Udzielanie pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 2007 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim

Na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa przeznaczenie, warunki dopuszczalności, tryb udzielania oraz sposób monitorowania pomocy finansowej dotyczącej przedsięwzięć wydawniczych, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zwanej dalej "pomocą".
2.
Pomoc jest udzielana jako pomoc de minimis zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5).
3.
Pomocy nie udziela się przedsiębiorcom w zakresie określonym w art. 1 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2.
§  2.
1. 1
(uchylony).
2. 2
Termin złożenia wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego, zwanego dalej "wnioskiem", upływa z dniem 31 października 2013 r.
§  3.
1.
Pomoc może być udzielana jako dotacja dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pokrycie części kosztów przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim, zwanych dalej "przedsięwzięciami wydawniczymi".
2.
Pomoc nie może być udzielona na publikację materiałów reklamowych indywidualnego przedsiębiorcy.
§  4.
Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy, jeżeli przedsiębiorca:
1) 3
najpóźniej na 30 dni przed terminem realizacji przedsięwzięcia wydawniczego, nie później niż do dnia 31 października roku kalendarzowego, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie wydawnicze, złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami;
2)
nie ma zaległości podatkowych i zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
3) 4
w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto, łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość 200 tys. euro, a w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze transportu drogowego 100 tys. euro;
4)
należycie wypełnia zobowiązania wynikające z innych umów dotyczących przedsięwzięć w zakresie promocji eksportu lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Europejskim, zawartych z ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§  5. 5
 
1.
Wniosek sporządza się zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
kopie zaświadczeń o pomocy de minimis uzyskanej w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2)
sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości;
3)
informację dotyczącą przedsiębiorcy, sporządzoną zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1. 6
Przedsiębiorca składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w jednym egzemplarzu.
2. 7
(uchylony).
3.
W przypadku gdy wniosek nie jest kompletny, minister właściwy do spraw gospodarki pisemnie wzywa przedsiębiorcę do jego uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni.
3a. 8
W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 3, złożony po pisemnym wezwaniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki nadal nie jest kompletny, minister właściwy do spraw gospodarki powtórnie wzywa pisemnie przedsiębiorcę do jego ostatecznego uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni.
4. 9
Wniosek, który nie spełnia wymogów określonych w § 5 lub nie został uzupełniony zgodnie z ust. 3 lub 3a, pozostawia się bez rozpatrzenia.
5. 10
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wniosek w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
§  7.
Minister właściwy do spraw gospodarki ocenia projektowane przedsięwzięcie wydawnicze, biorąc pod uwagę:
1)
proeksportowy i zbiorowy charakter wydawnictwa;
2)
zawartość merytoryczną;
3)
przeznaczenie, sposób dystrybucji;
4)
nakład;
5)
wersje językowe, w szczególności liczbę wersji, wybrane języki;
6)
przydatność w działalności promocyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki oraz polskich placówek za granicą;
7)
budżet przedsięwzięcia wydawniczego, źródła jego finansowania;
8)
niezbędność uzyskania pomocy dla realizacji przedsięwzięcia wydawniczego.
§  8.
1.
Podstawą udzielenia pomocy jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki a przedsiębiorcą.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy na realizację przedsięwzięć wydawniczych do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku kalendarzowym.
3.
O wyczerpaniu środków, o których mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw gospodarki informuje pisemnie przedsiębiorcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  9.
1. 11
Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się koszty zakupu papieru, druku, składu, łamania i naświetlania, tłoczenia płyt, oprawy oraz koszty tłumaczenia przedsięwzięcia wydawniczego.
2.
Poniesione koszty należy udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami faktur lub rachunków oraz dokumentów potwierdzających dokonanie płatności.
3. 12
Pomoc może być udzielona, jeżeli liczona łącznie z pomocą publiczną na to samo przedsięwzięcie wydawnicze nie przekroczy dopuszczalnej intensywności pomocy określonej w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis i nie będzie większa niż 50 % kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą.
§  10.
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawozdania o udzielonej pomocy de minimis zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 35 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404).
§  11.
1.
Wymogu zachowania terminów złożenia wniosku, o których mowa w § 4 pkt 1, nie stosuje się do wniosków składanych w 2007 r.
2.
W 2007 r. wnioski składa się w terminie do dnia 16 listopada.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport (Dz. U. Nr 236, poz. 2359).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  13 WZÓR

Nr wniosku*
Data wpływu wniosku*
* wypełnia Ministerstwo Gospodarki

WNIOSEK

o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego

na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim

I. Informacje podstawowe

1. Nazwa (firma) przedsiębiorcy lub imię i nazwisko, zgodnie z dokumentami rejestrowymi
2. Pełny adres siedziby lub miejsca zamieszkania, zgodnie z dokumentami rejestrowymi
3. Nr telefonu i faksu (z nr. kierunkowym)
4. Adres e-mail, adres strony internetowej
5. Imię i nazwisko osoby upoważnionej/osób upoważnionych do podpisania umowy, zgodnie z dokumentami rejestrowymi
6. Imię i nazwisko, numer telefonu, faksu osoby odpowiedzialnej ze strony przedsiębiorcy za sprawy dotyczące niniejszego wniosku, która będzie upoważniona do kontaktów z ministrem właściwym do spraw gospodarki
7. Numery: REGON ............................. NIP ............................
8. Siedmiocyfrowy identyfikator gminy, w której przedsiębiorca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z późn. zm.)
9. Data utworzenia przedsiębiorcy
10. Forma prawna1
11. Wielkość przedsiębiorcy2 (właściwe zaznaczyć)

[] mikroprzedsiębiorca

[] mały przedsiębiorca

[] średni przedsiębiorca

[] inny przedsiębiorca

12. Klasa rodzaju działalności wg PKD3, w związku z którą przedsiębiorca ubiega się o pomoc de minimis
13. Forma opodatkowania (właściwe zaznaczyć)

[] ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

[] karta podatkowa

[] zasady ogólne - podatek dochodowy od osób fizycznych

[] podatek dochodowy od osób prawnych

14. Informacje dotyczące rachunku bankowego
Numer rachunku:
Nazwa banku:
Adres banku:

II. Informacje o przedsięwzięciu wydawniczym

15. Szczegółowy opis przedsięwzięcia wydawniczego oraz spodziewane rezultaty promocyjne
16. Termin i miejsce realizacji przedsięwzięcia wydawniczego
17. Kosztorys przedsięwzięcia wydawniczego (kwoty netto)
18. Źródła finansowania przedsięwzięcia wydawniczego (wymienić jakie i podać kwoty)
19. Kwota pomocy publicznej uzyskanej na to samo przedsięwzięcie wydawnicze i jej przeznaczenie
20. Rodzaje kosztów, które proponuje się sfinansować z dotacji

______

1 Wpisać właściwy kod: 1.A - przedsiębiorstwo państwowe; 1.B - jednoosobowa spółka Skarbu Państwa; 1.C - jednoosobowa spółka jednostki samorządu terytorialnego, w rozumieniu przepisów o gospodarce komunalnej; 1.D - spółka akcyjna albo spółka z o.o., w stosunku do których Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo państwowe lub jednoosobowa spółka Skarbu Państwa są podmiotami, które posiadają uprawnienia takie jak przedsiębiorcy dominujący w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów; 2 - przedsiębiorca nienależący do kategorii określonych kodem od 1.A do 1.D.

2 W rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).

3 Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885 oraz z 2009 r. Nr 59, poz. 489).

III. Wnioskowana kwota dotacji (do 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą) .................................. zł (słownie: .................................................................................... zł)

IV. Oświadczenie

Ja, niżej podpisany, oświadczam, że przedsiębiorca:

1) nie ma zaległości podatkowych oraz zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

2) nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu przepisów prawa Unii Europejskiej.

................................................. ................................................................

(miejscowość i data) (podpis przedsiębiorcy albo osoby

upoważnionej do reprezentacji, pieczątka)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  14 WZÓR

Informacja dotycząca przedsiębiorcy

A. Informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy

1) Czy, w przypadku spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjnej, wysokość niepokrytych strat przewyższa 50% wysokości kapitału zarejestrowanego1, w tym wysokość straty w ciągu ostatnich 12 miesięcy przewyższa 25% wysokości tego kapitału? [] tak

[] nie dotyczy

[] nie
2) Czy, w przypadku spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej oraz spółki cywilnej, wysokość niepokrytych strat przewyższa 50% wysokości jej kapitału według ksiąg spółki, w tym wysokość straty w ciągu ostatnich 12 miesięcy przewyższa 25% wysokości tego kapitału? [] tak

□ nie dotyczy

[] nie
3) Czy przedsiębiorca spełnia kryteria kwalifikujące go do objęcia postępowaniem upadłościowym? [] tak [] nie
4) Czy przedsiębiorca spełnia kryteria kwalifikujące go do objęcia postępowaniem naprawczym2? [] tak [] nie
5) W przypadku zaznaczenia odpowiedzi innych niż twierdzące w pkt 1-4, należy dodatkowo określić, czy w odniesieniu do okresu ostatnich 3 lat poprzedzających dzień wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy de minimis:
a) przedsiębiorca odnotowuje rosnące straty? [] tak [] nie
b) obroty przedsiębiorcy maleją? [] tak [] nie
c) zwiększeniu ulegają zapasy przedsiębiorcy lub niewykorzystany potencjał do świadczenia usług? [] tak [] nie
d) przedsiębiorca ma nadwyżki produkcji3? [] tak [] nie
e) zmniejsza się przepływ środków finansowych? [] tak [] nie
f) zwiększa się suma zadłużenia przedsiębiorcy? [] tak [] nie
g) rosną kwoty odsetek od zobowiązań przedsiębiorcy? [] tak [] nie
h) wartość aktywów netto przedsiębiorcy zmniejsza się lub jest zerowa? [] tak [] nie
i) zaistniały inne okoliczności (podać jakie) wskazujące na trudności w zakresie płynności finansowej? [] tak [] nie
...............................................................................
...............................................................................
6) Czy pomimo wystąpienia okoliczności wymienionych w pkt 5 przedsiębiorca jest w stanie odzyskać płynność finansową? [] tak [] nie
Jeśli tak, to w jaki sposób?
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
7) Czy przedsiębiorca należy do grupy kapitałowej? [] tak [] nie
W przypadku zaznaczenia odpowiedzi twierdzącej, należy dodatkowo wskazać:
a) czy trudności przedsiębiorcy mają charakter [] tak [] nie
wewnętrzny? [] nie dotyczy
b) czy na trudną sytuację przedsiębiorcy miały wpływ decyzje podmiotu dominującego dotyczące [] tak [] nie
alokacji kosztów w ramach grupy kapitałowej? [] nie dotyczy
c) czy trudności przedsiębiorcy mogą być [] tak [] nie
przezwyciężone przez grupę? [] nie dotyczy

B. Informacje dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z którą przedsiębiorca ubiega się o pomoc de minimis

Czy wnioskowana pomoc de minimis dotyczy działalności:
1) w sektorze rybołówstwa i akwakultury4? [] tak [] nie
2) w dziedzinie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej? [] tak [] nie
3) w dziedzinie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej? [] tak [] nie
4) w sektorze węglowym5? [] tak [] nie
5) w sektorze transportu drogowego6?, jeśli tak to: [] tak [] nie
a) czy pomoc będzie przeznaczona na nabycie pojazdów wykorzystywanych do świadczenia usług w zakresie drogowego transportu towarowego? [] tak [] nie
b) czy zapewniona jest rozdzielność rachunkowa działalności prowadzonej w sektorze transportu drogowego i pozostałej działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę (w jaki sposób)? [] tak [] nie
...............................................................................
...............................................................................

C. Informacje dotyczące pomocy otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis7

Lp. Dzień udzielenia Podmiot udzielający Podstawa prawna udzielenia pomocy Numer programu Forma pomocy Wartość otrzymanej pomocy Przeznaczenie pomocy
pomocy pomocy informacje podstawowe informacje szczegółowe pomocowego, pomocy indywidualnej nominalna brutto
1 2 3a 3b 3c 3d 3e 4 5 6a 6b 7
1
2
3
4
5

______

1 Wysokość strat należy obliczać w odniesieniu do sumy wysokości kapitałów: zakładowego, zapasowego, rezerwowego oraz kapitału z aktualizacji wyceny.

2 W rozumieniu ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361, z późn. zm.).

3 Dotyczy wyłącznie producentów.

4 Objętych rozporządzeniem Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. WE L 17 z 21.01.2000, str. 22; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 4, t. 4, str. 198).

5 Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205 z 02.08.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 8, t. 2, str. 170).

6 W rozumieniu art. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.).

7 Należy wypełnić zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik do "Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311).

Jeżeli w tabeli wykazano otrzymaną pomoc inną niż pomoc de minimis, należy dodatkowo podać następujące dane:

1) opis przedsięwzięcia:

................................................................................................................................................

2) koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą w wartości nominalnej i zdyskontowanej oraz ich rodzaje:

................................................................................................................................................

3) maksymalną dopuszczalną intensywność pomocy:

................................................................................................................................................

4) intensywność pomocy już udzielonej w związku z kosztami, o których mowa w pkt 2:

................................................................................................................................................

5) lokalizację przedsięwzięcia:

................................................................................................................................................

6) cele, które mają być osiągnięte w związku z realizacją przedsięwzięcia:

................................................................................................................................................

7) etapy realizacji przedsięwzięcia:

................................................................................................................................................

8) datę rozpoczęcia i zakończenia realizacji przedsięwzięcia:

................................................................................................................................................

Dane osoby upoważnionej do przedstawienia informacji:

__________________ __________________ __________________ ______________________
imię i nazwisko nr telefonu data i podpis stanowisko służbowe
1 § 2 ust. 1 uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2014 r. (Dz.U.2014.524) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2014 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
3 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
4 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.67.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2011 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.67.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2011 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
7 § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.67.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2011 r.
8 § 6 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
9 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
10 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
11 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
12 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.
13 Załączniknr 1:

-zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 września 2009 r. (Dz.U.09.160.1265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.67.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2011 r.

14 Załącznik nr 2 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.67.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2011 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.211.1543

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim.
Data aktu: 31/10/2007
Data ogłoszenia: 14/11/2007
Data wejścia w życie: 14/11/2007