Ustanowienie Odznaki Honorowej Primus in Agendo, ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 2015 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Primus in Agendo, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową Primus in Agendo, zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
3. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny.
§  2. 
Minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny nadaje odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
posła lub senatora;
3)
kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny;
4)
terenowego organu administracji rządowej lub organu samorządu terytorialnego.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera:
1)
w przypadku osoby fizycznej: imię i nazwisko, nr PESEL kandydata do wyróżnienia oraz jego adres zamieszkania, opis zasług lub osiągnięć, uzasadnienie nadania odznaki oraz proponowany termin jej wręczenia;
2)
w przypadku organizacji oraz instytucji: nazwę, siedzibę i adres oraz nr REGON, datę utworzenia, opis prowadzonej działalności lub osiągnięć, uzasadnienie nadania odznaki oraz proponowany termin jej wręczenia.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany ze srebrzonego i patynowanego metalu, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, na tle rozchodzących się od środka promieni, wyobraża zwężające się ku prawemu narożnikowi płaszczyzny, których kształt przedstawia uproszczony, przestrzenny obraz dwóch grotów strzał, z umieszczonym na ich powierzchniach w poprzek w trzech rzędach wypukłym majuskułowym napisem "PRIMUS IN AGENDO". Na stronie odwrotnej, na takim samym promienistym tle, widnieje zaznaczony promienisty kwadrat o dwóch przeciwległych ściętych narożnikach, mający po środku kwadrat o fakturowanej powierzchni z gładkimi wypukłymi majuskułowymi literami "RP".
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 36 mm, w kolorze szarym, ze świetlistożółtym prążkiem szerokości 3 mm przez środek.
3. 
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Podmiot wyróżniony otrzymuje nadaną mu odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie.
2. 
Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie odznaki jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Odznakę wraz z dyplomem wręcza minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny lub osoba przez niego upoważniona.
§  7. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
§  8. 
Odznaka może być nadana temu samemu podmiotowi tylko raz.
§  9. 
Ewidencję podmiotów wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
§  10. 
W razie utraty albo zniszczenia odznaki wydaje się wtórny egzemplarz odznaki za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wtórny egzemplarz dyplomu wydaje się nieodpłatnie.
§  11. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentem jest minister właściwy do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR
WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO

za działalność na rzecz*:

rynku pracy polityki społecznej rodziny
CZĘŚĆ I PODSTAWOWE INFORMACJE
1. Imię i nazwisko kandydata/nazwa/data utworzenia organizacji/instytucji
2. Adres zamieszkania/siedziba i adres
3. Nr PESEL/nr REGON
CZĘŚĆ II OPIS ZASŁUG LUB OSIĄGNIĘĆ KANDYDATA/ORGANIZACJI/

INSTYTUCJI

* Zaznaczyć właściwe.

CZĘŚĆ III - UZASADNIENIE WNIOSKU
CZĘŚĆ IV - PROPONOWANY TERMIN WRĘCZENIA ODZNAKI HONOROWEJ
WNOSZĘ O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO
..................................................

Miejscowość, data

.....................................................

Podpis i pieczątka wnioskodawcy

DECYZJA MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ PRIMUS IN AGENDO

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024