Zm.: rozporządzenie w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 30 sierpnia 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 65, poz. 594, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa z dnia 11 maja 2010 r. w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 81, poz. 535) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 w ust. 2 dodaje się pkt 12 w brzmieniu:

"12) emitować listy zastawne;";

2)
w § 12:
a)
w ust. 1:
wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Do zadań Rady Nadzorczej, poza zadaniami określonymi w art. 5c, art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 4-6 oraz art. 11 ust. 3 i 5 ustawy, a także w innych przepisach prawa, należy:",

po pkt 6 dodaje się pkt 6a w brzmieniu:

"6a) wyrażanie zgody na emisję przez Bank listów zastawnych;",

dodaje się pkt 11 w brzmieniu:

"11) podejmowanie uchwały w przedmiocie zaliczkowej wpłaty z zysku do budżetu państwa zgodnie z § 36 ust. 3 i 4.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:

"2a. Rada Nadzorcza przed podjęciem uchwały, o której mowa w art. 5c ustawy, zasięga opinii Zarządu o zasadności, wysokości i sposobie obniżenia funduszu statutowego.

2b. Uchwałę, o której mowa w ust. 1 pkt 11, Rada Nadzorcza podejmuje na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych. Przed podjęciem uchwały Rada Nadzorcza zasięga opinii Zarządu o zasadności i wysokości zaliczkowej wpłaty z zysku.";

3)
w § 13 w ust. 9 po pkt 6 dodaje się pkt 6a i 6b w brzmieniu:

"6a) obniżenia funduszu statutowego Banku zgodnie z art. 5c ustawy;

6b) zaliczkowej wpłaty zysku do budżetu państwa zgodnie z § 36 ust. 3 i 4;";

4)
w § 15:
a)
w ust. 3:
wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Zarząd przedstawia Radzie Nadzorczej w celu zatwierdzenia albo przyjęcia:";

po pkt 5 dodaje się pkt 5a w brzmieniu:

"5a) wnioski w sprawie emisji listów zastawnych;",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Zarząd przedstawia Radzie Nadzorczej opinie, o których mowa w § 12 ust. 2a i 2b. Zarząd informuje ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa o podjętych przez Radę Nadzorczą uchwałach w przedmiocie obniżenia funduszu statutowego Banku oraz w przedmiocie zaliczkowej wpłaty z zysku do budżetu państwa, o której mowa w § 36 ust. 3 i 4.";

5)
w § 19 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Banku są uprawnieni:

1) prezes Zarządu - samodzielnie;

2) dwaj członkowie Zarządu spośród pozostałych członków Zarządu działający łącznie;

3) pełnomocnik działający w zakresie otrzymanego pełnomocnictwa z członkiem Zarządu działającym z mocy prawa;

4) pełnomocnicy działający w zakresie otrzymanych pełnomocnictw.

2. Pełnomocnictw do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Banku udzielają:

1) prezes Zarządu - samodzielnie;

2) dwaj członkowie Zarządu spośród pozostałych członków Zarządu działający łącznie;

3) pełnomocnicy działający w zakresie otrzymanych pełnomocnictw.";

6)
w § 26 w ust. 4 w pkt 1 po lit. c dodaje się lit. ca i cb w brzmieniu:

"ca) akceptowanie kandydata na stanowisko osoby kierującej komórką audytu wewnętrznego,

cb) akceptowanie rocznego budżetu komórki audytu wewnętrznego,";

7)
w § 27 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Komórka audytu wewnętrznego podlega bezpośrednio prezesowi Zarządu. Prezes Zarządu nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy z osobą kierującą tą komórką. Przepisu § 21 ust. 2 nie stosuje się.";

8)
po § 27 dodaje się § 27a w brzmieniu:

"§ 27a. W przypadku emisji listów zastawnych przy Banku powołuje się powiernika i jego zastępcę zgodnie z przepisami wymienionymi w art. 6a ust. 2 ustawy.";

9)
w § 30 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Obniżenie funduszu statutowego Banku, zgodnie z art. 5c ustawy, następuje z dniem:

1) obciążenia rachunku Banku z tytułu wpłaty do budżetu państwa środków pieniężnych w wysokości kwoty, o którą obniżono fundusz statutowy;

2) zarejestrowania skarbowych papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych w wyniku nieodpłatnego przeniesienia na rzecz Skarbu Państwa będących w posiadaniu Banku skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w art. 5a ust. 1 ustawy;

3) nieodpłatnego przeniesienia na rzecz Skarbu Państwa lub innej państwowej osoby prawnej akcji lub udziałów przekazanych uprzednio do Banku w celu podwyższenia funduszu statutowego.";

10)
w § 36 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Zysk osiągnięty od końca poprzedniego roku obrotowego wykazany w sprawozdaniu finansowym zbadanym przez biegłego rewidenta pomniejszony o niepokryte straty i zysk funduszy, o których mowa w § 6, może zostać przeznaczony na zaliczkową wpłatę do budżetu państwa, w przypadku gdy Bank posiada fundusze własne, o których mowa w § 29, na poziomie wyższym niż poziom, który Bank jest zobowiązany utrzymywać zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

4. Wysokość zaliczkowej wpłaty do budżetu państwa może stanowić maksymalnie 90% zysku określonego zgodnie z ust. 3.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 216, poz. 1601).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 217, poz. 2124, z 2004 r. Nr 91, poz. 870, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119, z 2009 r. Nr 65, poz. 545 i Nr 195, poz. 1503 oraz z 2011 r. Nr 28, poz. 143.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024