Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 14 listopada 2007 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczanych na cele określone w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Przy przyznawaniu środków finansowych przeznaczonych na finansowanie projektów celowych uwzględnia się kryteria, o których mowa w art. 4 ustawy, oraz kryteria określone w rozporządzeniu.
2.
Finansowanie zadań ze środków finansowych przeznaczonych na naukę pochodzących z innych źródeł niż budżet państwa może nastąpić w przypadkach szczególnie ważnych dla realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa i odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu, z uwzględnieniem celu i sposobu wydatkowania wskazanego przez podmiot przekazujący te środki.
§  3.
1.
Przy finansowaniu badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych prowadzonych w ramach projektów celowych podlegających przepisom o pomocy publicznej stosuje się przepisy rozporządzenia wydanego na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy.
2.
Finansowanie ze środków finansowych na naukę badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych, objętych projektem celowym z dziedzin, które nie podlegają przepisom o pomocy publicznej, może stanowić nie więcej niż 70 % łącznych nakładów na te badania.
3.
Prace wdrożeniowe i inwestycyjne związane z realizacją projektu celowego są finansowane w całości ze środków finansowych wnioskodawcy.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", ogłasza w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronach internetowych obsługującego go urzędu komunikaty o możliwości składania wniosków o przyznanie środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych co najmniej na cztery miesiące przed upływem terminu złożenia wniosków.
2.
Minister może przedłużyć termin składania wniosków o finansowanie projektów celowych, określony w komunikacie.
§  5.
1.
Wniosek o finansowanie projektu celowego może złożyć:
1)
przedsiębiorca,
2)
przedsiębiorca występujący w imieniu grupy przedsiębiorców, wskazany w porozumieniu o jej utworzeniu,
3)
podmiot występujący w imieniu konsorcjum naukowo-przemysłowego, wskazany w umowie o utworzeniu konsorcjum,
4)
jednostka naukowa

- jeżeli posiada zdolność do bezpośredniego zastosowania w praktyce wyników projektu i ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2.
Wnioski składa się w urzędzie obsługującym ministra.
§  6.
Projekty celowe kwalifikowane są do finansowania na podstawie oceny złożonych wniosków. Wysokość przyznanych środków finansowych nie może być wyższa od określonej we wniosku.
§  7.
1.
Wnioskodawca dołącza do wniosku:
1)
odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny dokument poświadczający prowadzenie działalności gospodarczej - wydany w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
2)
statut lub inny akt określający organizację wewnętrzną i kompetencje poszczególnych organów, a w przypadku spółek handlowych - umowę lub statut spółki lub ich poświadczone za zgodność z oryginałem kopie;
3)
sprawozdanie finansowe za rok poprzedzający rok złożenia wniosku lub jego poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię;
4)
oświadczenie o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
5)
oświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
6)
oświadczenie o posiadaniu środków finansowych w wysokości niezbędnej do realizacji projektu lub o zdolności kredytowej wnioskodawcy;
7)
informację o wysokości uzyskanej pomocy publicznej, sporządzoną na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej.
2.
Integralną część wniosku stanowi harmonogram wykonania projektu celowego.
3.
Wnioskodawca nieotrzymujący dotacji na działalność statutową składa ponadto informacje dotyczące:
1)
badań naukowych i prac rozwojowych zrealizowanych w ostatnich dwóch latach przed złożeniem wniosku, wraz z wykazem publikacji pracowników jednostki oraz wykazem patentów, wdrożeń lub innych zastosowań wyników badań;
2)
aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych.
4.
Jednostka reprezentująca konsorcjum naukowo-przemysłowe składa umowę o utworzeniu konsorcjum lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię oraz dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 3, w odniesieniu do wszystkich członków konsorcjum.
5.
Przedsiębiorca reprezentujący grupę przedsiębiorców składa umowę o utworzeniu grupy lub jej poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię oraz dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 3, w odniesieniu do wszystkich członków grupy.
§  8.
Wnioskodawca składa, samodzielnie lub wspólnie z jednostką naukową, w której będą w całości lub w części realizowane badania przemysłowe (stosowane) i prace rozwojowe, pisemny wniosek o finansowanie w 4 egzemplarzach oraz w formie elektronicznej. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  9.
W przypadku projektów celowych związanych z:
1)
koniecznością wykonania doświadczeń ingerujących w organizm lub psychikę ludzką,
2)
koniecznością wykonania doświadczeń na zwierzętach,
3)
prowadzeniem badań nad gatunkami roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub na obszarach objętych ochroną,
4)
prowadzeniem badań nad organizmami genetycznie zmodyfikowanymi lub z zastosowaniem takich organizmów

- do wniosku dołącza się kopię zgody właściwej komisji bioetycznej lub właściwej lokalnej komisji do spraw doświadczeń na zwierzętach lub kopię zgody wymaganej na podstawie przepisów o ochronie przyrody lub o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

§  10.
Wniosek o finansowanie projektu celowego rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
innowacyjność przedsięwzięcia;
2)
zapotrzebowanie na wynik projektu celowego;
3)
konkurencyjność wyniku projektu celowego, zwłaszcza w skali międzynarodowej;
4)
wpływ na rynek pracy;
5)
znaczenie dla rozwoju regionalnego;
6)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu przedsięwzięcia;
7)
możliwość wykonywania badań i wdrożenia wyników projektu celowego;
8)
efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia;
9)
prawidłowość i ocenę wywiązywania się wnioskodawcy projektu z realizowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
§  11.
1.
Wniosek o finansowanie projektu celowego jest opiniowany przez dwóch recenzentów właściwych merytorycznie ze względu na zakres projektu oraz przez recenzenta oceniającego projekt ze względu na przewidywane efekty gospodarcze i społeczne.
2.
Recenzentów wyznacza członek właściwej komisji Rady Nauki upoważniony przez przewodniczącego komisji.
3.
Recenzentów, w przypadku projektów z zakresu obronności i bezpieczeństwa, wyznacza członek zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
§  12.
Wniosek o finansowanie projektu celowego może być rozpatrzony po uzyskaniu opinii od co najmniej dwóch recenzentów, w tym od recenzenta oceniającego projekt ze względu na przewidywane efekty gospodarcze i społeczne.
§  13.
1.
Do oceny wniosków i przygotowania projektów list rankingowych wniosków powołuje się, na podstawie art. 30 ustawy, zespoły robocze, specjalistyczne lub interdyscyplinarne, zwane dalej "zespołami", odpowiednio do dziedzin nauki związanych z określonymi działami gospodarki. Ocena zespołu zawiera analizę i ustosunkowanie się zespołu do opinii recenzentów.
2.
W przypadku wniosków o przyznanie środków finansowych z zakresu badań dotyczących obronności i bezpieczeństwa właściwy do przygotowania oceny projektów jest zespół powoływany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
3.
Właściwy organ Rady Nauki na podstawie oceny zespołu lub zespół, o którym mowa w ust. 2, przedstawia ministrowi propozycje dotyczące przyznania środków finansowych oraz ich wysokości na finansowanie projektów celowych lub odmowy ich przyznania wraz z uzasadnieniem tych propozycji.
§  14.
1.
Minister zawiadamia wnioskodawców o zakwalifikowaniu projektu celowego do finansowania, informując jednocześnie o konieczności dostarczenia, w terminie nie dłuższym niż 45 dni od dnia doręczenia zawiadomienia:
1)
odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego dokumentu poświadczającego prowadzenie działalności gospodarczej - wydanego w okresie ostatnich 3 miesięcy;
2)
statutu lub innego aktu określającego organizację wewnętrzną i kompetencje poszczególnych organów, a w przypadku spółek handlowych - umowy lub statutu spółki lub ich poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii;
3)
sprawozdania finansowego za rok poprzedzający rok doręczenia zawiadomienia lub jego poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii;
4)
zaświadczenia uzyskanego z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
5)
zaświadczenia uzyskanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
6)
zaświadczenia uzyskanego z banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący wnioskodawcy, o posiadaniu środków finansowych w wysokości niezbędnej do realizacji projektu lub o zdolności kredytowej wnioskodawcy;
7)
informacji o wysokości uzyskanej pomocy publicznej, sporządzonej na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej;
8)
projektu umowy o realizację projektu celowego.
2.
Jednostka reprezentująca konsorcjum naukowo-przemysłowe składa umowę o utworzeniu konsorcjum lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię oraz dokumenty, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do wszystkich członków konsorcjum.
3.
Przedsiębiorca reprezentujący grupę przedsiębiorców składa umowę o utworzeniu grupy lub jej poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię oraz dokumenty, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do wszystkich członków grupy.
§  15.
Niedostarczenie w terminie dokumentów, o których mowa w § 14, traktuje się jako wycofanie wniosku.
§  16.
Decyzja ministra o zakwalifikowaniu projektu do finansowania stanowi podstawę do zawarcia umowy o realizację projektu celowego. Umowę zawiera się po zakończeniu postępowania w stosunku do wniosku.
§  17.
Okres realizacji projektu celowego nie powinien przekraczać 3 lat. W uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony, za zgodą ministra, nie dłużej jednak niż do 5 lat.
§  18.
1.
Zmiana warunków realizacji projektu celowego określonych w umowie o wykonanie projektu może być dokonana wyłącznie na wniosek podmiotu składającego wniosek o finansowanie projektu celowego. Zmiany można dokonać najpóźniej na 3 miesiące przed określonym w umowie dniem zakończenia projektu.
2.
Wniosek o zmianę zakresu merytorycznego jest oceniany przez zespół, o którym mowa w § 13.
3.
Wniosek dotyczący zmian wysokości środków przyznanych na realizację prac objętych projektem celowym jest oceniany przez właściwy organ Rady Nauki na podstawie oceny zespołu lub przez zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
4.
Złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 3, wymaga ponownego złożenia przez wnioskodawcę informacji o wysokości uzyskanej pomocy publicznej, sporządzonej na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej.
5.
Właściwy organ Rady Nauki na podstawie oceny zespołu lub zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy przedstawia ministrowi propozycje dotyczące zmian wysokości środków przyznanych na realizację prac objętych projektem celowym.
6.
Minister wydaje decyzję o zmianie wysokości środków finansowych przyznanych na realizację danego projektu celowego.
§  19.
Nie uważa się za zmianę warunków realizacji projektu:
1)
przesunięcia kosztów w obrębie badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych, od których wylicza się dofinansowanie, do 15 % kwoty przypadającej na każdą kategorię kosztów w danym roku;
2)
zmiany terminów realizacji poszczególnych zadań wymienionych w harmonogramie o nie więcej niż 60 dni przy zachowaniu ustaleń planu zadaniowo-finansowego umowy dla poszczególnych lat budżetowych oraz przy niezmienionym terminie zakończenia umowy.
§  20.
1.
Środki finansowe na realizację prac objętych projektem celowym są przekazywane, zgodnie z warunkami płatności i harmonogramem prac określonymi w umowie, na rachunek bankowy wnioskodawcy będącego:
1)
przedsiębiorcą - na podstawie złożonych not obciążeniowych;
2)
jednostką naukową - w ratach kwartalnych;
3)
konsorcjum naukowo-przemysłowym reprezentowanym przez przedsiębiorcę - na podstawie złożonych not obciążeniowych;
4)
konsorcjum naukowo-przemysłowym reprezentowanym przez jednostkę naukową - w ratach kwartalnych.
2.
Warunkiem przekazania kolejnej raty przyznanych środków finansowych jest przyjęcie rozliczenia nie mniej niż 80 % poprzednich rat, na podstawie złożonych not obciążeniowych potwierdzonych przez urząd obsługujący ministra.
3.
Noty obciążeniowe przeznaczone do realizacji w danym roku budżetowym powinny być złożone w urzędzie obsługującym ministra do dnia 15 listopada.
4.
Środki finansowe nieprawidłowo wykorzystane podlegają zwrotowi wraz z odsetkami, naliczonymi zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
§  21.
1.
Wnioskodawca projektu celowego składa raporty roczne z realizacji projektu celowego, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 31 marca, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
2.
Raport roczny z realizacji projektu celowego podlega sprawdzeniu pod względem zgodności wykonania projektu z dołączonym do umowy kosztorysem i harmonogramem prac.
3.
W przypadku wystąpienia znacznych odstępstw od kosztorysu i harmonogramu prac raport roczny jest kierowany do oceny przez zespół.
4.
Ocena, o której mowa w ust. 3, powinna zawierać wnioski dotyczące:
1)
kontynuacji finansowania;
2)
wstrzymania lub zmniejszenia dalszego finansowania;
3)
odstąpienia od umowy oraz ewentualnie zastosowania kar umownych.
§  22.
1.
Niezłożenie w terminie raportu rocznego stanowi podstawę do wstrzymania przez ministra dalszego finansowania oraz może spowodować odstąpienie od umowy i żądanie zwrotu wypłaconych środków finansowych.
2.
W przypadku stwierdzenia przez organy kontroli, o których mowa w art. 19 ust. 4 ustawy, że przekazany raport został sporządzony nieprawidłowo lub jest nierzetelny, minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia finansowanych zadań.
§  23.
1.
Raport końcowy, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, składa się w dwóch egzemplarzach w formie pisemnej oraz elektronicznej, w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu celowego określonego w umowie. Do raportu dołącza się jeden egzemplarz sprawozdania merytorycznego z wykonanych prac.
2.
Raport końcowy z realizacji projektu celowego jest oceniany z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
zakresu wykonania badań przemysłowych (stosowanych), prac rozwojowych i wdrożenia przedmiotu projektu celowego;
2)
efektów gospodarczych i korzyści społecznych osiągniętych w wyniku wykonania projektu celowego lub przewidywanych do osiągnięcia w ciągu roku od dnia zakończenia projektu, w stosunku do przedstawionych we wniosku o finansowanie projektu;
3)
uzyskanych zamówień polskich lub kontraktów eksportowych.
3.
Raport końcowy z realizacji projektu celowego jest oceniany przez właściwy zespół po zasięgnięciu opinii recenzenta.
4.
Właściwy organ Rady Nauki na podstawie oceny zespołu lub zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy przedstawia ministrowi propozycje dotyczące rozliczenia umowy o realizację projektu celowego.
5.
Ocena raportu końcowego z realizacji projektu celowego powinna zawierać wnioski o uznanie umowy za:
1)
wykonaną;
2)
wykonaną, z wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo lub zapłacenia kar umownych;
3)
niewykonaną w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo;
4)
niewykonaną w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo i do zapłacenia kar umownych.
6.
Na podstawie oceny raportu końcowego z realizacji projektu celowego dokonuje się rozliczenia umowy. Rozliczenie podlega zatwierdzeniu przez ministra.
7.
Minister zawiadamia wnioskodawcę o rozliczeniu umowy.
8.
Po zakończeniu realizacji projektu celowego niewykorzystane środki finansowe podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra.
§  24.
Wnioskodawca projektu celowego jest obowiązany do przedłożenia informacji o wykorzystaniu wyników projektu celowego oraz o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych sporządzonej na formularzu, stanowiącym załącznik nr 4 do rozporządzenia, po upływie roku od dnia otrzymania zawiadomienia o rozliczeniu umowy.
§  25.
1.
Należności finansowe wynikające z rozliczenia umów umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
dłużnik będący osobą fizyczną zmarł;
2)
dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
3)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
4)
zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
5)
sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2.
Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należności finansowe wynikające z rozliczenia umów o realizację projektu celowego w całości lub części, jeżeli nastąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania dotacji, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2)
wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika;
3)
jest to uzasadnione ryzykiem naukowym wynikającym z charakteru wykonywanych badań.
3.
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§  26.
1.
Finansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych może być przyznane podmiotom określonym w § 5 ust. 1.
2.
Przyznanie środków finansowych na finansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych następuje na podstawie wniosku złożonego w siedzibie instytucji pośredniczącej w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 140, poz. 984). Wysokość przyznanych środków nie może być wyższa od określonej we wniosku.
3.
Finansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych następuje na podstawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych określonych w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
§  27.
1.
Przy rozliczaniu środków finansowych przekazanych wnioskodawcom na podstawie decyzji ministra wydanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się kryteria określone w przepisach dotychczasowych.
2.
Przy rozliczaniu środków finansowych, o których mowa w ust. 1, stosuje się wzory odpowiednich raportów określone w przepisach dotychczasowych lub załącznikach do rozporządzenia.
§  28.
Przy rozpatrywaniu i kwalifikowaniu wniosków dotyczących przyznania środków finansowych na cele określone w art. 10 ust. 1 ustawy, złożonych według wzorów dotychczasowych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia minister wydaje decyzje, na podstawie zgromadzonych dokumentów, w tym dokonanej procedury oceny, na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  29.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

o dofinansowanie projektu celowego

Tytuł projektu celowego:

Kod NABS1) ......

A.

DANE WNIOSKODAWCY I WYKONAWCY

1. Wnioskodawca projektu:
(nazwa i adres, nr identyfikatora terytorialnego2), województwo, status prawny przedsiębiorcy3), NIP, REGON, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail, wielkość przedsiębiorcy4), podstawowa klasa PKD5)) Numer rejestracyjny wniosku:
Osoba do kontaktu: ....................
(imię, nazwisko, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail)
2. Wykonawca zadań badawczych badań przemysłowych (stosowanych), prac rozwojowych: Data złożenia:

....................

(nazwa i adres, województwo, NIP, REGON, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail) (wypełnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw nauki)
Osoba do kontaktu:
(imię, nazwisko, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail)
1) Kod NABS według decyzji nr 1608/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie sporządzania i rozwoju statystyki Wspólnoty z zakresu nauki i techniki (Dz. Urz. UE L 230 z 16.09.2003).

2) Nr Identyfikatora i nazwa miejscowości według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z 2000 r. Nr 13, poz. 161, z 2001 r. Nr 12, poz. 100 i Nr 157, poz. 1840, z 2002 r. Nr 177, poz. 1459, z 2003 r. Nr 208, poz. 2022, z 2004 r. Nr 254, poz. 2535, z 2005 r. Nr 206, poz. 1706, z 2006 r. Nr 36, poz. 246 i Nr 214, poz. 1577 oraz z 2007 r. Nr 192, poz. 1386.

3) Odpowiedni kod według instrukcji sporządzania sprawozdania kol. 7, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej oraz sprawozdań o zaległych należnościach przedsiębiorców z tytułu świadczeń na rzecz sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 133, poz. 923).

4) Przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 i Nr 180, poz. 1280); wielkość w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 70/2001 i rozszerzającego jego zakres w celu włączenia pomocy dla badań i rozwoju (Dz. Urz. UE L 63 z 28.02.2004).

5) Klasyfikacja jednostki określona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289 i Nr 165, poz. 1727).

B.

INFORMACJE OGÓLNE

1. Planowane nakłady na realizację projektu.
Lp. Rodzaj zadań Nakłady
ogółem w tym ze środków finansowych na naukę
(zł) (zł) %
1 2 3 4 5
1 Badania przemysłowe (stosowane) 6)
2 Prace rozwojowe 6)
3 Razem (1 + 2)
4 Prace wdożeniowo-inwestycyjne
5 Razem koszty projektu

(3+4)

6) W przypadku gdy wnioskodawca występuje o zwiększenie poziomu dofinansowania badań przemysłowych (stosowanych) ponad 50 % i prac rozwojowych ponad 25 %, należy wypełnić pkt 1a.

1a. Podstawa zwiększenia poziomu dofinansowania badań przemysłowych (stosowanych) ponad 50 % i prac rozwojowych ponad 25 % wraz z uzasadnieniem.

2. Planowane terminy:

1) rozpoczęcia projektu - .........;

2) zakończenia zadań badawczych (badań przemysłowych - stosowanych i prac rozwojowych) - .........;

3) zakończenia projektu - .........

3. Słowa kluczowe.

4. Streszczenie projektu.

(maks. 250 słów)

C.

OPIS PROJEKTU

1. Cel i charakterystyka przedsięwzięcia.

2. Odniesienie przedmiotu wdrożenia do norm międzynarodowych oraz do najlepszych w skali świata lub państw Unii Europejskiej rozwiązań, wyrobów lub technologii.

3. Opis instalacji doświadczalnej, prototypu doświadczalnego, nowo zaprojektowanego wyrobu lub wykaz aparatury naukowo-badawczej przewidzianej do wykonania lub zakupu w celu realizacji zadań badawczych.

4. Opis zadań badawczych:

(badań przemysłowych - stosowanych i prac rozwojowych)

1) określenie przewidywanego zakresu zadań badawczych z uwzględnieniem stanu wiedzy w dziedzinie objętej tematyką projektu;

2) informacja o wykonanych w Polsce pracach związanych z tematyką przedsięwzięcia.

5. Opis prac wdrożeniowo-inwestycyjnych:

1) opis zadań wdrożeniowo-inwestycyjnych przedstawionych w harmonogramie projektu;

2) uzasadnienie możliwości i realności wykonania tych zadań wraz z określeniem źródeł ich finansowania;

3) opis zaplecza materialno-technicznego wnioskodawcy.

6. Wykaz podmiotów, które mogą być zainteresowane wynikami projektu celowego. Wpływ wyniku projektu na rozwiązanie określonych problemów w skali przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw.

7. Znaczenie projektu dla rozwoju regionalnego.

8. Wpływ wyniku projektu na tworzenie nowych miejsc pracy - z uzasadnieniem.

9. Sposób upowszechniania wyników, w tym sposób dostępu do praw własności intelektualnej będących wynikiem projektu.

D.

INFORMACJE O WNIOSKODAWCY PROJEKTU

(w przypadku grupy przedsiębiorców lub konsorcjum naukowo-przemysłowego informacja musi dotyczyć wszystkich uczestników)

1. Podstawowe informacje o prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, inwestycjach, środkach trwałych i zatrudnieniu:

1) opis działalności gospodarczej;

(maks. 250 słów)

2) wartość brutto środków trwałych (zł) na dzień ......... r.;

(wykazana w księdze ewidencyjnej, służącej do ustalania odpisów amortyzacyjnych)

ogółem: ........,

w tym:

a) maszyny: .........,

b) urządzenia: ........,

c) inne środki trwałe: ........;

(wymienić)

3) wysokość poniesionych nakładów na inwestycje w okresie ostatnich 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku (zł) ogółem: ........,

w tym:

a) roboty budowlano-montażowe: .........,

b) zakupy maszyn, urządzeń, narzędzi: .........,

c) inne: ........;

(wymienić)

4) liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku ogółem: ........,

w tym z wykształceniem wyższym: ......... .

2. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w § 7 i 9 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych (Dz. U. Nr 221, poz. 1640).

E.

INFORMACJE O WYKONAWCY BADAŃ PRZEMYSŁOWYCH (STOSOWANYCH) i PRAC ROZWOJOWYCH

(z trzech lat poprzedzających złożenie wniosku)

1. Informacja o najważniejszych przedsięwzięciach obejmujących badania przemysłowe (stosowane) i prace rozwojowe oraz źródłach finansowania tych przedsięwzięć.

2. Informacja o najważniejszych osiągnięciach praktycznych (pracach wdrożonych).

3. Informacja o uzyskanych patentach, sprzedaży licencji, know-how itp.

4. Informacja o aktualnie złożonych innych wnioskach o finansowanie projektów celowych lub innych finansowanych z budżetu państwa lub funduszy UE.

F.

WYKONALNOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ PROJEKTU

1. Udokumentowany wynik badań popytu na przedmiot wdrożenia na rynku polskim lub na rynkach zagranicznych oraz przewidywany udział w rynku polskim, rynkach państw Unii Europejskiej i innych państw. Proszę podać sposób badania rynku, dołączyć kopie listów intencyjnych lub innych dokumentów potwierdzających realność zbytu.

2. Oczekiwane efekty ekonomiczne i społeczne wdrożenia wyników projektu w okresie nie dłuższym niż 5 lat od realizacji projektu:

1) przewidywane efekty wymierne, wyrażone w zł;

2) przewidywany okres zwrotu nakładów planowanych do poniesienia na realizację projektu;

3) efekty niewymierne (np. ekologiczne);

4) efekty społeczne, wpływ na rynek pracy.

G.

WDROŻENIE, ZASTOSOWANIE WYNIKÓW PROJEKTU CELOWEGO

1. Wynik wdrożenia (zastosowania) projektu celowego:

1) przedmiot wdrożenia - klasyfikacja wg Europejskiej Klasyfikacji Działalności;

2) zakres wdrożenia (zastosowania).

2. Uzasadniona ekonomicznie wielkość produkcji:

1) wielkość produkcji: .........;

2) planowany rok jej uzyskania: ........ .

3. Podstawowe parametry charakteryzujące przedmiot wdrożenia.

Nazwa parametru Wartość parametrów produktu analogicznego lub zbliżonego do przedmiotu wdrożenia, dostępnego na rynku w okresie składania wniosku Wartość parametrów planowanych do uzyskania w wyniku wdrożenia
1.
2.
3.

4. Liczba przewidywanych nowych miejsc pracy: ......... .

5. Informacja o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

H.

KOSZTORYS-HARMONOGRAM WYKONANIA PROJEKTU CELOWEGO

Nr zadania7) Tytuł zadania8) Nazwa jednostki realizującej zadanie9) Data Całkowity koszt zadania

(7+19) (w zł)

Rodzaje kosztów kwalifikujących się do dofinansowania bezpośrednio związane z realizacją zadania 10) Dofinansowanie ze środków budżetowych na naukę (w zł) % dofinansowania Wartość kosztów niekwalifikujących się do dofinansowania (w zł)
rozpoczęcia11) zakończenia12) ogółem (w zł) (8+9...+16) wynagrodzenia amortyzacji aparatury nieruchomości zabudowanej gruntów ekspertyz i opinii wartości niematerialnych i prawnych usług badawczych koszty ogólne koszty operacyjne
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Grupa zadań: badanie przemysłowe (stosowane)
1
Razem badania przemysłowe (stosowane)
Grupa zadań: prace rozwojowe
Razem prace rozwojowe
OGÓŁEM (b.przem.-stos.+pr.rozwoj.)
Grupa zadań: prace wdrożeniowo-inwestycyjne
...
Razem prace wdrożeniowo-inwestycyjne
OGÓŁEM (projekt)
Uwagi

Kosztorys-harmonogram sporządzany jest w wartościach netto przez Wnioskodawcę.

Podatek VAT jest tylko wtedy kosztem, kiedy odbiorcą końcowym przedmiotu umowy jest Wnioskodawca.

7) Zadania powinny być numerowane w sposób ciągły, niezależnie od rodzaju badań lub prac wdrożeniowych.

8) Całość prac może być podzielona na nie więcej niż 10 zadań.

9) Jedynie strona umowy.

10) Rodzaje kosztów kwalifikowanych zgodne z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 70/2001 i rozszerzające jego zakres w celu włączenia pomocy dla badań i rozwoju, art. 5a, ust. 5.

11) Data rozpoczęcia pierwszego zadania jest to data podpisania umowy.

12) Data zakończenia ostatniego zadania badawczego w roku budżetowym objętego dofinansowaniem dla podmiotów gospodarczych nie może przekroczyć dnia 15 listopada danego roku.

I.

PLAN ZADANIOWO-FINANSOWY WYKONANIA PROJEKTU CELOWEGO

Nr zadania rok 200... rok 200... rok 200... rok 200... Łącznie zadanie
ogółem: środki własne wnioskodawcy dofinansowanie wnioskodawcy ze środków budżetowych na naukę ogółem: środki własne wnioskodawcy dofinansowanie wnioskodawcy ze środków budżetowych na naukę ogółem: środki własne wnioskodawcy dofinansowanie wnioskodawcy ze środków budżetowych na naukę ogółem: środki własne wnioskodawcy dofinansowanie wnioskodawcy ze środków budżetowych na naukę ogółem: środki własne wnioskodawcy dofinansowanie wnioskodawcy ze środków budżetowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Grupa zadań: badania przemysłowe (stosowane)
1
2
...
Razem:
Grupa zadań: prace rozwojowe
...
Razem
OGÓŁEM przemysłowe (stosowane) + rozwojowe
13) Numer zadania odpowiada numerowi zadania w kosztorysie-harmonogramie stanowiącym część H wniosku.

J.

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY

W przypadku przyjęcia projektu celowego do dofinansowania zobowiązuję się do realizacji projektu zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych (Dz. U. Nr 221, poz. 1640) oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, zapewnienia własnych środków finansowych na realizację projektu oraz wykorzystania wyników badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych przy realizacji prac wdrożeniowo-inwestycyjnych.

Pieczęć firmowa Kierownik: Główny księgowy:

Data (podpis i pieczęć) (podpis i pieczęć)

K.

OŚWIADCZENIE WYKONAWCY ZADAŃ BADAWCZYCH

W przypadku przyjęcia projektu celowego do realizacji zobowiązuję się do włączenia badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych do planu zadaniowego jednostki.

Pieczęć firmowa Kierownik jednostki Główny

Rektor/Dyrektor: księgowy/Kwestor:

Data (podpis i pieczęć) (podpis i pieczęć)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

RAPORT ROCZNY

z realizacji projektu celowego w roku ..........

A.

DANE WNIOSKODAWCY I WYKONAWCY

1. Wnioskodawca projektu:

(nazwa i adres, NIP, REGON, numer telefonu,

numer faksu, e-mail)

2. Wykonawca zadań badawczych:

(nazwa i adres, NIP, REGON, numer telefonu,

numer faksu, e-mail)

B.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu celowego:
Numer umowy:
Tytuł projektu:
Termin rozpoczęcia realizacji projektu celowego:
Termin zakończenia zadań badawczych:
Termin zakończenia realizacji projektu celowego:

C.

SYNTETYCZNY OPIS WYKONANYCH ZADAŃ BADAWCZYCH - BADAŃ PRZEMYSŁOWYCH (STOSOWANYCH) I PRAC ROZWOJOWYCH ZGODNIE Z PLANEM FINANSOWYM I HARMONOGRAMEM

(omówienie zakresu, przyczyn i skutków ewentualnych rozbieżności między umową a jej wykonaniem, zarówno merytoryczne, jak i finansowe)

D.

INFORMACJA O STANIE PRZYGOTOWAŃ DO WDROŻENIA WYNIKÓW PROJEKTU WRAZ Z PODANIEM WYSOKOŚCI WŁASNYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZEZNACZONYCH NA WYKONANIE ZADAŃ INWESTYCYJNYCH

E.

INFORMACJA O WYKONANIU LUB ZAKUPIE PROTOTYPU DOŚWIADCZALNEGO, INSTALACJI DOŚWIADCZALNEJ, APARATURY NAUKOWO-BADAWCZEJ, W TYM O WYSOKOŚCI DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA NAUKĘ

F.

ROZLICZENIE WYKONANYCH ZADAŃ

Nr zadania 1) Tytuł zadania Terminy planowane Terminy faktyczne Koszty planowane (zł) Koszty poniesione (zł) Stopień wykonania zadań (%)
rozpoczęcia zakończenia rozpoczęcia zakończenia środki własne wnioskodawcy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę środki własne wnioskodawcy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Grupa zadań: badania przemysłowe (stosowane)
Grupa zadań: prace rozwojowe
Razem:
Grupa zadań: prace wdrożeniowo-inwestycyjne
Razem:
1) Należy podać numer zadania według kosztorysu-harmonogramu określonego w umowie.

G.

ZESTAWIENIE PONIESIONYCH KOSZTÓW KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO OBJĘCIA POMOCĄ PUBLICZNĄ

Lp. Rodzaj kosztów Poniesione koszty (zł)
1 2 3
BADANIA PRZEMYSŁOWE (STOSOWANE)
1 Wynagrodzenia z pochodnymi
2 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
3 Usługi
4 Koszty ogólne
5 Inne rodzaje kosztów
6 RAZEM
PRACE ROZWOJOWE
7 Wynagrodzenia z pochodnymi
8 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
9 Usługi
10 Koszty ogólne
11 Inne rodzaje kosztów
12 RAZEM
13 KOSZTY OGÓŁEM (6+12)

H.

WYKAZ NOT OBCIĄŻENIOWYCH DOTYCZĄCYCH PRAC WYKONANYCH W OKRESIE OBJĘTYM RAPORTEM

Lp. Numer noty obciążeniowej Kwota (zł)

I.

INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

..............................................................

(imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail)

WNIOSKODAWCA

Pieczęć firmowa Kierownik: Główny księgowy:

Data (podpis i pieczęć) (podpis i pieczęć)

WYKONAWCA

Pieczęć firmowa Kierownik jednostki Główny

Rektor/Dyrektor: księgowy/Kwestor:

Data (podpis i pieczęć) (podpis i pieczęć)

Data złożenia raportu: .......................................

(wypełnia urząd obsługujący ministra

właściwego do spraw nauki)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

RAPORT KOŃCOWY

z realizacji projektu celowego

A.

DANE WNIOSKODAWCY I WYKONAWCY

1. Wnioskodawca projektu:

(nazwa i adres, NIP, REGON, numer telefonu,

numer faksu, adres e-mail)

2. Wykonawca zadań badawczych:

(nazwa i adres, NIP, REGON, numer telefonu,

numer faksu, adres e-mail)

B.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu celowego
Numer umowy
Tytuł projektu
Wg umowy Wg wykonania
Termin rozpoczęcia realizacji projektu celowego
Termin zakończenia zadań badawczych
Termin zakończenia realizacji projektu celowego

C.

KOSZTY PONIESIONE NA WYKONANIE PROJEKTU CELOWEGO

1) koszty ogółem: ........;

2) koszty poniesione na realizację zadań badawczych ogółem: ........,

w tym koszty:

a) badań przemysłowych (stosowanych): ........,

b) prac rozwojowych: ........;

3) koszty prac wdrożeniowo-inwestycyjnych: ........ .

D.

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z REALIZACJI WYKONANYCH ZADAŃ BADAWCZYCH

(należy sporządzić jako załącznik do raportu)

E.

SYNTETYCZNY OPIS OSIĄGNIĘĆ PRAKTYCZNYCH, PRZEZNACZONYCH DO EWENTUALNEGO UPOWSZECHNIANIA PRZEZ URZĄD OBSŁUGUJĄCY MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW NAUKI

(należy sporządzić jako załącznik do raportu zawierający numer projektu, tytuł projektu i nazwę wykonawcy)

F.

SPRAWOZDANIE Z WDROŻENIA LUB WYKORZYSTANIA WYNIKÓW ZADAŃ BADAWCZYCH PRZEZ WNIOSKODAWCĘ LUB INNE ZAINTERESOWANE PODMIOTY

G.

ROZLICZENIE WYKONANYCH ZADAŃ BADAWCZYCH

Lp. Nr i tytuł zadania1) Termin zakończenia zadania Planowane nakłady wg umowy Koszty realizacji umowy wg dokumentacji księgowej
wg umowy faktyczny ogółem środki własne wnioskodawcy koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną dofinansowanie ze środków finansowych na naukę ogółem środki własne wnioskodawcy koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną dofinansowanie ze środków finansowych na naukę
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
BADANIA PRZEMYSŁOWE (STOSOWANE)
Razem
PRACE ROZWOJOWE
Razem
OGÓŁEM (1+2)
1) Należy podać numer zadania według kosztorysu-harmonogramu określonego w umowie.

H.

ZESTAWIENIE PONIESIONYCH KOSZTÓW KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO OBJĘCIA POMOCĄ PUBLICZNĄ

Lp. Rodzaj kosztów Planowane koszty (zł) Poniesione koszty (zł)
1 2 3 4
BADANIA PRZEMYSŁOWE (STOSOWANE)
1 Wynagrodzenia z pochodnymi
2 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
3 Usługi
4 Koszty ogólne
5 Inne rodzaje kosztów
6 RAZEM
PRACE ROZWOJOWE
7 Wynagrodzenia z pochodnymi
8 Amortyzacja aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń
9 Usługi
10 Koszty ogólne
11 Inne rodzaje kosztów
12 RAZEM
13 KOSZTY OGÓŁEM (6+12)

I.

WYKAZ APARATURY NAUKOWO-BADAWCZEJ

(wytworzonej lub zakupionej ze środków finansowych przewidzianych na realizację badań przemysłowych - stosowanych i prac rozwojowych)
Nr zadania Nazwa aparatury naukowo-badawczej Sposób zagospodarowania aparatury naukowo-badawczej
1 2 3

J.

OMÓWIENIE ZAKRESU, PRZYCZYN I SKUTKÓW EWENTUALNEGO NIEPEŁNEGO I NIETERMINOWEGO WYKONANIA ZADAŃ BADAWCZYCH

K.

OPIS PRAC WDROŻENIOWO-INWESTYCYJNYCH

1) przedmiot (przedmioty) wdrożenia;

2) porównanie wykonania z zadaniami określonymi we wniosku i w umowie;

3) osiągnięta zdolność produkcyjna;

4) uzyskana wielkość i wartość produkcji;

5) uzyskane zamówienia, kontrakty eksportowe;

6) wyróżnienia, nagrody, medale, certyfikaty, świadectwa kwalifikacyjne.

L.

UZYSKANE WARTOŚCI PODSTAWOWYCH PARAMETRÓW PRZEDMIOTU WDROŻENIA

Lp. Nazwa parametru Wartość planowana Wartość uzyskana
1 2 3 4

M.

OMÓWIENIE ZAKRESU, PRZYCZYN I SKUTKÓW EWENTUALNEGO NIEOSIĄGNIĘCIA PLANOWANYCH WARTOŚCI PODSTAWOWYCH PARAMETRÓW PRZEDMIOTU (PRZEDMIOTÓW) WDROŻENIA

N.

INFORMACJA O REALIZACJI ZADAŃ WDROŻENIOWO-INWESTYCYJNYCH

Nr zadania2) Nazwa zadania Termin Koszty (zł)
zakończenia zadania wg umowy zakończenia zadania wg wykonania nakłady planowane poniesione koszty
1 2 3 4 5 6
2) Należy podać numer zadania według kosztorysu-harmonogramu określonego w umowie.

O.

OMÓWIENIE ZAKRESU, PRZYCZYN I SKUTKÓW EWENTUALNEGO NIEPEŁNEGO LUB NIETERMINOWEGO WYKONANIA ZADAŃ WDROŻENIOWO-INWESTYCYJNYCH

P.

OPIS EFEKTÓW EKONOMICZNYCH LUB SPOŁECZNYCH UZYSKANYCH W WYNIKU WDROŻENIA

R.

WYKAZ DOŁĄCZONYCH DO RAPORTU KOPII DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH WYKONANIE ZADAŃ

(protokołów komisyjnego odbioru wykonanych prac, atestów, certyfikatów, świadectw homologacyjnych, wyników badań laboratoryjnych, stanowiskowych, poligonowych, eksploatacyjnych, zamówień na przedmioty wdrożenia)

S.

INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

..............................................................

(imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail)

WNIOSKODAWCA

Pieczęć firmowa Kierownik: Główny księgowy:

Data (podpis i pieczęć) (podpis i pieczęć)

WYKONAWCA

Pieczęć firmowa Kierownik jednostki Główny

Rektor/Dyrektor: księgowy/Kwestor:

Data (podpis i pieczęć) (podpis i pieczęć)

Data złożenia raportu: .......................................

(wypełnia urząd obsługujący ministra

właściwego do spraw nauki)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

INFORMACJA

o wykorzystaniu wyników projektu celowego oraz o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych

A.

DANE WNIOSKODAWCY I WYKONAWCY

1. Wnioskodawca projektu:

(nazwa i adres, NIP, REGON, numer telefonu,

numer faksu, e-mail)

2. Wykonawca zadań badawczych:

(nazwa i adres, NIP, REGON, numer telefonu,

numer faksu, e-mail)

B.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Numer projektu celowego
Numer umowy
Tytuł projektu
Data pisma informującego o rozliczeniu umowy
Data przekazania informacji o wykorzystaniu wyników projektu celowego

(wypełnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw nauki)

C.

WYSOKOŚĆ NAKŁADÓW OGÓŁEM NA REALIZACJĘ PROJEKTU WRAZ Z PONIESIONYMI PO ZŁOŻENIU RAPORTU KOŃCOWEGO: ........

D.

WDROŻENIE PROJEKTU W ZAKRESIE PRZEWIDZIANYM UMOWĄ

(wypełnić w przypadku niepełnego wdrożenia w chwili sporządzania raportu końcowego, podać przyczyny)

E.

INFORMACJE O TYM, CZY EFEKT PROJEKTU JEST NADAL STOSOWANY

(jeśli nie, należy podać przyczynę)

F.

WARTOŚĆ SPRZEDAŻY WYROBU POWSTAŁEGO W EFEKCIE REALIZACJI PROJEKTU

(uzyskana w okresie 12 miesięcy po rozliczeniu projektu - w zł)

G.

SPODZIEWANA WARTOŚĆ SPRZEDAŻY WYROBU POWSTAŁEGO W EFEKCIE REALIZACJI PROJEKTU

(w okresie najbliższych 12 miesięcy, licząc od dnia sporządzenia niniejszej informacji - w zł)

H.

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII, MATERIAŁÓW, ROBOCIZNY ITP.

(uzyskana w okresie 12 miesięcy po rozliczeniu projektu - w zł)

I.

SPODZIEWANE OSZCZĘDNOŚCI ENERGII, MATERIAŁÓW, ROBOCIZNY ITP.

(w okresie najbliższych 12 miesięcy, licząc od dnia sporządzenia niniejszej informacji - w zł)

J.

INNE EFEKTY SPOŁECZNE I GOSPODARCZE

(np. wpływ na środowisko naturalne, liczba nowych miejsc pracy)

K.

LICZBA UZYSKANYCH PATENTÓW

(w przypadku uzyskania patentów zagranicznych podać państwo)

L.

UZYSKANE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

(polskie i zagraniczne, wymienić, jakie i przez kogo przyznane)

M.

INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

..............................................................

(imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail)

Data: ...................... Podpis i pieczęć dyrektora:

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024