Organizacja przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego kursów specjalistycznych i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 15 czerwca 2011 r.
w sprawie organizacji przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych

Na podstawie art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania praktyki, programy szkolenia oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych, a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, czas trwania praktyki i wiedzę niezbędną dla inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, kryteria oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz tryb jego przeprowadzenia.
§  2.
1.
Przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego do zatrudnienia na stanowisku inspektora Inspekcji Transportu Drogowego odbywa się w ramach kursu specjalistycznego organizowanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, zwanego dalej "Głównym Inspektorem".
2.
Listę pracowników, o których mowa w ust. 1, zawierającą ich imiona i nazwiska, informację o miejscu zamieszkania oraz stopień kursu specjalistycznego, na który pracownik jest kierowany, przedstawiają Głównemu Inspektorowi wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego.
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, zwane dalej "uczestnikami kursu", biorą udział w kursie specjalistycznym:
1)
I stopnia, który jest przeprowadzany zgodnie z programem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, albo
2)
II stopnia, który jest przeprowadzany zgodnie z programem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Kurs specjalistyczny składa się z zajęć teoretycznych oraz zajęć praktyki.
3.
W ramach kursu specjalistycznego mogą być prowadzone również zajęcia z języka obcego w zakresie dotyczącym zagadnień kontroli.
4.
Uczestnictwo w kursie specjalistycznym jest obowiązkowe, a obecność uczestnika kursu na zajęciach jest potwierdzana podpisem na liście obecności.
5.
Pomoce naukowe uczestnik kursu otrzymuje nieodpłatnie.
§  4.
1.
Celem praktyki jest przygotowanie uczestnika kursu do właściwego wypełniania zadań inspektora Inspekcji Transportu Drogowego.
2.
Podczas praktyki uczestnicy kursu biorą udział w czynnościach inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wykonywanych w celu realizacji zadań określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwanej dalej "ustawą".
3.
Przebieg praktyki i wykonywane w jej ramach czynności są dokumentowane w dzienniku praktyki.
4.
Dziennik praktyki powinien zawierać następujące informacje:
1)
imię i nazwisko uczestnika kursu;
2)
datę rozpoczęcia i zakończenia praktyki;
3)
imiona i nazwiska instruktorów prowadzących praktykę;
4)
wskazanie miejsc, w których odbywa się praktyka;
5)
zakres zleconych czynności i prowadzonych spraw w poszczególnych okresach i miejscach odbywania praktyki;
6)
opinię zawierającą ocenę zachowania uczestnika kursu w trakcie odbywania praktyki, w tym ocenę wykonywania czynności kontrolnych oraz ocenę jego predyspozycji do wykonywania tych czynności; opinia negatywna wymaga uzasadnienia.
5.
Opinię, o której mowa w ust. 4 pkt 6, sporządza wskazany przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego opiekun uczestnika kursu.
§  5.
1.
Kurs specjalistyczny kończy się egzaminem kwalifikacyjnym odpowiednio:
1)
I stopnia albo
2)
II stopnia

- zwanym dalej "egzaminem".

2.
Główny Inspektor sprawuje nadzór nad organizacją i przebiegiem egzaminu.
3.
Warunkiem dopuszczenia uczestnika kursu do egzaminu jest:
1)
potwierdzenie uczestnictwa co najmniej w 80% zajęć teoretycznych;
2)
potwierdzenie uczestnictwa co najmniej w 90% zajęć praktyki;
3)
uzyskanie pozytywnej opinii, o której mowa w § 4 ust. 4 pkt 6.
4.
Główny Inspektor może dopuścić do egzaminu uczestnika kursu, który nie spełnia warunków określonych w ust. 3 pkt 1 lub 2, jeżeli uczestnik ten:
1)
w wyniku udokumentowanych zdarzeń losowych opuścił nie więcej niż 40% zajęć praktyki i nie więcej niż 40% zajęć teoretycznych zrealizowanych w ramach kursu specjalistycznego albo
2)
uczestniczył w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed dniem egzaminu co najmniej w 90% zajęć praktyki, zrealizowanych w ramach kursu specjalistycznego, i posiada co najmniej 6 miesięcy stażu pracy w Inspekcji Transportu Drogowego oraz pełni obowiązki służbowe ściśle związane z zakresem wiedzy teoretycznej objętej egzaminem.
§  6.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powołana przez Głównego Inspektora nie później niż w terminie odpowiednio:
1)
14 dni od dnia zakończenia kursu specjalistycznego albo
2)
6 miesięcy od dnia podjęcia przez Głównego Inspektora decyzji, o której mowa w art. 76a ust. 3 ustawy.
2.
Główny Inspektor opracowuje regulamin działania komisji. Regulamin podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu.
3.
W skład komisji wchodzi co najmniej jeden przedstawiciel ministra właściwego do spraw transportu oraz co najmniej dwóch przedstawicieli Głównego Inspektora, w tym jeden jako przewodniczący.
4.
Osoby wchodzące w skład komisji wybierane są spośród osób posiadających co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku inspektora Inspekcji Transportu Drogowego lub posiadające wiedzę i co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie objętym programem kursu specjalistycznego.
§  7.
1.
Egzamin składa się z dwóch części:
1)
egzaminu pisemnego, przeprowadzanego w formie testu, zawierającego zbiór pytań i odpowiedzi wielokrotnego wyboru, mającego na celu sprawdzenie wiedzy egzaminowanego;
2)
egzaminu praktycznego, mającego na celu sprawdzenie umiejętności przeprowadzenia kontroli oraz zachowania się egzaminowanego w czasie wykonywania czynności kontrolnych.
2.
Każde pytanie testowe ocenia się następująco:
1)
odpowiedź prawidłowa - jeden punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi - zero punktów.
3.
Główny Inspektor opracowuje, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, zbiór testów egzaminacyjnych.
4.
Szczegółowe kryteria oceny egzaminu praktycznego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Egzamin pisemny uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku uzyskania przez egzaminowanego co najmniej 70% odpowiedzi prawidłowych.
6.
Warunkiem dopuszczenia egzaminowanego do egzaminu praktycznego jest złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu pisemnego.
7.
Egzamin praktyczny uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku uzyskania przez egzaminowanego co najmniej 70% z maksymalnej liczby punktów.
8.
Egzamin uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu pisemnego i egzaminu praktycznego.
§  8.
Egzaminowanemu przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z egzaminu pisemnego lub egzaminu praktycznego, przeprowadzanego nie później niż w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu. Do przeprowadzania egzaminu poprawkowego stosuje się odpowiednio przepisy § 7.
§  9.
1.
Uczestnikowi kursu, który złożył egzamin z wynikiem pozytywnym, wydaje się zaświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Uczestnik kursu, który ukończył kurs specjalistyczny I stopnia i złożył z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny I stopnia, może zostać skierowany na kurs specjalistyczny II stopnia.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, liczba godzin zajęć teoretycznych i zajęć praktyki podlega zmniejszeniu o liczbę godzin zrealizowanych w ramach kursu specjalistycznego I stopnia.
§  11.
Przepisy § 6-10 stosuje się odpowiednio do pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego skierowanych na egzamin kwalifikacyjny, zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy.
§  12.
1.
Do spraw związanych ze szkoleniem pracowników Inspekcji Transportu Drogowego skierowanych na kurs specjalistyczny przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do spraw związanych z kursami specjalistycznymi realizowanymi w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz sposobu przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych po ich zakończeniu stosuje się przepisy dotychczasowe.
3.
Ukończenie przez pracownika Inspekcji Transportu Drogowego kursu specjalistycznego realizowanego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia jest równoznaczne z ukończeniem kursu specjalistycznego II stopnia.
4.
Złożenie przez pracownika Inspekcji Transportu Drogowego z wynikiem pozytywnym egzaminu kwalifikacyjnego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia jest równoznaczne ze złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu kwalifikacyjnego II stopnia.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U. Nr 5, poz. 50 oraz z 2009 r. Nr 115, poz. 970).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238 i Nr 192, poz. 1381, z 2008 r. Nr 218, poz. 1391, Nr 227, poz. 1505 i Nr 234, poz. 1574, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 31, poz. 206, Nr 86, poz. 720 i Nr 98, poz. 817, z 2010 r. Nr 43, poz. 246, Nr 164, poz. 1107, Nr 225, poz. 1466, Nr 247, poz. 1652 i Nr 249, poz. 1656 oraz z 2011 r. Nr 5, poz. 13, Nr 30, poz. 151, Nr 48, poz. 247, Nr 92, poz. 530, Nr 106, poz. 622 i Nr 134, poz. 780.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 

PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO I STOPNIA
Lp. TEMATYKA Minimalna liczba godzin
1 Zadania, uprawnienia i organizacja Inspekcji Transportu Drogowego 8
2 Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne 32
3 Prawo wykroczeń i postępowanie w sprawach o wykroczenia 24
4 Prawo o ruchu drogowym 16
5 Kontrola ruchu drogowego 8
6 Przeciwdziałanie korupcji 2
7 Pierwsza pomoc przedmedyczna 8
8 Posługiwanie się wybranymi środkami przymusu bezpośredniego 16
9 Posługiwanie się bronią palną 8
10 Praktyka zawodowa 80
Razem 202

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 

PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO II STOPNIA
Lp. TEMATYKA Minimalna liczba godzin
1 Zadania, uprawnienia i organizacja Inspekcji Transportu Drogowego 8
2 Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne 32
3 Prawo wykroczeń i postępowanie w sprawach o wykroczenia 16
4 Prawo o ruchu drogowym 32
5 Przeciwdziałanie korupcji 2
6 Pierwsza pomoc przedmedyczna 8
7 Posługiwanie się wybranymi środkami przymusu bezpośredniego 16
8 Posługiwanie się bronią palną 8
9 Czas pracy kierowców 80
10 Kontrola w przedsiębiorstwie 16
11 Metodologia przesłuchań 8
12 Przewóz towarów niebezpiecznych ADR 80
13 Transport zwierząt 8
14 Urządzenia ciśnieniowe 8
15 Transport odpadów 8
16 Zabezpieczenie ładunków 8
17 Przewóz ATP 4
18 Pojazdy nienormatywne 4
19 Prawo gospodarcze 8
20 Dostęp do rynku i zawodu 16
21 Kontrola transportu drogowego 8
22 Zezwolenia, certyfikaty i inne dokumenty wymagane w transporcie drogowym 8
23 Praktyka zawodowa 440
Razem 826

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENY EGZAMINU PRAKTYCZNEGO

Imię: Godzina rozpoczęcia kontroli:
Godzina zakończenia kontroli:
Nazwisko: Egzaminator I:
Egzaminator II:
Data: Egzaminator III:
..........................
punkty uwagi
Zatrzymanie pojazdu i rozpoczęcie kontroli Bezpieczeństwo /5
Zachowanie /5
Gromadzenie dokumentów we właściwej kolejności /5
Ogółem pkt: /15
Przebieg kontroli Kontrola poszczególnych regulacji prawnych*) /35
Analiza, podział, synteza /15
Propozycja co do dalszego postępowania /15
Wypełnienie i jasność dokumentacji pokontrolnej /5
Prowadzenie kontroli/unikanie konfliktów/trudności językowe /5
Ogółem pkt: /75
Zakończenie kontroli Zwrot dokumentów /5
Jasne polecenia /2
Bezpieczeństwo /3
Ogółem pkt: /10
OCENA OGÓLNA pkt procentowo:
Uwagi dotyczące przeprowadzenia przez egzaminowanego kontroli oraz jego predyspozycji do wykonywania czynności kontrolnych Komisja egzaminacyjna
______

*) w zależności od rodzaju egzaminu kwalifikacyjnego

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 WZÓR

PROTOKÓŁ Nr .....................

egzaminu kwalifikacyjnego I stopnia/II stopnia*)

Pan/i ............................................................................................

(imię i nazwisko)

zatrudniony/a w ............................................................................................................................

przystąpił/a do egzaminu kwalifikacyjnego I stopnia/II stopnia*):

1) pisemnego w dniu ......................................................

2) praktycznego w dniu ..................................................

przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego w składzie:

Przewodniczący: ..............................................................

Członkowie: .....................................................................

.....................................................................

.....................................................................

.....................................................................

uzyskując na egzaminie kwalifikacyjnym I stopnia/II stopnia*):

1) pisemnym - wskaźnik procentowy prawidłowych odpowiedzi: ...........................................

2) praktycznym - wskaźnik procentowy z maksymalnej liczby punktów: ................................

złożył/a egzamin z wynikiem pozytywnym/negatywnym*).

Komisja egzaminacyjna:

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

......................................................

(miejscowość i data)

______

*) Niepotrzebne skreślić

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024