Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 21 września 2007 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia, zatrudnionych w jednostkach naukowych.
§  2. 
1. 
Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, zwane dalej "stypendiami", są przyznawane w drodze konkursu.
2. 
Wniosek o przyznanie stypendium składa osoba, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą", w terminie do dnia 31 marca danego roku, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
3.  3
 Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", powołuje do oceny wniosków o przyznanie stypendium i przedstawienia propozycji jego wysokości oraz okresu, na jaki ma być ono przyznane, zespół, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy. Zespół sporządza ocenę wniosku o przyznanie stypendium w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.
4. 
Przy ocenie wniosków uwzględnia się następujące kryteria:
1)
wyróżniający się poziom prowadzonych badań naukowych;
2)
dotychczasowy dorobek naukowy, w tym nagrody i wyróżnienia;
3)
dotychczasowy dorobek w zakresie zastosowań praktycznych badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności zgłoszenia patentowe, patenty, w tym wykorzystane gospodarczo oraz inne formy wdrażania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w praktyce gospodarczej;
4)
znaczenie prowadzonych badań naukowych dla realizacji celów polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa;
5)
prawidłowość wykorzystania wcześniej przyznanych środków finansowych na naukę.
5.  4
 Środki finansowe na wypłatę stypendium są przekazywane zatrudniającej stypendystę jednostce naukowej, na podstawie umowy o finansowanie stypendium zawartej między ministrem a tą jednostką.
5a.  5
 Stypendium jest wypłacane stypendyście przez jednostkę naukową na podstawie umowy zawartej ze stypendystą. Wysokość stypendium określona przez ministra nie ulega waloryzacji.
5b.  6
 Do okresu, na który przyznano stypendium, nie wlicza się zgłoszonej przez stypendystę przerwy w działalności naukowej, spowodowanej jego urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem ojcowskim lub urlopem wychowawczym. W tym okresie wypłata stypendium ulega zawieszeniu.
5c.  7
 Za zaprzestanie działalności naukowej nie uważa się przerwy w działalności naukowej, o której mowa w ust. 5b, jeżeli bezpośrednio po jej zakończeniu stypendysta podejmie działalność naukową.
6.  8
 W przypadku zaprzestania działalności naukowej z winy stypendysty w okresie pobierania przez niego stypendium stypendysta zwraca jednostce naukowej dotychczas wypłacone raty stypendium, na warunkach określonych w umowie, o której mowa w ust. 5a.
7.  9
 Jednostka naukowa zwraca ministrowi raty stypendium, o których mowa w ust. 6, na warunkach określonych w umowie, o której mowa w ust. 5.
§  3. 
1. 
Należność finansową wynikającą z rozliczenia środków finansowych przyznawanych na stypendium umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1) 10
 stypendysta zmarł;
2)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
2. 
Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub w części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu zawarcia umowy, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2) 11
 wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika, w szczególności w przypadku orzeczenia w stosunku do stypendysty trwałej niezdolności do pracy.
3. 
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§  4. 
W przypadku współfinansowania stypendiów ze środków, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy, stosuje się przepisy o warunkach i trybie finansowania i rozliczania zadań z tych środków.
§  5. 
Środki finansowe na wypłatę stypendiów, przekazywane na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, są wypłacane i rozliczane na zasadach dotychczasowych.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

Wniosek o przyznanie stypendium naukowego

A. INFORMACJE O KANDYDACIE

1. Dane kandydata

imię data urodzenia

nazwisko

imiona rodziców

tytuł zawodowy nr dowodu osobistego lub innego dokumentu

potwierdzającego tożsamość

stopień naukowy lub tytuł naukowy

adres zameldowania

ulica telefon

miejscowość e-mail

kod

adres do korespondencji

ulica

miejscowość

kod telefon

2. Informacje o pracy zawodowej, miejscach zatrudnienia i zajmowanych stanowiskach

3. Dziedzina nauki i dyscyplina naukowa reprezentowana przez kandydata oraz tematyka badań naukowych lub prac rozwojowych. Doświadczenie naukowe zdobyte w kraju i za granicą (kraj, instytucja, rodzaj pobytu, okres pobytu, jednostka delegująca)

4. Przebieg pracy naukowej: nazwa uczelni, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, data uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, informacja o uzyskanych stopniach i tytułach naukowych

5. Informacje o pracach wykonanych w okresie 4 lat przed złożeniem wniosku (maks. 10 pozycji, podać miejsce i datę publikacji, udział przy realizacji projektów badawczych, informacje o wdrożeniach wyników prac badawczych i rozwojowych kandydata)

6. Opinia o kandydacie sporządzona przez jego opiekuna naukowego

B. INFORMACJE O JEDNOSTCE NAUKOWEJ ZATRUDNIAJĄCEJ KANDYDATA

Nazwa i adres jednostki

(dla uczelni należy podać także podstawową jednostkę organizacyjną zgodnie ze statutem uczelni, wraz z jej adresem)

Telefon, faks, e-mail, www

NIP, REGON

C. OKRES, NA KTÓRY PROPONUJE SIĘ PRZYZNAĆ STYPENDIUM NAUKOWE

.............................. .......................

(miejscowość i data) (podpis kandydata)

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 maja 2009 r. (Dz.U.09.92.755) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2009 r.
4 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
5 § 2 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
6 § 2 ust. 5b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
7 § 2 ust. 5c dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
8 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
9 § 2 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
10 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.
11 § 3 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.182.1305

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców.
Data aktu: 21/09/2007
Data ogłoszenia: 03/10/2007
Data wejścia w życie: 18/10/2007