Ustanowienie Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 2013 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się Odznakę Honorową Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom:
1)
zakładów górniczych, podmiotów wykonujących w zakresie swojej działalności zawodowej czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego, podmiotów zawodowo trudniących się ratownictwem górniczym oraz innych jednostek ratownictwa górniczego, a także jednostek naukowych, organizacji zawodowych i społecznych oraz innych jednostek organizacyjnych działających w dziedzinie górnictwa,
2)
organów nadzoru górniczego oraz innych organów administracji państwowej nadzorujących działalność górniczą lub działających w dziedzinie górnictwa

- w uznaniu ich szczególnych zasług dla bezpieczeństwa w górnictwie w zakresie działań mających na celu poprawę stanu tego bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie projektowania, wprowadzania i popularyzowania nowych rozwiązań technicznych oraz prac badawczych dotyczących tych rozwiązań.

2.
Odznaka może być nadawana również innym, niewymienionym w ust. 1, osobom, szczególnie zasłużonym dla bezpieczeństwa w górnictwie lub umacniania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
3.
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Prezes Wyższego Urzędu Górniczego z własnej inicjatywy albo na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego;
3)
ogólnokrajowego związku zawodowego;
4)
ogólnokrajowego zrzeszenia związków zawodowych lub ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej;
5)
ogólnokrajowej federacji lub konfederacji pracodawców;
6)
przedsiębiorcy, podmiotu zawodowo trudniącego się ratownictwem górniczym lub innej jednostki ratownictwa górniczego;
7)
jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz bezpieczeństwa w górnictwie;
8)
stowarzyszenia, fundacji lub innej organizacji pozarządowej, której statutowym zadaniem jest działalność na rzecz bezpieczeństwa w górnictwie.
2.
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe oraz informacje o szczególnych zasługach dla bezpieczeństwa w górnictwie uzasadniających nadanie odznaki.
3.
Wzór wniosku o nadanie odznaki stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wniosek o nadanie odznaki jest przedstawiany Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego nie później niż na 2 miesiące przed planowanym terminem jej wręczenia.
§  4.
1.
Odznakę stanowi okrągły, metalowy, srebrzony i patynowany medal o średnicy 38,4 mm, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, okolonej wypukłym majuskułowym napisem "ZASŁUŻONY DLA BEZPIECZEŃSTWA W GÓRNICTWIE", widnieje pośrodku wypukły emblemat górniczy w kształcie skrzyżowanego perlika z młotkiem w otoku stylizowanego wieńca z wawrzynu, symbolizującego zasługę. Na stronie odwrotnej widnieje wypukły znak - logo Wyższego Urzędu Górniczego. Medal zawieszony jest na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 40 mm, z pionowymi paskami w kolorach i szerokości, licząc od lewej krawędzi: zielonym 1,5 mm, czarnym 7 mm, zielonym 1,5 mm, białym 10 mm, czerwonym 10 mm, zielonym 1,5 mm, czarnym 7 mm oraz zielonym 1,5 mm.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Odznakę wręcza Prezes Wyższego Urzędu Górniczego lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Odznakę wręcza się uroczyście z okazji "Dnia Górnika". Wręczenie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
3.
Osoba wyróżniona odznaką otrzymuje nieodpłatnie nadaną jej odznakę wraz z dyplomem, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia, oraz legitymacją, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4.
W przypadku zgubienia albo zniszczenia odznaki, dyplomu lub legitymacji wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  6.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.
§  7.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZASŁUŻONEGO DLA BEZPIECZEŃSTWA W GÓRNICTWIE

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ ZASŁUŻONEGO DLA BEZPIECZEŃSTWA W GÓRNICTWIE

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

W uznaniu szczególnych zasług dla bezpieczeństwa w górnictwie nadaję

Panu/Pani

wzór

Objaśnienie:

Dyplom jest kartonem koloru jasnożółtego z napisami koloru ciemnozielonego, w formacie A4.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LEGITYMACJI

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru ciemnozielonego i ma wymiary 100 mm x 140 mm. Na jej czołowej stronie znajduje się złote tłoczenie zawierające wizerunek orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024