Opiniowanie służbowe żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 maja 2014 r.
w sprawie opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 26 ust. 19 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb opiniowania służbowego oraz sposób oceniania żołnierza zawodowego, doręczania i zapoznawania go z treścią opinii służbowej, wnoszenia i rozpatrywania od niej odwołania oraz weryfikowania opinii ostatecznych;
2)
tryb udostępniania opinii służbowej;
3)
wzór arkusza opinii służbowej.
§  2. 
Opiniowaniem służbowym obejmuje się żołnierza zawodowego:
1)
który do 15 sierpnia danego roku przez okres co najmniej sześciu miesięcy wykonywał obowiązki na stanowisku służbowym, o którym mowa w art. 26 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej "ustawą";
2)
pełniącego służbę w rezerwie kadrowej, którego do dnia 15 sierpnia danego roku na okres co najmniej sześciu miesięcy skierowano do wykonywania zadań służbowych.
§  3. 
1. 
Opinię służbową sporządza się na arkuszu opinii służbowej, zwanym dalej "arkuszem", którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2. 
Opinię służbową o żołnierzu zawodowym wyznaczonym do pełnienia zawodowej służby wojskowej bezpośrednio w strukturze międzynarodowej albo w strukturze wielonarodowej sporządza się na arkuszu obowiązującym w tej strukturze.
§  4. 
1. 
Jeżeli od sporządzenia ostatniej opinii służbowej żołnierz miał kilku bezpośrednich przełożonych, właściwy do sporządzenia opinii służbowej jest ten przełożony, któremu żołnierz bezpośrednio podlega w dniu rozpoczęcia procesu opiniowania.
2. 
Opiniowany żołnierz, najpóźniej w dniu zapoznania się z opinią służbową, może wpisać w arkuszu własne propozycje dotyczące dalszego przebiegu służby.
§  5. 
W ramach opiniowania służbowego opiniujący ocenia:
1)
wywiązywanie się opiniowanego z obowiązków służbowych na stanowisku służbowym lub zadań służbowych w przypadku opiniowanego pełniącego służbę w rezerwie kadrowej - według następujących kryteriów:
a)
jakość i terminowość wykonywania obowiązków lub zadań,
b) 1
 dyspozycyjność, z uwzględnieniem danych mających charakter informacyjny dotyczących liczby dni nieobecności:
nieusprawiedliwionych,
z tytułu tymczasowego aresztowania,
z tytułu zastosowania dyscyplinarnych środków zapobiegawczych,
z tytułu przebywania na zwolnieniach lekarskich, z wyjątkiem przebywania na zwolnieniach lekarskich, za które żołnierz zachowuje 100% uposażenia,
c)
samodzielność i inicjatywa,
d)
planowanie i organizacja pracy;
2) 2
 kompetencje i predyspozycje opiniowanego - według następujących kryteriów:
a)
wyszkolenie bojowe,
b)
odpowiedzialność,
c)
determinacja w dążeniu do celu,
d)
trafność i szybkość podejmowania decyzji,
e)
odporność na stres,
f)
komunikatywność i umiejętność pracy w zespole,
g)
stosowanie się do przepisów, norm i reguł,
h)
rozwój własny i podnoszenie kwalifikacji,
i)
dbałość o sprzęt i mienie,
j)
kultura osobista i dbałość o wygląd zewnętrzny.
§  5a.  3
 W ramach opiniowania służbowego opiniujący uwzględnia także kryteria dodatkowe, obejmujące zaangażowanie żołnierza zawodowego w realizację: czasowego pełnienia dodatkowych obowiązków służbowych lub nieetatowych funkcji, szkoleń wojskowych i ćwiczeń poligonowych (morskich) oraz inicjatyw społecznych promujących postawę patriotyczną i proobronną.
§  6. 
1.  4
 Ocenę kryteriów wywiązywania się opiniowanego z obowiązków służbowych lub zadań służbowych wyraża się punktowo:
1)
opiniowany przewyższa wymagania - od 12 do 14 punktów;
2)
opiniowany spełnia wymagania - od 8 do 10 punktów;
3)
opiniowany spełnia wymagania w ograniczonym zakresie - od 4 do 6 punktów;
4)
opiniowany nie spełnia wymagań - 0 punktów.
2. 
Ocena wywiązywania się opiniowanego z obowiązków służbowych lub zadań służbowych stanowi sumę punktów uzyskanych przez niego za poszczególne kryteria.
§  7.  5
 1. Ocenę poszczególnych kryteriów kompetencji i predyspozycji opiniowanego, o których mowa w § 5 pkt 2, wyraża się punktowo:
1)
opiniowany przewyższa wymagania - od 3 do 4 punktów;
2)
opiniowany spełnia wymagania - 2 punkty;
3)
opiniowany spełnia wymagania w ograniczonym zakresie - 1 punkt;
4)
opiniowany nie spełnia wymagań - 0 punktów.
2. 
Ocenę dodatkowych kryteriów, o których mowa w § 5a, wyraża się opisowo oraz punktowo w skali od 0 do 4 punktów.
3. 
Ocena kompetencji i predyspozycji opiniowanego stanowi sumę punktów uzyskanych przez niego za poszczególne kryteria kompetencji i predyspozycji, o których mowa w § 5 pkt 2, oraz punktów uzyskanych za kryteria dodatkowe, o których mowa w § 5a.
§  8. 
1.  6
 Ogólną ocenę opiniowanego wystawia się na podstawie sumy ocen, o których mowa w § 6 ust. 2 i § 7 ust. 3, według następującej skali:
1)
wzorowa (6) - jeżeli uzyskał powyżej 92 punktów;
2)
bardzo dobra (5) - jeżeli uzyskał od 78 do 92 punktów;
3)
dobra (4) - jeżeli uzyskał od 52 do 77 punktów;
4)
dostateczna (3) - jeżeli uzyskał od 26 do 51 punktów;
5)
niedostateczna (2) - jeżeli uzyskał poniżej 26 punktów.
2.  7
 Przy wystawianiu ogólnej oceny uwzględnia się ocenę ze sprawdzianu sprawności fizycznej aktualną w dniu sporządzania opinii.
3. 
Opiniujący może w formie opisowej uzasadnić wystawioną ogólną ocenę zawartą w opinii służbowej, w szczególności gdy jest to ocena niedostateczna (2).
§  9. 
1. 
Po przeprowadzeniu opiniowania służbowego opiniujący podpisuje oryginał opinii służbowej i wpisuje datę jej sporządzenia.
2. 
Przełożony zapoznaje żołnierza z opinią służbową podczas rozmowy oraz doręcza potwierdzoną kopię opinii służbowej.
3. 
W przypadku odmowy przyjęcia przez opiniowanego kopii opinii służbowej opiniujący potwierdza fakt przeprowadzenia czynności, o których mowa w art. 26 ust. 10 ustawy, przez odpowiednią adnotację w arkuszu opinii służbowej.
4. 
W przypadku braku możliwości:
1)
zapoznania opiniowanego żołnierza z opinią służbową w sposób określony w ust. 2, przełożony zapoznaje żołnierza z tą opinią w inny sposób, po czym potwierdza to stosowną notatką służbową;
2)
doręczenia opiniowanemu żołnierzowi opinii służbowej w sposób określony w ust. 2, opinię tę przesyła się mu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na jego adres zamieszkania.
§  10. 
1. 
Odwołanie od opinii służbowej opiniowany wnosi na piśmie do wyższego przełożonego.
2. 
Opiniujący, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, przesyła opinię służbową, wraz z odwołaniem i swoim stanowiskiem w sprawie, do wyższego przełożonego.
3. 
Wyższy przełożony w przypadku:
1)
utrzymania w mocy opinii służbowej - dokonuje w arkuszu adnotacji o sposobie rozpatrzenia odwołania, a następnie potwierdza to własnoręcznym podpisem oraz opatruje datą;
2)
zmiany lub uzupełnienia opinii służbowej - dokonuje w arkuszu zmian lub uzupełnień pismem odręcznym w kolorze czerwonym, co potwierdza podpisem i opatruje datą, a następnie dokonuje adnotacji o sposobie rozpatrzenia odwołania;
3)
uchylenia i wydania nowej opinii służbowej - przekreśla pierwszą stronę arkusza kolorem czerwonym oraz dokonuje adnotacji o sposobie rozpatrzenia odwołania, co potwierdza własnoręcznym podpisem oraz opatruje datą, a następnie wydaje nową opinię służbową;
4)
uchylenia opinii służbowej, jeżeli brak było podstaw prawnych do jej sporządzenia - przekreśla pierwszą stronę arkusza kolorem czerwonym oraz dokonuje adnotacji o sposobie rozpatrzenia odwołania, co potwierdza własnoręcznym podpisem oraz opatruje datą.
4. 
Wyższy przełożony informuje opiniowanego oraz opiniującego o sposobie rozpatrzenia odwołania i doręcza opiniowanemu - za pokwitowaniem - potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię ostatecznej opinii służbowej.
5. 
W przypadku wydania nowej opinii służbowej na podstawie ust. 3 pkt 3, przepisy § 4-9 stosuje się odpowiednio.
§  11. 
1. 
Wniosek o zweryfikowanie ostatecznej opinii służbowej, w której opiniowanemu wystawiono ocenę ogólną niedostateczną, opiniowany wnosi na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Jeżeli opiniującym, o którym mowa w art. 26 ust. 6 ustawy, był dowódca jednostki wojskowej, organem właściwym do weryfikowania opinii służbowej jest przełożony dowódcy jednostki wojskowej.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, opiniowany może złożyć w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu ostatecznej opinii służbowej.
4. 
Jeżeli opiniowany nie złożył odwołania od opinii służbowej, w której przełożony wystawił ogólną ocenę niedostateczną, termin, o którym mowa w ust. 3, biegnie od dnia, w którym opinia służbowa stała się ostateczna.
5. 
W przypadku powołania komisji, o której mowa w art. 26 ust. 15 ustawy, opiniowany ma prawo zgłoszenia swojego przedstawiciela do jej składu.
6. 
Do składu komisji, o którym mowa w art. 26 ust. 15 ustawy, nie powołuje się:
1)
opiniującego;
2)
wyższego przełożonego, o którym mowa w art. 26 ust. 11 ustawy, jeżeli rozpatrzył odwołanie od weryfikowanej opinii służbowej w trybie § 10.
7. 
W procesie weryfikowania ostatecznej opinii służbowej przepis § 10 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
8. 
Dowódca jednostki wojskowej informuje opiniowanego oraz opiniującego o sposobie zweryfikowania opinii służbowej i doręcza opiniowanemu - za pokwitowaniem - potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię zweryfikowanej opinii służbowej.
9. 
W przypadku wydania nowej opinii służbowej przepisy § 4-9 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Jeżeli istnieje potrzeba określenia kierunków rozwoju zawodowego i potrzeb szkoleniowych opiniowanego, dowódca jednostki wojskowej w ostatecznej albo zweryfikowanej opinii służbowej określa potrzeby szkoleniowe opiniowanego żołnierza.
§  13. 
Arkusze opinii służbowych, o których mowa w § 9 ust. 1, § 10 ust. 3 pkt 3 oraz § 11 ust. 8, a także arkusze opinii służbowych, o których mowa w § 3 ust. 2, włącza się do teczki akt personalnych opiniowanego.
§  14. 
1. 
Na wniosek podmiotów, o których mowa w art. 26 ust. 17 ustawy, o udostępnienie opinii służbowej o żołnierzu zawodowym dowódca jednostki wojskowej udostępnia niezwłocznie tę opinię; opinia ta podlega zwrotowi po wykorzystaniu.
2. 
Jeżeli opinia służbowa została włączona do teczki akt personalnych żołnierza, dowódca jednostki wojskowej lub organ kadrowy, który prowadzi teczki akt personalnych, udostępniają potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię tej opinii.
§  15. 
Przy wystawianiu ogólnej oceny zawartej w opinii służbowej w 2014 r. bierze się pod uwagę ocenę ze sprawdzianu sprawności fizycznej przeprowadzonego po dniu 31 grudnia 2013 r.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 8

ZAŁĄCZNIK 9  

WZÓR

OPINIA SŁUŻBOWA

wzór

1 § 5 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
2 § 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
3 § 5a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
4 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
6 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
7 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.
8 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 lutego 2010 r. w sprawie opiniowania żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 34, poz. 184), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1355).
9 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.358) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024