Wykonywanie funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacnianie obronności na czas pokoju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 2007 r.
w sprawie wykonywania funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacniania obronności na czas pokoju

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393 oraz z 2014 r. poz. 768) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i sposób wykonywania funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacniania obronności na czas pokoju.
§  2.
1.
Wykonywanie funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej polega na:
1)
zapewnianiu bezpiecznej, ciągłej, płynnej i efektywnej żeglugi powietrznej przez zapewnianie służb żeglugi powietrznej, zarządzanie przestrzenią powietrzną i zarządzanie przepływem ruchu lotniczego;
2)
ochronie granicy państwowej w przestrzeni powietrznej;
3)
zapewnianiu służby poszukiwawczo-ratowniczej.
2.
Funkcje, o których mowa w ust. 1, są wykonywane przez właściwe organy w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  3.
1.
Funkcje instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej wynikające z umacniania obronności państwa w czasie pokoju obejmują współpracę z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie:
1)
zapewnienia suwerenności i obrony polskiej przestrzeni powietrznej;
2)
reagowania w sytuacjach kryzysowych.
2.
Funkcje instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej wynikające ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej w czasie pokoju obejmują współpracę z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie:
1)
zarządzania przestrzenią powietrzną na poziomie strategicznym, taktycznym i przedtaktycznym;
2)
zarządzania przepływem ruchu lotniczego;
3)
zapewniania służb ruchu lotniczego;
4)
koordynacji służb poszukiwania i ratownictwa;
5)
zapewniania służb informacji lotniczej;
6)
szkolenia lotniczego;
7)
zapewniania informacji meteorologicznej;
8)
planowania, organizowania i wykonywania krajowych i międzynarodowych ćwiczeń i szkoleń;
9)
wymiany informacji niezbędnych dla efektywnej rutynowej współpracy oraz współdziałania w sytuacjach szczególnych - w tym udzielania pomocy załogom statków powietrznych podczas lotu;
10)
wspólnego użytkowania przestrzeni powietrznej przez ruch lotniczy ogólny i operacyjny;
11)
realizacji zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.
§  4.
Współpraca, o której mowa w § 3, z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest realizowana przez:
1)
powołany na podstawie art. 121 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze wspólny cywilno-wojskowy organ doradczy odpowiedzialny za kształtowanie zasad zarządzania i wykorzystania przestrzeni powietrznej;
2)
instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej;
3)
cywilne lotniskowe organy służb ruchu lotniczego.
§  5.
Współpraca, o której mowa w § 3, w części dotyczącej lotnictwa państwowego jest prowadzona przez:
1)
Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
2)
Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego;
4)
Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania, Mobilną Jednostkę Dowodzenia Operacjami Powietrznymi;
5)
wojskowe lotniskowe organy służby ruchu lotniczego;
6)
stanowiska kierowania lotami na poligonach lotniczych;
7)
stanowiska kierowania lotami bezzałogowych statków powietrznych;
8)
(uchylony);
9)
organy dowodzenia lotnictwem podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  6.
1.
Organizację współpracy i ustanowienie jej warunków poza zakresem zadań, o których mowa w § 3, mogą określać porozumienia zawierane między instytucjami zapewniającymi służby ruchu lotniczego a Szefostwem Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Porozumienia te podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
2.
Porozumienia, o których mowa w ust. 1, mogą obejmować również zasady współpracy i wymiany informacji między sąsiadującymi cywilnymi i wojskowymi organami służb ruchu lotniczego.
§  7.
Instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej i organy, o których mowa w § 4 i 5, współpracują z uwzględnieniem potrzeb lotnictwa państwowego w celu:
1)
zapewnienia lotnictwu państwowemu wykorzystania przestrzeni powietrznej dla realizacji zadań umacniania obronności oraz zachowania suwerenności i bezpieczeństwa państwa;
2)
udostępniania informacji o ruchu lotniczym statków powietrznych wykonujących loty w polskiej przestrzeni powietrznej;
3)
zapewnienia szkolenia personelu latającego lotnictwa państwowego;
4)
opracowania procedur służb ruchu lotniczego dla lotnisk lotnictwa państwowego;
5)
zapewnienia służb ruchu lotniczego dla lotnictwa państwowego;
6)
prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych;
7)
zapewnienia służby informacji lotniczej;
8)
zapewniania osłony meteorologicznej lotnictwu państwowemu na zasadach określonych w załączniku nr 3 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 35, poz. 212 § 214, z późn. zm.), z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministrów Infrastruktury, Środowiska, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 28 października 2004 r. w sprawie osłony meteorologicznej lotnictwa (Dz. U. Nr 245, poz. 2459) 1 .
§  8.
Z zachowaniem kompetencji właściwych ministrów, instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej oraz jednostki organizacyjne wymienione w § 5 uzgadniają procedury operacyjne współpracy, o której mowa w § 3, dla podległych im jednostek.
§  9.
(uchylony).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Rozporządzenie utraciło moc z dniem 19 marca 2013 r. na podstawie art. 18 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.170.1015), która weszła w życie z dniem 18 września 2011 r.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury i Obrony Narodowej z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie wykonywania funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacniania obronności na czas pokoju (Dz.U.2004.15.132), które zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz.U.2006.249.1829) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024