Wzór rocznego zestawienia zbiorczego przyczyn przebywania policjantów na zwolnieniach lekarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 29 maja 2014 r.
w sprawie wzoru rocznego zestawienia zbiorczego przyczyn przebywania policjantów na zwolnieniach lekarskich

Na podstawie art. 121i ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Wzór rocznego zestawienia zbiorczego przyczyn przebywania policjantów na zwolnieniach lekarskich określa załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2014 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

ROCZNE ZESTAWIENIE ZBIORCZE PRZYCZYN PRZEBYWANIA POLICJANTÓW NA ZWOLNIENIACH LEKARSKICH W ........................ ROKU

Tabela nr 1

Przeciętny stan osobowy policjantów w danym roku kalendarzowym1)

Tabela nr 2

Lp. Przyczyny przebywania policjantów na zwolnieniu lekarskim lub okoliczności ich przebywania na tym zwolnieniu Liczba dni udzielonych zwolnień lekarskich ogółem Średnia liczba dni przebywania policjantów na zwolnieniu lekarskim2) Średnia roczna liczba godzin niewykonywania obowiązków przez policjantów3)
1 2 3 4 5
1 choroba policjanta, w tym niemożność wykonywania zajęć służbowych z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ((Dz. U. z 2022 r. poz. 1732, 2140 i 2476 oraz z 2023 r. poz. 641)

- art. 121b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej "ustawą o Policji"

2 oddanie krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub okresowe badanie lekarskie dawców krwi

- art. 121b ust. 2 pkt 2 ustawy o Policji

3 konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem własnym lub małżonka policjanta, dzieckiem przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie i utrzymanie, do ukończenia przez nie 14. roku życia 2  

- art. 121b ust. 2 pkt 3 ustawy o Policji

4 konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny

- art. 121b ust. 2 pkt 4 ustawy o Policji

5 konieczność osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem własnym lub małżonka policjanta, dzieckiem przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie i utrzymanie, do ukończenia przez nie 8. roku życia 3  

- art. 121b ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji

6 wypadek pozostający w związku z pełnieniem służby

- art. 121b ust. 5 pkt 1 ustawy o Policji

7 choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby

- art. 121b ust. 5 pkt 2 ustawy o Policji

8 wypadek w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby

- art. 121b ust. 5 pkt 3 ustawy o Policji

9 choroba przypadająca w czasie ciąży

- art. 121b ust. 5 pkt 4 ustawy o Policji

10 poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddanie się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów

- art. 121b ust. 5 pkt 5 ustawy o Policji

10a przebywanie na obserwacji w podmiocie leczniczym w wyniku skierowania przez komisję lekarską

- art. 121b ust. 5 pkt 7 ustawy o Policji

10b stwierdzenie zakażenia lub zachorowania na chorobę, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przy czym stwierdzone zakażenie lub zachorowanie powstało w związku z wykonywaniem zadań służbowych w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu tej choroby - art. 121b ust. 5 pkt 8 ustawy o Policji
RAZEM (lp. l-10b) ----
ŚREDNIA (lp. l-10b) ----
11 przyczyny wskazane w punktach 1-10 tabeli, o ile zaistniały podczas oddelegowania policjanta do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym, o którym mowa w art. 145a ust. 1 pkt 1-3 ustawy o Policji

- art. 121b ust. 6 pkt 1 ustawy o Policji

12 okoliczności zaistniałe w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w związku z wykonywaniem przez policjanta czynności służbowych, stwierdzonego orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ

- art. 121b ust. 6 pkt 2 ustawy o Policji

13 czyny o charakterze bohaterskim dokonane w szczególnie niebezpiecznych warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nienaruszalności granic państwowych, życia, mienia lub bezpieczeństwa obywateli

- art. 121b ust. 6 pkt 3 ustawy o Policji

14 podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, jeżeli podleganie tej kwarantannie lub izolacji powstało w związku z wykonywaniem zadań służbowych w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu tej choroby - art. 121b ust. 6 pkt 4 ustawy o Policji
RAZEM (lp. 11-14) ----
ŚREDNIA (lp. 11-14) ----

______

1) Przeciętny stan osobowy policjantów w danym roku kalendarzowym rozumiany jako średnia arytmetyczna stanów osobowych policjantów z poszczególnych miesięcy roku, wykazywany w sprawozdawczości budżetowej o zatrudnieniu i wynagrodzeniach za okres od początku roku do końca IV kwartału danego roku kalendarzowego.

2) Średnia liczba dni przebywania policjantów na zwolnieniu lekarskim rozumiana jako iloraz liczby dni zwolnień lekarskich udzielonych policjantom przez przeciętny stan osobowy policjantów w danym roku kalendarzowym.

3) Średnia roczna liczba godzin niewykonywania obowiązków przez policjantów rozumiana jako iloraz czasu służby, od której policjanci zostali zwolnieni na podstawie udzielonych im zwolnień lekarskich - wyrażonego w godzinach obowiązującego czasu służby - przez przeciętny stan osobowy policjantów w danym roku kalendarzowym wskazany w tabeli nr 1.

1 Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Obecnie dzieckiem przyjętym na wychowanie i utrzymanie, do ukończenia przez nie 14. roku życia, na podstawie art. 4 pkt 1art. 4 pkt 1ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.1066), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.; wszedł w życie z dniem 14 sierpnia 2015 r.
3 Obecnie dzieckiem przyjętym na wychowanie i utrzymanie, do ukończenia przez nie 8. roku życia, na podstawie art. 4 pkt 1art. 4 pkt 1ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.1066), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.; wszedł w życie z dniem 14 sierpnia 2015 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024