Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Genewa.1948.03.06.

POPRAWKI
do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej (ustanowienie Komitetu Ułatwień) przyjęte dnia 7 listopada 1991 r.

Rezolucja A. 724 (17)

ZGROMADZENIE,

POWOŁUJĄC SIĘ na rezolucję A.640 (16) przyjętą na zwyczajnej szesnastej sesji, na mocy której postanowiło podjąć na zwyczajnej siedemnastej sesji niezbędne kroki mające na celu przyjęcie poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej w celu ustanowienia Komitetu Ułatwień w wymienionej Konwencji.

BIORĄC POD UWAGĘ zalecenia Komitetu Ułatwień dotyczące proponowanych poprawek do Konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz opinie Rady dotyczące tych zaleceń,

1.
PRZYJMUJE poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, których tekst jest zawarty w załączniku do niniejszej rezolucji, które obejmują:
*
poprawki do artykułów 11, 15, 21, 25, 56 i 57;
*
dodanie nowej części XI obejmującej nowe artykuły od 47 do 51;
*
odpowiednią zmianę numeracji istniejących części od XI do XX;
*
odpowiednią zmianę numeracji istniejących artykułów od 47 do 77;
*
odpowiednią zmianę powołań artykułów o zmienionej numeracji w artykułach 5, 6, 7, 8, 66, 67, 68, 70, 72, 73 i 74;
*
odpowiednią zmianę powołań części o zmienionej numeracji w artykułach 15 i 25(a); oraz
*
odpowiednią zmianę numeru artykułu o zmienionej numeracji, o którym mowa w załączniku II;
2.
PROSI Sekretarza Generalnego Organizacji o złożenie przyjętych poprawek Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 72 (wcześniejszym artykułem 67) Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz o przyjmowanie dokumentów potwierdzających przyjęcie i oświadczeń przewidzianych w artykule 73 (wcześniejszy artykuł 68); oraz
3.
ZWRACA SIĘ do Rządów Państw Członkowskich o przyjęcie tych poprawek w jak najkrótszym terminie po otrzymaniu ich kopii w drodze przekazania odpowiedniego dokumentu przyjęcia Sekretarzowi Generalnemu zgodnie z artykułem 73 (wcześniejszym artykułem 68) Konwencji.

ZAŁĄCZNIK 

POPRAWKI DO KONWENCJI

O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ (ustanowienie Komitetu Ułatwień)

Artykuł 11Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

Organizacja składa się ze Zgromadzenia, Rady, Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej, Komitetu Ułatwień i z takich organów pomocniczych, jakie uzna ona w każdym momencie za konieczne utworzyć, oraz z Sekretariatu.

Artykuł 15

Dotychczasowy tekst lit. l) zostaje zastąpiony następującym tekstem:

l) podejmowanie decyzji w sprawie zwoływania jakiejkolwiek konferencji międzynarodowej lub wszczęcia jakiegokolwiek innego odpowiedniego postępowania, mającego na celu przyjęcie międzynarodowych konwencji lub poprawek do jakichkolwiek międzynarodowych konwencji opracowanych przez Komitet Bezpieczeństwa na Morzu, Komitet Prawny, Komitet Ochrony Środowiska Morskiego, Komitet Współpracy Technicznej, Komitet Ułatwień lub inne organy Organizacji;

Artykuł 21

Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

a) Rada rozpatruje projekt planu pracy i preliminarz budżetu przygotowane przez Sekretarza Generalnego w świetle propozycji Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej, Komitetu Ułatwień i innych organów Organizacji i, biorąc je pod uwagę, ustala i przedstawia Zgromadzeniu plan pracy i budżet Organizacji, kierując się ogólnymi interesami i priorytetami Organizacji.

b) Rada przyjmuje sprawozdania, propozycje i zalecenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej, Komitetu Ułatwień i innych organów Organizacji i przekazuje je Zgromadzeniu, a jeżeli Zgromadzenie nie obraduje, Rada przekazuje je do wiadomości Członków wraz ze swymi uwagami i zaleceniami.

c) Sprawy wynikające z artykułów 28, 33, 38, 43 i 48 będą rozpatrywane przez Radę tylko po uzyskaniu opinii Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej lub Komitetu Ułatwień.

Artykuł 25

Dotychczasowy tekst lit. b) zostaje zastąpiony następującym tekstem:

b) z uwzględnieniem postanowień części XVI i stosunków utrzymywanych z innymi organami poprzez odpowiednie komitety na podstawie art. 28, 33, 38, 43 i 48 Rada w okresie pomiędzy sesjami Zgromadzenia jest odpowiedzialna za stosunki z innymi organizacjami.

Część XI

Dodaje się nowy tekst, jak następuje:

Komitet Ułatwień

Artykuł 47

Komitet Ułatwień składa się ze wszystkich członków.

Artykuł 48

Komitet Ułatwień rozważa wszelkie sprawy, które należą do kompetencji Organizacji i wiążą się z ułatwieniami w międzynarodowym obrocie morskim, a w szczególności:

a) wykonuje funkcje, które są lub będą mu powierzone przez Organizację lub inne konwencje międzynarodowe w celu ułatwienia międzynarodowego obrotu morskiego, zwłaszcza w sprawach przyjmowania i wprowadzania poprawek do zaleceń lub do innych postanowień, jakie są przewidziane w tym celu w takich konwencjach,

b) z uwzględnieniem postanowień artykułu 25 Komitet Ułatwień na wniosek Rady lub jeżeli uważa takie postępowanie za leżące w interesie własnej pracy, utrzymuje takie bliskie stosunki z innymi organami, jakie mogą przyczynić się do realizacji celów Organizacji.

Artykuł 49

Komitet Ułatwień przedstawia Radzie:

a) zalecenia i wytyczne opracowane przez Komitet,

b) sprawozdanie z pracy Komitetu za okres od poprzedniej sesji Rady.

Artykuł 50

Komitet Ułatwień odbywa posiedzenia co najmniej raz w roku. Raz na rok wybiera swoje Biuro i uchwala własny regulamin.

Artykuł 51

Komitet Ułatwień, pełniąc funkcje nałożone na niego przez lub na podstawie jakiejkolwiek międzynarodowej konwencji lub innego dokumentu, stosuje się do odpowiednich postanowień takiej konwencji lub dokumentu, w szczególności do przepisów regulujących procedurę postępowania, jeśli nie jest to sprzeczne z niniejszą konwencją, z uwzględnieniem postanowień artykułu 47.

Artykuł 56 (obecnie oznaczony jako artykuł 61)

Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

Członek, który w ciągu roku od daty płatności nie wywiąże się ze zobowiązania finansowego wobec Organizacji, traci prawo głosu w Zgromadzeniu, Radzie, Komitecie Bezpieczeństwa na Morzu, Komitecie Prawnym, Komitecie Ochrony Środowiska Morskiego, Komitecie Współpracy Technicznej lub Komitecie Ułatwień, chyba że Zgromadzenie, według swego uznania, uchyli to postanowienie.

Artykuł 57 (obecnie oznaczony jako artykuł 62)

Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

Jeśli konwencja bądź inna międzynarodowa umowa zlecająca pewne funkcje Zgromadzeniu, Radzie, Komitetowi Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetowi Prawnemu, Komitetowi Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetowi Współpracy Technicznej lub Komitetowi Ułatwień, nie stanowi inaczej, do głosowania w tych organach mają zastosowanie następujące zasady :

a) każdemu Członkowi przysługuje jeden głos,

b) decyzje zapadają większością głosów Członków obecnych i głosujących, decyzje zaś wymagające większości dwóch trzecich głosów zapadają większością dwóch trzecich głosów Członków obecnych.

c) w rozumieniu niniejszej konwencji wyrażenie "Członkowie obecni i głosujący" oznacza "Członków obecnych i oddających głos za lub przeciw". Członkowie wstrzymujący się od głosowania uważani są za niegłosujących.

Odpowiednie zmiany wynikające z ww. poprawek

Artykuły 5, 6 i 7

Powołanie się na artykuł 71 zmienia się na artykuł 76.

Artykuł 8

Powołanie się na artykuł 72 zmienia się na artykuł 77.

Artykuł 15

Powołanie się na lit. g) na część XII zmienia się na część XIII.

Artykuł 25

Powołanie się na lit. a) na część XV zmienia się na część XVI.

Części od XI do XX

Części od XI do XX oznacza się jako części od XII do XXI.

Artykuły od 47 do 77

Artykuły od 47 do 77 oznacza się jako artykuły od 52 do 82.

Artykuł 66 (oznaczony jako artykuł 71)

Powołanie się na artykuł 73 zmienia się na artykuł 78.

Załącznik II

Powołanie się w nagłówku na artykuł 65 zmienia się na artykuł 70.

Artykuł 67 i 68 (obecnie oznaczone jako artykuły 72 i 73)

Powołanie się na artykuł 66 zmienia się na artykuł 71.

Artykuł 70 (obecnie oznaczony jako artykuł 75)

Powołanie się na artykuł 69 zmienia się na artykuł 74.

Artykuł 72 (obecnie oznaczony jako artykuł 77)

Powołanie się w lit. d) na artykuł 71 zmienia się na artykuł 76.

Artykuł 73 (obecnie oznaczony jako artykuł 78)

Powołanie się w lit. b) na artykuł 72 zmienia się na artykuł 77.

Artykuł 74 (obecnie oznaczony jako artykuł 79)

Powołanie się na artykuł 71 zmienia się na artykuł 76.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024