Prowadzenie monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 29 maja 2014 r.
w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych 2

Na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1136) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres, czas, sposób oraz warunki prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, częstotliwość jego sporządzania oraz termin jego składania.
§  2. 
1. 
Monitoring obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, zwany dalej "monitoringiem", obejmuje swoim zakresem:
1)
fazę eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych od dnia:
a)
uzyskania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,
b)
rozpoczęcia składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w tym obiekcie - w przypadku obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, dla którego nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na jego prowadzenie;
2)
fazę po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych - okres 30 lat, licząc od dnia zaprzestania składowania odpadów wydobywczych w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
2. 
Monitoring obejmuje zakres, o którym mowa w art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych, oraz pomiar objętości wód odciekowych.
§  3. 
Badanie wielkości opadu atmosferycznego dokonane w stacji meteorologicznej reprezentatywnej dla lokalizacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych obejmuje średnią miesięczną sumę opadu atmosferycznego w fazie eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz w fazie po jego zamknięciu.
§  4. 
1. 
Badanie substancji i parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, polegające na badaniu składu tych wód, pomiar objętości wód odciekowych oraz pomiar poziomu wód podziemnych przeprowadza się z częstotliwością określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Substancje i parametry wskaźnikowe ustala się oddzielnie dla wód powierzchniowych, odciekowych i podziemnych, uwzględniając przewidziany rodzaj i właściwości składowanych odpadów wydobywczych.
3. 
W przypadku obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, w którym są składowane odpady wydobywcze niebezpieczne lub odpady wydobywcze inne niż niebezpieczne i obojętne, monitoring wód powierzchniowych i odciekowych prowadzi się co najmniej dla następujących parametrów wskaźnikowych:
1)
odczynu (pH);
2)
przewodności elektrolitycznej właściwej.
4. 
Jeżeli z monitoringu prowadzonego przez okres 5 lat od zamknięcia obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych wynika, że obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych nie stanowi zagrożenia dla środowiska, badania, o których mowa w ust. 1, wykonuje się nie rzadziej niż raz na:
1)
rok - dla przewodności elektrolitycznej właściwej;
2)
dwa lata - dla odczynu (pH) oraz dla pozostałych parametrów wskaźnikowych, dotyczących kwalifikacji wód, o których mowa w przepisach prawa wodnego.
5. 
Badania substancji i parametrów wskaźnikowych, o których mowa w ust. 1, prowadzą laboratoria, o których mowa w art. 147a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.).
6. 
Badanie składu wód powierzchniowych płynących, jeżeli oddziaływanie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych na te wody jest możliwe, odbywa się co najmniej w dwóch punktach, z czego jeden punkt znajduje się powyżej obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, a drugi punkt - poniżej obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
7. 
Pomiar objętości i badanie składu wód odciekowych wykonuje się w każdym miejscu gromadzenia tych wód przed oczyszczeniem.
8. 
Jeżeli obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych jest wyposażony w instalację oczyszczającą wody odciekowe, badanie składu tych wód wykonuje się w każdym miejscu ich odprowadzania z obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w zakresie zapewniającym kontrolę skuteczności procesu oczyszczania wód odciekowych.
§  5. 
1. 
Liczba otworów obserwacyjnych do pomiaru poziomu wód podziemnych nie może być mniejsza niż trzy otwory dla każdego z poziomów wodonośnych, o których mowa w ust. 2, z czego jeden otwór znajduje się na dopływie wód podziemnych, a dwa pozostałe otwory - na przewidywanym odpływie wód podziemnych.
2. 
Jeżeli pod obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych występuje więcej niż jeden poziom wodonośny, w tym użytkowe poziomy wodonośne, monitoring poziomów wodonośnych prowadzi się do najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych włącznie.
§  6. 
1. 
Badanie przebiegu osiadania powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych prowadzi się przynajmniej raz w roku w fazie eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz w fazie po jego zamknięciu.
2. 
Badanie, o którym mowa w ust. 1, polega na ocenie rzędnej osiadającej powierzchni obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
3. 
Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się metodami geodezyjnymi, z wykorzystaniem reperów stanowiących elementy osnów geodezyjnych.
§  7. 
Wzór sprawozdania o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
Sprawozdanie o wynikach monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych sporządza się raz w roku i składa właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

CZĘSTOTLIWOŚĆ BADANIA WÓD POWIERZCHNIOWYCH, ODCIEKOWYCH I PODZIEMNYCH

Lp. Badany parametr Częstotliwość badań
faza eksploatacji obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych faza po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
1 Skład wód powierzchniowych co 3 miesiące co 6 miesięcy
2 Objętość wód odciekowych co 1 miesiąc co 6 miesięcy
3 Skład wód odciekowych co 3 miesiące co 6 miesięcy
4 Poziom wód podziemnych co 3 miesiące co 6 miesięcy
5 Skład wód podziemnych co 3 miesiące co 6 miesięcy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR SPRAWOZDANIA O WYNIKACH MONITORINGU OBIEKTU UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW WYDOBYWCZYCH

I. Informacje ogólne
1 Obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
nazwa
adres województwo powiat gmina miejscowość
kod pocztowy ulica nr domu nr lokalu
telefon służbowy faks służbowy
2 Kategoria obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych:1)

kategoria A pozostałe

3 Zarządzający obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
nazwa
adres województwo powiat gmina miejscowość
kod pocztowy ulica nr domu nr lokalu
telefon służbowy faks służbowy
4 faza eksploatacji obiektu

unieszkodliwiania odpadów

wydobywczych1)

faza po zamknięciu obiektu

unieszkodliwiania odpadów

wydobywczych1)

II. Wyniki monitoringu
Opad atmosferyczny
Punkt pomiarowy nr ... / Stacja meteorologiczna ...
średnia miesięczna

suma opadu

data wartość jednostka wykonawca uwagi
Wody powierzchniowe
Punkt pomiarowy nr ... 2)
skład wód

powierzchniowych

substancja lub parametr wskaźnikowy: ... 3)
data wartość jednostka wykonawca uwagi
Wody odciekowe
Punkt pomiarowy nr ... 2)
objętość wód

odciekowych

data wartość jednostka wykonawca uwagi
skład wód

odciekowych

substancja lub parametr wskaźnikowy: ... 3)
data wartość jednostka wykonawca uwagi
Wody podziemne
Punkt pomiarowy nr ... 2)
poziom wód

podziemnych

data wartość jednostka wykonawca uwagi
skład wód

podziemnych

substancja lub parametr wskaźnikowy: ...3)
data wartość jednostka wykonawca uwagi
Osiadanie powierzchni
Punkt pomiarowy nr ... 2)
osiadanie

powierzchni

data wartość jednostka wykonawca uwagi
Objaśnienia:

1) Zaznaczyć właściwe pole.

2) Należy podać wyniki monitoringu dla każdego punktu pomiarowego odrębnie.

3) Należy podać wyniki monitoringu dla każdej substancji lub parametru wskaźnikowego odrębnie.

)

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493 i Nr 284, poz. 1671).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 31 stycznia 2014 r. pod numerem 2014/0056/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia monitoringu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych (Dz. U. Nr 92, poz. 535), które na podstawie art. 12 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1513) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024