Kryteria i tryb przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 9 września 2010 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców

Na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców.
§  2. 
1. 
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "Ministrem", przyznaje corocznie, na podstawie złożonych wniosków, nie więcej niż 3 nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne, zwane dalej "Nagrodami Ministra Nauki", w wysokości nieprzekraczającej piętnastokrotnej minimalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w uczelni publicznej.
2. 
Nagrody Ministra Nauki mogą mieć charakter nagród indywidualnych lub zespołowych.
3. 
Kandydatów do Nagrody Ministra Nauki mogą zgłaszać podmioty, o których mowa w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą".
4. 
Kandydatami do Nagrody Ministra Nauki mogą być osoby posiadające obywatelstwo polskie, w tym pracujące za granicą, oraz cudzoziemcy, którzy w okresie pobytu w Polsce uzyskali wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne.
5. 
Kandydatami do Nagrody Ministra Nauki nie mogą być osoby:
1)
karane dyscyplinarnie za naruszenie praw autorskich, fałszowanie wyników badań lub inne oszustwo naukowe;
2)
skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
6. 
Minister przyznaje po jednej Nagrodzie Ministra Nauki w następujących kategoriach:
1)
badań podstawowych;
2)
badań na rzecz rozwoju społeczeństwa;
3)
badań na rzecz rozwoju gospodarki.
7. 
Wniosek o przyznanie Nagrody Ministra Nauki, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, składa się w terminie do dnia 31 marca w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne lub w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu przepisów o podpisie elektronicznym, za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
8. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski spełniające wymagania formalne. W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wnioskodawcę wzywa się do poprawienia wniosku lub uzupełnienia jego braków w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niepoprawienie wniosku lub nieusunięcie jego braków w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
9. 
Do wniosku dołącza się:
1)
opis przebiegu kariery naukowej kandydata do Nagrody Ministra Nauki, zwanego dalej "kandydatem";
2)
wykaz najważniejszych publikacji naukowych;
3)
opinię wnioskującego o nagrodę dotyczącą osiągnięć naukowych lub naukowo-technicznych kandydata;
4)
co najmniej 3 rekomendacje osób posiadających stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego albo tytuł naukowy profesora, reprezentujących tę samą lub pokrewną dziedzinę nauki co kandydat do nagrody i po- siadających znaczny dorobek naukowy, w tym co najmniej jedną rekomendację zagraniczną;
5)
zgodę kandydata na udział w konkursie.
10. 
Oceny wniosków dokonuje powołany przez Ministra zespół, o którym mowa w art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy, który przy ocenie uwzględnia, odpowiednio do kategorii Nagrody Ministra Nauki, następujące kryteria:
1)
w zakresie badań podstawowych - oryginalność osiągnięcia naukowego i jego znaczenie dla rozwoju dyscypliny naukowej, w tym w szczególności w skali międzynarodowej;
2)
w zakresie badań na rzecz rozwoju społeczeństwa - użyteczność wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju społecznego kraju;
3)
w zakresie badań na rzecz rozwoju gospodarki - znaczenie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju określonego działu gospodarki, w tym w szczególności w skali międzynarodowej.
11. 
Zespół przedstawia Ministrowi nie więcej niż 3 nominacje do Nagrody Ministra Nauki w każdej kategorii, wraz z ich uzasadnieniem.
12. 
Minister może nie przyznać Nagrody Ministra Nauki w danej kategorii w danym roku.
13. 
Przyznanie Nagród Ministra Nauki odbywa się w terminie do dnia 30 września.
14. 
Minister zawiadamia osoby nominowane o terminie i miejscu uroczystego wręczenia Nagród Ministra Nauki.
§  3. 
1. 
Minister przyznaje stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, zwane dalej "stypendiami", w drodze konkursu.
2. 
Wniosek o przyznanie stypendium, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, składa się w terminie do dnia 31 marca w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne lub w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu przepisów o podpisie elektronicznym, za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
2a. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski spełniające wymagania formalne. W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wnioskodawcę wzywa się do poprawienia wniosku lub uzupełnienia jego braków w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niepoprawienie wniosku lub nieusunięcie jego braków w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
3. 
Do oceny wniosków i wyłonienia kandydatów do stypendium Minister powołuje zespół, o którym mowa w art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy, składający się ze specjalistów reprezentujących grupy dziedzin nauki:
1)
nauki humanistyczne;
2)
nauki społeczne;
3)
nauki ścisłe;
4)
nauki przyrodnicze;
5)
nauki rolnicze;
6)
nauki medyczne;
7)
nauki techniczne;
8)
nauki o sztuce i twórczości artystycznej.
4. 
Przy ocenie wniosków zespół bierze pod uwagę:
1)
poziom prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych;
2)
dotychczasowy dorobek naukowy, w tym nagrody i wyróżnienia krajowe i zagraniczne;
3)
dotychczasowy dorobek w zakresie zastosowań praktycznych badań naukowych lub prac rozwojowych, szczególnie zgłoszenia patentowe, uzyskane patenty, a także inne formy wdrażania wyników badań naukowych lub prac rozwojowych w praktyce;
4)
znaczenie prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych dla realizacji celów polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa;
5)
stopień, w jakim prowadzone badania stanowią istotny wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej;
6)
prawidłowość wykorzystania przez kandydata wcześniej przyznanych środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe;
7)
udział w realizacji projektów międzynarodowych, w tym projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej;
8)
udział w stażach i stypendiach zagranicznych.
5. 
Zespół, po przeprowadzeniu oceny wniosków w grupach tematycznych, przedstawia Ministrowi listę wniosków rekomendowanych do przyznania stypendium, ze wskazaniem jego miesięcznej wysokości oraz okresu, na który przyznaje się stypendium.
§  4. 
1. 
Środki finansowe na wypłatę stypendium są przekazywane jednostce naukowej zatrudniającej osobę, której przyznano stypendium, zwaną dalej "stypendystą", na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem a jednostką naukową, w półrocznych ratach.
2. 
Środki finansowe są wypłacane stypendyście przez jednostkę, o której mowa w ust. 1, w ratach miesięcznych, na podstawie umowy zawartej pomiędzy jednostką naukową zatrudniającą stypendystę a stypendystą.
3. 
Kwota przyznanego stypendium nie podlega waloryzacji.
4. 
Stypendysta, w okresie pobierania stypendium, jest obowiązany do niezwłocznego poinformowania Ministra o podjęciu zatrudnienia w jednostce innej niż wymieniona w § 3 ust. 2.
5. 
Z dniem podjęcia przez stypendystę zatrudnienia w jednostce, o której mowa w ust. 4, umowy, o których mowa w ust. 1 i 2, ulegają rozwiązaniu.
6. 
Jednostka naukowa, o której mowa w ust. 4, jest obowiązana do niezwłocznego zawarcia umów, o których mowa w ust. 1 i 2.
7. 
W przypadku zaprzestania działalności naukowej przez stypendystę w okresie pobierania stypendium, dotychczas pobrane raty stypendium podlegają zwrotowi na warunkach określonych w umowie zawartej pomiędzy Ministrem a jednostką naukową.
8. 
Jednostka naukowa powiadamia Ministra o wysokości środków wypłaconych stypendyście, w terminie 60 dni od zakończenia wypłaty stypendium.
9. 
Środki finansowe niewykorzystane na wypłatę stypendium podlegają zwrotowi na warunkach określonych w umowie, o której mowa w ust. 1.
§  5. 
1. 
Minister umarza z urzędu należność finansową wynikającą z rozliczenia środków finansowych przyznanych na stypendium, jeżeli nastąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
stypendysta zmarł;
2)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okaże się nieskuteczne.
2. 
Minister, na uzasadniony wniosek jednostki naukowej lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub w części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od stypendysty.
3. 
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z jednostką naukową.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2010 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

Wniosek

o przyznanie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii:

Badania podstawowe Badania na rzecz

rozwoju społeczeństwa

Badania na rzecz

rozwoju gospodarki

*)

1. Dane wnioskodawcy

1) nazwa i adres wnioskodawcy, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail, www

2) osoby reprezentujące wnioskodawcę: imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail

2. Dane kandydata/kandydatów**)

1) imię i nazwisko, tytuł zawodowy, stopień naukowy lub tytuł naukowy

2) adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail

3) miejsce pracy: nazwa instytucji, adres, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail

3. Informacje o osiągnięciu zgłaszanym do nagrody

1) określenie tematyki badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez kandydata

2) opis osiągnięcia

3) informacje o dotychczas uzyskanych nagrodach lub wyróżnieniach krajowych i zagranicznych za osiągnięcie zgłaszane

do nagrody

4. Uzasadnienie wniosku o przyznanie nagrody

.........................................................................................................................................

(miejscowość, data)(pieczęć firmowa wnioskodawcy)(pieczątka i podpis osoby

 reprezentującej wnioskodawcę)

Do wniosku dołącza się:

1) opis przebiegu kariery naukowej kandydata;

2) wykaz najważniejszych publikacji naukowych;

3) opinię wnioskującego o nagrodę dotyczącą osiągnięć naukowych lub naukowo-technicznych kandydata;

4) co najmniej 3 rekomendacje osób posiadających stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego albo tytuł

naukowy profesora, reprezentujących tę samą lub pokrewną dziedzinę nauki co kandydat do nagrody i posiadających

znaczny dorobek naukowy, w tym co najmniej jedną rekomendację zagraniczną;

5) zgodę kandydata na udział w konkursie.

*) Niepotrzebne skreślić.

**) W przypadku nagród zespołowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR
Wniosek

o przyznanie stypendium naukowego dla wybitnego młodego naukowca

1. Jednostka naukowa zgłaszająca wniosek
Nazwa i adres jednostki naukowej (dla uczelni należy podać także nazwę

podstawowej jednostki organizacyjnej zgodnie ze statutem uczelni, wraz

z jej adresem)

Numer telefonu, numer faksu, e-mail, www jednostki
NIP, REGON
Nazwa Rady Naukowej/Wydziału/innego organu reprezentującego jednostkę

naukową

Przewodniczący organu reprezentującego jednostkę naukową

2. Informacje o kandydacie
Kandydat Data urodzenia
Imię
Nazwisko
Nazwisko panieńskie
Imiona rodziców
Tytuł zawodowy
Stopień naukowy
Tytuł naukowy
Adres zamieszkania kandydata
Ulica Numer telefonu kontaktowego
Miejscowość e-mail
Kod
Adres kandydata do korespondencji (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania)
Ulica
Miejscowość
Kod
3. Okres, nie dłuższy niż 36 miesięcy, na który proponuje się przyznać stypendium naukowe.
4. Dziedzina nauki i dyscyplina naukowa reprezentowana przez kandydata oraz tematyka badań naukowych lub prac

rozwojowych.

5. Informacje o pracy zawodowej, miejscach zatrudnienia i zajmowanych stanowiskach.
6. Przebieg pracy naukowej: nazwa uczelni, instytutu lub innej jednostki naukowej, data uzyskania tytułu zawodowego

magistra lub równorzędnego, stopnia naukowego, informacja o uzyskanych stopniach naukowych i tytułach nauko-

wych.

7. Informacje o pracach wykonanych w okresie ostatnich 4 lat przed zgłoszeniem wniosku (nie więcej niż 15 pozycji;

podać miejsce i datę publikacji, udział przy realizacji projektów badawczych – nr projektu, tytuł projektu, kierownik/

wykonawca; informacje o wdrożeniach wyników badań naukowych lub prac rozwojowych kandydata).

8. Doświadczenie naukowe zdobyte w kraju i za granicą (państwo, instytucja, rodzaj pobytu, okres pobytu, jednostka kierująca).
9. Opinia Rady Naukowej/Rady Wydziału o kandydacie.
10. Inne informacje przydatne przy rozpatrywaniu wniosku.
.......................... ...................................... .................................... ....................................
(miejscowość i data) (podpis Przewodniczącego

Rady Naukowej/Wydziału)

(pieczęć firmowa

jednostki naukowej)

(podpis i pieczęć kierownika

jednostki naukowej)

Oświadczenie kandydata:

Wyrażam zgodę na zamieszczenie moich danych osobowych zawartych we wniosku w zbiorze danych Ministerstwa Nauki

i Szkolnictwa Wyższego oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochro-

nie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.).

....................................
(podpis kandydata)
UWAGA: Do wniosku może być dołączona opinia o kandydacie sporządzona przez jego opiekuna naukowego.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz.U.2011.248.1483).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 września 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców (Dz.U.2007.182.1305) oraz rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne (Dz.U.2007.195.1407).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.422 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców.
Data aktu: 09/09/2010
Data ogłoszenia: 01/04/2014
Data wejścia w życie: 01/10/2010