Rekrutacja na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 5 lutego 2010 r.
w sprawie rekrutacji na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb rekrutacji na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego, zwanej dalej "rekrutacją";
2)
sposób badania zdolności organizatorskich i predyspozycji do kierowania zespołami ludzkimi;
3)
zakres tematyczny testu wiedzy.
§  2.
1.
Informacja o wolnych stanowiskach służbowych, o których mowa w § 1 pkt 1, zwana dalej "informacją", jest podawana do publicznej wiadomości przez:
1)
Szefa Służby Celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej;
2)
dyrektora izby celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
2.
Informacja zawiera:
1)
stanowisko służbowe, na które jest prowadzona rekrutacja, wraz z określeniem jednostki organizacyjnej, do której jest prowadzona;
2)
zakres zadań wykonywanych na stanowisku służbowym, na które jest prowadzona rekrutacja;
3)
kryteria wymagane na stanowisku, na które jest prowadzona rekrutacja, określone w art. 27 ust. 9 i 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej;
4)
wykaz dokumentów, które należy złożyć, oraz termin i miejsce ich składania.
3.
Informację zamieszcza się w miejscu powszechnie dostępnym w:
1)
siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz na stronie intranetowej tego urzędu - w przypadku informacji o wolnym stanowisku dyrektora izby celnej;
2)
siedzibach izb celnych oraz na stronach intranetowych tych izb - w przypadku informacji o wolnym stanowisku zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
4.
Termin składania dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 4, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia informacji w miejscach, o których mowa w ust. 3.
§  3.
1.
W rekrutacji stosuje się:
1)
testy wiedzy opracowane dla stanowiska, na które jest prowadzona rekrutacja;
2)
test badający zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi, zawierający kryteria dokonywania oceny badanych zdolności i predyspozycji;
3)
jednolite formularze dokumentujące przebieg rekrutacji.
2.
Testy i formularze, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, opracowuje 6-osobowy centralny zespół do spraw rekrutacji, powoływany przez Szefa Służby Celnej na okres trzech lat spośród osób, których wiedza i doświadczenie zawodowe oraz autorytet dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań.
3.
Wyboru testu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dokonuje centralny zespół do spraw rekrutacji.
4.
Testy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zatwierdza Szef Służby Celnej.
§  4.
1.
Rekrutację przeprowadza 4-osobowy zespół powoływany przez:
1)
Szefa Służby Celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej;
2)
dyrektora izby celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika urzędu celnego i jego zastępcy.
2.
Zespół, o którym mowa w ust. 1, analizuje pod względem formalnym dokumenty określone w § 2 ust. 2 pkt 4 i w przypadku zakwalifikowania kandydata do testu wiedzy zawiadamia go w formie pisemnej o terminie i miejscu przeprowadzenia tego testu.
§  5.
1.
Test wiedzy obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego, prawa celnego i podatkowego, prawa karnego skarbowego, finansów publicznych, funkcjonowania Służby Celnej oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych.
2.
Test wiedzy trwa 40 minut i zawiera 100 pytań jednokrotnego wyboru. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt.
3. 2
Udział kandydata w teście wiedzy jest warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji.
§  6.
1.
Zdolności organizatorskie oraz predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi badane są za pomocą pisemnego testu.
2. 3
Z testu kandydat może uzyskać wynik:
1)
pozytywny;
2)
negatywny.
3. 4
Udział kandydata w teście jest warunkiem dopuszczenia do rozmowy kwalifikacyjnej.
4.
Wynik testu zachowuje ważność przez rok od dnia jego przeprowadzenia i w przypadku uzyskania wyniku ponadprzeciętnego funkcjonariusz celny przystępujący do kolejnej rekrutacji nie przystępuje do testu w okresie roku od dnia jego przeprowadzenia.
§  7.
1.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dokonywana jest ocena kompetencji:
1)
komunikowania się;
2)
podejmowania decyzji;
3)
odporności na stres.
2.
Oceny kompetencji dokonuje się za pomocą:
1)
pytań, w tym pytań sytuacyjnych;
2)
tekstu i pytań do tekstu.
3.
Oceny kompetencji dokonuje się z zastosowaniem następującej skali punktów:
1)
0 punktów - brak kompetencji;
2)
1 punkt - poziom kompetencji poniżej przeciętnej;
3)
2 punkty - przeciętny poziom kompetencji;
4)
3 punkty - poziom kompetencji powyżej przeciętnej;
5)
4 punkty - bardzo wysoki poziom kompetencji.
4.
Oceny kompetencji dokonuje każdy z członków zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 1. Wynik oceny kompetencji stanowi suma punktów przyznanych przez poszczególnych członków zespołu.
§  8.
1. 5
W wyniku rekrutacji wyłania się nie więcej niż trzech kandydatów, którzy z testu badającego zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi otrzymali wynik pozytywny, natomiast z testu wiedzy oraz rozmowy kwalifikacyjnej uzyskali łącznie nie mniej niż 60% prawidłowych wyników. Przez prawidłowy wynik należy rozumieć średnią arytmetyczną wyników uzyskanych na tych etapach rekrutacji, których wyniki są podawane w formie punktowej.
2.
W przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby punktów z oceny, o której mowa w ust. 1, o wyłonieniu kandydata lub kandydatów decyduje wynik testu wiedzy.
3.
Listę wyłonionych kandydatów wraz z wynikami poszczególnych etapów rekrutacji zespół, o którym mowa w § 4 ust. 1, przekazuje odpowiednio Szefowi Służby Celnej, dyrektorowi izby celnej lub naczelnikowi urzędu celnego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.
4 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.
5 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.27.136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rekrutacja na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
Data aktu: 05/02/2010
Data ogłoszenia: 22/02/2010
Data wejścia w życie: 09/03/2010