Nadawanie odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 13 listopada 2008 r.
w sprawie nadawania odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej"

Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1969) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób nadawania,
2)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie,
3)
wzór,
4)
tryb wręczania i sposób noszenia

- odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".

§  2. 
Odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", zwana dalej "odznaką", jako zaszczytne wyróżnienie może być nadawana w szczególności za:
1)
wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
2)
długoletnią ofiarną służbę, pracę zawodową lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
§  3. 
1. 
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
2. 
Odznaka w każdym stopniu może być nadana tylko raz.
3. 
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  4. 
1. 
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, z tym że z wnioskiem o nadanie odznaki:
1)
brązowej można wystąpić nie wcześniej niż po 10 latach:
a)
służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b)
służby, pracy zawodowej lub działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej;
2)
srebrnej można wystąpić nie wcześniej niż po 4 latach od dnia nadania odznaki brązowej;
3)
złotej można wystąpić nie wcześniej niż po 6 latach od dnia nadania odznaki srebrnej.
2. 
W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 oraz w § 3 ust. 3, przepisu ust. 1 nie stosuje się.
§  5. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, zwany dalej "Ministrem", na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki osobie wykonującej zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej składa z własnej inicjatywy lub z inicjatywy:
1)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do osób pełniących służbę, zatrudnionych lub działających społecznie na terenie województwa;
2)
komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych szkołach;
3)
dyrektorów instytutów badawczych Państwowej Straży Pożarnej i Centralnego Muzeum Pożarnictwa - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych jednostkach;
4)
ministrów i kierowników urzędów centralnych - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach ich obsługujących oraz jednostkach im podległych lub przez nich nadzorowanych, a także w urzędach obsługujących organy rządowej administracji niezespolonej w województwie;
5)
wojewodów - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach wojewódzkich oraz urzędach obsługujących organy zespolonej administracji rządowej;
6)
organów jednostek samorządu terytorialnego - w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach gminnych, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich, a także w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego;
7)
Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Obrony Narodowej - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług, za które kandydat zostaje przedstawiony do wyróżnienia odznaką.
4. 
W przypadku wniosku o nadanie odznaki wyższego stopnia należy we wniosku podać przede wszystkim zasługi kandydata po otrzymaniu odznaki niższego stopnia.
5. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia, o którym mowa w § 8 ust. 2, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3.
7. 
Dokumentem potwierdzającym nadanie odznaki jest legitymacja, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
(uchylony).
§  7. 
1. 
Odznaka ma kształt krzyża równoramiennego o wymiarach 44 x 44 mm z ramionami pokrytymi na awersie czerwoną emalią. Między ramiona krzyża wkomponowana jest tarcza z wieńcem dębowym. Odznaka wykonana jest z metalu i w zależności od stopnia odznaki złocona, srebrzona i oksydowana lub patynowana na brąz. W każdym stopniu odznaki na krzyż nałożony jest srebrzony orzeł z atrybutami strażackimi: hełmem, dwoma bosakami, dwoma toporkami i dwiema prądownicami. Na rewersie ukazano obrys krzyża na tle tarczy z wieńcem dębowym. Na krzyżu napis w czterech rzędach: ZA RATOWANIE ŻYCIA i OCHRONĘ MIENIA. Do zawieszenia odznaki na wstążce służy kółko ze stylizowanym wieńcem laurowym, wykonane z metalu w kolorze odpowiednim do stopnia odznaki. Odznaka zawieszona jest na wstążce o szerokości 39 mm. Wstążka jest koloru czerwonego z pionowymi pasami: ciemnogranatowym o szerokości 10 mm pośrodku, a po jego bokach - w kolejności ku brzegom wstążki - koloru niebieskiego o szerokości 5 mm i białego o szerokości 2 mm.
2. 
Wzór odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją wręcza Minister, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej lub inna osoba upoważniona przez Ministra.
2. 
Wręczenie odznaki odbywa się z okazji "Dnia Strażaka" lub podczas innych uroczystości państwowych lub samorządowych.
3. 
W sytuacjach szczególnych odznaka może zostać wręczona w terminie innym niż określony w ust. 2.
§  9. 
1. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.
2. 
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę lub baretkę.
§  10. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
§  11. 
1. 
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórnik.
2. 
Wzór wtórnika legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  12. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa, z części dotyczącej Państwowej Straży Pożarnej.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz. U. poz. 875 oraz z 2006 r. poz. 842).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE ……………………… ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

LEGITYMACJA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR ODZNAKI

"ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

w trzech stopniach

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

LEGITYMACJA

WTÓRNIK

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024