Przyznawanie funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 2010 r.
w sprawie przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie, zwanego dalej "równoważnikiem", kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego oraz termin wypłaty równoważnika.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi, któremu nie wydano umundurowania, przyznaje się równoważnik albo kwotę na zakup ubrania typu cywilnego.
2.
Wysokość równoważnika określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wysokość kwoty na zakup ubrania typu cywilnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Równoważnik oraz kwota przeznaczona na zakup ubrania typu cywilnego są przyznawane jednorazowo za okres od dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do dnia 31 marca następnego roku, zwanego dalej "rokiem zaopatrzeniowym".
2.
Funkcjonariuszowi za dany rok zaopatrzeniowy przyznaje się tylko jedno ze świadczeń, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
W przypadku funkcjonariusza przyjętego do służby w trakcie roku zaopatrzeniowego, któremu nie wydano umundurowania, przyznaje się równoważnik proporcjonalnie za okres od pierwszego miesiąca służby do końca roku zaopatrzeniowego.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, oddelegowanemu do wykonywania zadań służbowych poza Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwaną dalej "ABW", przyznaje się kwotę na zakup ubrania typu cywilnego proporcjonalnie za okres ustalony w ust. 1.
3.
W celu ustalenia wysokości równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego jako pierwszy miesiąc służby albo oddelegowania przyjmuje się:
1)
do 15. dnia miesiąca - ten miesiąc;
2)
po 15. dniu miesiąca - miesiąc następny.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi przyjętemu do służby, który otrzymał po raz pierwszy umundurowanie, równoważnik przyznaje się po upływie 12 miesięcy od dnia otrzymania umundurowania, w wysokości odpowiadającej pełnym miesiącom pozostającym do końca roku zaopatrzeniowego.
2.
Funkcjonariuszowi pozostającemu w służbie, który otrzymał po raz pierwszy umundurowanie, nie przyznaje się równoważnika za następny rok zaopatrzeniowy.
3.
Funkcjonariuszowi pozostającemu w służbie, który otrzymał po raz kolejny umundurowanie, przyznaje się równoważnik pomniejszony o koszt całkowity wydanego składnika umundurowania.
§  6.
Funkcjonariuszowi, któremu wydano umundurowanie ćwiczebne i reprezentacyjne, przyznaje się równoważnik w pełnej wysokości.
§  7.
Funkcjonariuszowi mianowanemu na wyższy stopień służbowy w roku zaopatrzeniowym przyznaje się dodatkowo, z dniem mianowania, równoważnik z tytułu uzupełnienia umundurowania i oznak służbowych, którego wysokość określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi, który korzysta z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, nie przysługuje równoważnik albo kwota przeznaczona na zakup ubrania typu cywilnego za okres odpowiadający pełnym miesiącom trwania tego urlopu.
2.
W przypadku wypłaty jednego ze świadczeń, o których mowa w ust. 1, przed wykorzystaniem urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, ich nadpłaconą część zalicza się na poczet należności przy wypłacie następnego równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego, odliczając liczbę miesięcy, za które nastąpiła nadpłata.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi zawieszonemu w czynnościach służbowych lub tymczasowo aresztowanemu nie przyznaje się równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego za okres pełnych miesięcy trwania zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania. Przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się równoważnik albo kwotę przeznaczoną na zakup ubrania typu cywilnego w pełnej wysokości w przypadku:
1)
uchylenia zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych;
2)
umorzenia postępowania karnego wszczętego przeciwko funkcjonariuszowi, nawet gdy umorzenie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby;
3)
uniewinnienia funkcjonariusza prawomocnym wyrokiem sądu, nawet gdy uniewinnienie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby.
§  10.
Świadczenia, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, wypłacają jednostka organizacyjna lub komórki organizacyjne ABW właściwe w sprawach finansowych, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego, na podstawie imiennych wykazów sporządzonych przez jednostkę organizacyjną lub komórki organizacyjne ABW właściwe w sprawach administracyjno-gospodarczych.
§  11.
Funkcjonariuszom, którym za okres od dnia 1 kwietnia 2010 r. do dnia 31 marca 2011 r. wypłacono równoważnik, równoważnik pieniężny z tytułu uzupełnienia umundurowania i oznak służbowych albo kwotę przeznaczoną na zakup ubrania typu cywilnego w wysokości określonej w przepisach dotychczasowych, wypłaca się wyrównanie do wysokości określonej w niniejszym rozporządzeniu.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 września 2003 r. w sprawie przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego (Dz. U. Nr 174, poz. 1685 oraz z 2005 r. Nr 36, poz. 317).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE

Lp. Wyszczególnienie Wysokość równoważnika w złotych
kobieta mężczyzna
1 Generał 2.799,45 2.843,45
2 Oficer 2.529,58 2.552,91
3 Chorąży 2.487,09 2.541,09
4 Podoficer, szeregowy 2.486,66 2.535,66

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WYSOKOŚĆ KWOTY PRZEZNACZONEJ NA ZAKUP UBRANIA TYPU CYWILNEGO

Lp. Wyszczególnienie Wysokość kwoty w złotych
kobieta mężczyzna
1 Ubranie typu cywilnego 2.406,25 2.450,25

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA Z TYTUŁU UZUPEŁNIENIA UMUNDUROWANIA I OZNAK SŁUŻBOWYCH

Lp. Wyszczególnienie Wartość w złotych
1 Oficerom na stopień generała 3.345,00
2 Kapitanom na stopień majora 201,00
3 Chorążym, podoficerom i szeregowym na pierwszy stopień w korpusie oficerów 201,00
4 Podoficerom i szeregowym na pierwszy stopień w korpusie chorążych 192,00

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024