Szczegółowe warunki i tryb przyznawania weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi pomocy finansowej na naukę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lutego 2012 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi pomocy finansowej na naukę

Na podstawie art. 26 ust. 8 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, poz. 1203) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, zwanej dalej "pomocą", weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi w zakresie:
a)
opłaty za naukę lub studia,
b)
przejazdów z miejsca zamieszkania weterana poszkodowanego-żołnierza do szkoły lub uczelni i z powrotem,
c)
zakwaterowania w miejscowości, w której weteran poszkodowany-żołnierz pobiera naukę lub odbywa studia;
2)
właściwość organów;
3)
dokumenty stanowiące podstawę do przyznawania pomocy oraz sposób i termin jej wypłaty;
4)
warunki zawieszania udzielania pomocy oraz zwrotu kosztów nauki lub studiów, przejazdów i zakwaterowania.
§  2.
Pomoc przyznaje Minister Obrony Narodowej w drodze decyzji administracyjnej.
§  3.
1.
Organem właściwym do wypłaty pomocy jest dyrektor wojskowego biura emerytalnego.
2.
Właściwość wojskowego biura emerytalnego ustala się według miejsca zamieszkania weterana poszkodowanego-żołnierza.
§  4.
Pomoc przyznawana jest na wniosek złożony przez weterana poszkodowanego-żołnierza.
§  5.
1.
Wniosek składa się do Ministra Obrony Narodowej w każdym roku szkolnym lub akademickim do dnia 30 września roku, w którym pomoc ma być przyznana.
2.
W przypadku złożenia wniosku po terminie określonym w ust. 1, pomoc przyznawana jest na jeden semestr w bieżącym roku szkolnym lub akademickim.
3.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania wnioskodawcy;
2)
numer i datę wydania legitymacji weterana poszkodowanego-żołnierza.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
zaświadczenie wydane przez placówkę oświatową lub uczelnię, w której wnioskodawca zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę lub studia, wraz ze wskazaniem liczby semestrów w danym roku szkolnym lub akademickim;
2)
zobowiązanie do niezwłocznego zawiadomienia Ministra Obrony Narodowej o przerwaniu nauki w trakcie roku szkolnego lub akademickiego;
3)
oświadczenie o formie wypłaty pomocy;
4)
oświadczenie o zamiarze korzystania z pomocy w zakresie pokrycia kosztów:
a)
opłat za naukę lub stadia lub
b)
przejazdów z miejsca zamieszkania do szkoły lub uczelni wraz ze wskazaniem przysługujących uprawnień do przejazdów ulgowych, lub
c)
zakwaterowania w miejscowości, w której wnioskodawca pobiera naukę lub odbywa studia.
§  6.
1.
Pomoc przeznaczona na pokrycie opłat za naukę lub studia wypłacana jest w dwóch ratach do wysokości kosztów poniesionych na opłacenie danego semestru:
1)
pierwsza rata, za okres od września do stycznia, wypłacana jest w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2)
druga rata, za okres od lutego do czerwca, wypłacana jest w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
2.
Rata pomocy wypłacana jest w danym semestrze, po przedstawieniu aktualnego zaświadczenia o kontynuowaniu nauki lub studiów oraz dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztów na opłacenie danego semestru.
3.
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie, w terminie odpowiednim do okresu odbywania nauki lub studiów.
§  7.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, pokrywa się do wysokości równej cenie biletu za przejazd drugą klasą pociągu osobowego, z uwzględnieniem przysługujących uprawnień do przejazdów ulgowych, po przedstawieniu przez weterana poszkodowanego-żołnierza właściwemu wojskowemu biuru emerytalnemu dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztów przejazdu.
§  8.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. c, pokrywa się do wysokości określonej w dokumencie potwierdzającym poniesienie kosztu na zakwaterowanie po przedstawieniu tego dokumentu przez weterana poszkodowanego-żołnierza właściwemu wojskowemu biuru emerytalnemu.
§  9.
1.
Pomoc wypłacana jest w formie gotówkowej lub bezgotówkowej stosownie do dyspozycji udzielonej przez weterana poszkodowanego-żołnierza.
2.
Pomoc, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c, wypłacana jest w terminie 14 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów.
§  10.
1.
W przypadkach przerwania nauki lub studiów, określonych w art. 26 ust. 6 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, weteran poszkodowany-żołnierz informuje niezwłocznie o tym fakcie Ministra Obrony Narodowej oraz przedstawia dokument potwierdzający stan zdrowia lub zaistnienie zdarzenia losowego, które spowodowało przerwanie nauki lub stadiów.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej na wniosek zainteresowanego zawiesza wypłatę pomocy do czasu ustania przyczyny przerwania nauki lub studiów.
§  11.
1.
W przypadku nieukończenia nauki lub studiów, określonym w art. 26 ust. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy, weteran poszkodowany-żołnierz informuje niezwłocznie o tym fakcie Ministra Obrony Narodowej.
2.
Jeżeli weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi przyznana została pomoc przeznaczona na pokrycie opłat za naukę lub stadia, informację, o której mowa w ust. 1, weteran poszkodowany-żołnierz przekazuje przed wypłaceniem pierwszej lub drugiej raty, o której mowa w § 6 ust. 1.
3.
Organ, o którym mowa w § 3, wzywa weterana poszkodowanego-żołnierza do zwrotu udzielonej pomocy, wskazując jednocześnie rachunek bankowy, na który ma być dokonany zwrot.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 marca 2012 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024