Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składnia wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 16 grudnia 2010 r.
w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych

Na podstawie art. 88 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 oraz z 2010 r. Nr 127, poz. 857) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań, o których mowa w art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwanej dalej "ustawą", tryb składania wniosków oraz przekazywania środków.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy;
2)
minister - ministra właściwego do spraw zdrowia;
3)
programy - programy ogłaszane przez ministra obejmujące realizację zadań;
4)
środki - wpływy z dopłat, o których mowa w art. 80 ust. 1 ustawy, przekazane na wyodrębniony rachunek Funduszu;
5)
wnioskodawca - podmiot ubiegający się o dofinansowanie, realizowanych w ramach poszczególnych programów, zadań ze środków Funduszu;
6)
zadania - zadania określone w art. 88 ust. 4 ustawy.
§  3.
Środki przeznacza się na dofinansowanie realizacji zadań wykonywanych w ramach realizacji programów uwzględniających priorytety społeczne i ciągłość realizowanych zadań.
§  4.
1.
Dofinansowanie realizacji zadań następuje, po złożeniu wniosku, zwanego dalej "wnioskiem o udzielenie dofinansowania", do ministra albo z zastosowaniem procedur wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, Nr 161, poz. 1078 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 5, poz. 13).
2. 2
Wnioski o udzielenie dofinansowania składa się w terminie do dnia 1 września roku poprzedzającego rok rozpoczęcia realizacji zadania.
3.
Minister, uwzględniając wysokość środków Funduszu, może ogłosić dodatkowy termin składania wniosków o udzielenie dofinansowania.
4.
Wnioski o udzielenie dofinansowania rozpatrywane są w terminie 2 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków, o którym mowa odpowiednio w ust. 2 i 3.
5.
W przypadku gdy wniosek o udzielenie dofinansowania nie spełnia wymagań, o których mowa w § 7, minister wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§  5.
1.
Minister może upoważnić dyrektora podległej lub nadzorowanej jednostki organizacyjnej, zwanego dalej "podmiotem upoważnionym", do dokonywania wszelkich czynności związanych z zarządzaniem programem, w tym do zawierania umów, o których mowa w § 8 ust. 1, przekazywania środków, rozliczania, weryfikacji realizacji umowy i prawidłowości wydatkowanych środków oraz monitorowania realizacji programu.
2.
Podmiot upoważniony jest wskazywany w ogłoszeniu programu.
3.
Jednostka organizacyjna, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym, nie może być wnioskodawcą ubiegającym się o udzielenie dofinansowania realizacji zadań w ramach programu, którego dotyczy upoważnienie.
§  6.
1.
Ogłoszenie programu zawiera w szczególności informację o:
1)
nazwie programu i rodzaju zadań realizowanych w ramach programu;
2) 3
wysokości środków przeznaczonych na realizację programu;
3)
terminie i warunkach realizacji poszczególnych zadań;
4)
terminie i miejscu składania wniosków o udzielenie dofinansowania;
5)
kryteriach wyboru wniosków o udzielenie dofinansowania;
6)
wymaganych załącznikach do wniosków o udzielenie dofinansowania;
7)
wymaganiach, jakie spełniać muszą podmioty realizujące poszczególne zadania.
2.
Ogłoszenie programu następuje przez jego umieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra lub jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
§  7.
1.
Wniosek o udzielenie dofinansowania zawiera w szczególności:
1)
nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2)
określenie adresata wniosku o udzielenie dofinansowania;
3)
nazwę programu i rodzaj zadania realizowanego w ramach programu;
4)
określenie wysokości wnioskowanego dofinansowania;
5)
określenie wysokości środków własnych wnioskodawcy lub środków przeznaczonych na realizację zadania uzyskanych od innych podmiotów, wraz ze wskazaniem tych podmiotów;
6)
harmonogram realizacji zadania;
7)
opis spodziewanych korzyści z realizacji zadania;
8)
oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
9)
preliminarz całkowitych kosztów realizacji zadania.
2.
Do wniosku o udzielenie dofinansowania dołącza się dokumenty o spełnianiu wymagań, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 7, albo oświadczenie wnioskodawcy o ich spełnianiu.
§  8.
1.
Wniosek o udzielenie dofinansowania, zaakceptowany przez ministra i umieszczony na liście zaakceptowanych wniosków, stanowi podstawę do zawarcia z wnioskodawcą umowy o dofinansowanie realizacji zadania.
2.
W terminie, o którym mowa w § 4 ust. 4, minister ogłasza listę zaakceptowanych wniosków o udzielenie dofinansowania na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra albo jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym.
3. 4
Wnioskodawca, którego wniosek o udzielenie dofinansowania nie został zaakceptowany, może, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia listy zaakceptowanych wniosków, zwrócić się do ministra, a w przypadku wskazania w ogłoszeniu programu podmiotu upoważnionego, do tego podmiotu, o dokonanie ponownej oceny jego wniosku.
4. 5
Minister albo podmiot upoważniony dokonuje ponownej oceny wniosku o udzielenie dofinansowania w terminie 21 dni od dnia zwrócenia się przez wnioskodawcę o jej dokonanie. Podmiot upoważniony niezwłocznie przekazuje ministrowi do akceptacji wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę, wraz z jej uzasadnieniem.
5. 6
Minister ogłasza listę dodatkowo zaakceptowanych wniosków o udzielenie dofinansowania na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra lub jednostki organizacyjnej, której dyrektor jest podmiotem upoważnionym. Akceptacja ministra jest ostateczna.
§  9.
1.
Umowa, o której mowa w § 8 ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego realizacji;
2)
kwotę dofinansowania oraz termin i tryb przekazywania środków;
3)
sposób weryfikacji realizacji umowy i prawidłowości wydatkowanych środków oraz monitorowania realizacji programu przez ministra obejmujący w szczególności:
a)
obowiązek udostępnienia ministrowi niezbędnych informacji i dokumentów związanych z przedmiotem umowy, w tym dotyczących przebiegu i sposobu realizacji zadania, wykorzystania środków z Funduszu, dokumentacji księgowej i prawidłowości rozliczeń,
b)
obowiązek realizacji zaleceń ministra w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości oraz zawiadamiania ministra o wykonaniu tych zaleceń lub przyczynach ich niewykonania;
4)
sposób rozliczenia środków obejmujący w szczególności:
a)
obowiązek przedstawienia ministrowi rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym, zgodnie z umową, w terminie 60 dni od zakończenia realizacji zadania, nie później niż do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym przekazano środki albo roku realizacji umowy,
b)
obowiązek przedstawiania ministrowi, na jego żądanie, częściowych rozliczeń realizacji zadania;
5)
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanych środków obejmujące w szczególności obowiązek zwrotu niewykorzystanej kwoty w terminie 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania, nie później niż do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, w którym przekazano środki albo roku realizacji umowy.
2.
W przypadku stwierdzenia wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania środków nienależnie lub w nadmiernej wysokości stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  10.
Przekazywanie środków na dofinansowanie odbywa się w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji umowy, o której mowa w § 8 ust. 1, lub jako refundacja poniesionych wydatków. Środki są przekazywane na wydzielony rachunek bankowy podmiotu, któremu zostały przyznane środki na dofinansowanie realizacji zadania, wskazany w umowie, o której mowa w § 8 ust. 1.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2014 r. (Dz.U.2015.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2015 r.
3 § 6 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2014 r. (Dz.U.2015.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2015 r.
4 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2014 r. (Dz.U.2015.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2015 r.
5 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2014 r. (Dz.U.2015.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2015 r.
6 § 8 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2014 r. (Dz.U.2015.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2015 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.6.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składnia wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.
Data aktu: 16/12/2010
Data ogłoszenia: 10/01/2011
Data wejścia w życie: 25/01/2011