Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 27 lipca 2009 r.
w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784 oraz z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji:
1)
rodzaje instalacji objętych systemem;
2)
wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych instalacji objętych systemem;
3)
długość okresu rozliczeniowego;
4)
substancje objęte systemem;
5)
współczynnik ocieplenia wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu.
§  2.
Rodzaje instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji oraz wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych tych instalacji na okres rozliczeniowy są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
Długość okresu rozliczeniowego dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji wynosi 5 lat i obejmuje okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
§  4.
W okresie rozliczeniowym, o którym mowa w § 3, wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji jest objęty dwutlenek węgla (CO2).
§  5.
1.
Współczynnik ocieplenia służy do porównania wielkości udziału różnych gazów w globalnym ociepleniu oraz wyraża wielkość wpływu cząsteczki danego gazu na pochłanianie promieniowania długofalowego Ziemi w stosunku do pochłaniania tego promieniowania przez cząsteczkę dwutlenku węgla (CO2).
2.
Współczynnik ocieplenia dla dwutlenku węgla (CO2) wynosi 1 i jest wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu.
§  6.
Instalacje objęte wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji na podstawie dotychczasowych przepisów stają się instalacjami objętymi tym systemem na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 31 marca 2006 r. w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. Nr 60, poz. 429 oraz z 2007 r. Nr 45, poz. 295).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

RODZAJE INSTALACJI OBJĘTYCH WSPÓLNOTOWYM SYSTEMEM HANDLU UPRAWNIENIAMI DO EMISJI ORAZ WARTOŚCI PROGOWE ODNIESIONE DO ZDOLNOŚCI PRODUKCYJNYCH TYCH INSTALACJI NA OKRES ROZLICZENIOWY

Rodzaje działalności Kod1) Rodzaj instalacji Wartości progowe
1 2 3 4
Działalność energetyczna E1.1 instalacje spalania z wyjątkiem instalacji spalania odpadów niebezpiecznych lub komunalnych nominalna moc cieplna2) ponad 20 MW
E1.2 instalacje spalania stosowane w zintegrowanych stalowniach, w tym instalacje do walcowania, powtórnego podgrzewania, hartowania, wytrawiania nominalna moc cieplna2) ponad 20 MW
E1.3 instalacje spalania stosowane w produkcji propylenu i etylenu w procesie krakingu petrochemicznego zdolność produkcyjna3) ponad 50 tysięcy Mg na rok
E2 rafinerie ropy naftowej -
E3 piece koksownicze -
Hutnictwo żelaza i stali F1 instalacje prażenia lub spiekania rud metali, w tym rudy siarczkowej -
F2 instalacje do produkcji surówki żelaza lub stali (pierwotnego lub wtórnego wytopu), w tym do ciągłego odlewania stali zdolność produkcyjna3) ponad 2,5 Mg wytopu na godzinę
Przemysł mineralny M1.1 instalacje do produkcji klinkieru cementowego w piecach obrotowych zdolność produkcyjna3) ponad 500 Mg na dobę
M1.2 instalacje do produkcji wapna zdolność produkcyjna3) ponad 50 Mg na dobę
M2.1 instalacje do produkcji szkła, w tym włókna szklanego zdolność produkcyjna3) ponad 20 Mg wytopu na dobę
M2.2 instalacje do produkcji wełny skalnej zdolność produkcyjna3) ponad 20 Mg wytopu na dobę
M3 instalacje do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania zdolność produkcyjna3) ponad 75 Mg na dobę i pojemność pieca przekraczająca 4 m3 i gęstość ponad 300 kg wyrobu na m3 pieca
Inne O1 instalacje do produkcji masy włóknistej z drewna lub innych materiałów włóknistych -
O2 instalacje do produkcji papieru lub tektury zdolność produkcyjna3) ponad 20 Mg na dobę
Objaśnienia:

1) Określony w decyzji Komisji 2005/381/WE z dnia 4 maja 2005 r. ustanawiającej kwestionariusz do składania sprawozdań ze stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 126 z 19.05.2005, str. 43, z późn. zm.).

2) Ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie w jednostce czasu przy jej nominalnym obciążeniu.

3) Maksymalna ilość wyrobu lub wyrobów, która może być wytworzona w jednostce czasu w normalnych warunkach pracy instalacji.

Uwaga:

Parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, zdolność produkcyjna) charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji, odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu sumuje się.

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024