Zawieranie kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 kwietnia 2010 r.
w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych

Na podstawie art. 99b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zawierania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, zwanego dalej "kontraktem";
2)
wzór wniosku o zawarcie kontraktu, zwanego dalej "wnioskiem";
3)
wzór kontraktu.
§  2.
1.
Wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień składa:
1)
żołnierz rezerwy - bezpośrednio;
2)
żołnierz w czynnej służbie wojskowej - za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni czynną służbę wojskową.
2.
Do wniosku załącza się:
1) 1
(uchylony);
2) 2
(uchylony);
3)
odpis, uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie wymaganego wykształcenia oraz zaświadczenie szkoły, o którym mowa w art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", w przypadku gdy osoba składająca wniosek pobiera naukę;
4) 3
(uchylony);
5)
uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa;
6) 4
(uchylony);
7) 5
(uchylony);
8)
inne dokumenty mające wpływ na nadanie przydziału kryzysowego, w szczególności potwierdzające przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.
3.
Wniosek powinien być uzasadniony.
4.
W przypadku zmiany danych zawartych we wniosku lub załączonych dokumentach osoba składająca wniosek jest obowiązana niezwłocznie powiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o tych zmianach.
5.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu wniosku żołnierza rezerwy:
1)
sprawdza, czy istnieje wolne stanowisko służbowe, na które może być nadany przydział kryzysowy;
2)
umożliwia mu zapoznanie się z przepisami normującymi pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
3)
sprawdza, czy spełnione są przez niego warunki umożliwiające zawarcie kontraktu, o których mowa w art. 99a ust. 6 pkt 1-5 i 7 oraz ust. 7 ustawy;
4)
kieruje go, w razie potrzeby, do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym pełnionej poza granicami państwa, oraz do wojskowej pracowni psychologicznej w celu ustalenia braku przeciwwskazań do pełnienia tej służby;
5) 6
w razie potrzeby wydaje mu, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, do wypełnienia właściwą ankietę bezpieczeństwa osobowego oraz poleca przeprowadzenie przez podległego pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego, w celu wydania poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu lub nadania przydziału kryzysowego;
6) 7
po zakończeniu czynności, o których mowa w pkt 1-5, przesyła jego wniosek wraz z aktami sprawy oraz kieruje go do dowódcy jednostki wojskowej, w której jest wolne stanowisko służbowe, określone w etacie jednostki wojskowej i odpowiadające kwalifikacjom posiadanym przez składającego wniosek żołnierza rezerwy, na które może on mieć nadany przydział kryzysowy, w terminie ustalonym z tym dowódcą.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień może, w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, zorganizować spotkanie, podczas którego dowódca jednostki wojskowej zapoznaje żołnierza rezerwy z warunkami pełnienia służby wojskowej w jednostce, do której może być nadany przydział kryzysowy, oraz może on przeprowadzić wstępną rozmowę kwalifikacyjną z tym żołnierzem i dokonać oceny jego przydatności na przydziale kryzysowym.
2a. 8
Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 1 pkt 3, w zakresie sprawdzenia warunku określonego w art. 99a ust. 6 pkt 3 ustawy, następuje w razie takiej potrzeby w trybie zapytania wojskowego komendanta uzupełnień o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego lub w ramach prowadzonego przez niego zwykłego postępowania sprawdzającego.
3.
W przypadku niezaakceptowania przez dowódcę jednostki wojskowej kandydatury żołnierza rezerwy podczas spotkania, o którym mowa w ust. 2, czynności, o których mowa w ust. 1, nie wykonuje się. W takim przypadku dowódca jednostki wojskowej powiadamia żołnierza rezerwy i wojskowego komendanta uzupełnień o odmowie zawarcia kontraktu.
4.
Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3-5, nie wykonuje się również w przypadku, gdy nie występują potrzeby uzupełnieniowe określone w art. 99a ust. 5 ustawy.
§  4.
1.
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, po otrzymaniu wniosku wraz z aktami sprawy żołnierza rezerwy i jego przybyciu do jednostki wojskowej przeprowadza żołnierzowi rezerwy sprawdzian z wychowania fizycznego oraz rozmowę kwalifikacyjną, oraz może z nim przeprowadzić dodatkowo egzaminy sprawdzające poziom wyszkolenia i przygotowania zawodowego, w szczególności w zakresie znajomości budowy i obsługi sprzętu specjalistycznego wymaganej na danym stanowisku służbowym oraz umiejętności związanych ze specyfiką danej jednostki wojskowej, a następnie, w przypadku zaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy:
1)
określa dla niego stanowisko służbowe;
2) 9
wydaje mu, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, do wypełnienia właściwą ankietę bezpieczeństwa osobowego oraz występuje do wojskowego komendanta uzupełnień o spowodowanie przeprowadzenia przez podległego mu pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych zwykłego postępowania sprawdzającego albo występuje o przeprowadzenie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego poszerzonego postępowania sprawdzającego, w celu wydania poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu lub nadania przydziału kryzysowego, o ile czynności te nie zostały dokonane w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5;
3)
ustala termin rozpoczęcia i zakończenia przez niego wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, będący terminem odpowiednio nadania lub wygaśnięcia przydziału kryzysowego;
4)
podpisuje z nim kontrakt.
2.
W przypadku niezaakceptowania kandydatury składającego wniosek żołnierza rezerwy dowódca jednostki wojskowej pisemnie zawiadamia go o odmowie zawarcia kontraktu i odsyła wniosek wraz z aktami sprawy do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
3.
Wzór kontraktu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, do wniosku żołnierza w czynnej służbie wojskowej załącza informację o spełnianiu przez tego żołnierza warunków, o których mowa w art. 99a ust. 6 i 7 ustawy, oraz o wykonaniu czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, a także informację o:
1)
istnieniu w jednostce wojskowej wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, lub
2)
braku możliwości nadania przydziału kryzysowego temu żołnierzowi w jednostce wojskowej.
2.
Dowódca jednostki wojskowej przesyła wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej wojskowemu komendantowi uzupełnień wraz z aktami sprawy, w tym dokumentami, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz informacjami, o których mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień po zaopiniowaniu wniosku i sprawdzeniu dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 2, przesyła wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej dowódcy jednostki wojskowej właściwemu do zawarcia kontraktu.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, wniosek żołnierza w czynnej służbie wojskowej wraz z aktami sprawy przekazuje, w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania, dowódcy jednostki wojskowej innej niż jednostka, w której żołnierz ten pełni czynną służbę wojskową, jeżeli znajduje się w niej wolne stanowisko służbowe, na które można nadać temu żołnierzowi przydział kryzysowy. O przekazaniu wniosku powiadamia się żołnierza w czynnej służbie wojskowej, którego wniosek dotyczy, oraz dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni czynną służbę wojskową.
3.
W przypadku braku wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym żołnierza rezerwy, a w przypadku wniosku żołnierza w czynnej służbie wojskowej zwraca wniosek dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, wraz z aktami sprawy i adnotacją w tej sprawie.
4.
Dowódca jednostki wojskowej powiadamia żołnierza w czynnej służbie wojskowej o braku wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy.
§  7. 10
 
1.
Dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, w przypadku istnienia w jednostce wojskowej wolnego stanowiska służbowego, na które można nadać przydział kryzysowy, wykonuje czynności określone w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz w § 4 ust. 1 i 2.
2.
W przypadku istnienia wolnego stanowiska służbowego do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej w innej jednostce wojskowej niż ta, w której pełni on czynną służbę wojskową, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, wykonuje czynności określone w § 3 ust. 1 pkt 2, a następnie kieruje tego żołnierza do dowódcy jednostki wojskowej, właściwego do zawarcia kontraktu, w celu przeprowadzenia przez niego czynności określonych w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 4 ust. 1 i 2.
§  8.
Dowódca jednostki wojskowej, po zawarciu kontraktu z żołnierzem rezerwy lub żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, egzemplarz tego kontraktu przekazuje temu żołnierzowi oraz przesyła, wraz z uwierzytelnioną kopią wniosku i akt sprawy, wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  9.
1.
W przypadku złożenia przez żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej wniosku o zawarcie kolejnego kontraktu dowódca jednostki wojskowej właściwy do jego zawarcia może podpisać kolejny kontrakt, a egzemplarz tego kontraktu przekazuje temu żołnierzowi oraz przesyła, wraz z uwierzytelnioną kopią wniosku i akt sprawy, wojskowemu komendantowi uzupełnień.
2.
Wniosek o zawarcie kolejnego kontraktu może zostać złożony i rozpatrzony również w okresie obowiązywania dotychczasowego kontraktu, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem, do którego kontrakt ten obowiązuje.
§  10.
1.
W przypadku wygaśnięcia kontraktu dowódca jednostki wojskowej powiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień i żołnierza rezerwy.
2.
W przypadku wystąpienia okoliczności skutkujących wygaśnięciem kontraktu wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tych okolicznościach dowódcę jednostki wojskowej.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt wygaśnięcia kontraktu, a dowódca jednostki wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym jednostki wojskowej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 97, poz. 801, Nr 161, poz. 1278, Nr 190, poz. 1474 i Nr 219, poz. 1706.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 11

WZÓR

WNIOSEK

..........................................

(miejscowość, data)

.................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

.................................................................

(imię ojca, nr PESEL)

.................................................................

.................................................................

(adres)

WOJSKOWY KOMENDANT UZUPEŁNIEŃ

..............................................................................

(nazwa miejscowości)

za pośrednictwem: DOWÓDCY1)

..............................................................................

(nazwa JW)

Proszę o zawarcie ze mną kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w korpusie oficerów/podoficerów/szeregowych2). Informuję, że posiadam następujące wykształcenie, przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Oświadczam, że posiadam/nie posiadam2) poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ......................................................

Jednocześnie wyrażam zgodę na przeprowadzenie wobec mnie właściwego postępowania sprawdzającego w celu wydania, w razie takiej potrzeby, poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu lub nadania przydziału kryzysowego.

Ponadto oświadczam, że:

1) nie byłem karany/nie byłam karana2) za przestępstwo umyślne;

2) jestem zatrudniony/zatrudniona2) w .................................. od ......................., obecnie na stanowisku .............................................................................................................

Wyrażam również zgodę na skierowanie mnie do wojskowej komisji lekarskiej oraz wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania odpowiednio orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej, w tym zdolności do służby poza granicami państwa, oraz orzeczenia w zakresie braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej, a także na poddanie się badaniom lekarskim oraz badaniom psychologicznym niezbędnym do wydania tych orzeczeń.

W miarę możliwości proszę o zawarcie kontraktu w zakresie dotyczącym następującego rodzaju stanowisk służbowych, jednostek wojskowych, rodzajów wojsk i służb:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Jednocześnie oświadczam, że wyrażam zgodę na nadanie mi przydziału kryzysowego i pełnienie z tego tytułu czynnej służby wojskowej, w tym poza granicami państwa.

Ponadto zwracam się z prośbą o skierowanie mnie do3): .......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

UZASADNIENIE WNIOSKU

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Załączniki: ....................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

...........................................................................................................

(podpis żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej)

Złożenie tego wniosku nie powoduje obowiązku zawarcia kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

______

1) Wypełnia się w przypadku wniosku składanego przez żołnierza w czynnej służbie wojskowej.

2) Niepotrzebne skreślić.

3) W przypadku preferowania miejsca pełnienia służby lub jednostki wojskowej podać nazwę jednostki i/lub nazwę miejscowości.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KONTRAKT NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW

...............................................................................

(pieczęć nagłówkowa jednostki wojskowej)

W RAMACH NARODOWYCH SIŁ REZERWOWYCH

Seria ......................./Nr ....................

W dniu .......................................... w ...........................................................................................

(data) (miejscowość)

pomiędzy:

1) dowódcą jednostki wojskowej .............................................................................................,

(oznaczenie jednostki wojskowej)

zwanym dalej "dowódcą jednostki wojskowej", reprezentowanym przez ...........................

................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko dowódcy jednostki wojskowej lub osoby przez niego upoważnionej, w tym jej stanowisko służbowe)

a

2) Panem/Panią ............................................................... s./c. ..................................................

(stopień wojskowy, imię nazwisko, imię ojca)

- urodzonym(ą) ...................................................................................................................

(data i miejsce urodzenia)

- zamieszkałym(ą) ...............................................................................................................

(adres zameldowania)

- legitymującym(ą) się dowodem osobistym serii .............................. nr ...........................

wydanym dnia ........................................ przez ................................................................

- nr PESEL ..........................................................................................................................

- nr identyfikacji podatkowej NIP .....................................................................................

spełniającym(ą) warunki do nadania przydziału kryzysowego, zwanym(ą) dalej "żołnierzem", został zawarty kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych następującej treści:

§  1.
Żołnierz wykonuje obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych przez okres ..................................., to jest od dnia ................................... do dnia ...................................... .
§  2.
Żołnierz zobowiązuje się wykonywać zadania wynikające z obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych na stanowiskach służbowych ........................................

.......................................................................................................................................................

(określenie rodzaju stanowisk służbowych, na których może być pełniona czynna służba wojskowa, z jednoczesnym wskazaniem pierwszego stanowiska służbowego)

w jednostce wojskowej ...............................................................................................................,

w tym w szczególności pełnienia czynnej służby wojskowej.

§  3.
Żołnierz oświadcza, że zapoznał się z przepisami normującymi służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych zamieszczonymi w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.) oraz w innych ustawach określających prawa i obowiązki żołnierzy rezerwy i czynnej służby wojskowej, a także w aktach wykonawczych do tych ustaw.
§  4.
Dowódca jednostki wojskowej będzie corocznie informował żołnierza o terminach odbywania ćwiczeń wojskowych rotacyjnych do końca roku kalendarzowego na rok następny, a w pozostałych przypadkach co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed dniem ich rozpoczęcia. Obowiązek uprzedniego powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
§  5.
Żołnierz zobowiązuje się do przyjęcia przydziału kryzysowego w dniu wezwania go w tej sprawie przez wojskowego komendanta uzupełnień w trybie art. 52 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku odbywania ćwiczeń wojskowych w terminie czternastu dni od dnia przekazania karty przydziału kryzysowego dowódcy jednostki wojskowej, nie później niż w ostatnim dniu odbywania tych ćwiczeń. Nieprzyjęcie karty przydziału kryzysowego lub niestawienie się na wezwanie w celu jej odebrania, a także nienadanie przydziału kryzysowego w przypadku wystąpienia okoliczności wyłączających to nadanie, skutkuje wygaśnięciem kontraktu.
§  6.
Żołnierz może zrezygnować z zawartego kontraktu, składając pisemną rezygnację w tej sprawie, jednak nie później niż do dnia, w którym decyzja o nadaniu przydziału kryzysowego stanie się ostateczna. Złożenie tej rezygnacji skutkuje wygaśnięciem kontraktu.
§  7.
Żołnierz zobowiązuje się do odbycia ćwiczeń wojskowych przygotowujących do nadania przydziału kryzysowego oraz ćwiczeń wojskowych odbywanych w ramach tego przydziału, w tym ćwiczeń wojskowych rotacyjnych.
§  8.
Żołnierz zobowiązuje się do pełnienia okresowej służby wojskowej, w tym poza granicami państwa, oraz oświadcza, że znane mu są zasady pełnienia tej służby.
§  9.
Powołanie żołnierza do czynnej służby wojskowej następuje w drodze karty powołania wydanej przez wojskowego komendanta uzupełnień.
§  10.
Żołnierz ma obowiązek stawienia się do czynnej służby wojskowej i jej pełnienia w przypadku powołania do niej.
§  11.
Żołnierz w czynnej służbie wojskowej ma obowiązek przestrzegać przepisów dotyczących pełnienia tej służby oraz regulaminów wojskowych.
§  12.
Żołnierz ma obowiązek powiadamiania dowódcy jednostki wojskowej, w sposób ustalony z tym dowódcą, o aktualnym adresie korespondencyjnym lub sposobie jego zawiadamiania w sprawach związanych z nadanym przydziałem kryzysowym. Na wezwanie dowódcy jednostki wojskowej żołnierz zobowiązany jest stawić się w jednostce wojskowej.
§  13.
W przypadku wystąpienia okoliczności skutkujących unieważnieniem przydziału kryzysowego żołnierz niezwłocznie zawiadamia o tych okolicznościach dowódcę jednostki wojskowej lub wojskowego komendanta uzupełnień.
§  14.
Zmiana treści kontraktu lub jego rozwiązanie wymaga formy pisemnej.

Kontrakt sporządzono w ......................... jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron oraz dla Wojskowego Komendanta Uzupełnień ............................................... .

mp.

..........................................................................................................

(podpis żołnierza rezerwy lub żołnierza w czynnej służbie wojskowej)

..............................................................................................

(pieczęć imienna i podpis dowódcy jednostki wojskowej

lub osoby przez niego upoważnionej)

1 § 2 ust. 2 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 7 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
6 § 3 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
7 § 3 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
8 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
9 § 4 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
10 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.
11 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U.11.54.281) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2011 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024