Warunki wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 22 marca 2012 r.
w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego 2

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa warunki wynagradzania:
1)
egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu:
a) 3
 (uchylona),
b) 4
 egzaminu gimnazjalnego,
ba) 5
 egzaminu ósmoklasisty,
c)
egzaminu maturalnego,
d)
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny;
e) 6
 (uchylona);
2)
nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
2. 
Rozporządzenie nie dotyczy nauczycieli będących egzaminatorami biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
§  2. 
Podstawą ustalenia wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego, o których mowa w § 1 ust. 1, jest minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, określona na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.), zwana dalej "stawką".
§  3. 
1.  7
 Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2-3 oraz § 3a i 4.
2.  8
 Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku zadań z:
1)
części pierwszej - humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie,
2)
części drugiej - matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a,
3)
części drugiej - matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii,
4)
części trzeciej z zakresu języka obcego nowożytnego - poziom podstawowy

- przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.

2a.  9
 Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.
3. 
Warunki wynagradzania nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.  10
 (uchylony).
5. 
Egzaminatorowi obserwującemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie za udział w jednej zmianie egzaminu w wysokości 5,809% stawki.
6.  11
 Przez zmianę egzaminu, o której mowa w ust. 5, należy rozumieć część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzaną w danym dniu o danej godzinie dla zdających w danej sali egzaminacyjnej.
7. 
Egzaminatorowi sprawdzającemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,968% stawki za każdą sprawdzoną pracę egzaminacyjną.
§  3a. 
1. 
Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego z części drugiej - matematyczno-przyrodniczej, sprawdzających zadania z zakresu matematyki przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia, z uwzględnieniem ust. 4.
1a.  12
 Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, sprawdzających zadania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, z uwzględnieniem ust. 4.
2.  13
 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do dnia 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, przekazuje dyrektorom okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z zakresu matematyki zawartych w arkuszu egzaminacyjnym do egzaminu gimnazjalnego z części drugiej - matematyczno-przyrodniczej, sprawdzanych przez egzaminatorów przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, uwzględniając regułę, że suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w tabeli w lp. 1 lit. b.
2a.  14
 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do dnia 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, przekazuje dyrektorom okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z matematyki zawartych w arkuszu egzaminacyjnym do egzaminu ósmoklasisty, sprawdzanych przez egzaminatorów przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, uwzględniając regułę, że suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w tabeli w lp. 2 lit. b.
3.  15
 Przy ustalaniu stopnia trudności sprawdzania zadań, o którym mowa w ust. 2 i 2a, bierze się pod uwagę szacowany czas potrzebny do sprawdzenia przez egzaminatora rozwiązania danego zadania oraz złożoność zasad oceniania tego zadania.
4.  16
 W przypadku gdy uczeń nie podjął próby rozwiązania zadania sprawdzanego przez egzaminatora przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, egzaminator otrzymuje 5% wynagrodzenia, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
1)
w tabeli w lp. 1 lit. b - w przypadku egzaminu gimnazjalnego;
2)
w tabeli w lp. 2 lit. b - w przypadku egzaminu ósmoklasisty.
§  4.  17
 Egzaminatorowi będącemu przewodniczącym zespołu egzaminatorów:
1)
sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i przyznających punkty,
2)
sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i przyznających punkty,
3)
sprawdzających prace egzaminacyjne zdających część pisemną egzaminu maturalnego z danego przedmiotu i przyznających punkty,
4)
sprawdzających i oceniających część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeżeli jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja

- przysługuje wynagrodzenie w wysokości 13% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu, nie mniej niż 150 zł.

§  5. 
Dyrektor szkoły, w terminie trzech dni od dnia zakończenia części ustnej egzaminu maturalnego w szkole, przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej pisemne potwierdzenie udziału nauczyciela akademickiego w przeprowadzeniu części ustnej egzaminu maturalnego.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz. U. Nr 94, poz. 773).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 5, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  18

WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO, EGZAMINU ÓSMOKLASISTY I EGZAMINU MATURALNEGO

Lp. Egzamin Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego
1 2 3
1 egzamin gimnazjalny:
a) część pierwsza - humanistyczna - z zakresu języka polskiego 0,285% stawki
b) część druga - matematyczno-przyrodnicza - z zakresu matematyki 0,212% stawki
c) część trzecia z zakresu języka obcego nowożytnego - poziom rozszerzony 0,212% stawki
2 egzamin ósmoklasisty z:
a) języka polskiego 0,559% stawki
b) matematyki 0,354% stawki
c) języka obcego nowożytnego 0,354% stawki
d) jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia - od roku szkolnego 2021/2022 0,354% stawki
3 egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący do roku szkolnego 2013/2014 włącznie:
a) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego i matematyki) - poziom podstawowy 0,657% stawki
b) część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki - poziom podstawowy 0,627% stawki
c) część pisemna egzaminu maturalnego z:

- języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego - poziom podstawowy i rozszerzony,

- języka obcego nowożytnego - poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych

0,923% stawki
d) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) - poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych 0,790% stawki
4 egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2014/2015:
a) część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki - poziom podstawowy 0,627% stawki
b) część pisemna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego - poziom podstawowy 0,386% stawki
c) część pisemna egzaminu maturalnego z:

- języka polskiego, języka mniejszości narodowej - poziom podstawowy i rozszerzony

- języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego - poziom rozszerzony

- języka obcego nowożytnego - poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny

0,923% stawki
d) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) - poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych 0,790% stawki

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WARUNKI WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI AKADEMICKICH BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO

Lp. Przedmiot/poziom egzaminu Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego
1 2 3
1 język polski, język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej, język regionalny 0,657% stawki
2 język obcy nowożytny - bez określania poziomu egzaminu 0,267% stawki
3 język obcy nowożytny - poziom podstawowy 0,267% stawki
4 język obcy nowożytny - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny 0,400% stawki

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z CZĘŚCI DRUGIEJ - MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ, SPRAWDZAJĄCYCH ZADANIA Z ZAKRESU MATEMATYKI PRZY WYKORZYSTANIU NARZĘDZI ELEKTRONICZNYCH

Lp. Stopień trudności sprawdzania zadania zawartego w arkuszu egzaminacyjnym Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie jednego zadania
1 2 3
1 1. stopień trudności 0,066% stawki
2 2. stopień trudności 0,080% stawki

ZAŁĄCZNIK Nr  4  19  

WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI, SPRAWDZAJĄCYCH ZADANIA PRZY WYKORZYSTANIU NARZĘDZI ELEKTRONICZNYCH

Lp. Stopień trudności sprawdzania zadania zawartego w arkuszu egzaminacyjnym Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie jednego zadania
1 2 3
1 1. stopień trudności 0,049% stawki
2 2. stopień trudności 0,069% stawki
1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U.2014.1255).
2 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a uchylona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
5 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. ba dodana przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
6 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. e uchylona przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
7 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.

8 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
9 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
10 § 3 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
11 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
12 § 3a ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
13 § 3a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
14 § 3a ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
15 § 3a ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
16 § 3a ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
17 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
18 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
19 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1281 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
Data aktu: 22/03/2012
Data ogłoszenia: 01/09/2015
Data wejścia w życie: 01/09/2012, 27/03/2012