Australia-Polska. Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym. Warszawa.2009.10.07.

POROZUMIENIE ADMINISTRACYJNE
w sprawie stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym,
podpisane w Warszawie dnia 7 października 2009 r.

POROZUMIENIE ADMINISTRACYJNE

W SPRAWIE STOSOWANIA UMOWY

MIĘDZY RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ

A

AUSTRALIĄ

O ZABEZPIECZENIU SPOŁECZNYM

Władza właściwa Rzeczypospolitej Polskiej

i władza właściwa Australii

zgodnie z artykułem 15 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią, o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej dnia 7 października 2009, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Definicje

1.
Dla stosowania niniejszego Porozumienia Administracyjnego:

(1) "Umowa" oznacza Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Australią, o zabezpieczeniu społecznym, podpisaną dnia 7 października 2009,

(2) "Porozumienie" oznacza niniejsze Porozumienie Administracyjne.

2.
Pojęcie zdefiniowane w Umowie, użyte w niniejszym Porozumieniu, ma takie samo znaczenie jak w Umowie.
Artykuł  2

Instytucie właściwe

Instytucja właściwa zgodnie z artykułem 1 Umowy oznacza następujące instytucje:

(1) w odniesieniu do Australii:

(a) do stosowania ustawodawstwa wymienionego w artykule 2 ustęp 1, punkt (1), litera (a) Umowy: Centrelink;

(b) do stosowania ustawodawstwa wymienionego w artykule 2 ustęp 1, punkt (1), litera (b) oraz Części II Umowy: Australijski Urząd Podatkowy;

(2) w odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej:

(a) do stosowania ustawodawstwa dotyczącego ubezpieczeń społecznych z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników: Zakład Ubezpieczeń Społecznych;

(b) do stosowania ustawodawstwa dotyczącego ubezpieczenia społecznego rolników: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Artykuł  3

Instytucie łącznikowe

1.
Dla celów stosowania Umowy i niniejszego Porozumienia, instytucjami łącznikowymi są:

(1) w odniesieniu do Australii:

(a) do ustaw tworzących prawo o zabezpieczeniu społecznym: Centrelink Służby Międzynarodowe;

(b) do prawa dotyczącego gwarancji emerytalnej: Australijski Urząd Podatkowy;

(2) w odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej:

(a) do stosowania ustawodawstwa dotyczącego ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników: Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Centrala w Warszawie;

(b) do stosowania ustawodawstwa dotyczącego ubezpieczenia społecznego rolników: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Centrala w Warszawie.

2.
Władza właściwa każdej ze Stron może wyznaczyć inne instytucje łącznikowe, niż te o których mowa w ustępie 1. W takim przypadku zobowiązana jest powiadomić niezwłocznie władzę właściwą drugiej Strony.
3.
Instytucje łącznikowe, wyznaczone w ustępie 1, uzgodnią procedury i formularze niezbędne do realizacji Umowy i niniejszego Porozumienia.
Artykuł  4

Wymiana informacji pomiędzy instytucjami właściwymi i instytucjami łącznikowymi

1.
Informacje dotyczące wykonania Umowy i niniejszego Porozumienia są wysyłane do oraz z, w zależności od potrzeby, odpowiednich instytucji właściwych lub instytucji łącznikowych.
2.
Instytucje właściwe lub instytucje łącznikowe mogą porozumiewać się bezpośrednio ze sobą oraz z osobami, do których Umowa ma zastosowanie.
3.
Jeżeli to możliwe, informacje mogą być przesyłane między instytucjami właściwymi lub instytucjami łącznikowymi drogą elektroniczną.
Artykuł  5

Zaświadczenia o ustawodawstwie właściwym

1.
W przypadku stosowania ustawodawstwa jednej ze Stron zgodnie z postanowieniami Części II Umowy, instytucja właściwa lub instytucja łącznikowa tej Strony na wniosek pracodawcy lub pracownika, wydaje zainteresowanemu pracodawcy zaświadczenie, ze wskazanym okresem ważności, potwierdzające, że pracodawca i pracownik nadal podlegają ustawodawstwu tej Strony.
2.
Zaświadczenia są wydawane przez:

(1) instytucja właściwa, o której mowa w artykule 2 punkt (2) litera (a), jeżeli ma zastosowanie ustawodawstwo Rzeczypospolitej Polskiej;

(2) instytucję łącznikową, o której mowa w artykule 3 ustęp 1 punkt (1) litera (b), jeżeli ma zastosowanie ustawodawstwo Australii.

3.
Kopia tego zaświadczenia oraz sprawozdanie dotyczące liczby wydanych zaświadczeń są przesyłane instytucji właściwej lub instytucji łącznikowej drugiej Strony kwartalnie. Sprawozdanie dostarcza się w formie wspólnie ustalonej przez instytucje łącznikowe.
4.
Instytucja właściwa lub instytucja łącznikowa, która wydaje zaświadczenie, może je unieważnić lub zmienić, o czym informuje odpowiednią instytucję właściwą lub instytucję łącznikową drugiej Strony.
Artykuł  6

Rozpatrywanie wniosków

1.
Wnioski o świadczenia, są przedkładane instytucjom właściwym przy wykorzystaniu formularzy uzgodnionych przez instytucje łącznikowe obu Stron.
2.
Odwołania, wszelkie związane z nimi dokumenty i powiadomienia lub informacje przekazywane przez osobę, są przedkładane instytucjom właściwym w formie uzgodnionej przez instytucje łącznikowe obu Stron.
3.
Jeżeli instytucja właściwa Strony otrzyma wniosek o świadczenie zgodnie z ustawodawstwem drugiej Strony, to niezwłocznie przekazuje ten wniosek instytucji właściwej drugiej Strony, wskazując datę otrzymania wniosku.
4.
Wraz z wnioskiem instytucja właściwa pierwszej Strony przekazuje wszelkie dostępne jej dokumenty, które mogą być niezbędne instytucji właściwej drugiej Strony do ustalenia uprawnień wnioskodawcy do tego świadczenia.
5.
Dane osobowe dotyczące osoby fizycznej zawarte we wniosku zostaną potwierdzone przez instytucję właściwą pierwszej Strony, która potwierdza, że informacje zostały oparte na dokumentach dowodowych; przesłanie tak potwierdzonego formularza zwalnia instytucję właściwą z obowiązku przesłania dokumentów dowodowych. Rodzaj informacji, których dotyczy niniejszy ustęp zostanie uzgodniony przez instytucje łącznikowe Stron.
6.
Oprócz wniosku i dokumentacji, o których mowa w ustępach 1, 2, 3 i 4 instytucja właściwa pierwszej Strony przesyła instytucji właściwej drugiej Strony formularz wykazujący w szczególności odpowiednio okresy ubezpieczenia albo okresy stałego pobytu w wieku produkcyjnym.
7.
Instytucja właściwa drugiej Strony określa uprawnienia wnioskodawcy i zawiadamia instytucję właściwą pierwszej Strony o swojej decyzji, włączając w to informacje o wypłaconych kwotach zaległych.
Artykuł  7

Badania lekarskie

1.
Instytucja właściwa Strony na wniosek instytucji właściwej drugiej Strony przekazuje jej, w zakresie dozwolonym stosowanym przez nią ustawodawstwem, dostępne informacje i dokumentację lekarską dotyczące niezdolności do pracy wnioskodawcy lub świadczeniobiorcy.
2.
Jeżeli instytucja właściwa Strony wymaga, aby wnioskodawca lub świadczeniobiorca, mający miejsce zamieszkania na terytorium drugiej Strony, został poddany badaniu lekarskiemu, instytucja właściwa tej drugiej Strony, na wniosek instytucji właściwej pierwszej Strony, podejmie działania w celu przeprowadzenia takiego badania, na koszt instytucji właściwej, która wnosi o badanie lekarskie.
3.
Po otrzymaniu szczegółowego rocznego zestawienia poniesionych kosztów, które jest wydawane przed 31 grudnia każdego roku, instytucja właściwa pierwszej Strony, do 28 lutego następnego roku, zwraca instytucji właściwej drugiej Strony kwoty należne w wyniku zastosowania postanowień ustępu 2.
4.
Instytucja właściwa Strony może odmówić podjęcia działań w celu przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich, jeżeli instytucja właściwa drugiej Strony nie przestrzega postanowień ustępu 3.
Artykuł  8

Współpraca administracyjna

1.
Instytucje właściwe i instytucje łącznikowe współpracują ze sobą w celu zapewnienia terminowego rozpatrywania wniosków składanych zgodnie z Umową oraz w zakresie wszystkich innych aspektów funkcjonowania Umowy.
2.
Instytucje właściwe, przynajmniej raz w roku, wymieniają informacje na temat tych osób, które otrzymują lub otrzymywały świadczenie zarówno z Australii jak i z Rzeczypospolitej Polskiej, w celu potwierdzenia uprawnień tych osób do świadczeń oraz zapewnienia prawidłowości ich wypłaty.
3.
Instytucje właściwe i instytucje łącznikowe obu Stron ustalą wszelkie środki uznane za niezbędne i odpowiednie dla lepszego stosowania Umowy.
Artykuł  9

Wymiana danych statystycznych

Władze właściwe lub instytucje łącznikowe obu Stron wymieniają co roku dane statystyczne dotyczące płatności dokonywanych przez nie zgodnie z Umową. Te dane statystyczne obejmują liczbę świadczeniobiorców i wartość pieniężną wypłaconych świadczeń, według ich rodzajów.

Artykuł  10

Rewizja Porozumienia

Niniejsze Porozumienie może być zmienione w każdym czasie, na piśmie, za obopólną zgodą władz właściwych.

Artykuł  11

Data wejścia w życie

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie tego samego dnia co Umowa i obowiązuje przez okres trwania Umowy.

SPORZĄDZONO w dwóch egzemplarzach w Warszawie dnia 7 października 2009 r. w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.172.1162

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Australia-Polska. Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym. Warszawa.2009.10.07.
Data aktu: 07/10/2009
Data ogłoszenia: 22/09/2010
Data wejścia w życie: 01/10/2010