Zakres sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz tryb i terminy przekazywania tych sprawozdań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 11 marca 2010 r.
w sprawie zakresu sprawozdań dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań

Na podstawie art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. z 2013 r. poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres sprawozdań z wykonywania przez podmioty wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanej dalej "ustawą", zadań instytucji zarządzającej;
2)
zakres sprawozdań zawierających inne dane niż występujące w sprawozdaniach, o których mowa w pkt 1, niezbędne do właściwego monitorowania realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zwanego dalej "Programem";
3)
tryb i terminy przekazywania sprawozdań, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  2.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1, sporządzane przez podmioty wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, są przekazywane jako:
1)
sprawozdania bieżące:
a)
tygodniowe,
b)
miesięczne;
2)
sprawozdania okresowe:
a)
półroczne,
b)
roczne;
3)
(uchylony).
2.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1, sporządzane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, są przekazywane jako:
1)
zbiorcze sprawozdania bieżące:
a)
tygodniowe,
b)
miesięczne;
2)
zbiorcze sprawozdania okresowe:
a)
półroczne,
b)
roczne;
3)
(uchylony).
3.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 2, sporządzane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, są przekazywane łącznie ze sprawozdaniami, o których mowa w ust. 2.
§  3.
1.
Sprawozdania bieżące, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, i zbiorcze sprawozdania bieżące, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy danego tygodnia albo miesiąca, za okres od początku wdrażania Programu, dotyczące przebiegu wdrażania działań Programu, w szczególności złożonych wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działań objętych Programem, zwanej dalej "pomocą", zawartych umów lub wydanych decyzji w sprawie przyznania pomocy.
2.
Sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b, i zbiorcze sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b, zawierają dane z podziałem na województwa.
3.
Sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b, i zbiorcze sprawozdania bieżące miesięczne, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b, jeżeli są przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy I i III kwartału danego roku, poza danymi określonymi w ust. 1, zawierają również dane dotyczące:
1)
przeprowadzonych kontroli realizacji operacji w ramach wdrażania Programu oraz ich wyników;
2)
(uchylony);
3)
napotkanych problemów we wdrażaniu Programu, w szczególności związanych z zapewnieniem zgodności ze wspólnotowymi politykami, i środków podjętych w celu ich rozwiązania.
§  4.
1.
Sprawozdania okresowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, oraz zbiorcze sprawozdania okresowe, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy danego okresu sprawozdawczego, za okres sprawozdawczy, dotyczące:
1)
przebiegu wdrażania Programu, w szczególności złożonych wniosków o przyznanie pomocy, zawartych umów lub wydanych decyzji w sprawie przyznania tej pomocy;
2)
czynności podejmowanych w ramach wykonywania zadań związanych z monitorowaniem Programu, w szczególności w zakresie gromadzenia w formie elektronicznej informacji i danych dotyczących wdrażania Programu;
3)
przeprowadzonych kontroli w ramach realizacji Programu oraz ich wyników;
4)
realizacji zadań w zakresie informowania i rozpowszechniania informacji o Programie;
5)
napotkanych problemów we wdrażaniu Programu, w szczególności związanych z zapewnieniem zgodności ze wspólnotowymi politykami, i środków podjętych w celu ich rozwiązania;
6)
poleceń ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wydawanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy i ich realizacji.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przygotowuje się w odpowiednich sprawozdaniach również za okres od początku wdrażania Programu.
3.
Do sprawozdań, o których mowa w ust. 1, dołącza się tabele monitorowania, zawierające dane o postępie wdrażania Programu w ujęciu ilościowym (wskaźniki monitorowania).
§  5.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 3:
1)
przekazywane łącznie ze zbiorczymi sprawozdaniami bieżącymi, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy danego tygodnia albo miesiąca, za okres od początku wdrażania Programu, dotyczące przebiegu:
a)
realizacji finansowej działań Programu, w szczególności wniosków o płatność, liczby beneficjentów, którzy otrzymali płatności z tytułu przyznanej pomocy, oraz dane dotyczące kwot zrealizowanych płatności,
b)
wdrażania oraz realizacji finansowej Programu związanej z wykonywaniem zadań określonych w art. 66 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.) 2 , zwanej dalej "pomocą techniczną";
2)
przekazywane łącznie ze zbiorczymi sprawozdaniami bieżącymi miesięcznymi, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b, zawierają dane z podziałem na województwa;
3)
przekazywane łącznie ze zbiorczymi sprawozdaniami okresowymi, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, zawierają dane, przygotowane według stanu na ostatni dzień roboczy danego okresu sprawozdawczego, za okres sprawozdawczy, dotyczące:
a)
przebiegu realizacji finansowej działań Programu oraz pomocy technicznej, w szczególności złożonych wniosków o płatność, liczby beneficjentów, którzy otrzymali płatności z tytułu przyznanej pomocy, oraz dane dotyczące kwot zrealizowanych płatności,
b)
pomocy technicznej, obejmujące informacje wymienione w § 4 ust. 1.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, przygotowuje się w odpowiednich sprawozdaniach również za okres od początku wdrażania Programu.
§  6.
1.
Sprawozdania bieżące, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, i zbiorcze sprawozdania bieżące, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, są przekazywane w formie elektronicznej.
2.
Sprawozdania okresowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, oraz zbiorcze sprawozdania okresowe, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, są przekazywane w formie elektronicznej i papierowej.
§  7.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 1, są przekazywane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najpóźniej w:
1)
2. dniu roboczym kolejnego tygodnia - w przypadku sprawozdań bieżących tygodniowych;
2)
6. dniu roboczym kolejnego miesiąca - w przypadku sprawozdań bieżących miesięcznych;
3)
20. dniu roboczym kolejnego półrocza - w przypadku sprawozdań okresowych półrocznych;
4)
dniu 10 lutego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie - w przypadku sprawozdań okresowych rocznych;
5)
(uchylony).
2.
Sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 2, są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi najpóźniej w:
1)
3. dniu roboczym kolejnego tygodnia - w przypadku zbiorczych sprawozdań bieżących tygodniowych;
2)
10. dniu roboczym kolejnego miesiąca - w przypadku zbiorczych sprawozdań bieżących miesięcznych;
3)
50. dniu roboczym kolejnego półrocza - w przypadku zbiorczych sprawozdań okresowych półrocznych;
4)
dniu 20 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie - w przypadku zbiorczych sprawozdań okresowych rocznych;
5)
(uchylony).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2011.248.1486).
2 Utraciło moc z dniem 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487); rozporządzenie stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem 1 stycznia 2014 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 czerwca 2007 r. w sprawie zakresu sprawozdań z wykonywania zadań instytucji zarządzającej, dotyczących realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oraz trybu i terminów przekazywania tych sprawozdań (Dz.U.2007.105.719), które na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2008.237.1655) utraciło moc z dniem 16 lipca 2009 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024