone;
6)
kopię planu trasy, jeżeli jest wymagana.
3.
Dokumentację przechowuje się przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt (Dz. U. Nr 100, poz. 1011).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 127, Nr 144, poz. 1045 i Nr 249, poz. 1830.
3 § 1 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 września 2007 r. (Dz.U.07.170.1200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024