Prowadzenie Rejestru Dowodów Osobistych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 20 listopada 2014 r.
w sprawie prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych

Na podstawie art. 59 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2016 r. poz. 391 i 862) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych;
2)
tryb przekazywania danych między Rejestrem Dowodów Osobistych a innymi rejestrami centralnymi.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
RDO - Rejestr Dowodów Osobistych;
2)
SIS - System Informacyjny Schengen, o którym mowa w ustawie z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1203 oraz 2015 r. poz. 1607);
3)
ustawa - ustawę z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
§  3.
1.
RDO jest prowadzony w systemie teleinformatycznym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114 oraz z 2016 r. poz. 352).
2.
RDO jest prowadzony w sposób umożliwiający:
1)
ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych - przetwarzanie danych z wniosków o wydanie dowodu osobistego, blankietów dowodów osobistych i dowodów osobistych w procesie ich wydawania i unieważniania;
2)
organowi gminy - przetwarzanie danych niezbędnych w procesie wydawania i unieważniania dowodów osobistych;
3)
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - przetwarzanie danych niezbędnych do sporządzania i wydawania dokumentów, o których mowa w art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2015 r. poz. 1929 i 2023 oraz z 2016 r. poz. 147 i 437), zapewniając ochronę informacji niejawnych oraz realizację przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych obowiązków administratora danych osobowych zgromadzonych w RDO.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych wprowadza niezwłocznie do RDO dane określone w art. 56 ustawy, z wyłączeniem danych wprowadzonych przez organ gminy.
2.
Organ gminy wprowadza do RDO:
1)
dane zawarte we wniosku o wydanie dowodu osobistego określone w art. 28 pkt 1-7 ustawy, wraz z zeskanowaną fotografią albo plikiem zawierającym fotografię, oraz dane określone w art. 56 pkt 3 lit. b, pkt 4 lit. d tiret od trzeciego do szóstego i lit. e ustawy;
2)
datę i przyczynę pozostawienia wniosku o wydanie dowodu osobistego bez rozpoznania;
3)
numer i datę wydania decyzji administracyjnej o odmowie wydania dowodu osobistego, o której mowa w art. 32 ustawy;
4)
numer i datę wydania decyzji administracyjnej o stwierdzeniu nieważności dowodu osobistego, o której mowa w art. 52 ustawy.
§  5.
1.
Organ gminy wprowadza do RDO dane bezpośrednio, w trybie teletransmisji. RDO przekazuje zwrotnie potwierdzenie wprowadzenia danych.
2.
W przypadku braku bezpośredniego dostępu do RDO spowodowanego przyczynami niezależnymi od organu gminy, organ gminy niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 2 dni roboczych od dnia wpływu wniosku, przekazuje dane na bezpiecznym informatycznym nośniku danych do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
3.
Dane zgromadzone w RDO nie podlegają usunięciu, chyba że z odrębnych przepisów wynika obowiązek ich usunięcia.
4.
Dane w RDO zapisuje się wielkimi literami. Dopuszcza się zapisywanie danych dotyczących numeru domu lub lokalu małą literą, o ile taka numeracja występuje.
§  6.
1.
Po wprowadzeniu przez organ gminy do RDO daty odbioru przez obywatela dowodu osobistego dane określone w art. 56 pkt 4 lit. a-c ustawy przekazywane są z RDO do rejestru PESEL.
2.
W przypadku unieważnienia dowodu osobistego przekazywane są z RDO do rejestru PESEL dane określone w art. 56 pkt 4 lit. a oraz lit. d tiret piąte ustawy.
3.
Z RDO przekazywane są do SIS dane określone w art. 56 pkt 6 lit. a ustawy dotyczące skradzionych, przywłaszczonych lub utraconych blankietów dowodów osobistych.
4.
W przypadku unieważnienia dowodu osobistego z powodu utraty przekazywane są z RDO do SIS dane określone w art. 12 pkt 1 lit. a, b i f ustawy, art. 56 pkt 4 lit. a, c i d tiret pierwsze i piąte ustawy oraz data urodzenia posiadacza dowodu osobistego.
§  7.
1.
Przekazywanie danych między RDO a rejestrem PESEL i SIS następuje przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Rejestr PESEL i SIS przekazują zwrotnie potwierdzenie przekazania danych.
2.
Przekazywanie danych między RDO a rejestrem PESEL i SIS odbywa się bezpośrednio, w czasie rzeczywistym.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2015 r.
1 Obecnie działem administracji rządowej - informatyzacja kieruje Minister Cyfryzacji, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz.U.2015.1910).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024