Dofinansowanie zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)
z dnia 24 czerwca 2013 r.
w sprawie dofinansowania zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. poz. 1456) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a także tryb składania wniosków o dofinansowanie oraz przekazywania środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na realizację zadań.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Funduszu - rozumie się przez to Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej;
2)
ministrze - rozumie się przez to ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, będącego dysponentem Funduszu;
3)
środkach Funduszu - rozumie się przez to wpływy z dopłat do stawek, cen losów lub innych dowodów udziału w grach objętych monopolem państwa, przekazane na rachunek Funduszu;
4)
oferentach - rozumie się przez to podmioty ubiegające się o dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej ze środków Funduszu;
5)
zadaniach związanych z przygotowaniem kadry narodowej - rozumie się przez to zadania związane z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy.
§  3.
W zakresie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej środki Funduszu można przeznaczyć na dofinansowanie:
1)
udziału w zgrupowaniach i konsultacjach w kraju i za granicą;
2)
startów w imprezach krajowych i zagranicznych;
3)
zakupu sprzętu sportowego i ubiorów sportowych;
4)
zakupu leków, odżywek i suplementów;
5)
ubezpieczenia zawodników, trenerów i sprzętu;
6)
wynagrodzeń dla kadry szkoleniowej;
7)
wynajmu obiektów;
8)
badań zawodników;
9)
innych przedsięwzięć niezbędnych do realizacji szkolenia sportowego;
10)
kosztów obsługi zadania.
§  4.
Dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej udziela się po przeprowadzeniu otwartego konkursu, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.2)), z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  5.
1.
Wnioski zawierające oferty na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej mogą składać podmioty, których podstawowym celem statutowym jest prowadzenie działalności w zakresie kultury fizycznej.
2.
Oferta powinna zawierać:
1)
określenie oferenta wraz z aktualnym wyciągiem z Krajowego Rejestru Sądowego albo innego rejestru, albo z zaświadczeniem bądź informacją sporządzonymi na podstawie ewidencji właściwej dla formy organizacyjnej oferenta;
2)
szczegółową nazwę zadania wraz z zakresem i charakterystyką (w tym wskazanie terminu, miejsca i liczby uczestników);
3)
informację o wcześniejszej działalności oferenta w zakresie, którego dotyczy zadanie;
4)
informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania oraz o planowanej wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację danego zadania pochodzących z innych źródeł;
5)
kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania;
6)
kalkulację przewidywanych dochodów oraz innych korzyści związanych z realizacją zadania;
7)
kwoty środków Funduszu otrzymane w bieżącym i poprzednim roku;
8)
wskazanie rachunku, na który mają być przekazane środki;
9)
oświadczenie oferenta, że nie zalega z płatnościami na rzecz podmiotów publicznoprawnych oraz innych podmiotów.
3.
Do oferty powinny być dołączone następujące załączniki:
1)
zbiorczy plan kosztów bezpośrednich, a także kosztów obsługi zadania, zwanych dalej "kosztami pośrednimi";
2)
szczegółowy regulamin i program przedsięwzięcia, ramowy program szkolenia sportowego, specyfikacja sprzętu sportowego lub inne informacje niezbędne przy rozpatrywaniu oferty.
§  6.
1.
Oferta na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej, zaakceptowana przez ministra, stanowi podstawę do zawarcia umowy z oferentem.
2.
Przekazywanie środków Funduszu odbywa się na podstawie umów zawartych przez ministra z oferentami, po spełnieniu warunków i w trybie określonych w rozporządzeniu.
§  7.
Umowa o dofinansowanie ze środków Funduszu realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie stron umowy;
2)
nazwę i szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dofinansowanie zostało przyznane, i termin jego wykonania;
3)
wysokość udzielonego dofinansowania oraz sposób i terminy przekazywania środków, z uwzględnieniem § 8;
4)
termin wykorzystania dofinansowania, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2013 r.;
5)
termin i sposób rozliczenia udzielonego dofinansowania;
6)
termin zwrotu niewykorzystanej części dofinansowania, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą - 30 dni od określonego w umowie dnia jego wykonania;
7)
klauzulę o niedopuszczalności przenoszenia praw i obowiązków strony na osoby trzecie bez zgody ministra;
8)
określenie warunków zmiany zakresu rzeczowo-finansowego zadania w trakcie obowiązywania umowy;
9)
zobowiązanie oferenta do wykorzystania środków Funduszu wyłącznie na cele określone w umowie;
10)
zobowiązanie oferenta do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków Funduszu i wydatków dokonywanych z tych środków;
11)
określenie sposobu zagospodarowania dochodów osiągniętych przez oferenta przy realizacji zadania;
12)
określenie składników kalkulacji kosztów pośrednich;
13)
zobowiązanie oferenta do poddania się kontroli realizowanej przez organ udzielający dofinansowania;
14)
zobowiązanie oferenta do przedłożenia w określonych terminach i zakresie rozliczenia zadania oraz do zwrotu środków Funduszu w przypadku niewykonania zadania w części lub w całości, pobrania środków Funduszu w nadmiernej wysokości lub nienależnie bądź wykorzystania tych środków niezgodnie z przeznaczeniem;
15)
klauzulę o możliwościach rozwiązania umowy.
§  8.
Środki Funduszu przeznaczone w umowie na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej są przekazywane na rachunek bankowy oferenta w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania.
§  9.
1.
Jeżeli przy realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej ze środków Funduszu zostaną osiągnięte dochody nieprzewidziane w umowie, oferent jest obowiązany zwrócić je w terminie 14 dni od dnia uzyskania dochodu na rachunek Funduszu.
2.
Oferent może wystąpić do ministra w terminie określonym w ust. 1 z propozycją zagospodarowania dochodów nieprzewidzianych w umowie. Po rozpatrzeniu propozycji strony mogą w formie aneksu do umowy rozszerzyć zakres rzeczowy realizowanego zadania albo odpowiednio zmniejszyć kwotę dofinansowania.
3.
Osiągnięte przez oferenta dochody z tytułu kar umownych powinny być zwrócone, proporcjonalnie do udziału środków Funduszu w pokryciu wydatku, na rachunek Funduszu w terminie 14 dni od dnia uzyskania dochodu.
§  10.
Oferenci realizujący zadania związane z przygotowaniem kadry narodowej mogą przeznaczyć na koszty pośrednie nie więcej niż 10% kosztów bezpośrednich związanych z realizacją zadania, dofinansowanych ze środków Funduszu, w tym na wynagrodzenia osób obsługujących te zadania. Wysokość kosztów pośrednich pokrywanych ze środków Funduszu ustala się, po ich szczegółowej analizie, w drodze negocjacji przed podpisaniem umowy, z uwzględnieniem rodzaju i specyfiki zadania.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. Nr 248, poz. 1489 oraz z 2013 r. poz. 606).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887, Nr 205, poz. 1211, Nr 208, poz. 1241, Nr 209, poz. 1244 i Nr 232, poz. 1378.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.756

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Data aktu: 24/06/2013
Data ogłoszenia: 01/07/2013
Data wejścia w życie: 02/07/2013