Czechy-Polska. Umowa w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej. Praga.2008.08.19.

UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej,
podpisana w Pradze dnia 19 sierpnia 2008 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 19 sierpnia 2008 r. w Pradze została podpisana Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej, w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską

w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej

Rzeczpospolita Polska i Republika Czeska, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami":

- dążąc do zapewnienia odpowiednich warunków dla wykonywania robót geologicznych w rejonie granicy państwowej,

- dążąc do współpracy w sprawach związanych z wykonywaniem robót geologicznych w rejonie granicy państwowej,

- dążąc do zapobiegania szkodom, które mogą zostać wyrządzone robotami geologicznymi wykonywanymi w rejonie granicy państwowej,

uzgodniły, co następuje:
Artykuł  1

Definicje pojęć

Dla celów niniejszej umowy użyte w niej pojęcia mają następujące znaczenie:

1)
"granica państwowa" - płaszczyzna przechodząca pionowo przez linię granicy na powierzchni ziemi, oddzielająca terytorium Umawiających się Stron, ich przestrzeń powietrzną oraz wnętrze ziemi;
2)
"robota geologiczna" - wykonywanie w ramach rozpoznawania złoża wszelkich czynności poniżej powierzchni ziemi, w tym podziemnych wyrobisk górniczych i otworów wiertniczych;
3)
"podziemne wyrobisko górnicze" - przestrzeń w górotworze powstała w wyniku robót geologicznych;
4)
"akcja ratownicza" - akcja prowadzona w związku z wystąpieniem zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska w związku z robotami geologicznymi;
5)
"wypadek" - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące zagrożenie życia, zdrowia lub śmierć, które nastąpiło w związku z robotami geologicznymi.
Artykuł  2

Wykonywanie robót geologicznych

1.
Wykonywanie robót geologicznych w rejonie granicy państwowej, dotyczących rozpoznawania złóż węgla kamiennego, położonych na terytorium Umawiających się Stron, będzie następowało zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi na terytorium tej Umawiającej się Strony, na terytorium której będą wykonywane roboty geologiczne.
2.
Umawiające się Strony będą współpracować w zakresie wykonywania robót geologicznych w rejonie granicy państwowej.
Artykuł  3

Podziemne wyrobiska górnicze

1.
Podziemne wyrobiska górnicze będą wykonywane:
1)
od strony terytorium Republiki Czeskiej w kierunku i na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2)
od strony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kierunku i na terytorium Republiki Czeskiej.
2.
Połączenie podziemnych wyrobisk górniczych z powierzchnią ziemi nastąpi, z zastrzeżeniem ustępu 3, wyłącznie: w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 1

- na terytorium Republiki Czeskiej, a w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 2

- na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3.
W razie zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska połączenie podziemnych wyrobisk górniczych z powierzchnią ziemi dla potrzeb prowadzenia akcji ratowniczej będzie mogło nastąpić: w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 1 - także na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku określonym w ustępie 1 punkt 2 - także na terytorium Republiki Czeskiej.
4.
Przebieg granicy państwowej w podziemnych wyrobiskach górniczych będzie wyznaczany na podstawie współrzędnych określonych w obowiązującej dokumentacji granicznej, wykazywany w dokumentacji mierniczo-geologicznej oraz oznaczany w jednoznaczny, wyraźnie widoczny sposób.
Artykuł  4

Wykonywanie pod ziemią czynności związanych z robotami geologicznymi

1.
Wykonywanie pod ziemią czynności związanych z robotami geologicznymi na terytorium drugiej z Umawiających się Stron będzie następowało w przypadkach uzasadnionych technologią wykonywanych robót geologicznych, w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej oraz w razie wykonywania czynności kontrolnych.
2.
Każda z Umawiających się Stron umożliwi wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1:
1)
pracownikom wykonującym roboty geologiczne;
2)
pracownikom jednostek naukowo-badawczych Umawiających się Stron;
3)
pracownikom służb ratowniczych Umawiających się Stron - w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej;
4)
pracownikom organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych działających na podstawie przepisów prawa obowiązującego na terytorium Umawiających się Stron.
3.
Wykonywanie czynności, o których mowa w ustępie 1, będzie dotyczyło również maszyn, urządzeń górniczych, transportu urobku oraz materiałów koniecznych do prowadzenia działalności za pomocą niezbędnej infrastruktury technicznej, a w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej - również wyposażenia służb ratowniczych, środków transportu, sprzętu i materiałów lub środków pomocy poszkodowanym, niezbędnych w celu udzielenia pomocy na żądanie drugiej z Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Współpraca organów nadzoru i kontroli

1.
Organy nadzoru górniczego i inne organy kontrolne Umawiających się Stron będą współpracować przy realizacji zadań w zakresie nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót geologicznych oraz w razie zaistnienia wypadku lub prowadzenia akcji ratowniczej.
2.
Współpraca organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych, o której mowa w ustępie 1, będzie polegała na:
1)
koordynacji czynności kontrolnych przeprowadzanych w związku z wykonywanymi robotami geologicznymi, w tym także na wspólnym ich przeprowadzaniu;
2)
wzajemnym bieżącym informowaniu się o stanie wykonywanych robót geologicznych, stwierdzonych w wyniku czynności kontrolnych stanach faktycznych, w tym nieprawidłowościach, a także o istniejących oraz spodziewanych zagrożeniach naturalnych i technicznych;
3)
występowaniu o zajęcie stanowiska przez właściwy organ drugiej z Umawiających się Stron w odniesieniu do projektów rozstrzygnięć administracyjnych dotyczących działalności w zakresie prowadzenia robót geologicznych.
3.
Koszty związane ze współpracą organów nadzoru górniczego i innych organów kontrolnych, o której mowa w ustępie 1, będzie ponosić ta Umawiająca się Strona, na terytorium której koszty te powstały, chyba że Umawiające się Strony postanowią inaczej.
4.
Szczegółowe zasady sprawowania nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót geologicznych określają przepisy prawa obowiązującego na terytorium Umawiających się Stron.
Artykuł  6

Organy nadzoru i kontroli

1.
Nazwy organów, o których mowa w artykule 4 ustęp 2 punkt 4 oraz artykule 5 ustęp 1, Umawiające się Strony przekażą sobie wzajemnie drogą dyplomatyczną w terminie do trzydziestu (30) dni od dnia wejścia niniejszej umowy w życie.
2.
W razie zmian w nazwach lub właściwościach organów nadzoru i kontroli stosuje się odpowiednio postanowienia ustępu 1.
Artykuł  7

Odpowiedzialność za szkody

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone robotami geologicznymi oraz roszczenia z tytułu tych szkód regulowane są przepisami prawa obowiązującego na terytorium Umawiającej się Strony, na terytorium której szkody te powstały.

Artykuł  8

Stosunek do innych umów międzynarodowych

1.
Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań żadnej z Umawiających się Stron wynikających z innych wiążących je umów międzynarodowych.
2.
Niniejsza umowa nie narusza również Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej o współpracy przy wybieraniu złóż węgla kamiennego zalegających w rejonie wspólnej polsko-czechosłowackiej granicy państwowej, sporządzonego w Katowicach dnia 2 grudnia 1984 roku.
Artykuł  9

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza umowa podlega ratyfikacji. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie.
2.
Niniejsza umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu (30) dni od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.
3.
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze dyplomatycznej przez każdą z Umawiających się Stron. W takim przypadku utraci moc po upływie dziewięćdziesięciu (90) dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.

Sporządzono w Pradze dnia 19 sierpnia 2008 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 23 kwietnia 2009 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.198.1530

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Umowa w sprawie wykonywania robót geologicznych w rejonie wspólnej granicy państwowej. Praga.2008.08.19.
Data aktu: 19/08/2009
Data ogłoszenia: 26/11/2009
Data wejścia w życie: 26/10/2009