Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 października 2015 r.
w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 205 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1415, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość funduszu na nagrody roczne, nagrody uznaniowe i zapomogi dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanego dalej "funduszem";
2)
sposoby ustalania i warunki zwiększania wysokości funduszu dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi";
3)
tryb zwiększenia funduszu o środki finansowe uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń, o których mowa w art. 60h ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą";
4)
tryb postępowania oraz właściwość przełożonych w zakresie przyznawania i wypłaty nagród rocznych, uznaniowych i zapomóg.
§  2.
1.
Fundusz jest utworzony z 9,5% planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia zasadnicze funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", wraz z dodatkami o charakterze stałym, ujętych w części 37 budżetu państwa, pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.
2.
Wysokość funduszu może być podwyższana o niewykorzystane środki na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym przez:
1)
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zwanego dalej "Dyrektorem Generalnym", o 1%;
2)
Ministra Sprawiedliwości - powyżej 1%.
3.
Wysokość funduszu ustala:
1)
Dyrektor Generalny, w bezpośrednio mu podległych jednostkach organizacyjnych;
2)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej, zwany dalej "dyrektorem okręgowym", w podległych mu jednostkach organizacyjnych;
3)
kierownik jednostki organizacyjnej w podległej mu jednostce organizacyjnej w ramach środków finansowych, o których mowa w art. 60h ustawy.
§  3.
Kierownik jednostki organizacyjnej zwiększa fundusz o środki finansowe, o których mowa w art. 60h ustawy, z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich oraz dokonuje podziału tych środków w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego, a w ostatnim okresie rozliczeniowym - do końca roku budżetowego.
§  4.
1.
Przełożonym właściwym do przyznania nagród rocznych, nagród uznaniowych i zapomóg, zwanym dalej "przełożonym", jest:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę;
2)
przełożony określony w art. 63 ust. 2 ustawy, w przypadku funkcjonariuszy zajmujących wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej oraz funkcjonariuszy pozostających w jego dyspozycji.
2.
Nagrody uznaniowe może przyznać także:
1)
Dyrektor Generalny - wszystkim funkcjonariuszom;
2)
dyrektor okręgowy - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległych mu jednostkach organizacyjnych;
3)
dyrektor okręgowy, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej, dyrektor zakładu karnego albo dyrektor aresztu śledczego:
a)
funkcjonariuszom delegowanym do czasowego pełnienia służby w podległych im jednostkach organizacyjnych,
b)
funkcjonariuszom pozostającym w ich dyspozycji.
3.
Nagrody uznaniowe przyznaje przełożony z własnej inicjatywy bądź na wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.
§  5.
Zapomogi przyznaje przełożony z własnej inicjatywy, na pisemny wniosek funkcjonariusza, a w uzasadnionych przypadkach - także na wniosek:
1)
bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza;
2)
osoby wyznaczonej w jednostce organizacyjnej do załatwiania spraw kadrowych lub socjalnych;
3)
organizacji związku zawodowego funkcjonariuszy.
§  6.
Wniosek o przyznanie zapomogi składa się do komórki kadrowej w jednostce organizacyjnej.
§  7.
Nagrody roczne, nagrody uznaniowe i zapomogi wypłaca niezwłocznie jednostka organizacyjna właściwa w sprawach wypłaty uposażenia funkcjonariusza.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2014 r. w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1076), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 69 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. poz. 1822).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024