Centralna ewidencja pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 18 czerwca 2014 r.
w sprawie centralnej ewidencji pojazdów

Na podstawie art. 80e ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia centralnej ewidencji pojazdów, zwanej dalej "ewidencją";
2)
warunki i sposób współdziałania podmiotów, które przekazują dane lub informacje do ewidencji, a także terminy i sposób przekazywania tych danych lub informacji;
3)
rodzaj lub zakres danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji, które mogą być udostępnione poszczególnym podmiotom, o których mowa w art. 80c ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej "ustawą";
4)
rodzaj lub zakres danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji, które mogą być udostępnione na podstawie art. 80c ust. 3e i 5 ustawy;
5)
dane identyfikujące pojazd, o których mowa w art. 80c ust. 3e ustawy;
6)
wysokość opłat za udostępnienie danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji oraz warunki i sposób ich wnoszenia.
§  2. 
1. 
Ewidencja jest prowadzona w systemie teleinformatycznym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2013 r. poz. 235 oraz z 2014 r. poz. 183).
2. 
Ewidencja stanowi uporządkowany i całościowy układ, który obejmuje:
1)
bazę centralną, w której gromadzi się dane i informacje określone w ustawie;
2)
kopie bezpieczeństwa bazy centralnej, stanowiące kopie awaryjne.
3. 
W ewidencji wykorzystuje się:
1)
katalog marek i typów pojazdów oraz klasyfikację rodzajów i podrodzajów pojazdów;
2)
systemy ujęte w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju "TERYT";
3)
informacje o podmiotach wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej obejmujące numer identyfikacyjny REGON, nazwę podmiotu, adres, kody jednostek samorządu terytorialnego oraz formę własności;
4)
dane ze zbioru PESEL obejmujące numer PESEL, imię i nazwisko oraz adres.
§  3. 
1. 
Dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1-5 i pkt 6 lit. a i c oraz ust. 1a ustawy, przekazują do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, zwane dalej "organami rejestrującymi", niezwłocznie po dokonaniu rejestracji pojazdu albo zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym albo po uzyskaniu informacji o utracie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, pozwolenia czasowego, tablic tymczasowych lub karty pojazdu, a także po ich odnalezieniu.
2. 
Stacje kontroli pojazdów niezwłocznie po dokonaniu badania technicznego, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego wykonania, przekazują do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego:
1)
informację o terminie badania technicznego;
2)
informację o dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym po naprawie wynikającej ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia, określonego w grupie 3 działu II załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 950, z późn. zm.);
3)
odczyt licznika przebiegu pojazdu w momencie badania;
4)
informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego w następstwie badania technicznego;
5)
informacje o zatrzymaniu pozwolenia czasowego w następstwie badania technicznego.
3. 
W przypadku pojazdów wymienionych w art. 73 ust. 3 ustawy dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4, są przekazywane do ewidencji za pośrednictwem organów rejestrujących te pojazdy w ciągu 3 dni roboczych od dnia uzyskania przez organ rejestrujący informacji o wykonaniu badania, przy czym stacje kontroli pojazdów przekazują dane do organu rejestrującego niezwłocznie po wykonaniu badania, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego wykonania.
4. 
Informacje o kradzieży pojazdu przekazuje do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego właściwa jednostka organizacyjna Policji za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej do spraw informatyki niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 godzin od chwili otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu.
5. 
Informacje o odnalezieniu pojazdu, zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego przekazuje do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego właściwa jednostka organizacyjna Policji za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej do spraw informatyki niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili ich uzyskania.
6. 
Informacje o zatrzymaniu przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu albo pozwolenia czasowego przekazuje w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego właściwa jednostka organizacyjna Inspekcji Transportu Drogowego niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia ich uzyskania.
7. 
Informacje o zatrzymaniu przez funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej przekazuje do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili ich uzyskania.
8. 
Informacje o zawartej umowie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przekazuje do ewidencji w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia bądź rozwiązania umowy.
§  4. 
1.  2
 Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Szefowi Biura Ochrony Rządu, sądom, prokuraturze i organom Krajowej Administracji Skarbowej udostępnia się dane lub informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy.
2. 
Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, organom właściwym w sprawach rejestracji pojazdów, strażom gminnym (miejskim), komornikom sądowym, administracyjnym organom egzekucyjnym, organom podatkowym, ministrowi właściwemu do spraw środowiska, ministrowi właściwemu do spraw transportu, ministrowi właściwemu do spraw łączności, Szefowi Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
3. 
Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 lit. a-d i f, pkt 5 oraz ust. 1a pkt 1 lit. b i l ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
4. 
Wojskowym komendantom uzupełnień udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 lit. a-c, f i h, pkt 5 lit. a-c i pkt 6 lit. b ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
5. 
Właścicielowi pojazdu lub posiadaczowi pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną udostępnia się dane lub informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1-5 i pkt 7 ustawy, dotyczące ich pojazdów.
6. 
Podmiotom, o których mowa w art. 80c ust. 4 ustawy, mogą być udostępnione dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1-5 ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
7.  3
 Organom Inspekcji Ochrony Środowiska udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 lit. a-d, f-h, pkt 4 i 5 oraz ust. 1a pkt 1 lit. i oraz pkt 2 lit. g, h oraz j ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
§  5. 
Do ponownego wykorzystania w celach komercyjnych i niekomercyjnych mogą być udostępnione następujące dane i informacje:
1)
dane o pojeździe obejmujące:
a)
markę, typ, model,
b)
kategorię, wariant, wersję,
c)
rodzaj, podrodzaj,
d)
rodzaje paliwa,
e)
średnie zużycie paliwa,
f)
rok produkcji,
g)
datę pierwszej rejestracji,
h)
przeznaczenie,
i)
pojemność i moc silnika,
j)
dopuszczalną masę całkowitą,
k)
masę własną,
l)
dopuszczalną ładowność,
m)
liczbę osi,
n)
największy dopuszczalny nacisk osi,
o)
rozstaw osi,
p)
dopuszczalną masę całkowitą ciągniętej przyczepy,
q)
liczbę miejsc,
r)
rozstaw kół (wartość maksymalną, średnią i minimalną),
s)
rodzaj zawieszenia,
t)
wartości uśrednione emisji CO2 dla każdego rodzaju paliwa;
2)
nazwa organu, który dokonał rejestracji pojazdu;
3)
dane o właścicielu pojazdu oraz posiadaczu pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną, obejmujące:
a)
identyfikator jednostki podziału terytorialnego i nazwę miejscowości z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju "TERYT",
b)
numer identyfikacyjny REGON;
4)
informacje o:
a)
nadaniu i wybiciu numeru nadwozia (podwozia),
b)
kradzieży pojazdu oraz jego odnalezieniu,
c)
utracie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, pozwolenia czasowego i tablic tymczasowych oraz karty pojazdu, a także o ich odnalezieniu,
d)
zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego,
e)
wyrejestrowaniu pojazdu - dacie i przyczynie wyrejestrowania;
5)
informacje o zawartej umowie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, z wyłączeniem:
a)
imienia i nazwiska (nazwy lub firmy) ubezpieczonego i jego adresu zamieszkania (siedziby),
b)
nazwy, serii i numeru dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy.
§  6. 
1. 
W postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego, na podstawie art. 80c ust. 3e ustawy, udostępnia się:
1)
dane o pojeździe obejmujące:
a)
markę, typ, model,
b)
kategorię, wariant, wersję,
c)
rodzaj, podrodzaj,
d)
przeznaczenie,
e)
numer identyfikacyjny VIN lub numer nadwozia (podwozia),
f)
rok produkcji,
g)
datę pierwszej rejestracji,
h)
pojemność i moc silnika,
i)
rodzaje paliwa,
j)
wartości uśrednione emisji CO2 dla każdego rodzaju paliwa,
k)
średnie zużycie paliwa,
l)
liczbę miejsc,
m)
masę własną,
n)
dopuszczalną masę całkowitą ciągniętej przyczepy,
o)
dopuszczalną ładowność,
p)
dopuszczalną masę całkowitą,
q)
liczbę osi,
r)
rozstaw osi,
s)
rozstaw kół (wartość średnia),
t)
największy dopuszczalny nacisk osi,
u)
datę pierwszej rejestracji za granicą,
v)
odczyt licznika przebiegu pojazdu w momencie badania;
2)
informacje o pojeździe dotyczące:
a)
daty wydania dowodu rejestracyjnego,
b)
daty wydania karty pojazdu,
c)
liczby właścicieli i posiadaczy pojazdu wraz z określeniem daty ich zmiany oraz ich statusu prawnego,
d)
kradzieży pojazdu,
e)
nazw województw, w których pojazd był zarejestrowany,
f)
wyrejestrowania pojazdu - daty i przyczyny wyrejestrowania,
g)
czasowego wycofania pojazdu z ruchu i jego ponownego dopuszczenia do ruchu po tym wycofaniu,
h)
terminu badania technicznego,
i)
zawartej umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu - aktualności umowy,
j)
numeru świadectwa homologacji typu WE pojazdu lub świadectwa homologacji typu pojazdu;
3)
dane o autobusie, pojeździe przeznaczonym do przewozu osób oraz dane o trolejbusie obejmujące:
a)
markę, typ, model,
b)
kategorię, wariant, wersję,
c)
rodzaj, podrodzaj,
d)
przeznaczenie,
e)
numer rejestracyjny,
f)
numer identyfikacyjny VIN lub numer nadwozia (podwozia),
g)
rok produkcji,
h)
liczbę miejsc,
i)
masę własną,
j)
dopuszczalną masę całkowitą ciągniętej przyczepy,
k)
dopuszczalną ładowność,
l)
dopuszczalną masę całkowitą,
m)
liczbę osi,
n)
odczyt licznika przebiegu pojazdu w momencie badania;
4)
informacje o autobusie, pojeździe przeznaczonym do przewozu osób oraz informacje o trolejbusie dotyczące:
a)
daty wydania dowodu rejestracyjnego,
b)
kradzieży pojazdu,
c)
nazw województw, w których pojazd był zarejestrowany,
d)
wyrejestrowania pojazdu - daty i przyczyny wyrejestrowania,
e)
daty czasowego wycofania pojazdu z ruchu,
f)
terminu badania technicznego,
g)
zawartej umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu - aktualności umowy,
h)
numeru świadectwa homologacji typu WE pojazdu lub świadectwa homologacji typu pojazdu.
2. 
W celu uzyskania w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego, na podstawie art. 80c ust. 3e ustawy, danych i informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, wymagane jest podanie następujących danych identyfikujących:
1)
numeru rejestracyjnego;
2)
numeru identyfikacyjnego VIN lub numeru nadwozia (podwozia);
3)
daty pierwszej rejestracji.
3. 
W celu uzyskania w postaci elektronicznej przy użyciu systemu teleinformatycznego, na podstawie art. 80c ust. 3e ustawy, danych i informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, wymagane jest podanie numeru rejestracyjnego.
§  7. 
1. 
Wysokość opłaty za udostępnianie jednostkowych danych lub informacji z ewidencji wynosi 4% kwoty, o której mowa w art. 25 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).
2. 
Sposób obliczenia wysokości opłaty za udostępnianie danych lub informacji z ewidencji do celów komercyjnych i niekomercyjnych określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Informacja o wysokości opłaty, o której mowa w ust. 2, jest przekazywana do wnioskodawcy w celu jej zaakceptowania. W przypadku braku akceptacji wniosek o udostępnienie danych lub informacji, o których mowa w § 5, pozostawia się bez rozpoznania.
4. 
Do wniosku o udostępnienie danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji dołącza się dowód wniesienia opłaty, o której mowa w ust. 1.
5. 
Opłatę, o której mowa w ust. 2, wnosi się w terminie 7 dni od dnia udostępnienia danych lub informacji, o których mowa w § 5.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 4

ZAŁĄCZNIK

SPOSÓB OBLICZENIA WYSOKOŚCI OPŁATY ZA UDOSTĘPNIANIE DANYCH LUB INFORMACJI Z EWIDENCJI DO CELÓW KOMERCYJNYCH I NIEKOMERCYJNYCH

Wysokość opłaty za udostępnianie danych lub informacji z ewidencji do celów komercyjnych i niekomercyjnych oblicza się według następującego wzoru:

O = K x (A + B) + M

gdzie:

O - łączna kwota opłaty za udostępnienie danych i informacji do celów komercyjnych i niekomercyjnych,

K - współczynnik wynoszący:

a) 1,0 - do celów niekomercyjnych,

b) 1,5 - do celów komercyjnych,

A - opłata za prace informatyczne,

gdzie A = 0,5H1 x Z + 0,5H2 x Z + 0,75H3 x Z + 10H4 x Z + H5 x Z

B - opłata za prace eksploatacyjne,

gdzie B = 1,5H6 x 10Z + H7 x 10Z + 1,5H8 x 10Z + 0,6H9 x 10Z + 0,5H10 x 10Z

M - koszt materiałów eksploatacyjnych doliczany w przypadku, gdy przekroczy 5% wartości usługi,

a poszczególne symbole oznaczają:

H - ilość godzin przeznaczonych na realizację zadania:

H1 - czas trwania prac programowo-projektowych,

H2 - czas opracowania dokumentacji programowej,

H3 - czas trwania prac analitycznych i projektowych,

H4 - czas opracowania nowego programu,

H5 - czas opracowania programu z gotowych modułów,

H6 - czas wyboru podzbioru z bazy danych,

H7 - czas przetwarzania wybranych danych,

H8 - czas wykonania tablicy statystycznej,

H9 - czas drukowania wykazów z wybranego podzbioru zawierającego do 300 danych jednostkowych,

H10 - czas drukowania wykazów z wybranego podzbioru zawierającego powyżej 300 danych jednostkowych,

Z - opłatę za udostępnienie jednostkowych danych lub informacji z ewidencji.

1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2017 r. (Dz.U.2017.1234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 2017 r.
3 § 4 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2017 r. (Dz.U.2017.1234) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2017 r.
4 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 września 2001 r. w sprawie centralnej ewidencji pojazdów (Dz. U. Nr 106, poz. 1166, z 2003 r. Nr 232, poz. 2338 oraz z 2010 r. Nr 118, poz. 802), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 529).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024