Komitet Zarządzania Przestrzenią Powietrzną oraz ustalenie zakresu jego działania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 12 września 2008 r.
w sprawie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną oraz ustalenia zakresu jego działania

Na podstawie art. 121 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393 oraz z 2014 r. poz. 768) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komitet Zarządzania Przestrzenią Powietrzną, zwany dalej "Komitetem", powołany rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 9 lipca 2003 r. w sprawie powołania Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną oraz ustalenia zakresu jego działania (Dz. U. Nr 139, poz. 1330 oraz z 2005 r. Nr 219, poz. 1862), jest wspólnym cywilno-wojskowym organem doradczym ministra właściwego do spraw transportu, Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych, odpowiedzialnym za kształtowanie zasad zarządzania i wykorzystania przestrzeni powietrznej przez wszystkich jej użytkowników.
§  2.
1.
W zakresie, o którym mowa w § 1, Komitet wyraża opinie i przedstawia propozycje ministrowi właściwemu do spraw transportu, Ministrowi Obrony Narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zwanemu dalej "Prezesem Urzędu", oraz za ich pośrednictwem lub bezpośrednio innym organom administracji rządowej odpowiednio do ich właściwości.
2.
Komitet w szczególności:
1)
opiniuje:
a)
wskazane przez ministra właściwego do spraw transportu projekty aktów prawnych dotyczących lotnictwa cywilnego i państwowego z zakresu żeglugi powietrznej,
b)
procedury użytkowania polskiej przestrzeni powietrznej,
c)
priorytety alokacji przestrzeni powietrznej,
d)
zasady międzynarodowej harmonizacji działań w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną,
e)
propozycje zmian w strukturze przestrzeni powietrznej w zakresie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące;
2)
dokonuje corocznej oceny:
a)
krajowych struktur przestrzeni powietrznej i sieci tras, mając na uwadze planowanie elastycznych struktur przestrzeni powietrznej i dotyczących ich procedur,
b)
procedur dotyczących przestrzeni powietrznej oraz funkcjonowania elastycznego użytkowania przestrzeni powietrznej;
3)
dokonuje oceny stosowanych mechanizmów konsultacji pomiędzy osobami lub organizacjami oraz wszystkimi stosownymi partnerami i organizacjami w celu zapewnienia należytego spełnienia wymagań użytkowników przestrzeni powietrznej.
§  3.
1.
W skład Komitetu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, wchodzą:
1)
przewodniczący - przedstawiciel ministra właściwego do spraw transportu;
2)
wiceprzewodniczący - przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej;
3)
członek - przedstawiciel ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
4)
członek - przedstawiciel Prezesa Urzędu;
5)
członek - przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
6)
członek - przedstawiciel Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej;
7)
sekretarz.
2.
Przedstawiciele środowisk lotniczych uczestniczą w pracach Komitetu na prawach członka w sprawach dotyczących tych środowisk - na zaproszenie przewodniczącego Komitetu.
3.
Sekretarz Komitetu koordynuje prace związane z obsługą Komitetu.
4.
Członkowie Komitetu, o których mowa w ust. 1, są powoływani i odwoływani przez właściwych ministrów, z tym że sekretarz jest powoływany i odwoływany na wniosek Prezesa Urzędu spośród pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
§  4.
1.
Przewodniczący Komitetu może powoływać ekspertów z dziedziny lotnictwa oraz zlecać wykonanie ekspertyz w sprawach o szczególnie złożonym charakterze.
2.
Prezes Urzędu zapewnia środki na obsługę prac Komitetu, a w szczególności na wynagrodzenia dla ekspertów oraz na pokrycie kosztów zleconych ekspertyz i publikacji materiałów.
§  5.
1.
Komitet działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw transportu, określającego organizację i tryb jego działania.
2.
Prezes Urzędu opracowuje i przedkłada do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw transportu projekt regulaminu, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
Członkowie Komitetu powołani na mocy dotychczasowych przepisów zachowują swoje funkcje do czasu powołania nowych członków Komitetu, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz.U.2013.1391).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 9 lipca 2003 r. w sprawie powołania Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną oraz ustalenia zakresu jego działania (Dz.U.2003.139.1330), które zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz.U.2006.249.1829) utraciło moc z dniem 2 kwietnia 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024