Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 15 lipca 2014 r.
w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

Na podstawie art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
2)
kontrolerze - rozumie się przez to kontrolera, o którym mowa w art. 63 ust. 2 ustawy;
3)
zespole inspekcyjnym - rozumie się przez to zespół inspekcyjny, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy.
§  2.
1.
Czynności kontrolne są wykonywane po uprzednim pisemnym zawiadomieniu spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zwanej dalej "kasą", o zamiarze wszczęcia kontroli.
2.
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera:
1)
oznaczenie Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej "Kasą Krajową";
2)
datę i miejsce wystawienia;
3)
nazwę i adres jednostki kontrolowanej;
4)
wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;
5)
podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
3.
Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
§  3.
Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje wskazany przez zarząd Kasy Krajowej kontroler, zwany dalej "kierującym zespołem inspekcyjnym".
§  4.
1.
Czynności kontrolne w jednostce kontrolowanej są przeprowadzane przez kontrolerów po okazaniu pisemnego upoważnienia udzielonego przez Kasę Krajową.
2.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać co najmniej:
1)
oznaczenie Kasy Krajowej;
2)
wskazanie podstawy prawnej kontroli;
3)
datę i miejsce wystawienia;
4)
nazwę i adres jednostki kontrolowanej;
5)
imiona i nazwiska kontrolerów;
6)
wskazanie imienia i nazwiska kierującego zespołem inspekcyjnym;
7)
zakres przedmiotowy kontroli i okres objęty kontrolą;
8)
wskazanie daty rozpoczęcia kontroli i przewidywanego terminu jej zakończenia;
9)
podpis osoby udzielającej upoważnienia wraz ze wskazaniem funkcji pełnionej przez nią w zarządzie;
10)
pouczenie o prawach i obowiązkach jednostki kontrolowanej.
3.
Zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.
§  5.
Kierujący zespołem inspekcyjnym niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do pomieszczeń jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:
1)
w centrali kasy - prezesa albo innego członka zarządu kasy, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu kasy w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827);
2)
w oddziale lub w innej jednostce organizacyjnej kasy - kierownika oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem lub tą jednostką, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
§  6.
Zespół inspekcyjny wykonuje czynności kontrolne w sposób sprawny oraz możliwie niezakłócający funkcjonowania kasy. W przypadku gdy kasa poinformuje kierującego zespołem inspekcyjnym na piśmie, że wykonywane czynności kontrolne zakłócają w sposób istotny jej działalność, konieczność wykonania takich czynności powinna być uzasadniona w protokole kontroli.
§  7.
W przypadku gdy pracownik kasy, który został wezwany do złożenia ustnych lub pisemnych wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może ich udzielić w wyznaczonym przez kontrolera terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego zespołem inspekcyjnym, który może wyznaczyć inny termin złożenia wyjaśnień, przypadający po ustaniu przyczyn nieobecności.
§  8.
Otrzymanie w toku wykonywania czynności kontrolnych oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji kontroler potwierdza na piśmie.
§  9.
Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący zespołem inspekcyjnym lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca kasie otrzymane od niej dokumenty. Osoba odbierająca dokumenty potwierdza ich zwrot na piśmie.
§  10.
1.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół.
2.
Protokół sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w terminie 30 dni roboczych od dnia zakończenia czynności kontrolnych. Jeden egzemplarz przekazuje się jednostce kontrolowanej, a drugi włącza do akt kontroli.
3.
Protokół kontroli zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i nieprawidłowościach w zakresie prowadzonej przez jednostkę kontrolowaną gospodarki finansowej.
4.
W protokole zamieszcza się także:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
2)
oznaczenie kasy ze wskazaniem oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy, w której przeprowadzono kontrolę, i jej adresu;
3)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład zarządu jednostki kontrolowanej w czasie wykonywania czynności kontrolnych;
4)
imię i nazwisko kierującego zespołem inspekcyjnym;
5)
imię i nazwisko kierującego oddziałem lub inną jednostką organizacyjną kasy, w której przeprowadzono czynności kontrolne;
6)
wskazanie zakresu kontroli;
7)
wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych;
8)
wskazanie daty dokonania ustaleń z kontroli;
9)
informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;
10)
wykaz załączników do protokołu;
11)
podpisy osób uprawnionych do podpisania protokołu wraz ze wskazaniem ich stanowisk;
12)
datę i miejsce podpisania protokołu.
§  11.
1.
Protokół podpisują i parafują każdą jego stronę kierujący zespołem inspekcyjnym oraz osoby uprawnione do reprezentowania kasy zgodnie z wpisem w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
2.
Termin na podpisanie protokołu wynosi 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.
3.
Odmowa podpisania protokołu przez jednostkę kontrolowaną lub zwłoka w jego podpisaniu nie wpływa na prowadzenie postępowania pokontrolnego, w szczególności na wydanie jednostce kontrolowanej zaleceń pokontrolnych.
§  12.
1.
Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim zmian.
2.
Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący zespołem inspekcyjnym i parafuje sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.
§  13.
1.
Jednostka kontrolowana może zgłosić zastrzeżenia lub złożyć wyjaśnienia do protokołu w terminie 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.
2.
Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej.
3.
Kasa Krajowa przekazuje kasie pisemne stanowisko w sprawie zastrzeżeń lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 12 ust. 2.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.952

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
Data aktu: 15/07/2014
Data ogłoszenia: 21/07/2014
Data wejścia w życie: 05/08/2014