Kontrola korzystania z dostępu do danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych lub systemów teleinformatycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 24 kwietnia 2014 r.
w sprawie kontroli korzystania z dostępu do danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych lub systemów teleinformatycznych

Na podstawie art. 457 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb przeprowadzania kontroli korzystania z dostępu do danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych lub systemów teleinformatycznych;
2)
wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;
3)
wzór protokołu kontroli.
§  2.
1.
Kontrola korzystania z dostępu do danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych lub systemów teleinformatycznych, zwana dalej "kontrolą", przeprowadzana jest zgodnie z rocznym planem kontroli, sporządzanym przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zwanego dalej "Szefem Urzędu".
2.
Szef Urzędu może zarządzić, w razie potrzeby, przeprowadzenie kontroli doraźnej.
3.
O rozpoczęciu kontroli Szef Urzędu informuje pisemnie kierownika podmiotu kontrolowanego.
§  3.
Roczny plan kontroli określa:
1)
nazwę podmiotu kontrolowanego;
2)
przewidywany termin przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Szef Urzędu:
1)
zarządza kontrolę;
2)
wyznacza zespół kontrolny, w którego skład wchodzi co najmniej dwóch pracowników Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zwanych dalej "kontrolującymi";
3)
wyznacza spośród kontrolujących kierownika zespołu kontrolnego;
4)
sporządza program kontroli, który określa:
a)
podmiot kontrolowany,
b)
temat kontroli,
c)
zakres kontroli,
d)
okres objęty kontrolą,
e)
kryteria stosowane w ramach kontroli oraz mierniki umożliwiające ocenę działalności podmiotu kontrolowanego,
f)
imiona, nazwiska oraz stanowiska służbowe kontrolujących.
2.
Wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5.
Kontrolujący:
1)
może żądać od kierownika i pracowników podmiotu kontrolowanego ustnych i pisemnych wyjaśnień w zakresie objętym kontrolą;
2)
dokonuje ustaleń w ramach kontroli;
3)
dokumentuje ustalenia dokonane w ramach kontroli;
4)
w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ustala ich przyczynę, zakres i skutki oraz osoby za nie odpowiedzialne;
5)
niezwłocznie informuje na piśmie kierownika podmiotu kontrolowanego oraz Szefa Urzędu o ujawnionych nieprawidłowościach wymagających niezwłocznego podjęcia działań zaradczych lub usprawniających;
6)
sporządza protokół kontroli.
§  6.
Kierownik zespołu kontrolnego:
1)
organizuje i koordynuje prace zespołu kontrolnego;
2)
zapewnia prawidłowe i terminowe przeprowadzenie kontroli przez zespół;
3)
prowadzi akta kontroli;
4)
reprezentuje zespół kontrolny przed kierownikiem podmiotu kontrolowanego i Szefem Urzędu.
§  7.
1.
Kontrolujący dokonuje ustaleń w ramach kontroli na podstawie zebranych w jej toku dowodów.
2.
Dowodami mogą być w szczególności:
1)
dokumenty;
2)
wyniki oględzin;
3)
fotografie;
4)
wyjaśnienia;
5)
oświadczenia.
3.
Gdy zachodzi konieczność ustalenia, czy kontrolowane urządzenia telekomunikacyjne, systemy teleinformatyczne lub obiekty są odpowiednio zabezpieczone, kontrolujący może, w obecności kierownika podmiotu kontrolowanego lub osoby przez niego wskazanej, przeprowadzić oględziny.
4.
Z przyjęcia ustnych wyjaśnień lub oświadczeń albo z przeprowadzonych oględzin sporządza się protokół, który podpisują kontrolujący i osoba składająca wyjaśnienia lub oświadczenie albo kontrolujący i osoba obecna przy oględzinach.
5.
Kontrolujący sporządza notatkę służbową z innych czynności przeprowadzonych w toku kontroli.
§  8.
1.
W aktach kontroli, o których mowa w § 6 pkt 3, kierownik zespołu kontrolnego dokumentuje przebieg i wyniki czynności kontrolnych.
2.
Akta kontroli zawierają w szczególności:
1)
wykaz zawartości akt kontroli, ze wskazaniem stron dokumentów;
2)
program kontroli;
3)
upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;
4)
uwierzytelnione kopie dokumentów potwierdzających uprawnienie do przetwarzania danych przekazanych do weryfikacji;
5)
protokół z oględzin;
6)
notatki służbowe;
7)
protokół kontroli.
§  9.
1.
Po przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządza protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla kierownika podmiotu kontrolowanego i Szefa Urzędu.
2.
Wzór protokołu kontroli określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Protokół kontroli podpisują kontrolujący i przekazują go kierownikowi podmiotu kontrolowanego oraz wyznaczają mu termin 7 dni na złożenie podpisu, licząc od dnia otrzymania protokołu kontroli.
2.
Kierownik podmiotu kontrolowanego może wnieść do protokołu kontroli umotywowane pisemne zastrzeżenia w terminie, o którym mowa w ust. 1.
3.
W przypadku zgłoszenia pisemnych zastrzeżeń do protokołu kontroli kontrolujący dokonują ich analizy i, w miarę potrzeby, podejmują dodatkowe czynności kontrolne.
§  11.
1.
Szef Urzędu po rozpatrzeniu zastrzeżeń do protokołu kontroli:
1)
odrzuca zastrzeżenia wniesione przez osobę nieuprawnioną lub wniesione po upływie terminu, o którym mowa w § 10 ust. 1, i zawiadamia o tym kierownika podmiotu kontrolowanego, którego informuje o przyczynach odrzucenia zastrzeżeń, albo
2)
uwzględnia zastrzeżenia w całości lub w części, albo
3)
oddala zastrzeżenia w całości lub w części.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, kontrolujący zmieniają lub uzupełniają odpowiednią część protokołu kontroli.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub 3, kierownik zespołu kontrolnego uzupełnia protokół kontroli o pisemne stanowisko Szefa Urzędu, w którym są wskazane przyczyny nieuwzględnienia zastrzeżeń, i dołącza je do akt kontroli.
4.
Zmieniony lub uzupełniony protokół kontroli Szef Urzędu przekazuje kierownikowi podmiotu kontrolowanego do podpisu, a kierownik podmiotu kontrolowanego zwraca podpisany protokół kontroli Szefowi Urzędu.
§  12.
1.
Kierownik podmiotu kontrolowanego może odmówić podpisania protokołu kontroli i składa Szefowi Urzędu pisemne wyjaśnienie tej odmowy w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu kontroli.
2.
O odmowie podpisania protokołu kontroli kontrolujący czyni wzmiankę w tym protokole.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UPOWAŻNIENIE NR ..........

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

PROTOKÓŁ KONTROLI

1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.551

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kontrola korzystania z dostępu do danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych lub systemów teleinformatycznych.
Data aktu: 24/04/2014
Data ogłoszenia: 28/04/2014
Data wejścia w życie: 01/05/2014