Postępowanie ze zwłokami cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodku lub przebywających w areszcie dla cudzoziemców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 22 stycznia 2015 r.
w sprawie postępowania ze zwłokami cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodku lub przebywających w areszcie dla cudzoziemców

Na podstawie art. 10 ust. 5a ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa postępowanie ze zwłokami cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodku lub przebywających w areszcie dla cudzoziemców, w szczególności:
1)
sposób powiadamiania najbliższej pozostałej rodziny cudzoziemca, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zwanej dalej "rodziną", o zgonie cudzoziemca;
2)
podmioty wydające zgodę na pochowanie zwłok;
3)
tryb postępowania ze zwłokami, które nie zostaną odebrane przez rodzinę lub osoby, które dobrowolnie zobowiązały się do pochowania zwłok;
4)
sposób ponoszenia kosztów pochówku zleconego przez strzeżony ośrodek lub areszt dla cudzoziemców.
§  2.
1.
Rodzinę o zgonie cudzoziemca umieszczonego w strzeżonym ośrodku lub przebywającego w areszcie dla cudzoziemców powiadamia niezwłocznie kierownik strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusz odpowiedzialny za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców:
1)
bezpośrednio, przy użyciu środków łączności telefonicznej, faksu, środków komunikacji elektronicznej lub w formie pisemnej - w przypadku gdy rodzina cudzoziemca zamieszkuje lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
za pośrednictwem właściwego dla państwa pochodzenia cudzoziemca przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego, a w razie braku takiego przedstawicielstwa lub urzędu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo jeżeli obywatelstwa cudzoziemca nie ustalono, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw zagranicznych - w przypadku gdy rodzina zamieszkuje za granicą.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, kierownik strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusz odpowiedzialny za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców podaje adresy lub numery telefonu rodziny, o ile są mu znane.
§  3.
Powiadomienie, o którym mowa w § 2 ust. 1, zawiera informację o:
1)
konieczności poinformowania kierownika strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusza odpowiedzialnego za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców w terminie 14 dni od dnia zgonu cudzoziemca, czy rodzina zorganizuje pochówek na własny koszt;
2)
możliwości odebrania zwłok cudzoziemca w terminie 14 dni od dnia jego zgonu;
3)
skutku nieodebrania zwłok cudzoziemca w terminie 14 dni od dnia jego zgonu, o którym mowa w § 6 ust. 1;
4)
konieczności pochowania zwłok przed upływem 24 godzin od chwili zgonu - w przypadku zgonu cudzoziemca na chorobę, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych;
5)
możliwości złożenia wniosku o powiadomienie o miejscu i terminie pogrzebu zmarłego cudzoziemca - w przypadku pochówku zleconego przez strzeżony ośrodek lub areszt dla cudzoziemców.
§  4.
1.
Jeżeli powiadomienie rodziny zmarłego cudzoziemca umieszczonego w strzeżonym ośrodku lub przebywającego w areszcie dla cudzoziemców nie jest możliwe z powodu nieustalenia jego obywatelstwa lub braku informacji o adresach lub numerach telefonów rodziny albo gdy rodzina nie zorganizuje pochówku na własny koszt, zwłoki mogą być wydane innym osobom, które dobrowolnie zobowiążą się do ich pochowania.
2.
Do innych osób, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepis § 3.
§  5.
1.
Pochowanie zwłok cudzoziemca umieszczonego w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców następuje po otrzymaniu:
1)
zgody prokuratora na ich pochowanie - na wniosek kierownika strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusza odpowiedzialnego za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców;
2)
aktu zgonu wystawionego przez urząd stanu cywilnego właściwy dla miejsca zgonu.
2.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, kierownik strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusz odpowiedzialny za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców występuje do prokuratora rejonowego właściwego ze względu na miejsce zgonu, niezwłocznie po zgonie cudzoziemca umieszczonego w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w przypadku zgonu cudzoziemca na chorobę, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zawiera informacje o:
1)
przyczynie zgonu;
2)
terminie, w jakim musi nastąpić pochowanie zwłok.
§  6.
1.
Jeżeli w terminie 14 dni od dnia zgonu cudzoziemca umieszczonego w strzeżonym ośrodku lub przebywającego w areszcie dla cudzoziemców rodzina lub inne osoby, o których mowa w § 4 ust. 1, nie odbiorą zwłok cudzoziemca, kierownik strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusz odpowiedzialny za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców informuje właściwego starostę o możliwości przekazania zwłok do celów naukowych publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych.
2.
W przypadku nieprzekazania zwłok cudzoziemca do celów naukowych strzeżony ośrodek lub areszt dla cudzoziemców zleca pochowanie zwłok zakładowi pogrzebowemu.
§  7.
W przypadku gdy pochowanie zwłok cudzoziemca zleca strzeżony ośrodek lub areszt dla cudzoziemców, kierownik strzeżonego ośrodka lub funkcjonariusz odpowiedzialny za funkcjonowanie aresztu dla cudzoziemców powiadamia rodzinę i inne osoby, o których mowa w § 4 ust. 1, na ich wniosek, o miejscu i terminie pogrzebu.
§  8.
Koszty pochówku zleconego przez strzeżony ośrodek lub areszt dla cudzoziemców, poniesione przez zakład pogrzebowy, pokrywa się ze środków zmarłego cudzoziemca, a gdy ich nie posiada lub są one niewystarczające, koszty te są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych, ze środków będących w dyspozycji Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 2010 r. w sprawie postępowania ze zwłokami cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodku lub przebywających w areszcie w celu wydalenia (Dz. U. Nr 213, poz. 1405 oraz z 2012 r. poz. 1305), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 520 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 463 i 1004).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024