Wenezuela-Polska. Umowa ramowa o współpracy. Santiago.2013.01.27.

UMOWA RAMOWA
o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Boliwariańską Republiką Wenezueli,
podpisana w Santiago dnia 27 stycznia 2013 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 27 stycznia 2013 r. w Santiago została podpisana Umowa ramowa o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Boliwariańską Republiką Wenezueli, w następującym brzmieniu:

UMOWA RAMOWA O WSPÓŁPRACY

MIĘDZY

RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ

A BOLIWARIAŃSKĄ REPUBLIKĄ WENEZUELI

Rzeczpospolita Polska i Boliwariańska Republika Wenezueli, zwane dalej "Stronami":

- kierując się pragnieniem wzmocnienia więzów przyjaźni łączącej oba Państwa,

- uznając, że umocnienie współpracy w obszarach przewidzianych niniejszą Umową przyczyni się do rozwoju obu Państw,

- kierując się pragnieniem promowania i rozwoju stosunków między obu Państwami, w związku z ich prawodawstwem wewnętrznym i regulacjami oraz zobowiązaniami międzynarodowymi,

uzgodniły, co następuje:

ARTYKUŁ  1

Strony podejmują się promować i intensyfikować współpracę między obydwoma Państwami opartą na zasadzie równości, wzajemnego poszanowania suwerenności i obopólnych korzyści, w obszarach przewidzianych niniejszą Umową.

ARTYKUŁ  2

Współpraca przewidziana w niniejszej Umowie będzie dotyczyć następujących obszarów:

-
gospodarczego;
-
energetycznego;
-
rolniczego;
-
infrastruktury;
-
turystyki;
-
ochrony środowiska;

oraz jakiegokolwiek innego, wspólnie uzgodnionego przez Strony.

ARTYKUŁ  3

Współpraca między Stronami będzie polegać na wspieraniu:

1)
wymiany delegacji gospodarczych i handlowych reprezentujących zarówno sektor publiczny, jak i prywatny;
2)
udziału podmiotów gospodarczych zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, przedstawicieli instytucji i organizacji rządowych oraz udziału społeczeństw w wystawach, targach handlowych, konferencjach i seminariach organizowanych w celu intensyfikacji współpracy;
3)
rozwoju i dywersyfikacji handlu między Stronami;
4)
wszelkich innych form współpracy wspólnie uzgodnionych przez Strony.
ARTYKUŁ  4

Strony będą promować, w ramach swoich wewnętrznych systemów prawnych, współpracę między instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami sektora publicznego i/albo prywatnego obu Państw.

ARTYKUŁ  5

Strony będą mogły wspólnie przyjmować programy wykonawcze oraz dwustronne komplementarne instrumenty prawne, które powinny wskazywać cele, harmonogram prac, zobowiązania każdej ze Stron, finansowanie, organizacje lub struktury odpowiedzialne za ich wykonanie, w celu realizacji współpracy przewidzianej w niniejszej Umowie.

ARTYKUŁ  6

Dla realizacji niniejszej Umowy Strony powołają Komisję Mieszaną do spraw Współpracy, zwaną dalej "Komisją Mieszaną".

W skład Komisji Mieszanej wejdą przedstawiciele organów administracji rządowej i instytucji rządowych obu Państw, właściwi dla obszarów objętych niniejszą Umową. Komisji Mieszanej przewodniczyć będą Ministrowie Spraw Zagranicznych lub wyznaczone przez nich osoby.

Posiedzenia Komisji Mieszanej odbywać się będą raz na 2 (dwa) lata, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Boliwariańskiej Republice Wenezueli, w terminach uzgodnionych przez Strony. Jeśli uznają to za potrzebne, Strony będą także zwoływać posiedzenia nadzwyczajne Komisji Mieszanej. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, Komisja Mieszana będzie powoływać grupy robocze dla poszczególnych obszarów współpracy objętych niniejszą Umową.

Zadania Komisji Mieszanej będą obejmować:

*
Dokonywanie przeglądu bieżącego stanu współpracy;
*
Ukierunkowywanie dalszego rozwoju współpracy;
*
Opracowywanie nowych projektów współpracy;
*
Przedstawianie zaleceń związanych z realizacją niniejszej Umowy,
*
Promowanie celów niniejszej Umowy oraz zapewnienie koordynacji i implementacji podejmowanych decyzji i rekomendacji;
*
Powołanie specjalnych komitetów i grup roboczych w celu opracowywania konkretnych tematów przedstawianych Komisji;
*
Monitorowanie działań, programów i projektów wynikających z wykonania niniejszej Umowy oraz informowanie Stron o ich realizacji;
*
Pośredniczenie w kontaktach z organami i instytucjami właściwymi dla danego państwa w celu ułatwienia wykonania postanowień niniejszej Umowy;
*
Na wniosek stron, coroczne dokonywanie weryfikacji warunków niniejszej Umowy.
ARTYKUŁ  7

Wszelkie wątpliwości i spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w duchu przyjaźni, poprzez bezpośrednie negocjacje między Stronami, drogą dyplomatyczną.

ARTYKUŁ  8

Niniejsza Umowa może zostać zmieniona za obopólną zgodą Stron. Zmiany wejdą w życie w trybie określonym w Artykule 9 niniejszej Umowy.

ARTYKUŁ  9

Umowa wejdzie w życie w dniu otrzymania ostatniej z not, którymi Strony powiadomią się wzajemnie, drogą dyplomatyczną i w formie pisemnej, o spełnieniu wewnątrzpaństwowych wymogów konstytucyjnych i prawnych dla wejścia w życie Umowy. Niniejsza Umowa zawarta jest na okres 1 (jednego) roku i ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejny okres 1 (jednego) roku, jeżeli żadna ze Stron nie powiadomi drugiej Strony, w formie pisemnej i drogą dyplomatyczną, co najmniej na 3 (trzy) miesiące przed upływem danego okresu, o swoim zamiarze nieprzedłużania Umowy.

Umowa może być wypowiedziana w każdej chwili przez każdą ze Stron w drodze pisemnej notyfikacji, przekazanej drugiej Stronie drogą dyplomatyczną. W takim przypadku Umowa utraci moc po upływie 6 (sześciu) miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Stronę noty wypowiadającej.

Jeżeli Strony nie postanowią inaczej, w przypadku wygaśnięcia niniejszej Umowy, programy i projekty przyjęte na jej podstawie będą kontynuowane na warunkach, określonych w niniejszej Umowie, aż do ich zakończenia.

UMOWĘ NINIEJSZĄ sporządzono w Santiago, dnia 27 stycznia 2013 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim, hiszpańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 31 lipca 2013 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024