Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 5 stycznia 2012 r.
w sprawie Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór odznaki Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", zwanego dalej "Medalem", oraz miniatury odznaki Medalu, wzór wniosku o nadanie Medalu, wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu, tryb wydawania legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu i warunki wydawania jej duplikatu oraz sposób noszenia odznaki Medalu i miniatury odznaki Medalu.
§  2. 
1. 
Odznaka Medalu ma postać stylizowanego kwiatu. Średnica odznaki Medalu Złotego wynosi 70 mm, Srebrnego 55 mm i Brązowego 40 mm. W środkowej części awersu znajduje się nakładka ze stylizowanym orłem w koronie. W środkowej części rewersu jest umieszczona nakładka przedstawiająca twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych. Powyżej znajduje się półkolisty napis "Gloria Artis".
2. 
Odznaka Medalu jest wykonana z tombaku srebrzonego oksydowanego. Wewnętrzna część płatków kwiatu na awersie jest wypełniona emalią:
1)
zieloną - w przypadku Medalu Złotego;
2)
niebieską - w przypadku Medalu Srebrnego;
3)
wiśniową - w przypadku Medalu Brązowego.
3. 
Nakładki z orłem są wykonane w odznace:
1)
Medalu Złotego z metalu koloru złotego;
2)
Medalu Srebrnego z metalu koloru srebrnego;
3)
Medalu Brązowego z metalu koloru brązowego.
4. 
Odznaka Medalu Złotego jest zawieszona na wstążce o długości 680 mm i szerokości 50 mm, koloru zielonego z dwoma pionowymi paskami - białym i czerwonym szerokości 13 mm.
5. 
Odznaka Medalu Srebrnego jest zawieszona na wstążce o długości 60 mm i szerokości 35 mm koloru niebieskiego z dwoma pionowymi paskami - białym i czerwonym szerokości 5 mm.
6. 
Odznaka Medalu Brązowego jest zawieszona na wstążce o długości 55 mm i szerokości 35 mm koloru bordowego z dwoma pionowymi paskami - białym i czerwonym szerokości 5 mm.
7. 
Wzór graficzny odznaki Medalu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Odznaka miniatury Medalu jest jednostronnie tłoczona, patynowana (brązowiona), ma średnicę 17 mm i przedstawia, w zależności od stopnia Medalu, rewers Medalu Złotego barwiony zieloną farbą żywiczną, rewers Medalu Srebrnego barwiony niebieską farbą żywiczną albo rewers Medalu Brązowego barwiony wiśniową farbą żywiczną.
2. 
Odznaka miniatury Medalu jest zapinana na sztyft.
3. 
Wzór graficzny odznaki miniatury Medalu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
Wzór wniosku o nadanie Medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Legitymacja potwierdzająca nadanie odznaki Medalu jest wręczana osobie wyróżnionej wraz z odznaką Medalu i miniaturą odznaki Medalu.
2. 
Odbiór legitymacji potwierdza osoba wyróżniona, a w przypadku gdy osobą wyróżnioną jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej - jej przedstawiciel, własnoręcznym i czytelnym podpisem.
3. 
W przypadku gdy odznaka Medalu jest wręczana poza urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "ministrem", potwierdzenia odbioru legitymacji może również dokonać osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
4. 
Jeżeli osobą wyróżnioną jest osoba fizyczna, która nie może odebrać Medalu, potwierdzenia odbioru legitymacji dokonuje członek rodziny osoby wyróżnionej albo inna osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
§  6. 
1. 
Legitymacja potwierdzająca nadanie odznaki Medalu ma wymiary 152 mm x 107 mm. Na zewnętrznej stronie legitymacji wydrukowane jest godło państwa.
2. 
Wzór legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę Medalu Złotego nosi się na szyi, a odznakę Medalu Srebrnego, Medalu Brązowego oraz miniaturę odznaki Medalu nosi się na lewej stronie piersi.
2. 
W przypadku przyznania odznaki Medalu osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej odznaka Medalu i miniatura odznaki Medalu jest przechowywana w obiekcie stanowiącym jej siedzibę w sposób zapewniający należyty szacunek.
§  8. 
1. 
W przypadku zniszczenia lub utraty legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki Medalu, na wniosek osoby wyróżnionej, a w przypadku osoby fizycznej również na wniosek członka jej rodziny, wydaje się duplikat legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki Medalu.
2. 
Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do ministra.
3. 
Duplikat legitymacji wydaje się nieodpłatnie na druku według wzoru obowiązującego w dniu wydania oryginału legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki Medalu. Na drugiej stronie legitymacji należy umieścić wyraz "Duplikat", a na dole trzeciej strony dodać wyrazy "oryginał podpisał" i wymienić ministra, który podpisał oryginał legitymacji, oraz zamieścić datę i czytelny podpis przedstawiciela właściwej komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra wystawiającej duplikat legitymacji.
4. 
Odbiór duplikatu legitymacji potwierdza osoba wyróżniona, a w przypadku gdy osobą wyróżnioną jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej - jej przedstawiciel, własnoręcznym i czytelnym podpisem. W przypadku gdy osobą wyróżnioną jest osoba fizyczna, która nie może odebrać duplikatu legitymacji, odbiór potwierdza członek rodziny osoby wyróżnionej albo inna osoba upoważniona przez osobę wyróżnioną.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR MEDALU "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR MINIATURY MEDALU "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

Wniosek o nadanie Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE MEDALU "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz.U.2021.1951).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 20 lipca 2005 r. w sprawie nadawania Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (Dz.U.2005.149.1235), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.207.1230).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024