Zasady i tryb nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzór odznaki tego medalu i sposób jego noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 kwietnia 1991 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ustanowieniu medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Medal "Za zasługi dla obronności kraju", zwany dalej "medalem", może być nadany osobom, które:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2)
posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;
3)
swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.
2.
Medal może być nadany jednostkom wojskowym, organizacjom społecznym, przedsiębiorstwom, zakładom i instytucjom, które:
1)
osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2)
posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego.
3.
Przy nadawaniu medalu zachowuje się kolejność w jego stopniach, z tym że:
1)
nadanie srebrnego medalu może nastąpić po upływie co najmniej trzech lat od nadania medalu brązowego;
2)
nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego medalu.
4.
Medal w danym stopniu nadaje się tylko raz.
5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 3.
§  2.
W celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy, medal może być nadany również:
1)
złoty medal - rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę wojskową;
2)
srebrny medal - rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.
§  3.
1.
Wnioski o nadanie medalu przedstawiają:
1)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych oraz osób zatrudnionych lub pełniących w nich służbę;
2)
wojewodowie - za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych, organów organizacji społecznych, pracowników terenowej administracji rządowej oraz pracowników samorządowych;
3)
władze naczelne organizacji społecznych:
a)
w stosunku do pracowników i członków tych organizacji,
b)
w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych, za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych;
4)
osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie) jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej - w stosunku do bezpośrednio im podporządkowanych jednostek organizacyjnych oraz żołnierzy pełniących w nich służbę, a także pracowników zatrudnionych w tych jednostkach;
5) 1
szef (dyrektor) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach administracji wojskowej - w stosunku do osób, o których mowa w § 2.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 4, mogą przedstawiać wnioski o nadanie medalu również w stosunku do innych jednostek organizacyjnych i innych osób niż określone w tym przepisie.
3.
Wnioski o nadanie medalu przedstawia się do departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr nie później niż na 30 dni przed przewidywanym terminem jego wręczenia.
4.
Wnioski o nadanie medalu jednostce organizacyjnej mają charakter opisowy, w pozostałych przypadkach stosuje się wzór wniosku stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1. 2
Medal wręczają osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3, w sposób uroczysty, w obecności osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorów (szefów) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej lub przedstawiciela wojewódzkiego sztabu wojskowego.
2.
Żołnierzom w czynnej służbie wojskowej oraz pracownikom wojska medal wręczają dowódcy (szefowie) o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku.
3.
Osobom, o których mowa w § 2, medal wręczają szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowi komendanci uzupełnień.
§  5.
1.
Osobom wyróżnionym medalem wręcza się odznakę medalu i jego legitymację.
2.
W przypadku nadania medalu jednostce organizacyjnej wręcza się odznakę medalu i akt jego nadania.
3.
Wzór legitymacji medalu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Wzór aktu nadania medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5a.
W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego medalu departament Ministerstwa Obrony Narodowej właściwy do spraw kadr na prośbę wyróżnionej osoby lub jednostki organizacyjnej może ponownie wydać odznakę nadanego medalu. Ponowne wydanie odznaki medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  6.
1.
Odznaką medalu jest okrągły złocony, srebrzony lub patynowany na brązowo medal o średnicy 36 mm; umieszczony jest na nim hełm rycerski w koronie, otoczony liśćmi akantu, pod nim tarcza, na której jest umieszczony orzeł wojskowy w koronie; w otoku napis "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"; na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony w środku dwuwierszowy, poziomy napis "WOJSKO POLSKIE".
2.
Medal nosi się na białej wstążce szerokości 38 mm, z pionowym czerwonym pasem szerokości 20 mm pośrodku.
3.
Wzór graficzny odznaki medalu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych.
2.
Zamiast medalu można nosić jego miniaturkę lub baretkę.
§  8.
Medale "Za zasługi dla obronności kraju", nadane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nosi się według dotychczasowego wzoru.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 1966 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzorów odznak tych medali i sposobu ich noszenia (Dz. U. Nr 14, poz. 89 i z 1969 r. Nr 18, poz. 138), w części dotyczącej medalu "Za zasługi dla obronności kraju".
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE MEDALU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR LEGITYMACJI MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR AKTU NADANIA MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

ZAŁĄCZNIK Nr 4 

WZÓR RYSUNKOWY ODZNAKI MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

1 § 3 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1659) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1659) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024