Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 13 października 2010 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych

Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 31 sierpnia roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja.
2. 
W przypadku zdarzenia losowego niezależnego od jednostki naukowej powodującego zakłócenie jej działalności wniosek może być złożony bez zachowania terminu określonego w ust. 1.
3. 
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "Ministrem", może dopuścić składanie wniosku w formie elektronicznej.
4. 
Wniosek o finansowanie kosztów udziału w inwestycyjnym przedsięwzięciu budowlanym, podejmowanym na podstawie umowy międzynarodowej, składa się w języku polskim i w języku, w którym została zawarta umowa międzynarodowa.
§  3. 
1. 
Jednostka naukowa ubiegająca się o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną składa:
1)
wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
kopię pozwolenia na budowę oraz pozwolenia konserwatora zabytków, jeżeli wymaga tego charakter inwestycji;
3)
informację o możliwości i planach udostępniania przedmiotu inwestycji innym podmiotom;
4)
oświadczenie o dysponowaniu środkami lub o posiadaniu przyrzeczenia ich otrzymania, w przypadku gdy inwestycja ma być:
a)
wykorzystywana również do innych celów niż badania naukowe lub prace rozwojowe,
b)
współfinansowana ze środków funduszy strukturalnych lub z innych źródeł;
5)
w przypadku inwestycji współfinansowanej z innej części budżetu państwa - opinię dysponenta tej części budżetu;
6)
inne dokumenty świadczące o przygotowaniu jednostki naukowej do podjęcia inwestycji, terminowego jej zakończenia oraz efektywnego wykorzystania przedmiotu inwestycji;
7)
dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cel budowlany.
2. 
Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną podejmowaną przez jednostkę naukową reprezentującą podmiot, o którym mowa w art. 2 pkt 12 i 14-16 ustawy, dołącza się informację o:
1)
sposobie finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji budowlanej;
2)
sposobie wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji budowlanej oraz zasadach dostępu do inwestycji jednostek naukowych niewchodzących w skład reprezentowanego przez nią podmiotu.
3. 
W przypadku inwestycji podejmowanej na podstawie umowy międzynarodowej do wniosku o przyznanie dotacji ze środków finansowych na naukę dołącza się kopię tej umowy.
§  4. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania określone w rozporządzeniu. Wnioski niekompletne zwraca się wnioskodawcy z zawiadomieniem o przyczynach zwrotu i o możliwości uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia oraz z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§  5. 
1. 
Ocenę wniosków o przyznanie dotacji na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych sporządza zespół powołany na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2. 
W przypadku wniosków o przyznanie dotacji na inwestycje budowlane służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa ocenę sporządza zespół powołany na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy.
3. 
Ocenę wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną sporządza się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
znaczenie badań naukowych lub prac rozwojowych, do realizacji których niezbędna jest inwestycja;
2)
zgodność inwestycji planowanej do realizacji z celami polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa;
3)
kategorię jednostki naukowej;
4)
zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji oraz przewidywaną efektywność wykorzystania przedmiotu inwestycji;
5)
przygotowanie wnioskodawcy do terminowego zakończenia inwestycji oraz zdolność do pokrywania kosztów użytkowania i utrzymania przedmiotu inwestycji;
6)
prawidłowość wykorzystania wcześniej przyznanej dotacji celowej.
§  6. 
1. 
Zespół sporządza ocenę wniosków o przyznanie dotacji w formie list rankingowych wraz z propozycją dotyczącą wysokości przyznania środków finansowych lub odmowy ich przyznania oraz uzasadnieniem tej propozycji.
2. 
Zespół sporządza ocenę wniosków w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od upływu terminu określonego w § 2 ust. 1.
§  7. 
W wyjątkowym przypadku, uzasadnionym priorytetowymi celami polityki naukowej państwa, Minister może odstąpić od kolejności ustalonej na liście rankingowej, o której mowa w § 6 ust. 1.
§  8. 
1. 
Warunkiem przekazania jednostce naukowej dotacji na inwestycję budowlaną jest złożenie przez tę jednostkę harmonogramu płatności wynikającego z terminów płatności określonych w umowie zawartej przez tę jednostkę z wykonawcą inwestycji, w terminie nie dłuższym niż 5 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
2. 
Jednostka naukowa otrzymująca dotację na inwestycję budowlaną ponosi odpowiedzialność za zgodne z przeznaczeniem wydatkowanie i prawidłowe rozliczenie tej dotacji.
3. 
Wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę za zrealizowanie zadania, na które dotacja była udzielona.
§  9. 
1. 
Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na inwestycję budowlaną realizowaną przez okres dłuższy niż rok, składa raport roczny, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, w terminie do dnia 28 lutego następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania pierwszej raty dotacji.
2. 
Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na inwestycję budowlaną, w terminie do 60 dni od dnia jej zakończenia dokonuje rozliczenia przyznanej dotacji wraz z odsetkami, w formie raportu końcowego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Do raportu końcowego dołącza się kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez głównego księgowego lub kwestora, oraz kopię decyzji o przyjęciu obiektu do użytkowania.
4. 
Raport, o którym mowa w ust. 2, jest rozpatrywany w trybie właściwym dla oceny wniosków.
§  10. 
1. 
W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli, że przekazany raport roczny lub raport końcowy z rozliczenia przyznanej dotacji nie został sporządzony prawidłowo, Minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia finansowanych zadań.
2. 
Środki finansowe wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra, wraz z odsetkami naliczonymi zgodnie z przepisami o finansach publicznych dla dotacji z budżetu państwa.
§  11. 
1. 
Należności finansowe wynikające z rozliczenia dotacji umarza się, jeżeli:
1)
dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
3)
zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
4)
sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2. 
Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania dotacji, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2)
wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika;
3)
jest to uzasadnione ryzykiem wynikającym z charakteru inwestycji.
3. 
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§  12. 
Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje budowlane współfinansowane ze środków funduszy strukturalnych określają przepisy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz o finansach publicznych.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na inwestycje służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1453 oraz z 2009 r. Nr 92, poz. 756).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną* w roku .........

A. DANE WNIOSKODAWCY

1. Nazwa i adres jednostki**, numer telefonu,

numer faksu, e-mail, www

Wypełnia urząd obsługujący Ministra
Nr rejestracyjny wniosku
2. Kierownik jednostki naukowej***
Data złożenia
3. NIP, REGON

* Inwestycja budowlana nie obejmuje środków na remonty odtworzeniowe.

** Jednostka naukowa w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

*** Dyrektor/dziekan.

B. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i lokalizacja inwestycji .................................................................................................................................

2. Okres realizacji inwestycji (planowany)

data rozpoczęcia ........................................................ data zakończenia ................................................................

3. Wnioskowana kwota dotacji celowej ........................................................................................................................

(słownie ............................................................................................................................................................... zł)

C. OPIS INWESTYCJI

1. Uzasadnienie celowości inwestycji i jej lokalizacji.

2. Informacja o planowanym zakresie rzeczowym inwestycji oraz okresie jej realizacji w miesiącach.

3. Planowany łączny koszt inwestycji, zwany dalej "wartością kosztorysową inwestycji", oraz dane o pla-

nowanych środkach z poszczególnych źródeł na jej finansowanie w kolejnych latach.

4. Określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyć inwestycja, oraz ich znacze-

nie dla realizacji polityki naukowej.

5. Określenie innych zadań, którym będzie służyć inwestycja.

6. Planowany stopień wykorzystania inwestycji na potrzeby badań naukowych lub prac rozwojowych

(w procentach) oraz inne potrzeby jednostki (w procentach).

7. Informacja o możliwości i planach udostępniania przedmiotu inwestycji innym podmiotom.

8. Kopia pozwolenia na budowę oraz pozwolenie konserwatora zabytków, jeżeli wymaga tego charakter

inwestycji.

9. Kopia dokumentu stwierdzającego prawo jednostki naukowej do dysponowania nieruchomością na cel

budowlany (z wyjątkiem inwestycji, której przedmiotem jest zakup nieruchomości).

10. Inne dokumenty świadczące o przygotowaniu jednostki naukowej do podjęcia i terminowego zakończe-

nia inwestycji.

D. WARTOŚĆ KOSZTORYSOWA I STRUKTURA NAKŁADÓW (ZŁ)

Lp. Wyszczególnienie Wartość

kosztorysowa

w tym:
nakłady

poprzedzające

rozpoczęcie

prac

budowlanych

roboty

budowlano-

-montażowe

zakupy

maszyn

i urządzeń

pierwsze

wyposażenie

inne
1 2 3 4 5 6 7 8
1 Nakłady ogółem
2 w tym

poniesione w latach

...............................

3 planowane na lata

...............................

w tym w roku

...............................

E. ŹRÓDŁA FINANSOWANIA INWESTYCJI (ZŁ)

Lp. Wyszczególnienie Nakłady

inwestycyjne

ogółem

w tym:
nakłady

dotychczas

poniesione

planowane nakłady w roku:
(4 + 8) ... ... ... razem

(kol. 5+6+7)

1 2 3 4 5 6 7 8
1 Ogółem (lp. 2–6)
2 Środki własne*
3 Kredyt
4 Dotacja celowa

ze środków

ustalonych

w budżecie państwa

na naukę

5 Dotacja celowa

z innych części

budżetu państwa

(wymienić, z jakich)

6 Środki z innych

źródeł (jakich?)

* Pisemne zobowiązanie jednostki naukowej do określenia przeznaczenia środków własnych, w przypadku gdy przedmiot

nwestycji będzie wykorzystywany również do zadań innych niż badania naukowe lub prace rozwojowe.

F. HARMONOGRAM REALIZACJI INWESTYCJI

Lp. Etapy realizacji Planowane

nakłady (zł)

Planowany termin

realizacji

1 2 3 4
1 Przygotowanie inwestycji do realizacji – etap poprzedzający

rozpoczęcie robót budowlanych

2 Rozpoczęcie robót budowlanych x
3 Stan surowy zamknięty
4 Stan wykończeniowo-wyposażeniowy
5 Oddanie inwestycji do użytkowania x

Dodatkowe informacje w przypadku gdy inwestycja jest realizowana przez konsorcjum naukowe, sieć naukową, centrum naukowo-przemysłowe lub centrum naukowe Polskiej Akademii Nauk:

1. Wskazanie jednostki odpowiedzialnej za wykorzystanie i rozliczenie dotacji celowej oraz wskazanie jed-

nostki lub jednostek, które przejmą przedmiot inwestycji na stan środków trwałych.

2. Odpisy lub potwierdzone kopie umowy o utworzeniu konsorcjum naukowego, sieci naukowej, centrum

naukowo-przemysłowego lub centrum naukowego Polskiej Akademii Nauk oraz dokumenty określające:

1) sposób finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji;

2) sposób wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasady dostępu do niej jednostek nauko-

wych niewchodzących w skład konsorcjum naukowego, sieci naukowej, centrum naukowo-przemysło-

wego lub centrum naukowego Polskiej Akademii Nauk.

G. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE WNIOSKU

Imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Dyrektor/Dziekan Rektor
imię i nazwisko imię i nazwisko imię i nazwisko
Data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

H. OPINIA DYSPONENTA INNEJ CZĘŚCI BUDŻETU PAŃSTWA NIŻ ŚRODKI FINANSOWE NA NAUKĘ WYŁĄCZ-

NIE W PRZYPADKU DOFINANSOWANIA PRZEZ NIEGO INWESTYCJI (CZĘŚĆ E WIERSZ 5)

Data Podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

RAPORT ROCZNY

z wykorzystania dotacji na inwestycję budowlaną

w roku ..........

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki* składającej raport roczny,

numer telefonu, numer faksu, e-mail, www

2. Kierownik jednostki**
3. NIP, REGON
4. Decyzja Ministra nr ... z dnia .............
5. Numer wniosku i nazwa zadania inwestycyjnego
6. Wysokość przyznanej dotacji

* Jednostka naukowa w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

** Dyrektor/dziekan.

B. ROZLICZENIE FINANSOWE (ZŁ)

Wartość

kosztorysowa

ogółem

według

wniosku

Wydatki

ogółem

poniesione

przed

rokiem

objętym

raportem

Środki wydatkowane w roku ........ 1) Stan środków

z dotacji

celowej

na rachunku

bankowym

na dzień

31.12. ...... r.

2) Środki

do zwrotu

na rachunek

dochodu

budżetu

państwa

Zobowiązania

z roku ............ pozostające

do

uregulowania

z dotacji

w roku

następnym

ogółem

(4–6)

ze środków

z dotacji

celowej

przekazanej

w roku

objętym

raportem

środki

własne

inne

środki

1 2 3 4 5 6 7 8
1)

2)

C. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

Imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Dyrektor/Dziekan Rektor
imię i nazwisko imię i nazwisko imię i nazwisko
Data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

RAPORT KOŃCOWY

i rozliczenie finansowe zakończonej inwestycji budowlanej

A. DANE OGÓLNE

1. Nazwa i adres jednostki* składającej raport roczny,

numer telefonu, numer faksu, e-mail, www

2. Kierownik jednostki naukowej**
3. NIP, REGON
4. Decyzja Ministra nr ... z dnia .............
5. Numer wniosku i nazwa zadania inwestycyjnego
6. Wysokość przyznanej dotacji

* Jednostka naukowa w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

** Dyrektor/dziekan.

B. OPIS INWESTYCJI

Opis zakończonej inwestycji, jej charakterystyka techniczna.

C. ROZLICZENIE FINANSOWE (ZŁ)

Wartość

kosztorysowa

według wniosku

Termin

zakończenia

inwestycji

Planowane nakłady Środki wydatkowane Środki

niewyko-

rzystane

(do zwrotu)

1 2 3 4 5 6 7 8
ogółem planowany ogółem w tym

z dotacji

celowej ze

środków

ustalonych

w budżecie

państwa

na naukę

ogółem

(kol. 6+7)

z dotacji

celowej

ze środków

ustalonych

w budżecie

państwa

na naukę

inne

środki

z dotacji

celowej

ze

środków

ustalonych

w budżecie

państwa na

naukę

w tym:

1) roboty

budowlano-

-montażowe

2) zakupy

3) inne

faktyczny w tym:

1) roboty

budowlano-

-montażowe

2) zakupy

3) inne

w tym:

1) roboty

budowlano-

-montażowe

2) zakupy

3) inne

w tym:

środki

własne

W przypadku zaistniałych zmian w stosunku do wniosku należy omówić ich przyczyny.

D. INFORMACJE O OSOBIE ODPOWIEDZIALNEJ ZA SPORZĄDZENIE RAPORTU

Imię i nazwisko, numer telefonu, numer faksu, e-mail

Pieczęć jednostki Główny księgowy/Kwestor Dyrektor/Dziekan Rektor
imię i nazwisko imię i nazwisko imię i nazwisko
Data podpis i pieczęć podpis i pieczęć podpis i pieczęć

UWAGA:

Do raportu dołącza się:

1) kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych (OT), potwierdzoną za

zgodność z oryginałem;

2) kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji, potwierdzoną za zgodność z oryginałem;

3) kopię decyzji o przyjęciu obiektu do użytkowania, potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024