Odznaka honorowa i legitymacja dla działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 17 sierpnia 2015 r.
w sprawie odznaki honorowej i legitymacji dla działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. poz. 693 i 1220) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór odznaki honorowej "Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych", zwanej dalej "odznaką honorową", oraz wzór legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki honorowej;
2)
wzór legitymacji działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, zwanej dalej "legitymacją";
3)
tryb postępowania i wymagane dokumenty w sprawach o nadanie odznaki honorowej i wydanie legitymacji;
4)
sposób wydawania i noszenia odznaki honorowej;
5)
sposób wydawania legitymacji.
§  2.
1.
Wzór odznaki honorowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wzór legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki honorowej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
Wzór legitymacji jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Wnioski o nadanie odznaki honorowej lub wydanie legitymacji są przesyłane za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym albo są składane osobiście w siedzibie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwanej dalej "siedzibą Urzędu".
2.
Wniosek zawiera:
1)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia osoby, której ma być nadana odznaka honorowa lub wydana legitymacja;
2)
adres do korespondencji;
3)
oświadczenie, że osobie, której dotyczy wniosek o nadanie odznaki honorowej lub wydanie legitymacji, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwany dalej "Szefem Urzędu", potwierdził status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
3.
Do wniosku o wydanie legitymacji dołącza się aktualną fotografię wnioskodawcy.
4.
Do wniosku o nadanie odznaki honorowej zmarłemu działaczowi opozycji antykomunistycznej lub osobie represjonowanej z powodów politycznych wnioskujący członek rodziny dołącza oświadczenie potwierdzające istnienie między nimi stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa ze wskazaniem jego stopnia.
§  5.
1.
Odznaka honorowa wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie i legitymacja są przesyłane wnioskodawcy za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym i zagranicznym.
2.
Na żądanie wnioskodawcy odznaka honorowa wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie lub legitymacja mogą być odebrane przez wnioskodawcę lub inną osobę pisemnie upoważnioną przez niego do odbioru w siedzibie Urzędu.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach odznakę honorową wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie lub legitymację może wręczyć Szef Urzędu.
§  6.
1.
W przypadku utraty albo zniszczenia odznaki honorowej, legitymacji potwierdzającej jej nadanie lub legitymacji nieodpłatnie wydaje się ich wtórny egzemplarz.
2.
Wniosek o wydanie egzemplarza wtórnego, poza danymi określonymi w § 4 ust. 2, zawiera oświadczenie wnioskodawcy o utracie albo zniszczeniu odznaki honorowej, legitymacji potwierdzającej jej nadanie lub legitymacji.
§  7.
Odznakę honorową nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach, jeżeli są noszone jednocześnie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2015 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "DZIAŁACZA OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ LUB OSOBY REPRESJONOWANEJ Z POWODÓW POLITYCZNYCH"

wzór

skala 1:1

wzór

skala 2:1

1. Odznaka o kształcie koła, wykonana z metalu, o średnicy 25 mm.

2. Tło pola środkowego srebrne oksydowane, na nim znajdują się daty "1956" i "1989", w kolorze srebrnym, częściowo nałożone na siebie i lekko przesunięte względem siebie w płaszczyźnie poziomej.

3. Poniżej znajduje się stylizowana flaga Polski, pokryta emalią białą i czerwoną.

4. Wokół pola środkowego jest umieszczony w srebrnym (o barwie jaśniejszej od barwy pola środkowego) oksydowanym otoku wklęsły majuskułowy napis, w kolorze pola środkowego, "ZA ZASŁUGI DLA NIEPODLEGŁOŚCI".

5. Tło pola środkowego jest wklęsłe w stosunku do pozostałych elementów odznaki.

6. Druga strona odznaki gładka, z zapięciem.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "DZIAŁACZA OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ LUB OSOBY REPRESJONOWANEJ Z POWODÓW POLITYCZNYCH"

Legitymacja kartonowa, o wymiarach 104 mm x 151 mm

wzór

Na pierwszej stronie znajduje się majuskułowy napis "URZĄD DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH", poniżej wizerunek orła z godła Rzeczypospolitej Polskiej.

wzór

Na drugiej stronie znajduje się majuskułowy, wykonany pogrubioną czcionką, napis "LEGITYMACJA", poniżej napis "Nr" i miejsce na wpisanie kolejnego numeru legitymacji, w lewym dolnym rogu znajduje się napis "Warszawa, " i miejsce na wpisanie daty wydania legitymacji.

Na trzeciej stronie znajduje się napis "Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych", poniżej napis "nadaje", poniżej miejsce na wpisanie imienia i nazwiska, poniżej napis "odznakę honorową "Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych"". W prawym dolnym rogu znajduje się napis "Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych", poniżej miejsce na podpis. W lewym dolnym rogu znajduje się napis "m.p." i miejsce na pieczęć.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI DZIAŁACZA OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ LUB OSOBY REPRESJONOWANEJ Z POWODÓW POLITYCZNYCH

Legitymacja w układzie poziomym, w postaci karty o wymiarach 85 mm x 54 mm, o krawędziach zaokrąglonych, wykonana z tworzywa sztucznego.

Awers legitymacji

wzór

1. Tło w kolorze jasnokremowym.

2. Przy lewej i prawej krawędzi są umieszczone flagi państwowe biało-czerwone na tle pionowych pasów utworzonych z pionowych linii w układzie fal i przejścia tonalnego od szarego do kremowego.

3. Na środku szary kontur orła pochodzący z godła Rzeczypospolitej Polskiej, otoczony czterema elementami w formie grupy składającej się z trzech nałożonych na siebie i uproszczonych geometrycznie liści.

4. Na środku czarny majuskułowy napis "LEGITYMACJA" oraz powielony szary tekst jako efekt cienia napisu. Poniżej tekstu ciemnoszara linia pozioma.

5. Pod ciemnoszarą linią miejsce na dokonanie wpisu o ustawowym statusie posiadacza legitymacji - alternatywny napis: "działacza opozycji antykomunistycznej" albo "osoby represjonowanej z powodów politycznych", albo "działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych".

Rewers legitymacji

wzór

1. Tło w kolorze jasnokremowym.

2. W lewym górnym rogu znajduje się miejsce przeznaczone na umieszczenie zdjęcia posiadacza legitymacji.

3. Na środku znajduje się tekst czarną czcionką:

- "Legitymacja nr" - obok miejsce na dokonanie wpisu kolejnego numeru legitymacji,

- poniżej znajduje się miejsce na dokonanie wpisu imienia posiadacza legitymacji,

- poniżej znajduje się miejsce na dokonanie wpisu nazwiska posiadacza legitymacji,

- poniżej znajduje się miejsce na dokonanie wpisu daty urodzenia posiadacza legitymacji,

- poniżej znajduje się miejsce na dokonanie wpisu o alternatywnej treści: "był działaczem opozycji antykomunistycznej" albo "był osobą represjonowaną z powodów politycznych", albo "był działaczem opozycji antykomunistycznej i osobą represjonowaną z powodów politycznych".

4. W prawym górnym rogu znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej, otoczone szarym cieniem.

5. W lewym dolnym rogu znajduje się fragment wizerunku orła z godła państwowego w kolorze kremowym nieznacznie ciemniejszym od tła, wykonane szarym konturem.

6. W prawym dolnym rogu znajduje się tekst czarną czcionką:

- "Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych",

- poniżej znajduje się miejsce na podpis,

- poniżej znajduje się tekst "Warszawa, " oraz miejsce na dokonanie wpisu daty wydania legitymacji.

1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024