Tryb postępowania dyscyplinarnego wobec komorników oraz asesorów i aplikantów komorniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lutego 2008 r.
w sprawie trybu postępowania dyscyplinarnego wobec komorników oraz asesorów i aplikantów komorniczych

Na podstawie art. 78a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
wnioskodawcy - należy przez to rozumieć podmiot, który złożył wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;
2)
obwinionym - należy przez to rozumieć komornika, asesora lub aplikanta komorniczego, przeciwko któremu złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;
3)
stronach - należy przez to rozumieć wnioskodawcę i obwinionego.
2.
W toku postępowania dyscyplinarnego wnioskodawca może ustanowić pełnomocnika do reprezentowania przed komisją dyscyplinarną.
3.
W toku postępowania dyscyplinarnego obwiniony może ustanowić obrońcę do reprezentowania przed komisją dyscyplinarną.
§  2.
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania obwinionego;
2)
oznaczenie siedziby kancelarii, którą obwiniony prowadzi albo w której jest zatrudniony;
3)
określenie zarzucanego przewinienia dyscyplinarnego, ze wskazaniem czasu, miejsca i sposobu jego popełnienia;
4)
wskazanie naruszonych przepisów prawa;
5)
uzasadnienie zawierające zwięzłe przedstawienie stanu faktycznego oraz istotnych okoliczności dotyczących zarzucanego czynu;
6)
odpis uchwały rady izby komorniczej o zgłoszeniu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, gdy wniosek o wszczęcie postępowania składa rada izby komorniczej, albo odpis uchwały Krajowej Rady Komorniczej o zgłoszeniu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, gdy wniosek o wszczęcie postępowania składa Krajowa Rada Komornicza.
§  3.
1.
Po wpłynięciu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego komisja dyscyplinarna niezwłocznie kieruje wniosek na posiedzenie w celu wezwania do usunięcia ewentualnych braków formalnych, wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego albo postanowienia o jego wszczęciu.
2.
Odpisy postanowień, o których mowa w ust. 1, doręcza się stronom postępowania dyscyplinarnego oraz ich obrońcom i pełnomocnikom.
3.
W razie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego obwinionemu i jego obrońcy doręcza się ponadto odpis wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz pouczenie o prawie zgłoszenia odpowiedzi na wniosek.
4.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku, gdy wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego złożony został przez Ministra Sprawiedliwości; w takim przypadku stronom, ich obrońcom i pełnomocnikom doręcza się zawiadomienie o wszczęciu postępowania.
§  4.
Obwiniony może, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, zgłosić odpowiedź na wniosek.
§  5.
1.
Komisja dyscyplinarna rozpoznaje sprawy dyscyplinarne na rozprawie.
2.
Komisja dyscyplinarna, wyznaczając rozprawę:
1)
zawiadamia o jej terminie wnioskodawcę, jego pełnomocnika i obrońcę obwinionego;
2)
wzywa do stawiennictwa obwinionego, świadków i biegłych;
3)
zarządza dołączenie niezbędnych dokumentów;
4)
zarządza przedstawienie innych dowodów zgłoszonych przez strony postępowania dyscyplinarnego.
§  6.
Stronom postępowania dyscyplinarnego oraz ich obrońcom i pełnomocnikom przysługuje w każdym stadium postępowania prawo wglądu do akt i żądania informacji o wynikach postępowania dyscyplinarnego, jak również prawo żądania odpisów prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych bądź postanowień.
§  7.
W wezwaniu i zawiadomieniu o rozprawie kierowanym do stron postępowania dyscyplinarnego wymienia się skład komisji dyscyplinarnej, datę, godzinę i miejsce posiedzenia.
§  8.
Przewodniczący składu komisji dyscyplinarnej, zwany dalej "przewodniczącym", kieruje rozprawą i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem, w szczególności udziela głosu stronom postępowania dyscyplinarnego.
§  9.
1.
Z przebiegu rozprawy i ogłoszenia orzeczenia sporządza się protokół.
2.
Protokół podpisują niezwłocznie przewodniczący oraz protokolant.
§  10.
1.
Przewodniczący zarządza postępowanie dowodowe, w toku którego przesłuchuje świadków, biegłych, odczytuje dokumenty i przeprowadza inne dowody.
2.
Przed przesłuchaniem świadka przewodniczący uprzedza go o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
§  11.
1.
Strony postępowania dyscyplinarnego mogą składać wszelkie wnioski dowodowe zmierzające do wyjaśnienia sprawy.
2.
Dowody mogą być przeprowadzone także z urzędu.
§  12.
1.
We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu.
2.
Oddala się wniosek dowodowy, jeżeli:
1)
okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy;
2)
dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności;
3)
dowodu nie da się przeprowadzić;
4)
wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.
3.
Nie można oddalić wniosku dowodowego na tej podstawie, że dotychczasowe dowody wykazały przeciwieństwo tego, co strona zamierza udowodnić.
4.
Oddalenie wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności.
§  13.
Osoby przesłuchiwane mogą być konfrontowane w celu wyjaśnienia sprzeczności.
§  14.
1.
Świadkowie i biegli mogą być przesłuchani w miejscu ich zamieszkania lub w siedzibie izby komorniczej, położonej najbliżej miejsca ich zamieszkania, przez wyznaczonego ze składu członka komisji dyscyplinarnej, jeżeli ich bezpośrednie stawiennictwo przed komisją dyscyplinarną jest utrudnione.
2.
Kierowane do stron zawiadomienie o czynnościach, o których mowa w ust. 1, powinno zawierać pouczenie, iż strony mogą brać udział w tych czynnościach.
§  15.
Po zakończeniu postępowania dowodowego przewodniczący udziela głosu wnioskodawcy i jego pełnomocnikowi, obrońcy i obwinionemu.
§  16.
1.
Komisja dyscyplinarna powinna dążyć do tego, aby sprawa została rozpoznana na jednym posiedzeniu.
2.
Z ważnych powodów przewodniczący może odroczyć posiedzenie na czas nie dłuższy niż 30 dni.
3.
Posiedzenie odroczone prowadzi się w dalszym ciągu, chyba że skład komisji dyscyplinarnej uległ zmianie.
§  17.
W sprawach zawiłych komisja dyscyplinarna może odroczyć wydanie orzeczenia na czas do 7 dni.
§  18.
Orzeczenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie komisji dyscyplinarnej i jej skład;
2)
sygnaturę sprawy i datę wydania orzeczenia;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia obwinionego oraz jego stanowisko;
4)
określenie przewinienia dyscyplinarnego przez podanie czasu, miejsca i sposobu jego popełnienia, ze wskazaniem naruszonych przepisów prawa;
5)
rozstrzygnięcie komisji dyscyplinarnej;
6)
orzeczenie o kosztach postępowania;
7)
podpisy przewodniczącego i członków komisji dyscyplinarnej.
§  19.
Bezpośrednio po sporządzeniu orzeczenia przewodniczący ogłasza je i podaje ustne motywy rozstrzygnięcia.
§  20.
1.
Uzasadnienie orzeczenia sporządza się w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia.
2.
Uzasadnienie powinno zawierać:
1)
wskazanie, jakie fakty komisja dyscyplinarna uznała za udowodnione lub nieudowodnione, na jakich w tej mierze oparła się dowodach i dlaczego nie uznała dowodów przeciwnych;
2)
wyjaśnienie podstawy prawnej orzeczenia.
3.
W uzasadnieniu orzeczenia należy ponadto przytoczyć okoliczności, które komisja dyscyplinarna miała na względzie przy wymiarze kary.
4.
Uzasadnienie orzeczenia podpisują członkowie komisji dyscyplinarnej orzekającej w sprawie.
§  21.
Orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się stronom.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 25, poz. 162, Nr 44, poz. 288, Nr 85, poz. 571 i Nr 112, poz. 769.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024